MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. ii 6. Zaturdag 2G September 1829* NIE UTFSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 20 september. Zoo men geloof mag hechten aan bijzondere brieven van Weenen zou men er berigt hebben, dat den 30 augustus in het leger voor Konstantinopeleen wapenstilstand getroffen is tusschen den generaal Diebitsch en den reis-effendidoor vereenigde bemiddeling der ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Oostenrijk. Omtrent den marsch van den generaal Diebitsch, na dat hij Adriano- pel verlaten had, is niets met zekerheid bekend; ook weet men niet of hij dadelijk naar Konstantinopel opgerukt is, dan of hij zich.eerst van de Dardanellen heeft willen meester maken en vervolgens tegen de hoofdstad optrekken. 1 Tot nog toe heeft men geene officiële tijding omtrent het innemen van "Rodosto; doch men verzekert, dat niet alleen die plaats, maar ook Erekli het oude l-Ieraclea aan de zee van Marmora den Russen in handen is gevallen. Ook hebben zij, volgens rapporten over Odessa Ontvangen bezit Van SumakofF genomen. Het. geruchtdat de Engelschen efi Franschen de kasteelen der Dar danellen bezet hadden, heeft zich niet bevestigd. Te Weenen heeft die tijding een ongunstigen invloed op de fondsen gemaakt, die echter, toen 'debevestiging daarvan achterwege bleef, weder gerezen zijn. Volgens geloofwaardige .berigtenheeft graaf Paskewitsch de belang rijke haven Trebizonde bezet. De .Bulgaren bieden zich zeiven aan om de Russen bij te staan in het opzoeken der vijanden» De Turken wagen het niet om met de kozak ken handgemeen te worden, maar nemen overal de vlugt. Ook heerscht er veel verdeeldheid tusschen de reguliere troepen en de militie der Portej die meermalen tot dadelijkheden aanleiding geeft. Mea_xerneemtdat generaal Kisselew die het bevel over het obser- vatie-lfig£i voor Gittrgewo voert, te Bncharest de winterkwartieren zal betrekken; men voegt er bij, dat hij gouverneur der Vorstendommen zal worden. Er is een nieuw vrijkorps van 3,500 man door den over ste Lopranto opgerigc, die daarmede reeds over de Donau gegaan is en den weg naarSchumla ingeslagen heeft. I11 Klein-Walachye en bij Giur- gewo is niets nieuws voorgevallenen de Turken hebben 11a den mis- Inkten aanslag tegen Turnu, niet meer gewaagd de Donau over te .trekken. De kejzer van Rusland heeft, om het roemrijk wapenfeit der brik Mercuriusdie, zoo als bekend is, met 2 Turksche linieschepen gesla gen heeft, te véreeuwigenbevolen, dat, wanneer dit schip niet meer in staat zal zijn zee te bouwen, eene andere brik naar haar model ge maakt moet worden, die ook Mercurius heten zal, en dat, wanneer die tweede ook mogt versleten zijner weder eene derde vervaardigd wórden zal, en aldus tot in de laatste toekomst; zijnde het Zr. Ms. ver langen, dat de herinnering aan de roemvolle diensten, door de equipa- gie van dien Mercurius bewezen, nimmer verloren ga maar, van geslacht töt geslacht overgebragtder nakomelingschap tot voorbeeld strekke. De Grieksche nationale vergadering heeft hare werkzaamheden tot al gemeen genoegen der natie geëindigd. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 19 september. Het ministerieel blad houdt vol met de verzekering, dat alle de berigten van Konstantinopel spoedig het slui ten van den vrede doen verwachten. Men zegtdat een brief van de Havannah de tijding heeft aan- gebragt, dat een gedeelte der Spaansche expeditie te Sodo la Marina ge land zon zijn. Dit is eène kleine weinig beduidende haven, ver be noorden Tnmpicoen dus ver van het bevolkte gedeelte van Mexico voor dat Iturbide aldaar landde was haar naam naauwelijks in Europa bekend. In brieven van Canton van den 16 maart wordt gemeld, dat er de kinderziekte woedt en duizende menschen daaraan overleden zijn. v FR AN KRUK. PARIJS den 19 septemberDe Moniteur van gisteren behelst een ar tikel ter wederlegging van de aanvallen en aantijgingen waaraan het te genwoordig ministerie in de liberale dagbladen ten doel staat. Ten aan zien van de ongrondwettige bedoelingenwaarvan men het ministerie in die dagbladen schijnt te willen verdacht houdenwordt in