MIDDELBUPiGSGIIE Wk GOU N°. mi. V I)ingsdag_ ^fjfj n 15 September 1829. MEUTVSTIJDINGEN. DU1TSCHLAND. BERLIJN den 7 september. Van het leger in den Cancasus zijn of. fifciele rapporcen tot den 30 jnlij. Volgens - deze ondernemen de Torken niets meer tegen de Russen, en, wel verre van hen aan te grijpen, gaat het zwak overschot hunner magt, dat naar alle kanten in Weine hoopen verspreid is, zorgvuldig de Russische troepen uit den weg, zich vergenoegende met de dorpen en woningen der vreedzame ingezetenenzonder onderscheid van godsdienstte plunderen en te verwoesten. De gevaren, waaraan de oorden in den omtrek van Erzerum van den kant der Turksche soldaten blootgesteld zijn, en nog meer het voor beeld der strenge regtvaardigheid en zachtheid, waarmede de inwoners der j»rovincien en steden van Aziatisch-Turkye die zich aan de Rus sen onderworpen hebben, behandeld worden, doen voortdurend de oud sten en de landeigenaars dier sandschaks naar het hoofdkwartier komen om-de bescherming der Russen in te roepen. Zoo hadden zich dan ook den 29 jirlij reeds alle de sandschaks van het pachalik van Erzerum, behalve de twee meest verwijderde, vrijwillig onderworpen en bevon den zich in de magt der Russen de Christen inwonersdie van de Turken waren weggevoerd, en de Mahomcdanendie bij het naderen des vpands de vlugt geiiomen hadden, keeren van alle kanten naar hun ne haardsteden terug, en de Russische soldaat wordt door hen vriende lijk onthaald en vindt overvloed van levensmiddelenook beginnen han del en nijverheid te herleven. Adrianopelhetwelk de Russen den 20 augustus bezet hebben, is eene stad van 35,000 huizen. Van hier is Mahomed II tot zijne onder, scheider.e veroveringen en ook tot de verovering van Konstantinopel uit getogen. Zij werd door keizer Adriaan gesticht, door Amurat I, kei zer der Turken, in het jaar 136a, den -Griekschen keizer ontnomen, en bleef de hoofdstad des rijks tot den jaar 1453, toen Mahomed II Konstantinopel veroverde. In Servie begint zich een geest van onrust te openbaren. In Bel grado zijn eenige aanzienlijke Turksche kooplieden en eenige wapensme den in hechtenis genomen en op het kasteel gebragtuit vermoeden dat zjj verstandhouding met den vijand onderhielden en het volk tot oproer wilden verleiden. Men zegt, dat deze ongelukkige lieden reeds in hunne gevangenissen geworgd zijn en dat hun vermogen ondanks de firman des sultans, verbeurd verklaard en hun goed en Ivee openlijk verkocht is. FRANKFORT den 9 september. Van Pera, den 16 augustus, meldt men Eindelijk hebben de Turksche commissarissen, die zich naar het hoofd kwartier der Russische armee begeven zullen, bevel ontvangen om te vertrekken. Er zullen zich echter misschien nog vele moeijelijkheden opdoen, alvorens de vrede tot stand komt, en het is onbegrijpelijkhoe de Portewelke toch haren benarden toestand behoort in te zien, nog steeds in den waan schijnt te verkeerendat de door haar opgegevene voorwaarden als grondslag der vredes-onderhandelingen zullen aangeno men worden. Men verzekert, dat de instructien van de Turksche com missarissen daarhenen strekken, om de ontruiming van het Turksche grondgebiedde teruggave van alle vestingenen de onschendbaarheid van het gaitsche Turksche rijk te vorderen, met uitzondering van Morea en de Cyctadenwier onafhankelijkheid de Porte erkennen wilonder voorwaarde dat de te betalene schatting zal gelijk staan met de belas ting welke tot dus vérre door deze landen opgebragt werd. Wanneer deze voorslagen van de Russische zijde aangenomen worden, wil de Porte de bepalingen van het traktaat van Ackerman vervullen, en den Bosphorus vpor den Russischen handel openen. Als de instructien van de rurksche commissarissen werkelijk zoo luiden, kan men daarvan geen gelukkigen uitslag verwachten. Intusschen zullen de vorderingen van de Russische wapenen de Porte wel tot andere besluiten brengenen hoe meer de generaal Diebirsch Konstantinopel nadert, hoe toegevender zij zal worden. Volgens eenen tweeden brief uit Pera, zou de groot-vizier last ont vangen hebben om over den vrede te onderhandelen op den voet, die Rusland zou hebben laten voorstellen. De Wèener