MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. ii 8. Donderdag 1 October 1829* De prijs dezer Courant is, in de drie maandenJ 2 5o» en franko per Post f 2 f5. De Advertentien worden berekend a ?5 cents de regelmet uitzondering der Huwelijks-Geboeftee/j Dood- ■bekendmakingenwaarvan de prijs van 1 fof 6 regels is f 1 5oen foo/- iederen regel daarboven 25 cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomenen de betaling ge» echiedl constant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Poorts wordt verzochtdat de inzending der Advertentienbehoorlijk op Formaat-zegel geschrevendes morgens VOOR 10 UREN geschiedeindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil hebben geplaatstalsook om van liet Papier der Zegels niets af te snijdendewijl geene Formaat-Zegels anders dan in der zeiver geheel als voldoende mor gen aangenomen en bij de Administratie overgelegd worden. NIEUWSTIJDINGEN. FRANK RJJK PARIJS den 25 september. De Moniteur kondigt aan, dat de hertogin van Berry den 30 september naar Nizza vertrekt, ora hare door- luchtige ouders, den koning en de koningin van Napels te gemoet te rei zen die zich met derzei ver dochter, de verloofde van den koning van Spanje, door het Zuiden van Frankrijk naar Spanje zuilen begeven. Te Barcelona worden reeds groote toebereidselen voor de ontvangst der aanstaande koningin van Spanje gemaakt. Het Journal des Débats verzekert dezer dagendat de nieuwe mi nister voor hot onderwijs eene afzonderlijke commissie benoemd heeft ,om op de openbare lessen van de heeren CousinGuizot en Villemain -die, zoo als men weet, aan de Parijssche hoogeschoöl met ongemee- nen bijval in. de wijsbegeertegeschiedenis en letterkunde onderwijs geven, een wakend oog te houden. Het genoemde dagblad toont zich daarover ten hoogste verontwaardigd, en ziet daarin eene nieuwe bij drage tot datgene, wat men van de vijanden van alle licht te verwach ten heeft. Het ministeriële blad, de Gazette de Francespreekt over dit berigt op eene wijze, die hetzelve allezins schijnt te bevestigen. Het is de pligt van het besnuur over het openbaar onderwijs," zegt dezelve om alle openbare les sen aan een oordeelkundig en naauwkeurig onderzoek te onder werpen, vooral ook diegenewaaromtrent van de zijde der huisvaders klagten zij n ingekomen. Zoolang de regering zich met het leiden en besturen dar openbare opvoeding zal inlaten, behoort die opvoeding in overeenkomst te zijn met de godsdienst van den staat en met de begin selenvan e en eenhoofdig bestuurwaarop |de grondwet gebouwd is. Men kan omtren t de openbare lessen van de heeren Guizot, Cousin en Villemain geene uitzi indering maken.Het geldt hier geene eigenlijke vervol, gingzoo als diewelke in het vorige jaar (tegen de Jezuitenj heeft piaats geh ndmaar een wettig toezigtdat alleen in hec belang der openbare >rde en der huisvaders zal worden uitgeoefend." Na dat een blad als de Gazette de Francezich daarover aldus laat hooren, s chijnt de gissing van het Journal des Débatsdat men slechts naar een voorwendsel zoekt, om aan de genoemde hoogleeraren door den tijd even als onder het ministerie van den heer de Villêle, het honden v -an openbare lessen te kunnen verbiedenniet van allen grond ontbloot te zijn. Het 1; iarstgenoemde blad komt dan ook in een volgend nommer nog eens op dit onderwerp terug, en beweert nu, onder anderen, dat de benoen. de commissie in de lessen der drie hoogleeraren wel niets zal kunnen vinden, waardoor de godsdienst van den staat wordt aangerand, doch d at het in het oog van sommigen al ergerlijk en ongodsdienstig ge noeg ij, dat een Protestantzoo als de heer Guizotopenlijk in de Sofho- aii'e de nieuwere geschiedenis onderwijst. Ook meent het Journal des D ébats, dat de minister de Montbeldie zich als een groot voor- standt y der Jezuiten heeft doen kennen te meer geneigd moet zijnom de g enoemde hoogleeraren te verwijderen, daar zij bij de aanstaande