het artikel van den Moniteur gezegd dat het niet de overtuiging is welke eenen alarm-kreet aanheft; dat die vrees slechts geveinsd is; dat degenen, die dezelve verspreide» wel wetenindien zij ten minste niet alle oordeel vgrloren hebbendat de ministers zelfs niet het denkbeeld zouden kun nen opvatten om het charter te verbreken en het beheer der ordonnantiën in de plaats der wetten te stellendat zij wel weten dat de ministers het te vergeefs zouden willen en dat indien zij het ontwerp daarvan durfden openbaren de koning hen door een enkel woord in de onmoge lijkheid'daartoe zou brengen, door hen de uitoefening der magt te ont nemen die hij hen niet heeft opgedragen dan om in zijnen naam en on der hunne verantwoordelijkheid naar de wetten het beheer te voeren dat de geruchten, de vrees, de eerrovingenwaarvan de drukpers Frank rijk doet weergalmen geen ander oogmerk hebben dan om het in gisting te brengen, door met volle handen over hetzelve haat, verbittering en wanorde te znaijen. Het ontwerp van vereeniging van Bretagne, het welk door de dagbladen dezer dagen is medegedeeld en waaraan de in gezetenen van Rennes, volgens dit artikel eerst zouden' gedacht heb ben toen zij van zulk een ontwerp in de dagbladen gewag gemaakt von den voert de Moniteur aan als een bewijs van al het bovengezegde. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 22 september. Z. K. H. de prins van Oranje is eer gisteren* morgen vroeg té Luik aangekomen, en' bij den gouverneur dier provincie afgestapt. Des vóormiddags ten 9 uren heeft de prins de schutterij dier stad in oogenschouw genomenen onderscheidene malen zijn genoegen betuigd over de' goede houding der schutterij en de juist heid der manoeuvres. Des namiddags ten drie urén "heeft Z. K. H. zich naar het gastmaal begeven, hetwelk hem door de officieren van dat korps was aangeboden. Openhartigheid en gulle vrolijkheid hèerschten op hetzelveen de ingestelde toasten werden zéér toegejuicht. Gisteren morgen ten 6 uren is Z. K. II. van Luik naar Verviers vertrokken om aldaar de schutterij in oogenschouw te nemen. In den nacht van vrij dag op zaturdag aanstaande Zal hij te Maastricht aankomenom aldaar za» turdag morgen de schutterij te inspecteren. Den 28 dezer wordt Z. K. H« te Gent verwacht. De burggraaf (Pïtabayanalid van den raad van Z. M. den keizer van Brazilië, is gisteren alhier aangekomen. GENT den 24 september. Het Journa! de Gand van heden behelst een* brief, geschreven uit Bmgge, den 17 dezer, door een Belgisch li beraal aan den heer Ch. Durandin antwoord op Zijne oproeping aan de liberale Belgen, waarin wordt gezegd, dat, indien het waar is, dat er in Belgie geestdrijvers zijn, die geen ander gezag dan den Paus er- kennen; valsche liberalen, die, door wraakzucht gedreven blijkbaar ter kwader tronw handelen; het niet minder waar is, dat men in Belgie een groot getal mannen vindt, die, het juk van voóroordeelen afgeschud hebbendede trouwelooze staatkunde van het vatikaan verfoeijen 11- bernlen van goede trouw, wezenlijk verdraagzaam, welke de dingen in het regte daglicht, en niet door den prisma van bijgeloovigheidtoorn en haat beschouwen. Den Koning getrouw, de grondwet en de regt- vaardigheid eerbiedigende, de vrijheid hartstogtelijk beminnende, zien zij met verachting op de laaghartige listen van geestelijke en staatkundi. ge huichelaars neder, die, om verschillende voorwendselen, gaarne de bestaande orde van Zaken zouden omverwerpen. Deze briefwaarin vervolgens het onderscheid tusschen het tegen, woordig onderwijs in de scholen, en het vroegere dat in Belgie wierd gegeven, krachtig wordt geschetst, eindigt met den wenschdat het gouvernement zich niet moge laten bedriegen door het onderwijs in han den der Jezuiten te doen overgaan, maar dat onze edele Vorst, met eene wijze standvastigheid, de schoone instellingen moge blijven bevestigen, welke door hem zijn daargesteld en zijner regering steeds tot eer zullen verstrekken. NIJMEGEN den 22 september. Het volgende is ons van eene ge loofwaardige hand medegedeeld In onze omstrekenop eene der bui tenplaatsen, heeft een stukje bouwland, ter groote van 10 