dagbladen van den 3 dezer deelen twee Russische le- gcr-berigten mede, welke te Bucbarest zijn bekend gemaakt, en hoofd zakelijk het volgende behelzen. Een troep van 160 vrijwilligers heeft den 25 julij het Turksche kamp bij de rivier Osina (die bij Nicopolis in de Donau vloeit]) overvallen, en de Turken4 400 in getal, met de bajonet verdreven. Meer dan jöo Turken zijn op het slagveld gebleven40 zijn er krijgsgevangen gemaakt en 2 vaandels veroverd. In. den nacht van den 13 op den 14 augustus hebben de Turken uit NicopolisTurnu willen overrompelen. Hun plan mislukte en zij be paalden zich bij de stad in te sluiten. De generaal Stegmann, hiervan onderrigt, zond uit Magura eenige troepen tot ontzet; dan de vijand wachtte deze niet af, maar keerde ijlings over de Donau terug. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 9 september. Te Lissabon heeft men niets publiek gemaakt wegens de mislukte onderneming tegen Terceira alhoewel het zeker schijntdat het gouvernement daarvan ten volle onderrigt is. Uit dit srilzvVijgen maakt men op, dat het hof ongerust is, dat het bekend worden van deze voor het gezag van dom Miguel ongunstige gebeurte nis tot oproerigheden moge aanleiding geven. Van de Spaansche expeditie, die van de Havannah tegen Mexico uiigeloopen is, heeft men nog niets stelligs vernomen. FRANKRUK. PARIJS den 8 september. Zaturdag avond is er bij den prins de Po- lignac een buitengewone raad der ministers gehoudenwaarin zoo men zegtgehandeld is over eene mededeeling van wege den keizer van Rusland, inhoudende, dat hij voornemens was zijne troepen tot Kon.* stantinopel te laten voortrukkenindien hij zich op geene andere wijze van de vrije vaart in de Zwarte zee kon verzekeren. De raad is lai ger dan vier uren vergaderd geweest. Men voegt er nog bijdat de heer Lomonosoif, die tot de ambassade van Rusland behoort, gisteren als buitengewoon courier uaar Petersburg vertrokken zou zijn. J. De hertog de Lnval is tot ambassadeur te Londen benoemd, in pln#tJ van den prins de Poiignac, tegenwoordig minister van bnitenlnndscha zaken. Heden verhaalt mendat de ministers de la Bourdonnaye en Botir. mont hun ontslag zullen nemenen als hunne opvolgers doodverWt men den hertog de Brissac en den generaal Coutard. Vele lieden zijn van meening, dat de ministers het plan hebben om de kamer der gedeputeerden te ontbinden. PARIJS den 10 september. Een partikuliere brief, hedeh morgetl van Petersburg ontvangen en andere brieven van Konstantinopelmel den eenstemmig, dat de heer de Morteinart voor zijnen post als am bassadeur in Rusland heeft bedankt, even gelijk de heer de Chateau- briant voor Rome heeft gedaan. Men verzekertdat gisteren avond een raad van ministers is ge. houden waarbij de dauphin heeft geweigerd tegenwoordig te zijn. De bisschop van Hermopolis heeft den koning kenhis gegeven van het ont werpdoor meer dan 500 personen tiit deze hoofdstad gevormd om, bij den eersten maatregel welke mogt genomen worden om den Jezui- ten deel aan het publiek onderwijs te geven, als dan het Catholicismui af te zweren en het Protestantendom te omhelzen. Deze kennisge ving heeft groote sensatie in den raad verwekt, en men heeft het be sluit hierop tot eenen anderen dag uitgesteld. De generaal Lafayette is op het luisterrijkst te Lyon ingehaald en wordt aldaar op de hartelijkste wijze ontvangenzijndebij zijne komstalles in de beste orde afgeloopen. De heer Fontenellesgewezen pastoor van Poillybij Gieu (Loiret), is dezer dagen tot de Protestantsche godsdienst overgegaan. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 12 september. Op de laatste publieke audiëntie, door Z. M. gegeven, heeft zich eene deputatie van zeven onzer oudste no tarissen vervoegdwelke den Koningbjj monde van den heer Morren hunnen dank hebben betuigd vqor het bekende besluit van den 31 augus tus, wegens de vergunning om notariële akten te mogeii maken en be kendmakingen van verkoopingen te mogen doen, ook in eene andere dah de Nederlandsche taal. Deze deputatie is door Z. M. met zijne gewone vriendelijkheid ontvangen. 