m m. COURANT. MIDDELBURGSCHE N°. 114. 22 September 1829. Dingsdag1 NIE TJTVSTIJ DINGEN. DUITSCIILAND. BERLIJN den 14 september. Eindelijk hebben wij hier een uitvoe rig officieel berigt nopens de bezitneming van Adrinnopel ontvan genhetwelk van den 21 augustus uit het oude serail aldaar gedagtee- kend is. Deze stad heeft 80,000 inwonerswaaronder 40,000 muzel- mannische, waarvan er 10 15,000 goed gewapend waren. Met ter verdediging van Adrianonel vereenigde Turksche legerkorps bedroeg 10,000 man geregelde infanterie, 800 1000 man kavallerie en eenige duizend man welke uit de aangrenzende di'striktè'n zamengeraapt waren. De verovering dezer stad geleek meer naar een volksfeest dan naar eene met de wapenen in de hand voltrokkene bezetting eener hoofdstad. De Turksche zoowel als de Christelijke bevolking zet haar gewoon bedrijf voort; winkels en koffijhuizen zijn open, en de plaatselijke burgerlijke «n regcerlijke'overigheden hebben in hunne werkzaamheden geene strem ming ondervonden. De zegeteckenen van dezen merkwaardigen dag be staan in 56 kanonnen, 25 vaandels, 5 paardenstaarten, en vele duizend geweren die nog niet hebben geteld kunnen worden. De magazijnen van mond- en krijgsvoorraad waren wei voorzien, en zijn ons zeer nuttig. De luitenant generaal baron Dudberg heeft den 20 augustus, na een voorpostengevecht, waarin de huzaren van aartshertog Ferdinand Bijzonder uitgemunt hebben, Kirklissa bezet en is den 21 naar Lullë- Burgas op niarsch gegaan. Ook Ineada of Niada, eene belangrijke vesting aan de Zwarte zee, van waar langs de kust een vrij goede weg naar Konstantinopel loopt is ,in handen der Russen gevallen. FRANKFORT den 1G september. Te Bucharest zijn den 22 augustus twee legerberigten bekendgemaakt, welke tijdingen behelzen van de Rus sische troepen voor Schumla en langs de Donau. Zij komen hierop ne der De generaal Krassowsky heeft voor Schumla een ernstig gevecht ge had. Het paard van den groot-vizier is gekwetst, dat van den getferaal Rrassowskij gedood. De generaal Kissileff, vernomen hebbende, dat er 2000 Turken bij Nicopolis waren geland, haastte zich den generaal van Löwenstern derwaarts te zendendie hen noodzaakte om zich weder in te schepen, en het land van de Turken zuiverde, die door hunne in vallen grooten schrik hadden veroorzaakt. De generaal Stegman heeft Kald hetwelk door de Russen kortstondig was verlatenweder bezet. De Turken hadden te Nicopolis 40 stukken geschut ter hunner beschik king; maar zij werden zoo slecht bediend, dat zij de Russische kaval lerie niet konden beletten om de oevers van de Donau te zuiveren. -Van de Servische grenzen wordt gemelddat Grieksche handels huizen te Belgrado brieven ontvangen hebben welke de tijding behel zen dat de Russen in het laatst van augustus de stad Rodosto bemag- tigd en aldaar een grooten voorraad levensmiddelen en munitie gevon- I den hebben. Rodosto is de stapelplaats van Hen handel aan de zee van Marmora? en slechts eenige marschen van het oude kasteel der Darda- nellen in Europa verwijderd. Volgens dezelfde brieven, zoude divan eene deputatie aan den generaal Diebitsch gezonden hebbenmet ver zoek, dat hij, op grond der aanstaande vredes-onderhandelingende vijandelijkheden mogt staken maar zou hijmet de woorden der oor logsverklaring van den keizer, geantwoord hebben, dat de operatien om de onderhandelingen niet zullen afgebroken worden. Men meldt uit Odessa dat aldaar nieuwe pestgevallen plaats ge had hadden, waardoor de hoop op het herstel van het vrije verkeer we derom teleurgesteld was. Te Brody in Gallicie, is dezer dagen ook eene jonge vrouw plotse ling, met alle teekens der pest, gestorven. Dadelijk zijn maatregelen légen de verspreiding van deze plaag genomen en verscheidene Oosten- rjrjksche regementen in Gallicie opgebroken om zoowel om Brody als Verder aan dien kant langs de grenzen een sterk kordon te vormen. Men heeft dezer dagen door geheel Dnitschland met de grootste geestdrift, gevierd den tachtigsten geboortedag van Götheden eersten nationalen dichter van Duitschland. GROOT- BRITTANJE. LONDEN