héfst elling zijner gunstelingen aan dezen in menig opzigt in den weg zout len kunnen staan. - De Moniteur spreekt het berigt tegendat de procureurs des ko- ninj js bij de regtbanken aanschrijving zouden hebben ontvangen, om naar de gesprekken op openbare plaatsen onderzoek te laten doen en van de woordvoerders aanteekening te houden. De Constitutionnel daarentegen deelt heden eenen rondgaanden brief van dt ;n procureur des konings te Louviers mede, waaruit blijkt, dat er tr inandclijks aan het ministerie van justitie een rapport over de openbare r o-ening moet gedaan worden. Men zegt, dat bij het ministerie van financien twee honderd vier- en-dertig ambtenaren van verschillende rangen zullen afgedankt worden. De maire en de adjunct van Vizille zijn op last van den minister van binnenlandsche zaken afgezet gewordenom dat zij den generaal La. fayette bij zijne komst in hunne stad begroed hebben. De graaf de Mallarrae, die in zijne betrekking van geëmploijeerde op het postkantoor, in der tijd zich heeft schuldig gemaakt aan het ope nen en berooven van verscheidene brieven, en deswege is veroordeeld, heeft eergisteren alhier de straf van te pronkstelling ondergaan, nadat hij zich te vergeefs tot Z. M. had gewend0111 daarvan te worden vrijgesteld. Men ineldt uit Touion, van den 19, dat de admiraal de Rigny, aan boord van het schip le Conquérant den vorigen dag onder zeil was gegaan naar de Levant zullende hij echter alvorens Maitha aandoen. Het schijnt dat dit vertrek zeer spoedig is opgekomen. Ook nog ande- re schepen hebben last bekomen den admiraal te volgen. De brik l'Aven- turi is mede onder zeil gegaan naar Konstantinopel. Men wil, dat de zelve zeer gewigtige depeches aan onzen ambassadeur bij de Porte over- brengt. Brieven uit Morga te Touion ontvangen houden in, dat al onze sche- pendie mén aldaar konde missenbevel hadden bekomen zich dadelijk naar Konstantinopel te begeven; gelijk zij dan ook werkelijk reeds der. waarts waren vertrokkenonder bevel van den admiraal Rosamelaan boord" van het schip le'Trldent. Men^meldt uit Italië, dat de kardinaal Aibani de lessen over de he- dendaagsche geschienenis aan de hoogeschool te Bologna heeft doen sluiten Nolgfcns'brieven uit Madrid, heeft Z. M. de koning een nieuw "ïöéVal gehad. Hoogstdezelve is plotselings buiten kennis geraakt, en niet dan na eene lating weder bij zich zeiven gekomen. Men schrijft zulks nog toe aan de gevolgen van den val, door Z. M. biet hoogSt- deszelfs rijtuig gedaan. Uit Lissabon wordt den 9 september het volgetide gemeldOn danks de pogingen van dom Miguels regering, om de nederlaag zijner troepen te Terceira geheim te houdenis de waarheid toch doorgebro ken. Het terugkeeren in de haven van het overschot des eskader! een fregateene korvetzes transportschepen en eetle brikwas er het overtuigendst bewijs van. En toen de troepen van die schepen aan land kwamen verhaalde ieder bovendien wat zijne oogen gezien hadden. In het dagblad van Porto van den 11 september leest men, H dat zekere abt Pereira in het aartsbisdom van Praga zoo voor zich als in naam van een aantal vrienden van den troon en het altaar, een nederig smeekschrift, aan Z. M. dom Miguei I heeft ingezonden, waarbij hij ver- zoekt, dat het onderwijs der jeugd door geheel het koningrijk weder aan de Jezuiten moge worden toevertrouwdalsmede dat de regtbank der heilige inquisitie hersteld moge wordenom de verfoeijelijke gods lasteringen en goddeloosheden die onophoudelijk in Portugal worden bedrevennaar verdiensten te straffen." De Engelsche Courier meent, dat deze kleine trek genoegzaam aantoontin welken geest Portugal tegenwoordig geregeerd wordt. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 27 september. De laatste audiëntie, door Z. M. ge geven is zeer talrijk geweest. Hoogstdezelve heeft daarop vele officie ren van de schutterij en van het leger, en een groot gatal ambtenaren en ingezetenen dier stad ontvangen. Bij deze gelegenheid heeft de com missie der maatschappij van drukkers en boekverkoopersalhier geves tigd, de eer gehad, Z. M. de statuten en het reglement dier maatschap pij aan te bieden. De Koning heeft dezelve goedgunstiglijk aangenomen en de commissie van zijne belangstelling in het doel der maatschappij, en in het algemeen der drukkunst in het rijkverzekerd. Naar men verneemt, heeft Z. M.bij besluit van den 35 augus tus II., bepaald dat de arrondissements-inspecteurs der directe belastin gen in- en uitgaande regten en accijnsenvoortaan geen aandeel meer zullen hebben in de boeten en confiscatienwegens overtreding der wet ten op de belastingen. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft dezer dagen eenen uitstap naar Ems gemaakt, om den Grootvorst Konstantijn een bezoek te geven, en is den 26 dezer van daar te Brussel terug gekqmen. - In den nacht tusschen den 25 en 26 dezer heeft alhier, in het pa leis van H. K. en K. H. de Prinses van Oranje, een zeer aanmerkelijk diefstal van juweelen, paarlen, kostbare schalls en andere voorwerpen van groote waarde, plaats gehad. De waarde der diamanten wordt op meer dan een millioen guldens begroot. Ook zegt men, dat zich onder het gestolene belangrijke papieren bevinden. Er zijn dadelijk buitenge wone couriers naar de ambassadeurs der Nederlanden bij de onderschei dene hoven gezonden, en alle maatregelen, zoo binnen als buiten het rijk, zijn genomen om de daders te ontdekken; overigens is eene groote belooning toegezegd aan den genen die de gestolene goederen zal weten aan te wijzen en de schuldigen zal aanhouden De Nationalwelke de lijst der gestolene juweelen mededeelt meldtdat er een schall ter waarde van f 25,000 aan den voet van een ladder is weder gevonden. Een vrederegter, een assessor en een brigadier van de marechaus- sée zullen bij de aanstaande zitting van het hof van assises van Namen verschijnen beschuldigd van aanranding der individuele vrijheid door dien zij voor eenigen tijd op eigen gezag eenen Franschman hadden uit geleverd. GENT den 28 september. Onder de goedkeuring des Konings is al hier eene maatschappij opgerigt, ten doel hebbende de bevordering en verspreiding der nijverheiden de aanmoediging daartoe onder de min dere klasse. Ter bereiking van dit doelzal deze maatschappijonder a 11- deren, van tijd tot tijd, een geschrift in het licht geven, de belangrijk ste daadzaken en wenken, betrekkelijk de nijverheid, vooral die der pro vinciebehelzende. Zij zal mede prijzen uitschrijven voor de uitvin ding, verbetering of vervaardiging van werktuigen. Deze maatschappij, waaraan reeds een aantal der aanzienlijkste handelaren en fabriekanten dezer stad en omstreken hebben deel genomenheeft den naam erlangd van: Sociéti Industrielle. Heden morgenten 7 urenis Z. K. H. de Prins van Oranje welke on gisteren de schutterij te Maastricht en andere plaatsen heeft geïnspecteerd., alhier aangekomen, en heeft om 9 uren de onze in oogen- schouw genomen. Zoo hier als elders is de Prins over derzelver goede houding en verrigtingen zeer voldaan geweest. AMSTERDAM den 27 september. Zr. Ms. fregat de Rupel, ge- kommandeerd door den beer kapitein ter zee Hm. Tieman, naar Batavia, overvoerende Z. Exc. den heer gouverneur-generaal Johs. van den Bosch en familie, was den 18 augustus, op circa 12 graden noorderbreedte, zeilénde met een goeden wind de reis was zoo verre zeer voorspoedig geweest en alles was wel aan boord. ROTTERDAM den 28 september. Volgens brieven van Smirna, van den 18 der vorige maand, lag aldaar Zr. Ms. schip Javaan kapitein Poolen had het order pm zich zeilvaardig te houden, en de noodige toebereidselen te maken voor de ontvangst van Z. Exc. den heer baron van Zuy/en van Nyevelt met zijné' echtgenoote die zich met dezen bodem 1 na te Maitha quarantaine gehouden te hebbennaar Napels zou begeven» i.f I»' V

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1