COURANT. N°. 108. MIDDELBURGSCIIE Dingsdag 8 September 1829. NIE UTEST IJ DINGEN. DülTSCHLATil).. BERLIJN ^cn 31 augustus. Uit bet Russisch hoofdkwartier te AIdo9 schrijft rocn den 6 dezer, dat graaf Diebitsch zich het verlangen ten nut gemaakt heeft dat de Turksche inwoners van sommige dorpen jn de nabuurschap dier stad, welke op het aannaderen der Russen naar de gebergten gevlugt waren, geuit hadden, oin naar hunne woningen weder te keeren hetwelk dan ook ten gevolge gehad heeftdat de in woners van twaalf Turksche dorpen hunne wapenen overgeleverd hebben en naar hunne haardsteden terug gekomen zijn, aan welke gemelde op- per-bevelhebber schutsbrieven heeft verleend. Ook op den weg naar Adrianopel begon men retnis dezelfde maatregelen te nemen, en hebben zich verscheidene Turksche ingezetenen aan de voorhoede, onder bevel van graaf Pahlen onderworpen. Uit een verslag nopens de verrigtingeu van het leger des generaals Pnskew'itsqh loopebde tot den 22 juljj', blijkt, dat die generaal, na op dén 9 Erzeruin bezet te hebben, 0111 zijne flanken tegen vijandelijke aanvallen te beveiligen, twee afdeelingen afgezonden had, de eene om de vesting Chnisz, naar de zijde van Musch gelegen, te bezetten; de andere, om neïburt (Baiburdij)eene op den weg naar Trebisonde ge legene vesting, te vermeesteren. Deze expeditien hebben het gewenschte gevolg gehad: Chnisz en Belburt hebben zich onderworpen en zijn door de Russen bezet. Ook hebben zich de inwoners van de districten Olci en Narimnne vrijwillig aan de Russen komen onderwerpen. FRANKFORT den 1 september. Het Oostenrijksch regerings-blad meldt de navolgende berigten uit Odessa van den 14: De pest schijnt in de besmette dorpen- toe te nemen de geneesheeren willen bemerkt hebben, dat de aard der ziekte minder hevig is, doch dat zij zich ge makkelijker voortplant. Het aantal der overledenen bedraagt reeds 50 en dat der genen, welke zich nog ziek bevinden, wordt op niet min der gerekend." Over Corfn verneemt mendat de Grieksche nationale vergadering den 23 juli} te Argos geopend is, bij welke gelegenheid de president eene zeer lange redevoering zou gehouden hebben. Men geloofdedat admiraal Minulis tot voorzitter der vergadering zou gekozen worden. De Fransche troepen hebben Patras en het kasteel van Morea ont ruimd en bevinden zich nu in Messenie. Tusschen de Grieksche troepen en de Turken bij Theben is het den 4. julij tot een gevecht gekomen waarbij de Turken twee honderd en vijftig dooden en gekwetsten, drie vaandels en een aantal gevangenen verloren hebben, terwij! het verlies der Grieken op niet meer dan vier dooden en vijftien gewonden opgegeven wordt. HAMBURG den 1 september. Men meldt uit Zweden da.t H. M. de koningin den 21 door den bisschop van Upsal is gekroond. De heer Rosenquist heeft bij den adelstand van den rijksdag bet voorstel gedaan, oip II. M. uk te noodigen om tot de Evange|isch-Luther- sche kérk over te gaan, doch hetzelve is, ais niet overeen te brengen met den geest der eeuw en de verlichting der menigte op het advies Van den heer Aukarsvar^, verworpen. GROOT-BRITTAN] E. LONDEN den 2 september. Aangaande het vertrek van de nieuwe keizerin van Brazilië en jonge koningin van Portugal, leest men in de Times niets naders. Dit blad zegt alleenlijk, dat de fregatten, welke haar naar dom Pedro vergezellen zullen, den 30 augustus zich nog inde haven van Pprtsmouth bevonden. De mnrquis de Barbaceuadie de terugreis naar Brazilië met donha Maria doen zal, heeft den 27 augustus aan de hier en elders achterblij vende Portugesche uitgewekenen eene verklaring uitgevaardigd, waarin hij den vasten wil haars vaders betuigt van steeds de regten der. koningin te zullen beschermen en nooit in onderhandeling te zuilen treden met den overweldiger. FRANKRIJK. PARIJS den 1 september. Men verneemtdat da heer