N°. MIDDELBURGSCHE COURANT. 110. Zaturdag 12 September 1829» NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 26 augustus. De opper-bevelhebber der ade ar mee heeft berigt ingezonden van de verovering van Sliwno eene lijke en bevolkte stad, welke voor de tweede des Turkschen rijks na Adrianopel gehouden wordt. Bij den mtogt in de stad kwam de geeste lijkheid onze troepen met het kruis en wijwater te gemoet, terwijl het volk hen met vreugde-tranen brood en zout aanbood. De ingezetenen zijn ons niet alleen genegen 0111 dat zij onze geloofsgenooten zijnmaar ook otn het vriendschappelijk gedrag onzer troepen jegens hen. Hoezeer de stad stormenderhand werd ingenomenzijn er echter geene buitensporig heden gepleegd. Wij hebben 9 kanonnen met de kruidkisten en 6 vaan dels veroverden 300 krijgsgevangenen gemaakt. Het verlies des vijands aan dooden en gekwetsten is aanmerkelijk geweest. Wij hebben niet meer dan do man verloren. De schrik van den vijand was zoo grootdat hij geen kracht had om grooten weerstand te biedenen de aanvoerders schenen in dezen voor te gaan. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 6 september. De Russen hebben Adrianopel be zet. Deze belangrijke tijding is den 2 dezer des avonds te Munchen bij de Russische ambassade aangekomen, en ook over Weenen per estafette aangebragt. De generaal graaf Diebitsch heeft den Russischen gezant te Weenenden heer von TatischefF, in den volgenden brief van deze ge beurtenis kennis gegeven „In Eski-Sarai, te Adrianopel, den 20 augustus. Mijn heer. de ambassadeur, ik heb het genoegen u te berigten, dat heden, ten 9 uren des ochtends, de roemrijke troepen des keizers zon der slag of stoot Adrianopel in bezit genomen hebben. De Turksche bevolking alhier blijft geheel onder onze bescherming. Ontvang enz. Diebitsch." Het schijnt uit een der berigten wegens den intogt van generaal Die bitsch in Adrianopeldst de inwoners zich onder de bescherming der Russische armee gesteld en de stad niet verlaten hebben. Te Weenen moet ook de tijding van Konstantinopel van den 17 aan gekomen zjin, dat de sultan den groot-vizier gelast had om commissa rissen naar het Russische hoofdkwartier te zenden, ten einde over den vrede te onderhandelen, welk besluit door de Porte officieel ter kennis van de Epgelsche en Fransche gezanten zou gebrag: zijn. BERLIJN den 5 september. Den 22 augustus heeft de Perziaansche prins Chosrew Mirza te Petersburg eene plegtige audiëntie bij Z. M. den keizer gehad. De prins heeft den keizer het leedwezen van den koning zijn grootvader betuigd over den moord, aan den Russischen afgezant door een hoop booswigten gepleegd, en zijnen opregten wensch geuit, dat de vrede tusschen Rusland en Perzie ongestoord gehandhaafd mag blijven. Z. M« de keizer heeft hierop door den vice-kanselier doen ant woorden, dat de zending van den prins alle donkere wolken moet ver drijven, waarmede die treurige gebeurtenis de betrekkingen tusschen bei dé rijken bedreigd had, en dat hij zelve verlangde den vrede te behou den, en de betrekkingen van vriendschap en goede buurschap, die door het traktaat van Turkmantschai zoo gelukkig hersteld waren, te beves tigen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 5 septemberdes avondsHeden heeft men hier be rigten ui; Konstantinopel ontvangen, van den 12 augustus, volgens welke men in drukke onderhandeling was over dé Grieksche kwestie maar daaromtrent nog niets definitief was geregeld^ Volgens the Sun, zou de op handen zijnde zamenkomst van alle de heereij Rotschild, binnen Parijs, ten oogmerk hebben, zich te be raden over de uitvoering van een oud plan, om de intrest der Oos- tejirijksclje publieke schuld re. verminderen, waartoe het aanstaande her stel van den vrede in het Oosten het gunstig oogenblik schijnt aan te bieden. Den 30 augustus II. zijn de keizerin van Brazilië en de koningin van Portugal, van Portsmouth naar Rio-Janeiro onder zeil gegaan, met do