COURANT. N°. ii 5. MIDDELBÜRGSCHE v- Donderdag f].. NIE UrrSTIJ DINGEN. GROOT-B 1UTTANJE. LONDEN den I6 septemberDezer dagen heef: de groot jnry van MiddleseX verklaarddat er termen waren om het dagbladgeti teld the Morning Journalgeregtelijk te vervolgen voor honende uit drukkingen, omtrent den eersten minister, den hertog van Wellington, gebezigd. Hetzelve hadonder anderen aangevoerddat de hertog was „hoogmoedig, verwaand, schraapzuchtig, onhensch, zonder eeni- ge beginselen en niet vreemd aan het denkbeeldeen ontwerp te be- ramen, om de bestaande regering omver te werpen, en 'slands regten en vrijheden met voeten te treden." Het geregtshof van de bank des konings heeft dadelijk van deze zaak kennis genomen. The Courier zegt wegens dit voorval het volgende: „•Vele lieden schijnen het voor een zeer onschuldigvermaak te hon den, om den een of ander Voor een eerloos mensch uit te maken, en hem een verrader te noemen, die den troon van zijn land omver wer pen, en de vrijheid en regten zijner medeburgers vertrappen wil: maar de wetsteunende op de gezonde redeschijnt het daarvoor te houden, dat er in zulke gevallen twee belanghebbenden zijn, en heeft bepaald, dat daar, waar een aanklager en een beschuldigde is, ook een onpartij dig regter zal zijnvoor welken de een den ander kan roepenom re kenschap van zijn gedrag te geven. De hertog van Wellington heeft de gemeene onbeschoftheid zijner vijanden langer dan iemand zijner me deburgers verdragenen indien hij het nu eindelijk voegzaam geacht heeft, zijne beleedigers ter verantwoording te roepen, moet men zich niet daarover verwonderen, dat hij zoo handelt, maar veeleer daarover, dat hij niet reeds lang zoo gehandeld heeft.Om den schijnt te vermij den, als of wij op de uitspraak der gezworenen eenigen invloed wilden uitoefenen, onthouden wij ons van alle aanmerkingen op de zaak zelve; maar wij kunnen niet nalaten een woord te zeggen over de walgelijke onbeschaamdheid van het beschuldigde dagbladhetwelk dezen morgen terwijl de zaak reeds voor den regter was hangende, alle zijne beleedi- (ringen van woord tot woord herhaald heeft. Is het mogelijk de wet meer openlijk te trotseren? En kan de orde en rust der maatschappij wel met eenige mogelijkheid gehandhaafd worden iii een land, waar eene losbandige drukpers op zulk eene wijze met de wet durft spotten? Die losbandigheid moet gefnuikt worden, opdat de vrijheid der drukpers geen jaadeel iijde! t F R A N K R y K. PARIJS den 18 september. Heden *ijn de uitgevers der dagbladen de Courtier-Francais, de Coustitutionnelhet Journal de Commercede Ga- zette de Francehet Journal de Paris, la Tribune, l'Echo Francais, enz., voor den regter van instructie Gaillard verschenen, onder dé vijf dubbele beschuldiging van verschillende overtredingenwaarvan twee of -- Simon en Cabonat, wegens den moord aan hunnen schoonvader, den beer Psaume, ter dood veroordeeld, hebben den 14 dezer te St. Michiel luin vonnis ondergaan. Zij hebben in hunne laatste oogenblik- keö eene buitengewone neerslagtigheid aan den dag gelegd. Men ver zekert dat Simon de verklaringen hééft herroepen; welke hij tegen Ca- booat, den vader; en tegen mejufvrouw Elisa Psaume, de tweede echt genoot .van hun slagtoffer, had uitgebragt. Hij had, zegt men, die voorgewende bekentenis slechts gedaan om zijne straf in die van eenen levenslangen dwangarbeid te doen veranderen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 21 september. Z. Exc. de minister van justitie heeft Wtigekoudigddat het vertrek van zijn département' op den 6 october lybepaald. i'ïTa 5' sa; De Courtier des Pays-Bas behelst het volgende artikel „Z. Heil. Plus VIII heeft, op rapport van 8 kardinalen en 8 raden van het .hof van Rome, in een geheim consistorie verklaard, dat dezelve den prins dom Mignel niet tot koning van Portugal kon erkennen." Hetzelfde dagblad (No. 261) verklaart het Fransch de landtaal der Ne derlanden te zijn. ÖOSTWINKEL (provincie Oost-Vlaanderen) den 17 september. On langs-had, in deze gemeente, het plegtige feest der vijfde algemeene jaarfijksche vergadering van de onderwijzers-gezelschappen van het der de school-districtplaats. Op dien dag vergaderden zich, des morgens ten