den 16 september. Het ministerieel avondblad is van oor deeldat de generaal Diebitsch, wiens voorposten des nachts van den 91 augustus slechts twintig uren van Konstantinopel verwijderd waren, langzaam naar dip hoofdstad zal voortrukkenen dat zijn hoofdoogmerk zijn zal een sterk korps naar de Dardanellen te zenden ten einde de vestingwerken aan den Europeschen kant te vermeesterenen de door vaart der Straat voor de Russische vloot uit de Middellandsche zee te openen, die dan door de zee van Marmora naar Konstantinopel zeilen kan. Want indien de Russische schepen door eene stoomboot kort langs den kant, door hunne troepen bezet, voortgesleept worden, hebben zij van de batterijen aan de overzijde niets te vreezen, en het innemender beroemde kasteelen van de Dardanellen kan gemakkelijk geschieden daar hoewel zij Van de zeezijde zeer sterk zijn, zij van den iandkant bijna geene middelen van verdediging hebben. Hef gouvernement heeft depeches van Konstantinopel tot den ao au gustus. Toen was er nog niets bekend omtrent den uitslag der instruc- tien'die aan den groot-vizier gezonden waren om met generaal Diebitsch over den Vrede te onderhandelen. Een brief uit Lissabon, gedagteekend den 5 dezer, deelt, be halve hec gewone nieuws van daarnamelijk vervolging en regering loosheid benevens het al meer en meer re kortschieten der kas in de betaling van soldaten, bevelhebbers en staatsambtenaren, welke laatsten meer dan een jaar met hun traktement ten achteren zijn het belangrijk berigt mede, dat Spanje met Portugal een verdrag aangegaan beeft, en alzoo de Spaansche koning den eersten stap gedaan heeft tot de erken ning van den overweldiger. FRANKRIJK. PARIJS den 15 september. l)e koning heeft, op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken, bij ordonnantie van den 13 dezer, de vier inspecteurs van den boekhandel te Parijs afgeschaft, en hunne werkzaamheden aan de commissarissen van policic opgedragen, hetwelk eene bezuiniging van 20,000 fr. geeft. Den 31 augustus is te P..oehefort te water gelaten het stoomschip le Sphinxhetwelk voortekening van den staat gebouwd is. Hetzelve kan 1 stukken geschut voeren en is 152 voet lang. De machines voor hetzelt zijn te Liverpool gemaakt, hebben bijna 200,000 fr. gekost, en heben eene kracht van 1 80 paarden. loor eene maatschappij te Marseille is eene stoombooten-dlenst op dc Midellandsche zee, tusschen Frankrijk en de Levant, tot stand ge- bragtvaarvan men zich groote voordeden voor onze betrekkingen ran allerleiiard met die streken voorstelt. 18 september. Het gerucht dat de Russen te Konstantino pel zoden zijn binnengeruktwordt tot heden niet bevestigd, NEDERLANDEN. BRUSEL den 19 september. De minister van binnenlandsche zaken is den 5 dezer te Luik aangekomen. Hij 'is den volgenden dag de fa briek vn den heer Cockerill gaan bezigtigen alwaar hem een groot diner, waaraan monseigneur CapacciniPauselijke nuncius, en de gou- Door Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd Tot professor in de Hollandsche taal en letterkunde, aan het athe. naeum te Luxemburgde heer Joseph P.aquetdoctor in de wijsbegeerte en lttteren Tot regent van de vijfde klasse, bij het kollcgie te Kortrijk, de beer Karei Klumper kandidaat in de wijsbegeerte en ietterenaan de hoo- geschool te Gent. Door de belanghebbenden zijnonder anderen de navolgende oc- trooijen geligts Een octrooi, in dato 19 maart 1829, no. 190, voor den tijd van vijf jaren verleend aan den heer IV. N. de Mollte Luik, op de uitvinding van verbeterde navel-breukbanden. Een, van 6 junij 1829, no. iqi, voor den tijd van tien jaren ver leend aan den heer Cheffete Brusselop de uitvinding van eenen nieu wen disteleer-toestel. Een, van 25 junij 1829, no. 44, voor den tijd van tien jaren ver leend aan den heer J. J. Evrardte Brussel, op de uitvinding van eenen nieuwen toestel, om het rooken der schoorsteenen te beletten. Een, van 28 junij 1829, no. 92 voor den tijd van tien jaren ver leend aan den heer E. Baucaute Nijvelop de uitvinding van een nieuw werktuig, geschikt om allerlei