MIDDELBURGSCIIE COURANT. N°. ii 3. 19 September 1829» Zaturdag NJE UTVSTIJ DING EN. DUITSCHLAND. BERLIJN den II september. De honderdjarige geboortedag van M. Mendelsohn is gisteren door eenen kring van vrienden en vereer ders van dezen wijsgeer, in een daartoe ingerigt lokaalgevierd gewor den. Het marmeren borstbeeld van Mendelsohn was in de zaal geplaatst en op eene zinrijke wijze niet bloemen versierd. - Nog kent men alle de bijzonderheden nietdie bij het innemen van Adriancpel hebben plaats gehad. Men weet alleen, dat het Russi sche leger den 20 augustus, des ochtends ten 9 uren, die stad heeft bezet, en dat haar garnizoen, uit 10,000 man geregelde troepen be staande bij de nadering der Russende wapenen nedergelegd heeftal hoewel alle wegen tot den aftogt open stonden. Deze troepen gaven den overwinnaars 54 stukken geschut, 20 vaandels, 5 paardenstaarten, hun leger, geweren en ammunitie over, en verkregen de vrijheid om naar hunne haardsteden wéder te keerenen er het land te bebouwen. De talrijke bevolking der stadzoo wel Mahömedanen als Christenenkwam het Russische leger met vertrouwen te gernoet. De keizer van Rusland heeft den 22 augustus een manifest uitge vaardigd waarbij eene nieuwe ligting van manschap voor zjjii leger be volen wordt. FRANKFORT den 13 september. Men verneemt, dat graaf Pahlen en graaf Alexis OrlofT van Odessa naar Burgas scheep zijn gegaanom dé vredes-onderhandelingen van de zijde van Rusland te besturen. Men iegt, dat graaf Pahlen, die eene uitgestrekte kennis bezit vooral van de behoeften des koophandels in de Zuidelijke Russische provinciën na het sluiten van den vrede, als ambassadeur van Rusland te Konstantino- pel blijven zal. FRANKRIJK. PARIJS den 12 september. Een der dagbladen heeft een ontwerp bekend gemaakt van eenige inwoners van het voormalig Bretagne, waar bij de onderteekenaren zich zouden verbinden, om, bijaldien het be wind tot zekere maatregelen mogt overgaan geene lasten te betalen. Alle de bladendie het hebben overgenomen zelfs die welke het te vens .bestredenzijn in beslag genomen. Verscheidene prentverkoopers z|jn in regten betrokkenwegens het tentoonstellen van prenten, in welke de beeldtenis van Napoleon op eene zeer geheimzinnige wijze wordt gevonden. Omtrent de maatregelen van het nieuw bestuur verneemt men niets naders. Volgens een der liberale bladenzoude de nieuwe minister van oorlog, de Bourmont, aan eenen der ongeduldigsten van zijne partij gezegd hebben, dat het ministerie eerlang eene bepaalde kleur zoude aannemen. De heer Lafayette is van Lyon vertrokken. Niettegenstaande het weder zeer ongunstig was en er een stortregen vielhebben hem een twintigtal jonge lieden te paard en vele inwoners met rijtuigen tot op een afstand der stad uitgeleide gedaan. De omstandigheid, dat men in Lyon, waar te voren de partij der Jezuiten haar hoofdkwarter had gevestigd, en de congregatie zich zoo Zeer deed gevoelen, oud en jong, aanzienlijk en gering, ziet medewer. ken om de anti-jezuitische beginselen te vereeren, en dat de laagste volksklasse aan die bewegingen deel neemt, met eene orde, die vol strekt geene tusschenkomst van eenige militaire magt noodig maakt geeft aanleiding tot menige aanmerking, en voorspelt het ministerie, Zoo het zich in eenigen wettigen vorm wil staande houden, weinig goeds. Men meldt uit Katalonie, dat daar te lande weder eene gewapen- de bende is verschenen welke de bezetting van Puycerda heeft pogen te overvallen, maar, bij het mislukken van dat opzet, en na eene vrij langdurige schermutseling, binnenlands is getrokken. De muitelingen hieven de kreet aan van leve de vrije koningleve de godsdienst NEDERLANDEN. BRUSSEL den 15 september. De minister van blnnenlandsche zaken Is heden morgen, over Namen naar Seraing en Luik vertrokken. Bij koninklijk besluit van den 30 augustus 11.no. 139, is, in plaats van den heer IV. J. L. Raderstot Nederlandschen consul te Laguayrain Columbiabenoemd de heer mr. J. N. J. Elout. Naar men verneemt, zouden bij de jongste organisatie van het le ger en de