COURANT. N°. 109. MIDDELBURGSCHE Donderdag 10 September 1829. NIE UTVSTIJ DINGEN. T U R K JJ E. KONSTANTINOPEL den 11 augustus. Zoo als men hier verze kert, zijn de vrcdes-voorslagcn waarmede de Prnissische gene i-aal Muffling namens den keizer van Rusland, te Berlijn, is belast geworden zeer gematigd en koestert men alzoo de hoop op een spoe dig herstel van den vrede. De voor eenige dagen verspreide geruchten van de bezetting van Kir- kilissi door de Russen, en van hunne verschijning voor Adrianopelzijn gebleken geheel en al ongegrond te zijnde Russen hebben hunne voorposten op den weg naar Adrianopel niet verder dan tot Jamboul en op dien naar Kirkilissi slechts tot Faki vooruit gebragt. De gene raal Diebitsch schijnt voorzigtig te werk te willen gaan, en zijne ver dere operatien in de vlakten van Romelie niet te willen beginnen alvo rens zijne gemeenschap behoorlijk gedekt en zijne middelen van onder houd verzekerd te hebben. Uit Azie heeft men hier het berigt ontvangen, dat de Russen van Erzeruin tot halfweg Trebizunde voortgerukt zijn men vleit zich ech ter hier daarmede, dat de tweede helft van dien weg den Russen, in dien zij aan een verder voortrukken, naar Trebizunde denken mogten veel meer moeijejijkheden zal opleverenalzoo de grond daar bergach tig en doorsneden is, en den Turken veelvuldige gelegenheid tot hard- nckkigen tegenstand aanbiedt. Trebizunde is ondertusschen van eenen anderen kant wederom sterk benaauwd geworden cene afdeeling der Russische vloot, sterk 14 zeilen, is die stad komen bombarderen, en heeft meer dan 12,000 kogels in dezelve geworpen waardoor veel schade moet aangerigt zijn en terzelver tijd hebben de Russen 1500 man aan wal gezet, die echter met een verlies van 500 man genood, zaakt zijn geworden om zich wederom in te schepen, waarna de flotille oostwaarts gezeild en uit het gezigt verdwenen is. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 4 september. De hooge bondsvergadering heeft dezer dagen een besluit genomen om het drukken en verkoopen van ge schriften betrekkelijk de verschillen, ontstaan tusschen Z. M. den ko- king van Groot-Brittanje en Ilanover en Z. D. H. den hertog van Bruns- wijk, niet meer toe te laten, en te zorgen, dat, nu dit geschil op eene wettige wijze geëindigd is, in de openbare bladen niets worde geplaatst dat aanleiding zou kunnen geven om het te doen herboren worden of om te beletten dat het vergeten wierd. president van Griekenland heeft den 23 ju lij te Argos de na tionale vergadering geopend. Hij heeft de afgevaardigden zijn genoegen betuigd van zich in hun midden te bevinden, en gelegenheid te hebben hun rekenschap af te leggen van zijne daden in het bestuur des lands. Ook heeft hij zijn verlangen te kennen gegeven van in den moetjelijken arbeid, die hij zeide dat zijne krachten te boven ging, ondersteund te worden door de medewerking der vergadering. Daarna heeft hij door den 'staats-secretaris een verslag doen voorlezenwaarin stuk voor stuk alle de belangen behandeld worden, die hem door de nationale vergade ring te Trecone waren toevertrouwd, en de maatregelen worden opge noemd, die hij 111 het werk heeft gesteld om die getrouw te behartigen en het gewenschte doel te bereiken. Men heeft hier berigten uit Aidos, van den 7 augustus op welk tijdstip zich het hoofdkwartier des generaals Diebitsch nog aldaar bevond en men óruk bezig was met in de kasteelen van Aidos, Burgas en an dere door de Russen bezette plaatsen groote magazijnen van levensmid delen te vormen. Alvorens de operatien in de vlakten van Romelie met nadruk voort te zettenscheen men verder de aankomst der reserven te willen afwachten, welke zich den 16 bij het legerkorps des gene raals Krassowski moesten komen voegen. Men voedt overigens de hoopt, dat weldra een gewenschte vrede aan den oorlog een einde maken zal, en schrijft, zelfs reeds van de grenzen des Russischen rijks, dat aan onderscheiden korpsen in de bin- nen-provjnciendie vroeger bevel ontvangen hadden om naar de Turk- ache grenzen op te brekentegenbevel gezonden was. Volgens onze nieuwspapieren zouden de grondslagenwaarop Rus land genegen zou zijn met Turkije te handelen deze zijn i°. de uit voering van het traktaat van Ackerman 20. de afstand van twee vestin gen aan de Aziatische kust der Zwarte zee; 30. de vrije vaart door den Bosphorus en de Dardanellen40. voor de kosten van den oorlog 100 millioen piasters en 50. het bezetten van Varna en Burgas tot guarantie der betaling. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 5 september. Een nieuw Russisch smaldeel is langs de Fransche kust het Kanaal doorgezeildbestaande uit 3 linieschepen en verscheidene fregatten; ten minste zoo men een berigt uit Portsmouth mag gelooven, volgens welk dit eskader door een Engelschen kotter ge- Zien zou zijn. Van den kant van het ministerie worden de geruchten wegens het uit rusten van schepen en het heerschen van bijzondere drukte op 's rijks werven tegengesproken, en verzekerd, dat er slechts een schip thans uit gerust wordt, te weten de Brittanniadie te Plymouth in gereedheid wordt gebragtzoo men wil met oogmerk om naar de Middellandsche zee te vertrekken, ten einde een ander schip der Engelsche vloot te gaan aflossen. Onze dagbladen deelen den volgenden staat mede, betrekkelijk de tegenwoordige sterkte van het Britsche leger 6 Veldmaarschalken 40 generaals, 250 luit.-generaals 240 majoor-ge neraals, 240 kolonels, 788 luic.-kolonels 820 majoors, 1699 kapiteins, 3372 luitenants, 1230 cornetten en vaandrigs. Totaal 7755 officieren. Kavalerie: 10 regementen garde, waaronder 2 regementen kurassiers en 7 regementen dragonders3 regementen zware en 5 regementen lig- te dragonders4 regementen huzaren, 4 regementen lansiers, rijdende artillerie en wagentrein. Infanterie 3 regementen voetgarden 99 regementen van linie (waar onder 13 Schotsche6 Iersche en 1 van Wales)1 kustbrigade 2 West-Indische regementen t Ceylonsch regementt korps aan de Kaap 1 idem in Afrika, 3 bntaillons veteranen, 1 regement op Malta, artille rie, ingenieurs en de staf. Hierbij moet nog het administrative gedeelte, het geneeskundige be heer enz.gevoegd worden als wanneer de werkelijke magt op onge- veer 140,000 man kan gerekend worden^ Berigten uit Gibraltar van 12 augustus, in Engeland ontvangen, maken, volgens the Courier, melding van eene tweede mislukte poging, die de Oostenrijksche magt gedaan had, 0111 te Salee, op Marokkaansch grondgebied, eene landing te doen, bij welke gelegenheid de Oosten- rijkers wederom een verlies van 160 man aan dooden, gevangenen en gekwetsten zouden gehad hebben. Het smaldeel, hetwelk voor Salee verschenen was, bestond uit 1 fregat, 2 korvetten en 1 brik. FRANKRIJK PARIJS den 4 september. Het schijnt vrij zeker, dat het tegenwoor dig ministerie over geene meerderheid in de kamer der gedeputeerden zal kunnen beschikken. Dit blijkt zelfs uit de taal der dagbladen, die in soldij van het gouvernement staan en nu reeds beginnen te beweren, dat iret ministerie, eigenlijk zoodanige meerderheid niet behoeft; echter zeggen zij niet, op welke eene wijze het zonder deze het budget zal kunnen verkrijgeu. Er loopt een geruchtdat er oneentgheid onder de ministers zou ont staan zijn en wel over een voorstel van den heer de la Bourdonnaye tot het afzetten van een aantal prefecten, waaraan de prins de Polignac geweigerd zou hebben zijne toestemming te geven. Ondertnsschcn zegt men dat er eene groote verplaatsing van prefecten op handen zou zijn. Men zegt, dat de ministers de kamers zullen ontbinden. De kamer van koophandel heeft de beurs niet aangeboden om er de zittingen van de kamer der gedeputeerden te doen hondenzoo als door het meerendeel der nieuwspapieren stellig verzekerd is geworden. De prefect van politie heeft verboden, dat het avondblad, le Mesia- ger des Chambres genaamddat thans een der hevigste van de oppositie is, langs de straten uitgeroepen en verkocht zal worden. De Cazette het blad van het ministerie wordt nog alle avonden publiek uitgevent. Het gedrag van den heer Mangin verschilt veel van dat van zijnen voor gangerden genchten de Belleyme, die onder zijn bestuur nooit ge dacht heeft om te beletten, dat de Cazette, die toen zeer vijandig aan het ministerie was, openlijk verkocht werd. NEDERLANDEN. v BRUSSEL den 6 september. Gisteren hebben HH. KK. HH. de Prin* van