n uren, in het huis der gemeente, het bestuur, eene deputatie v.an drie leden dér onderwijzers-gezelschappen van het zesde district, de school-opzlener en al de onderwijzers van het derde district. Ten 1 uur had er een maaltijd plaats, op welken de eerste toast was gewijd aan 7.. M. onzen beminden Koning, den beschermer der verscnnds-verlich- ifng en begaafdhedeneen tweede aan 7. Exc. den heer van Gobbel- sthroyminister van binnenlnndsche zaken, door «tien de'kunken en wetenschappen op eene waardige wijze worden aangemoedigd, ep een derde aan Z. Exc. den heer baron van Doorn staatsraad en góuvérheur, ijverig beschermer van het onderwijs en van al de belangen der provin cie. Deze toasten werden met de meeste geestdrift ontvangen en ge volgd-door het gejuich van leve de Koning! leve de minister van binnen/andscke zaken ieve gouverneurDe schoolopziener deed vervolgens eene redevoeringwaarin hij de oude leerwijze vergeleek met die «ielk'e thans in de scholen is ingevoerd, anntoonende in hoe ver de nieuwe leerwijzen de voorkeur verdienen. De spreker eindigde met zijne verwondering en verontwaardiging te verklaren, dat men als nog met eenepnzinnige halstarrighejd het heilzaam onderwijs in onze lagere scho len tegenwerkt. Nog onderscheidene redevoeringen werden uitgespro ken zoo door onderwijzers van het zesde als' van het derde district allen hunne erkentenis en hulde aan het gouvernement toebrengende voor het verbeterd onderwijs. Deze waarlijk plegtige,bijeenkomst, welke besloten is door het lezen van onderscheidene stukken,van vermaarde schrijvers, heeft op nieuw tot verzekering gestrekt, dat geene kwellingen in staat zijn om den ijver, de werkzaamheid en den moed onzer waardige school.onderwijzers t& doen verflaauwen. .AMSTERDAM den 20 september. Do heeren Hope en Comp. hebben aangekondigd dat de twee laatste serien of reeksen (elk groot zes pil- 21 September 1829* ioen guldens) hunner ten behoeve van hc.t Russisch rijk geslotens Jee. ning van 42 millioen guldens, opengesteld waren, welke sommen reedJ een paar uren na die bekendmaking geheel vol geschreven wareu V-Zoo dat nu de geheele leening geplaatst is. ROTTERDAM den 21 september. Alhier is op den 7 dezer gehou den de eerste algemeene vergadering van de maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Uit het verslag van den staat der maatschappij blykt onder andéren', dat dezelve tot heden bestaat uit elf afdeelingen en ruim zeven honderd leden telt. Men heeft daaruit ook met bijzonder genoegen verstaan dat Z, M. de Koning aan de oprigting der maatschappij hoogstdeszelft goedkeuring heeft verleenden dat door den heer administrateur van het ouderwijsde kunsten en wetenschappende stelligste toezegging is gedaan om de pogingen der maatschappij-in het belang der toonkunst bier te lande, te ondersteunen. Het gezegd verslag zal even als de han delingen der vergadering gedrukt en aan de leden worden rondgezonden. Te oordeelen aan den goeden geest en aan de volkomen zamensfemming die deze eerste vergadering hebben gekenmerkt mag men zich met eenen gunstigen uitslag vleijen, vooral wanneer het begonnen werk door eenen aigeraeenen bijval wordt ondersteund. Ter compositie en om ingezonden te worden, vóór 1 mei 1830, !i» bij besluit van de vergadering voorgesteld Eene cantate van eenen Nederduitschen dichterter keuze van den componistmet begeleiding van orkest. De prijs zal zijn drie honderd gulden. De stukken zullen in partl. tie moeten geschreven worden met eene andere hand dan die des stel lers, met eene spreuk onderteekend zijn, en verzcld moeten gaan van een verzegeld briefje dezelfde spreuk voerendeen waarin de naam des stellers is vervat. Tot her dingen naar den prijs zijn bevoegd én worden uitgenoodigd alle componisten in het koningrijk der|Nederiap- den gevestigd. De toekenning van den prijs zal geschieden op de alge» meeue vergadering in september van het jaar 1830. Tot de beoórdee. ling zullen worden verzocht de meest beroemde Nederlandsche en ooi buitenlandsche componisten, na dat men zich zoo veel mogelijk van hunne onzijdigheid zal hebben verzekerd. Het bekroonde stuk blijft het eigendom der maatschappij. Nog worden, ingevolge het bestuit der