de Chatenu- briant geen gehoor bij den koning heeft kunnen erlangen, om dat de heer de Polignac het niet noodig heeft geoordeeld, dat deze getrouwe dienaar der Bourbons Z. M. in persoon de redenen zoude ontvouwen, welke hem noopten om zijn ontslag te vragen. Omtrent eene bijeenkomst van de wetgevende vergadering is nog niets bekend. Zqo lang de wetgeving niet vergadert schijnt er geene dade lijke aanleiding te kunnen ontstaan voor den val van het tegenwoordig ministerie: Omtrent hetgeen de ministers zouden willen beproevenhetzij om zich eene meerderheid te bezorgen hetzij om eene hun vijandige meer derheid r? dwingen loopen verschillende geruchten, omtrent welke men weinig kan zeggen; ijit schijnt zeker, dat de minister de la Bonrdonnaye de meeste ambteharen vaii zijn ministerie verandert, en lieden aanstelt, van welke hij in allen geval eene lijdelijke gehoorzaamheid meent te kunnen verwachten. Mei\ verzekertdat de kamer van koophandel het prachtig gebouw van de berirs aan den minister van binnenlandsche zaken aangeboden heeftoin er de zittingen van de kamer der gedeputeerden te doen houdentot dat hunne gewone vergaderzaaldie thans afgebroken wordt, hersteld zijn zal. Uit Amiens wordt geschreven dat in het gesticht van St. Acheul, een der voornaamste huizen van opvoeding, welke door de orde der Jeztiiten. worden, bestuurdweder druk wbrdc gearbeid; dat hetzelve wordt vergroot, en dat de bevelen reeds voor den 8 augustus zijn ge geven, waaruit men opmaakt, dat de partij der congregatie in tijds is onderrigt geweest van de ministeriele omwenteling van welke zij het herstel van haren invloed verwacht. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 3 september. De Courrier de Ia Meuse zegt uit eene goede bron' vernomen te hebben, dat de drie voor Luik Gent en Door nik benoemde en geprecqniseerdc bisschoppen, in den loop dezer maand, in hm bisdom moeten aankomen. Onze Gazette des Pays-Kas, dit be- rigt overnemende, laat ér 'op volgen: Indien, Zoo als wij denken, de ^Qiurkr de la Mcuse wel onderrigt is, wat wordt er dan van die zoo dikwerf herhaalde lasteringen over de hinderpalen welke het gouverne ment aan de installatie der bisschoppen zou in den weg leggen?" Volgens den Cathoiiqtte van Gent zou de heer van de Veldebe noemd (toc bisschop van Gent, zich binnen kort naar Brussel begeven om zijne bullen te ontvangen. ANTWERPEN den 3 september. In den afgeloopen nacht is de ver dieping van de kazerne, genaamd des Minimes, waarop de militairen slapen, ingestort, gelukkig echter zonder andere ongelukken te veroor zaken dan dat een derzelvc ligt gewond werd. De koks ten 2 uren hunne bezigheden zullende aanvangen, bemerkten het gevaar door het Vallen van kalk uit de murenen hadden den tijd om hunne kameraden nog tij dig te wekken, welke naauwelijks hunne legersteden verlaten hadden toen de val van balken en zoldering hunne kribben verbrijzelde. Mc« wijt dit ongeval aan den slechten staat van het dakwaardoor de balken verrot waren wn uit de muren gevallen zijn. De noodzakelijkheid der herstelling was, zegt men, verscheidene malen aangetoond, doch ftltoos, vergeef*. wwaj ,«Mk 's GRAVENHAGE den 3 september. Bij een koninklijk besluit, va» 4 ju lij li., do. 180, is goedgekeurd h.et voornemen der heeren Janssen, J D er moutSluiter en H. Udcn Masv.anom zich, In het vaderland, eene afdeeling te vormen van het hoofdbestuurder maat schappij ter bevordering van het godsdienstig onderwijs der Negers, in de kolonie Surinamezijnde dezelve tevens gemngtigdomtot berei king van bet doelbij het reglement dier maatschappij omschrevende noodige inzameling vau penningen te doen. MIDDELBURG den 7 september. Van Konsiantinopel den 10 dezer meldt men, dat de onderhandelingen met den Engelschen ambassadeur sir Gordon sedert den 31, juiij in kracht waren toegenomen, en dat de Porte bij eene door baar overgelegde notaden 7 augustus het trak taat van den 6 julij 1827 had aangenomen, zich hiermede onder de be- scherming van Engeland plaatsende. Voorts schrijft men van de grenzen van Servie, den 20 augustus, dat te Belgrado het gernchc liep, dat de Engelsche en Fransche vloten, uit 18 oorlogschepen bestaande, onder bet bevel van de admiralen Malcolm en Rosamel, de Dardanellen gepas seerd ?n te Konstantinopel binnengeloopen waren. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 7 september. Eergisteren is van hier gezeild het kofschip de Vrouw Petronella, kapt. W. Leeuwrik, naar Bergen In Noorwegen met ballast. VLISSINGEN den 5 september. De Zweedsche brilt Wisby kapt, Waergrenwelke in den nacht van den 31 augustus op den 1 septem-' ber in de spleet was vastgeraaktis op den 3 dezer alhier in de voor. haven gehaald; men is bezig dezelve te onttuigen en te lossen, en zal wegens zware lekkagie moeten repareren. Sedert den s dezer zijn alhier ter reede gekomen Mercuriuskapt. J. P. Hoeftvan Riga naar Boom met houtwaren' en wol. De Goede Verwachtingkapt. E. S. van der Wijkvan Dantzich naar Brussel gedestineerdmet houtwaren. Naar Antwerpen bestemd IVaevren kapt. P. Holstvan Sundswald met houtwaren; de Vriendschap, kapt. M. P. de Jonge, van Tonningen, niet raapzaad; Martha kapt. J. Smart, van Mantanzas, met koffij en suiker; VEsperance, kapt. A. van Geyt, van Londen, met stukgoede ren; the Marinerkapt. N. Juland, van Ilio Janeiro, met koffij; les trois Frères, kapt. H. H. Rickevan Londen, met stukgoederen; Cupido kapt. G. Petterson, en Albertina Amaliakapt. M. Klingsted, beide van Stodholmmet pik en teer; Mercurius, kapt. H. K. Groots, van Liver- pool, met klipzout, wol en huiden; the Fredoniakapt. G. Luntvan Nieuw-Yorkmet rijst en katoenlo Vierge Mariekapt. S. Teckles. Holma van Nice, met olie en stukgoederen; Iionster, kapt. M. Holst, van Memelmet houtwaren the Courierkapt. J. Louvan Mantan zas met suiker; Jeremias, kapt. L. Sybesvan Marseille, met stuk goederen; Johanna EUsabethkapt. M. Mesdagh, van Santos, met sui ker en koffij. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen en sedert onze laatste van de reede alhier naar zee gezeild Erstattnungen Lapt. O. Nielsen naar Noorwegen, en Choisekapt, F. Wheatley naar Riga, beide met ballast; Verhildersum kapt. J. C« Vissernaar Leith de Hoopkapt. F. J. Boiten Catharina kapt. H. G. Lever en the Travelier, kapt. J. Oakley, alle drie naar Yarmouth en alle vier met boomschors St. Mic'iel, kapt. F. Benicst, naar Goole met meekrap; de Goede Hofnungkapt. H. H. Eilst, naar Hamburg, met stukgoederen; Barbarakapc, H. Burnham, naar Bergen; de Harmonie kant. B. D. Rabeen Maria Anna kapt. M. J. Klassenbeide naar de Oostzee; the Roverkapt. P. Priaulx, naar St. j3go de Cuba alle vier met ballast; de Vrouw Catharina, kapt. G. Nieland, naar Honfleur, met stukgoederen. BESTUREN ex ADMINISTRJT1EN. AMORTISATIE-S IJ NDICAAT. Op Woensdag den 16 September 1829 zal er, ten overstaan van Izec Plaatselijk Bestuur van Sas-yan-Gentonder voorzitting van den Inspec teur der Domeinen en in tegenwoordigheid van den Agent van. hqt Domein, te-SAS-VAN-GENT, in eene der Zalen van bet Stadhuis al daar worden overgegaan tot de openbare aanbesteding van de volgende werken op het.Kanaal van Neuzen als: i°. De opbouwing van twee Brugwachters-Huisjes bij de Bruggen van Neuzen'I 2°. Het leveren en plaatsen van 17 stuks Duc-d'Alven en 39 stuks Meerpalen. 3°. Rijswerken, met levering of aanvoer van den daartoe benoodigden Ballast. 40. Kramwerkenmet levering van Vletgrond. 5°. De leverantie van zwaar Greinen en Eiken Hout. 6°, De levering van Steenkolen, Olie en Kaarsen. Het bestek zal van nu af ter lezing liggen in het lokaal van het Gon« V (c

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1