Oranje, kolonel-generaal der schutterijen van het koningrijk, cn Prins Frederik der Nederlanden, het afscheidsmaal met hunne tegen woordigheid vereerdhetwelk de officieren der schutterij dezer stad aan de van hier vertrekkende officieren van de eerste divisie infanterie heb ben aangeboden. Dankbaarheid voor het hier genoten onthaal van de zijde der deze stad verlatende officierenen betuiging van leedwezen over hun vertrek, bij monde van den Prins van Oranje, in naam der officieren van de schutterijkenmerkten de wederzijdsche aanspraken. Voor en na het gastmaal hebben HH, KK. HH. zich op de minzaamste wijze met de wederzijdsche officieren onderhouden. Men wildat het hof tegen den 20 september Brussel zal verla ten om zich in (s Gravenhage te vestigen. Een der eerste aan de Staten-Generaal voor te dragen ontwerpen van wet zal zijn dat over het publiek onderwijs; vervolgens zal een nieuw ontwerp op de paten ten aangeboden worden, waaruit de bezwaren weggeruimd zullen zijn, waartegen klagten waren gerezendaarop moet het tienjarig budjet vol gen hetwelk 7 of 8 millioenen lager dan het vorige zal zijn ondanks deze vermindering, moet het ministerie het middel hebben gevonden oin te voorzien in de vermeerdering der uitgaven welke zullen veroor zaakt worden door het personeel der regterlijke organisatie, met een hof voor elke provincie, zoodanig als zij is goedgekeurd door de kamers en bekrachtigd door den koning. Deze organisatie zal bepaaldelijk op den 1 januarij aanstaande pla'ats hebben, weshalve de aanbieding der staats-begrootingen vóór dit tij'dstip en zelfs voor de inzending van het crimineel wetboek en dat van strafvordering zal geschieden, waarover de beraadslaging uitgesteld zoude worden tot dat men dezelve meer in overeenstemming zoude hebben gebragt met de grondbeginselen van Bec- caria Bentham BiackstoneIe Graverend, enz. Men zou zich voor het oogenblik bepalen tot de aanbieding van eene wet, die het in be schuldiging stellen en de teregtstelling der aangeklaagden, of de be staande titel twee des tweeden boeks der criminele instructie, overeen zoude brengen met het nieuwe ontwerp van organisatie. Naar men verneemt, is de nieuwe redactie van het wetboek van straf vordering, welke in de aanstaande zitting van de Tweede Kamer der Staten-Genernai ter tafel zal worden gebragtreeds ter perse. De baron Fagelgevolmagtigd minister der Nederlanden in Frank rijk is gisteren morgen van hier naar Parijs vertrokken. De heer le Devat-Dor, Egyptisch officier, aan den persoon des onder konlngs van Egypte verbonden, en een gevolg van vele officieren der zeilde natie, benevens eenen ooriogs-coinmissaris in dienst van Frankrijk zijn eergisteren in deze stad aangekomen en in het Hotel van F.ngeland afgestapt. Uit Mentz wordt het volgende gemeld Dezer dagen is aan de commissie voor de Rijnvaart aangeboden, het nieuwe ontwerp van een reglement voor de vaartgemeenschappelijk opgemaakt door Pruissen en de Nederlanden. De vrije vaart toegestaan zijnde en de handel slechts moetende zorgen voor de zekerheid der koopgoederen en voor de bespoediging der transporten, zoo zullen dc bepalingen dezer overeenkomst zeer eenvoudig en weinig bezwarend zijn." Den 8 september. De zes maanden gevangenisstraf van den advocaat C/aes enden drukker Coché-Mommensgisteren vervuld zijnde, zoo zijn thans beide ontslagen. De heer Jottrand is reeds den 3 junlj ontslagen, wanneer zijne vier maanden waren verscheticn. Thans zit ten nog gevangen de heeren Ducpétiaux en de Potter. De heer Claes roeptreeds op den eersten dag zijner vrijheid in den befasinden Courricr des Pays-Bas, op den gewonen hoogen eb kwaadaardigen toon der partij zijne' medeburgers op om op nieuw tb petitioneren, en, zoo dit niet helpt, andere middelen te baat te ne men; welke, volgens hem, in niets minder moeten bestaan, dan b. v. al de tegenwoordige scholen te doen verlaten en in spijt van het gouvernement, naar eigen zin en wijze te gaan onderwijzen; in regts- zaken moeten de beschuldigden niet anders dan in hunne gewone taal spreken de advokaten moéten weigeren te pleiten in eene taal\VeiRa men hen oplegtenz.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1