Braziliaansche fregatten ImperatrizMaria Isabella en Isabella. Met genoegen ziet men in Ierland de algemeene rust meer en meer terugkeeren. De crisis, waarin dat land zich bevond, schijnt gelukkig voorbij te zijn en het volk gedraagt zich rustig. frankruk. PARIJS den 6 september. De admiraal de Rigny heeft zich aan boord begeven der verschillende oorlogschepen, die te Toulon op de reede liggen. Hij heeft aan den staf van het linieschip Conquerant aangezegd dat het eene kleine reis zal moeten doen. Men gelooft dat de admiraal naar de Levant zal vertrekken. De bombardeersloepen liggen nog te Toulon, en het jaargetijde is te ver verstreken om aan het beschieten van Algiers te denkenzoo dat haar vertrek onbepaald uitgesteld is. De politie heeft bij eene menigte fijnstokers alhier-een aantal fles- schen voor likeuren in beslag genomen, waarop een prentje met de beelfjté.nis van den hertog van Reichstad geplakt was. De generaal Lafayette wordt te Lyon verwacht. Even als op an dere plaatsen willen de constitutionelen hem aldaar op eene plegtige wij ze ontvangen; doch de stedelijke regering zoekt dit tegen te werken en heeft eene waarschuwing gedaan, waarbij het geven van serenades en het aanheffen van gejuich op de straten strengelijk verboden wordt. De koning heeft aan mevrouw de weduwe van den maarschalk prins van Eckmuhl eene jaarwedde van 10,000 fr. toegelegd. De graaf Darupair van Frankrijkisin den ouderdom van 60 jarep 1 aan eene beroerte overleden. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 8 september. De inwijding van de Engelsche kerk van St. Georgein de Oranjestraat alhier, heeft op 11. vrijdag plaats gehad.; doot den Engelschen bisschop Ltiscombe, bijgestaan door den leeraar dier kerkden eerwaardigen Drury. Behalve' een groot getal le den van de Engelsche kerkheeft .men er vele personen opgemerkt van de KatholjelteHervormde én Grieksche godsdiensten; Des anderen daags- heeft de bisschop meer dan honderd jonge lieden als ledematen be vestigd hij is maandag morgen tot hetzelfde einde naar Brugge en Os- tende vertrokken. Het schijnt dai hjj hiertoe door den lord bisschop van Londen is afgevaardigd. ï)eti 9 september. De algemeene volkstelling, die in don loop van het jaar 1829 moet plaats hebben, volgens koninklijk besluit vatt den 29 september, zal, Volgens een nader besluit, in alle steden en ge meenten van het rijk worden aangevangen op den 16 november, en vódr den 31 december 1829 moeten afgeloopen zijn. Bij een koninklijk besluit zijn bepalingen genomen nopens het verlossen uit de slavernij van slaaf gemaakte schepelingen. [Wij zuU len hetzelve in een volgend No. mededeelen.] Bij een ander koninklijk besluit Is, aan ons departement der maat schappij Tot Nut van''t Algemeen eene nieuwe ondersteuning van ƒ500 verleendin het belang der Zoogenaamde bewaarscholetidoor dit de partement binnen deze stad opgerigt. BRUGGE den 9 september. Gisteren heeft alhier, op het koophatl- dek; A, de plegtige opening plaats gehad van het, bij koninklijk besluit van den 28 julij 1828, aan deze stad vergund algemeen entrepot, voor den in- en uitvoer ter zee, in vrijdom van regten van allerhande koop manschappen. Men verneemtdat Z. K. H. de Prins van Oranje eerstdaags alhier wordt gewacht, tot het inspecteren der schutterij. Den 12 wordt Z. K. H. te Antwerpen verwacht. 's GRAVENHAGE den 8 september. Gisteren zijn de onderscheidene detachementen, welke voor de jager-bataillons bestemd zijn, in deze residentie aangekomen en heden worden Zij georganiseerd. Naar men verneemt zullen tegen de volgende maand a bataillons grenadiersortder den kommandant le Cerck, hier in bezetting komen. - Heden middag hebben de beide bataillons der schutterij van deze residentie, in tegenwoordigheid van den heer kolonel, wederom naar de schijf geschoten. De prijzen, uit twee zilveren tabaks-doozen bestaan de, en welke door de heeren bataillons-kommandanten waren uitgeloofd, zijn behaald