granen en zaadsoorten van de zich daarin bevindende onreinigbeden te zuiveren. Een, van 3 julij 1829, no. 150, voor den tijd van tien jaren ver leend aan den heer P. Appiate Brussel, op de uitvinding van eenen' nieuwen vergruizer, om het geroote en niet geroote vlas en hennep van de kempstokken te ontdoen. Een, van 18 julij 1829, no. 133, voor den tijd van vijftien jaren verleend aan den heer J. B. A. M. Jobardte Brusselop de invoering en verbetering van middelen om op de Chinesche wijze putten te boren. Een, van 19 julij 1829, nó. 130, voor den tijd van vijfjaren ver- 1 pprul nnn den hepr IV. v/m Hnmuijlrre Brncrnl ©j* de oitvinding van een werktuig, door hem genaamd Reken-Ciaviergeschikt om de drie eerste régelen der cijferkunst, op eene gemakkelijke, naauwkeuri- ge en bespoedigde wijze uit te werken. Hetgeen thans in Frankrijk omgaat (zegt de Cazette de Pajs-Bas') strekt tot nuttige lessen voor ons zeiven en kan niet missen de oogen te doen openen van lieden die ter goeder trouw dwaien. Zie hier wat men gisteren in het Parijsche dagblad de Constitutionnel lasDezelfde departementale radenwelke over twee jaren vroegen dat het openbaar onderwijs uitsluitend aan de Jezuiten zou worden toevertrouwd, predi ken thans tegen hetgeen zij het monopolie der universiteit noemen; zij aanbidden de vrijheidzij omhelzen dezelve, maar het is om haar te ver. stikken." Volgens den Courrier des Pays-Basverklaart de advokaat Mas cartwelke gezegd wordt van eene lange afwezigheid den 17 dezer te zijn terug gekomen, schrijver te zijn geweest van het artikel hetgeen de heer Durqnd aan den heer van de IVeijer heeft toegekend. LUIK den 17 september. Men wil hier verzekeren, dat, ten gevol ge van nieuwe beletselen de drie benoemde bisschoppen niet wel voor october bezit zullen kunnen nemen van hunne zetels. Z. E. de minister van binnenlandsche zaken, en de heer Capaccini zijn naar Brussel terug gekeerd. GENT den 19 september. Laatstl. vrijdag namiddag is te Heusderi in onze provincie, door eene hoos veel schade aangerigr: een windmor len en drie huisjes zijn omver geworpeneen twintigtal woningen meer of min beschadigd en omtrent drie honderd boomen uit den grond ge rukt of verbrijzeld. De schade wordt op 15,000 begroot. ARNHEM den 17 september. Een brief uit het land van Maas en Waalbehelst eene treurige schilderij van den toestand dier anders zoo vruchtbare streek, bij den ongewoon hoogen zomervloed van die jaar. De ontijdigein vroegere dagen tot stand gebragte, vereeniging der bei de boofrf-rivipren tneeehon wollio sij ligt doo» hot ooogonoomdo Schansche gat, de te vroege bedijking en andere oorzaken, maken zelfs in gewone jaren de waterloozing moeijelijk thans is de toestand bijna aan die van 1817 gelijk. Regen en kwelwater hebben binnendijks alles overstroomd terwijl de uiterwaarden reeds voor de tweede maal door de rivier bedekt zijn. De oogst is vernield, de aardappelen verdronken, het vee staat op de stallen alwaar het met slecht voederhetwelk de bngelukkigen wadende of in schuiten van de weilanden halen, kommer lijk gevoed wordt, terwijl de ziekten, welke deze staat der dingen on der menschen en beesten te weeg moet brengenzich reeds beginnen te openbaren. 's GRAVENHAGE den 17 september. Z. Exc. de minister van finan cien wordt in het begin der aanstaande maand, met zijne bureaux, van Brussel in deze residentie verwacht. Bij een koninklijk besluit van den 6 dezer wordt het besluit van den 26 mei 1824, houdende bepalingen omtrent het gratis procederen In regten van arme en onvermogende lieden, van de arme directien en van de keik-besturen der verschillende godsdienstige gezindheden, ook uit gestrekt en toepasselijk gemaakt op de stichtingen voor het onderwijs. Naar men verzekert, houdt de heer de Brouckerelid van de Twee de Kamer der Staten-Gcneraalzich thans onledig met het vervaardigen van een werk over de verbeteringenwelke in het openbaar ouderwys zoudeu noodzakelijk zijn. vernet der prorttictc deel bobben genomenie oimgcbod«?n geworden.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1