'Deze daadzaak strekke tot een duidelijk en juist antwoord op het ho nend uitvaren van de bekende partij, die het wil doen voorkomen als of'de jongste besluiten, opzigtelijk de taal, tot niets deugden. Laten zif ohs nu nog eens zeggen dat zij de stem der algemeene opinie zijn, daar een zoo verlicht en achtingswaardig ligchaam als dat der notarissen hen stellig logenstraft door eenen stap, welke te gelijk eene juiste waar dering van het gewigt dezer besluiten oplevert, en tevens tot een be- wfjs strekt hoe weinig mannen, ervaren in de grondregelen hunner staat kundige regtenacht slaan op de onbeschaamde vertoogen van onweten de en heethoofdige dagbladschrijvers. Alle weldenkende vaderlandlieven- dé. burgers zien met billijke verachting neder op het dagelijksch oproerig gcischrijf van lieden, die maar al te duidelijk hunne heillooze bedoelin- géh verraden. Öp gemelde audiëntie, welke zeer talrijk was, bevonden zich ook de drie onlangs benoemde bisschoppen. Zij werden de een na den an. dér aan den Koning voorgesteld en hebben lang met Z. M. gesproken. GRONINGEN den 5 september. Volgens berigten uit het Wester- wcildsche, .lijden de ingezetenen aldaar groote schade door het hooge wafer. Bij de dorpen Wedde, OnstWedde, Vlagtwedde, Veele en in den omtrek gelegene gehuchten staan reeds een' geruimen tijd de meeste hooi- en weilanden onder of met het water gelijk. De landlieden wor den met het vee en daardoor met hunne boerderijen bitter verlegen ve- ieri hebben het vee reeds moeten stallen. Ook verdrinken er vele stuk ken met aardappelsen waar men gewoon was 50 60 en 80 voeren hoói te winnen, heeft men er nu naauwelijks 10 of 15 kunnen redden te vens is de naweide verloren. De schade, daaruit ontstaande, bepaalt zich niet tot het oogenblik alleen, maar zal nog langen tijd gevoeld wordenvooral bij dengene die uit een weinig lands met zijn huisgezin móet leven en van elders geene krachten ontvangt om zich op te beuren. HAARLEM den 11 september. Den 7 dezer is door de commissie van beoordeelingdaartoe bij besluit van Zijne Exc. den minister van binneninndsche zaken benoemd, de groote prijs\velke dit jaar in het vak der graveerkunst door de koninklijke akademie van beeldende-kunsten te Amsterdam was uitgeloofd, toegewezen aan den heer J. de Mare leerling bij gemelde akademie en kwekeling van den verdienstelijken plaat snijder Velijn. Deze uitspraak wordt met zoo veel te meer genoegen vernomen daar sómmigen in het Zeer verkeerd begrip waren dat de graveerkunst onder ons geenzins in dien trap van volkomenheid werd beoefend dat meft-, met de hoop op eenig goed gevolg, eenen jprijs in dat vak der beeldende kunsten zonde kunnen uitloven. Het bekroonde stuk heeft, zoo men verneemt, de bijzondere goedkeuring der commissie weggedra gen, bestaande uit de heeren van de Pollvoorzitter, HodgesClaes- sensTot elApostool, Camberlijn Braewt en de Bast. De heer de Mare beeft gedurende vier jaren de aanmoedigende pre mie van de Nederlandsche huishoudelijke maatschappij genoten. 's.GRAVENHAGE den 10 september. Z. M. kennis bekomen heb bende datbij navolging van eene oude gewoontevoor acten en processen-verbaal van aanbesteding of verpachting, aan zegel, leges en registratie onderworpenvan de belanghebbenden somtijds eenige op gelden en aanteekeninggelden worden gevorderdboven dat gene wat voor kosten van zegelleges en registratie wettiglijk verschuldigd is heeft, ten einde dit misbruik te doen ophouden, de hoofden der depar tementen van algemeen bestuur doen aanschrijvenomin geval dat misbruik bij hunne departementen of bij de bureaux van eenige daaraan onderhoorige autoriteit mogt zijn ingeslopen, alsdan zorg te dragen, dat daarmede niet langer worde voortgegaan. Naar men verneemtheeft Z. Exc. de minister van marine en kokmien eergisteren een koninklijk besluit ontvangen, waarbij hij tegen den 1 occober aanstaande, op zijn dringend verzoek, eervol uit zijne betrekkingen wordt ontslagenmet behoud van den titel van minister van staat, en met dankbetuiging voor de lange en getrouwe diensten door; hém aan het vaderland bewezen. Zoo op den 1 october nog geen beslöit mogt genomeu zijn omtrent de toekomstige inrigting der depar-

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1