vierkante roe den en 50 ellen Nederlandsch met haver bezaaid zijnde, opgebragt garven, behalve de tienden zijnde bij het dorschen onlangs bevotideif, dat 300 garven hebben opgeleverd 4 mudden haver, elk 43J. Neder- landsghe ponden. In deze verhouding zouden 85 Nederlandsche roeden, tienden-vrij zijndemeer dan 5 lasten opleveren." - 's GRAVENHAGE den 23 september. Men verneemt, dat Z. Mi dé Koning tegen den 7 of 9 der volgende maand hier zal terug komen, ten ware de komst van Z. M den Koning van Pruissen, welke binnén kort wordt te gemoet gezien, daarin eeaige vertraging te weeg bragt, Onder de verschillende geruchten, aangaande de vervulling van het ministerie van marine en koloniën in omloop, schijnt dat wel het meeste veld te winnen, waarbij verzekerd wordt, dat de portefeuille vmj voornoemd ministerie zal worden aangeboden aan Z. Exc. den heer Falcki Zr. Ms. ambassadeur te Londen, en dat in zijne plaats als ambassadeur naar Londen zal gaan de heer wan der Capellenvoormalig gouverneur- generaal van de Oost-Indie. Naar men verneemtvertrekt Z. K. H. de Prins van Oranje eerJ lang naar Ems, om den Grootvorst Konstantijn Cesarevicz te gaan be. zoekenen zal Z. K. H. daarna de inspectie der schutterijen vervolgen. MIDDELBURG den 23.september. Heden werd alhier gehouden da 51ste jaarlijksche algemeene vergadering van dirigerende en honoraire,le den der Teeken-akademie binnen deze stad. Na het doen der rekeningdoor den heer E. P. Cremer .Tz.dirige rend lid en thesaurier, geschiedde, in tegenwoordigheid van den edel- achtbaren heer burgemeester dezer stadmr. C. C. Bijleveld, de uitrei, king van drie zilveren medailles, door Z. M. den Koning goedgunstig aan deze akademie als hoogste prijzen geschonken, en de uitdeeling der verdere priizen aan de leerlingen; wordende, door het dirigerend lid, mr. J.F. Bijleveldonder gepaste toespraken, de grootste der opgemelde zilveren medailles ter hand gesteld Aan den primus der bouwkunde, Abraham de Landmeter. Voorts de twee kleine zilveren medailles Aan den primus der eerste klasse naar pleister, Johannis Jacobus Lievettse i En den primns der eerste klasse van de bouwkunde, Johannis TieJemdn Terwjjl met een boekgeschenk vereerd werd, voor de best gekeurde teekening naar het naakt levend menschbeeld (daar in deze klasse dit jaar geene medaille is uitgeloofd geworden), Johannes Corneiis ie Nobelen de verdere boekgeschenken zijn uitgereikt: aan den primus Van de eerste klasse naar prent, Jacobus Maarten Vane. r tweede klasse naar prent, Johannis Anthonij de Neef, derde klasse naar prent, Salomon de Pisser. vierde klasse naar prent, Johannes Petrus Simons. tweede klasse der bouwkunde Teunis van Dreune. derde klasse der bouwkuhdeCorneiis Proost vierde klasse der bouwkundeAdriaan de (Pagemaker vijfde klasse der bouwkunde Johannes Adrianus Beckers. Mitsgaders als prijzen van aanmoediging In de tweede klasse naar prent, aan Job la Brand. derde klasse naar prentaan Marinus Fagel. eerste klasse der bouwkunde, aan Jodnnis Agellnk van Rentergent tweede klasse der bouwkunde, aan Adriaan Boudewtjnse. derde klasse der bouwkunde, aan Pieter Johan van Schoor. vierde klasse der bouwkunde, aan Corneiis Hamelink- alsmede vijfde klasse der bouwkunde, aan Adriaan Lourens Allart. Zijnde voortsna dat al de leerlingen volgens de bekoroene rangen waren opgeroepen, de vergadering besloten met dankzegging aan de aan wezigen, voor de eer hunner tegenwoordigheid, en met bezlgtiging der ten toon gehangen prijs.teekeningen. Onder de kunstenaars, aan welke door het gouvernement, bij ge legenheid van de laatste tentoonstelling te Gent, wegens ingezondene schilderstukken, prijzen van aanmoediging zijn toegekend, bevindt zich ook de lieer J. C. Haccouuit deze stad. Zeker werktuig, door den heer J. G. Dekens tg Groningen on langs uitgevonden, dienende.tot eene verbeterde bereiding der boter, wordt thans door.de commissie van landbouw te Utrecht zeer aanbevolen, j daar hetzelve naar het oordeel der genoemde commissie allezins aatl- het oogmerk van den uitvinder beantwoordt. Een model van dit werk»

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1