daarmede in verband staande bevorderingenhet lot van ruim 800 personen min of meer verbeterd zijn geworden. Ook in deze stad hebben een aantal letterkundigen en verlichte jnenschenvriendenbelijders der Israëlitische godsdienst, den 10 dezer, den honderdsten verjaardag van den beroemden Moses Mendelsohn gevierd, dien men teregt den naam van den Joodschen Socrates heeft gegeven. Men schrijft van Namendat de policie aldaarkrachtens een bevel Van den regter van instructie te Brusselpogingen heeft gedaanom ze keren Lenormant redacteur van het oppositie-blad ie Courtier de la Sambre, hetwelk sedert eenigen tijd te Namen uitgegeven wordt, in hech lenis te nemen als beschuldigd van bedriegerijen in dienst van den heer L. Tencite Brusselbegaan te hebben. Dezelve was echter sedert eenige dagen voortvlugtig. In de Leuvensche courant van heden leest men Sedert Z. M. de eer heeft toegedeeld aan henwelke hij Infantes ge noemd heeften de oneer aan hen die hij met zijne kruisen heeft be giftigdhebben verscheidene ridders van de orde der bevrijders hunne medailles doen veranderen. In plaats der woorden -Lex. Rex. (Wet Koning.) omgeven met die van: Gei rouw tot aan de Infamieleest men Lex getrouw tot aan de Infamie Rex Infatnia nobilitat De Gazette des Pays-Bas door den National gevraagd zijnde of zij ha re verontwaardiging over een zoodanig artikel kon inhouden, heeft hier op aldus geantwoord: „Alles wat de bedoelingen der vijanden van de vrijheid der drukpers kan begunstigenergert onsen niets is meer ge schikt om dezelve, zoo zulks mogelijk ware, onder ons. te vernietigen, dan'het misbruik dat van dezelve gemaakt wordt door eene partij, wel ke steeds hare vijandin is geweest. Maar wij gelooven van eenen ande ren kant, dat er onbeschoftheden zijn van zoodanigen aard, welke zich alleen door krankzinnigheid-laten verklaren; .dat men zich moeilijk kan bezig houden met hetgeen in de vertrekkeu der dolhuizen gezegd of ge- Sproken wordt, en dat de lezing van eenige hoofdstukken van Broussais en Ëstjuïrol het beste antwoord koude zijti aah eenige jonge beïetetlêü1 welke d® bovengemelde infamicn hebben geschreven," De Gazette behelst nog het volgende: De Courriet des Petys-Bat raadt den Koning ernstig aanomten einde zich van de openbare tnee- nittg te Verzekeren, buitengewone commissarissen naar alle kanten Uit ta zendenbelast met de koffijhuizen en andere plaatsen van publieke Ver* eeniging te bezoekenaldaar op te nemen welke dagbladen er gelezen wor den enz. Het is jammer dat wij onder de Nederlanders zulke knappe lieden niet hebben als de heeren de Sartines en Fouché: deze zouden, naar het ons voorkomt, volkomen aan de meening van den Courtier voldoen. Is het niet bespottelijk, de koffijhuizen en andere publieke plaatsen te h.oö- ren voorstellen als het best geschikt om stellige narigten nopens de pu blieke opinie op te doen? Gelooft hij, dat de ijverigste beminnaars vatt koffijhuizen en billarden de tolken dier opinie zijn Te Rochefortin de provincie Namenis eene maatschappij op- gerigt, ter bevordering van den wijnteelt. Het reglement derzelve is thans aan de goedkeuring van Z. M. onderworpen. Het kapitaal dezer maatschappij is daarin op f 10,000 bepaald, in actiën van 50 verdeeld. Reeds een aantal der voornaamste ingezetenen van RoChefort hebben, deel genomen aan deze inrigting, door welke men hooptdat uitgebreide gronden, die te voren onbebouwd lagen, in vruchtbaar land zullen her schapen worden. Twee kweekelingen der Jezuiten van Fryburg hebben zich onlangs in de Protestantsche kerk van het dorp Motiers begevenen aldaar in het vuur van hunnen ijver, de bijbels en andere formulier-boekenwelke hun in-handen kwamen, verscheurd. Zij zijn spoedig in handen van da justitie geleverd. ARNHEM den 14 september. De Zuidelijke dagbladen (zegt onze courant) geven tegenwoordig het zonderlinge schouwspel van eene na tionale oppositiezich verzettende tegen hare eigene taal dat is té gen dat gene wat eene natie doorgaans het heiligste en het dierbaarste is. Zij vervloeken en vervvenschen hun