geworden door de schutters IV. S. Ritsman en A. Reek man, de eerste staande bij de 2de kompagnie van van iste bataillon en de andere bij de iste kompagnie van het 2de bataillon. De korporaal IV. van S/uytersvan de iste kompagnie van het ode bataillon, heeft den prijs behaald, door de officieren van dat bataillon verleend en uit een zilver horologie bestaande. Het hotelvoormaals door wijlen den staatsraad Goldberg bewoond geweest, voor rekening van den lande aangekocht zijnde, zoo worden thans daarin geplaatst het bureau Van Z. Exc. den minister van binnen- landsche zaken, dat van den secretaris-generaal bij het ministerie, van den raad-adviseur bij gemeld ministerie, den heer Brox, benevens dat van den administrateur voor de nationale nijverheid, tot dat ministerie behoorende. De bureaux van Z. Exc. den minister van Staat, belast met de generale directie der zaken van de Hervormde eeredienst, welke tot nu toe op het Binnenhof geplaatst zijn geweest, zijn naar het lokaal op den Fluweelen-Burgwallaatstelijk door de administratie voor de nationale nijverheid bezet, overgebragt. MIDDELBURG den 10 september. Van Westkilpelie wordt gemeld, dat, in den avond van den 7 dezer, het achtjarig dochtertje van den landman P. P. Minderhout, wonende te Ser-Poppekerkeeen ontzettend ongeluk heeft getroffen. Met nog eenige kinderen uit de school van Domburg koriiende, waren zij op den zandweg, bij de buitenplaats Sint Jan ten Heereeenen wagen, geladen met timmerhout, genaderd, ach ter en tér zijde van welken zij spelende heen en weder liepenmet hét ongelukkig gevolg, dat gemeld meisje, onder den wagen gevallen zijn de, door een der achterste raderen het hoofd is verpletterd en zij oogen- blikkeljjk den geest heeft gegeven. Een courier, in den nacht van den 7 dezer tc Parijs aangekomen, heeft aldaar de tijding uit, Konstantinopel gebragtdat men niet meer wist waar zich de sultan bevond, en dat die stad aan 8000 roovers, uit deserteurs en het overschot der janitzaren bestaandewas prijs ge geven die er zich dan ook aan alle buitensporigheden overgaven. BESTUREN ex ADJIINISTRATIEN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gezien de voordragt van den fungerenden Inspecteur van het Kadas ter in deze Provincie Gelet op art. 492 der methodieke verzameling der wetten op het Kadaster Brengt bij deZe ter kennisse van ieder die zulks zoude mogen aan gaan, dat de kadastrale taxatie der Landerijen en Gebouwen, gelegen in de Gemeenten uitmakende de Kantons Kruiningen, JJzendifke en Oost- burgop den 20 dezer maand zal worden aangevangen, en dat de daar aan verbondene werkzaamheden zullen worden ten uitvoer gebragt s In het Kanton Kruiningen Voor de Gemeenten Kruiningen Waarde en Krabbendijke, door den Schatter J. Trimpevergezeld van den Controleur C. Tromp jr. Voor de Gemeenten YersekeSchore, Rilland en Maire, Fort Bath en Bath, door den Schatter P. Verlare, vergezeld van den Controleur C. Pilaar. In het Kanton JJzendijkeVoor de Gemeente IJzendijkedoor den Schatter .7. Oostdijkvergezeld van den Controleur F. E. van Harrevelt. Voor de Gemeenten Waterland-Kerkje Schoondijke en Hoofd plaat door den Schatter de Muytikvergezeld van den Contro leur de Rosa. Voor de Gemeente Biervliet, door den Schatter van Cruinin- gen vergezeld van den Controleur-Surnumerair Quarles de Quarles. In het Kanton Oostburg Voor de Gemeenten Oostburg en Retranche- mentdoor den Schatter Sterkvergezeld van den Controleur Mosselman. Voor de Gemeenten Zuidzande, Kadzand en Nietiwvlietdoor den Schatter IVestveervergezeld van den Controleur Flug, Voor de Gemeenten Groede en Breskensdoor den Schatter Corré vergezeld van den Controleur Clotterhooke Potijn.. Wordende Heeren Burgemeesters van voornoemde Gemeenten bij deze uitgenoodigdom de bovengemelde Ambtenaren, zoo veel mogelijk, in I hunne -werkzaamheden behulpzaam te zijn; terwijl alle Eigenaars, Boek-

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1