vergadering, uitgenoodigd alle componistenin het koningrijk der Nederlanden gevestigd welke hunne gecomponeerde of nog te componeren muziekstukken voldoéride zouden achten, en verlangen zouden, dat die op naam en voor reke ning van de maatschappij wierden uitgegeven om dezelve stukken van nu aan en uiterlijk tot 1 mei 1830 aan het hoofdbestuur der maatschap pij aan te bieden, ten einde 200 véél mogelijk op dezelve wijze te wor den beoordeeld, als hier voor omtrent het prijs-onderwerp js opgege ven; waarna almede in de vergadering van 1830 zal worden beslistof en iu hoeverre aan het verlangen der steLlersen aan de voorwaarden (des noods), die zij bij de aanbieding mogten gevoegd hebben, zoude kunnen worden voldaan. Voor allés wat de maatschappij betreft, is het adres bij den heer A. C. G. Vermeulente Rotterdam. Stukken en brieVen aan hem te zenden moeten behoorlijk worden gefrankeerd. 's GRAVENHAGE den 20 september. Gisteren heeft alhier de Hol. landsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hare jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van mr. J- C. van de Kasteelelid de van Tweede Kamer der Staten-Generaal .en wethouder dezer residentie. Genoemde voorzitter heeft die vergadering geopend met eene redevoering: Over den hand van vereeniging tusschen schoone kunsten gelegen in eene gelukkige mengeling van het bevallige met het nuttige. Dezelve is daarna tot de werkzaamheden in den beschrij vingsbrief vervat, overgegaan, en heeft eene verhandeling, behelzende het antwoord op de in den jare 1827 uitgeschreven prijsvraag„Welke zijn de hoofdvereischten van den historischen stijlen wie der schrjj'- vers, zoo van vroegeren als lateren tijd, hebben, bij vergelijking, de meeste derzelve in hunne geschriften vcreenigd?" met de gouden medaille bekroond; waarvan, bij de opening van het bijgevoegde biljet, gebleken is de schrijver te zijn de heer N.G.van Kampen, lector aan de hoogeschool te Leyden. De antwoorden op de overige prijsvragen zijn niet bekroond geworden. Als nieuwe prijsvragen zijn uitgeschrevenin het vak der wijsbegeerte IVat denkbeeld heeft men zich te vormen van de hedendaag-t sche volksverlichting en haren invloed op de zedelijkheidbijzonder in ons vaderlanden welke middelen kan men aanwenden, om dezelve uit te brei den en te wijzigen. In hét vak der theorie van de dichtkunst: fVelke vereischten moet een dichter bezitten en in de voortbrengselen zijner kunst aan den dag leggen om den naam van volksdichter bij uitnemendheid te verdienenen welke onzer niet meer in leven zijnde Neder landsche dichie- ren hebben de meeste aanspraak op dezen eernaam verkregen Als lofrede Kaspar yan Baerle. Tot algemeenen voorzitter der vergadering ih het volgende jaarwelke te Amsterdam gal gehouden worden is verkozen*- de hoogleernar A. des A mor ie van der Hoeven. De vergadering is be sloten met eenen vriendschappelijken maaltijd, welke tot middernacht geduurd heeft. Het genoocschap tot verdediging van de Christelijke godsdienst, tegen d'er'zélver hedendaagsche bestrijders, alhier opgerigt, heeft, in dei- zelfs vergadering van den 17 september II., met den gouden eere.priji' bekroond eene bij hetzelve ingezondene Hoogduitsche verhandeling, met de zinspreuk: JVer von Gott ist dér hóret Got/es IVort. Ev. Joh, VIII: vs. 47bevattendeEene beantwoording van de vraagHoe zal men onge- letterdendtpch,niettemin waarheidzoekende Bijbelminnaarsop de meest overtuigende wijs geruststellen omtrent de betwiste echtheid van het Evan-, geile vatj Johannes en is bij de opening van het naambrieftje gebleken schrijver dezer verhandeling' te zijn Kar/ Victor Haujf, doctor der phi- .losopliie v ritter des koeniglichen civil verdienstordens, special superin- tendens der diocese Cansca'tt im koenigreich Wtirttembergund stadt- pfnrrer zu Canstatc bei Stuttgart. Nog is eene zilveren medaille toegewezen aan een ingekomen ant woord, in het Nederduitschmet eene Grieksche zinspreuk, op de vraag, waarmede verlangd werd: Eene opheldering der wonderverhalenvan wel ke de Evangelist Marcus alleen verslag geefthoofdstuk VII, VS. 33—37» j.Sa 5(«ig. (en gevolge euuden Kunnen liclil'di.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1