eigen Vlaamschen de Bra banders en Vlamingers laten dit gewillig toe. Niet een hunner ver heft zich tegen de journalisten, die hen voor de geheele beschaafde we reld ten toon stellen als een volk dat der vaderen zeden vergeten 1> en de handen uitstrekt naar de vreemde slavernij. Dat dit intusschen het geval niet ishebben de Brabanders en Vlamingers reeds bewezen het beste gedeelte dér natie gevoelt zich gelukkig met onafhankelijk te wezen, het beste gedeelte der natie gebruikt ook dagelijks de landtaal en stelt er prijs op, maar de lust om dit te zeggen en zich tegen de jour nalisten aan te kanten schijnt de goede gemeente niet te bezitten. Vader Camphuizen zou gezegd hebben dat het deugdeloose flauwigheid was, maar naar ons gevoelen is het minachting voor eene oppositie die te ver gaaten juist daardoor alle vertrouwen verloren heeft. AMSTERDAM den 14 september. Op gisteren overleed, inden ou derdom van bijna 3 8 jarenHendrik Bosschahoogleeraar in de ontleed- en de natuurkunde van den mensch en heelkunde aan het athenssum, als mede hoogleeraar in beide eerstgemelde vakken en de theoretische heel kunde aan de klinische school, stads med. doet. alhier, enz. Onvermoei de werkzaamheid zonder baatzucht, wetenschap zonder ophef, braafheid en zachtaardigheid kenmerkten hem. Het afsterven van twee hoogleera ren in bloeijenden leeftijd en zoo naauw aan elkander verwant, als Bos scha en van Cappelletreft dubbel, vooral de bloedverwanten, die bei der verlies hartelijk betreuren. MIDDELBURG den 18 september. Bij besluit van de regtbank van- eersten aanleg, zitting houdende te Middelburg, in dato den 12 dezer maandis bekrachtigd de door den vrederegter van het kanton Middel burg bevorens gedane benoeming van Jan IVillem van Heuvendeur waarder bij dezelve regtbank tot deurwaarder bij het vrederegtkanton Middelburgprovincie Zeeland. Eergisteren is alhier ter reede gearriveerd het fregatschip de Onder neming kapitein II. Eeltjesvan Suriname. In eene onlangs uitgegevene beschrijving van Konstantinopel, leest men het navolgende tafereel van den toestand der vestingwerken welke die stad aan de landzijde verdedigen De wallen bevinden zich aan deze zijde in den allerellendlgsten toe stand de gracht is op vele plaatsen geheel en al door puin gedempt. Achter deze gracht vindt men met kleine tusschenruimtedrie ver schillende wallen, waarvan de laatste van torens voorzien is; dezelve zijn echter alle drie reeds zoodanig vervallen, dat weinige kogels zouden toereikend zijn, om ze omver te werpen. Aan den kant van Adrianopel zijn. zij ook reeds werkelijk ingestort, en men heeft in derzei ver plaats een enkelen nieuwen muur gebouwd, die evenwel zeer zwak is. Van dezen kant zoude Konstantinopel geene tien dagen kunnen verdedigd wordeudaarbij komt nogdat de puntenwaarvan de stad van water voorzien wordt, buiten de wallen liggen, en de toevoer aan water dus al zeer spoedig kan afgesneden worden; terwijl Konstantinopel zoo naauw ineengebouwd is, dat er voorzeker niet meer dan een dozijn bommen en brandpijlen in de geheel uit houten buizen bestaande voor steden behoeven geworpen te wordenom de geheele stad in den brand te steken." Een brief, in den morgen van den 15 te Parijs ontvangen, ver meldt het binnenrukken der Russen in Konstantinopel. Het gerucht van het bedanken der ministers de la Bourdonnaye de Montbel en Bourmont, bevestigt zich. De heeren PasquierSiméon en d""Ambrugeac worden gezegd hen te zullen vervangen. BES'I UREN en ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland onderrigt zijnde dat de Heer Figat te Brussel, gedurende twee jaren gratis onderrigt zal geven in de Gymnastiekaan alle zoodanige personen, die hem daartoe door Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zakeir zullen worden aangewezen, met het bepaald oogmerk om naderhand zelf daarin onderwijs te kunnen ge ven noodigen een ieder, die zich tot bovengemeld einde naar Brus sel zoude willen begeven 0111 (mus op eigen kosten naar verblijvende)

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1