MIDDELBURGSCIÏE %e G O U I\m T. N". 107. Zaturilag 5 September 1829» NIE UTVSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 28 augustus. Men meldt tlit Warschau van den 24, dat, iuidens berigten uit het hoofdleger, van den hetzelve zich alstoen nog te Aïdos beVond. Eene afdeeling stond te Karuabat en eene andere te Karabunar. Men was voornemens verder op te rukken. Graaf Diebitsch heeft uit zijn hoofdkwartier te Aïdos, den 31 julü aan de inwoners van Roroelie eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij l\en uitnftodigt, naar hunne woningen terug te keeren onder toezeg ging van alle bescherming te zullen genieten en volkomene vrijheid te zullen hebben om hunne godsdienst, uitte oefenen. Hij zegt daarin, on der anderen., dat, daar de Ottomannische regering met blinde hardnek kigheid voortgaat, alle voorslagen tot herstel des vredes van de hand te Wijzen, hij zich genoodzaakt ziet, zijne zege tevevolgen, en zoo ver mogelijk voort te rukken, ten einde op die wijs den sultan te dwingen, aan de stem der rede en der menschelijkheid gehoor te geven. Men schrijft uit Petersburg, den 19, dat aldaar, den vorigen dag, een plegtig dankgebed is gedaan voor den overtogt van het Russische lege» over den Balkan en het innemen der steden- Burgas, Achioliu Me- sembria Aïdos en Karnabat. Des avonds was de geheele stad verlicht. Te»j beiooiiing van de gewigtige diensten door den graaf Diebitsch bewezen, heeft Z. M. de Keizer aan denzelven, bij rescript, toege staan voor zidh en zijne nakomelingen, den bijnaam te voeren van Sabalkanski dat is: die den Balkan is overgetrokken ben id heeft de Perziaansche prins Chosrew-Mirza deszelfs pleg- tigenïntogt in Petërsburg gedaan. G R O O T - BRITTANJE. LONDEN den 29 augustus De troepen, door dom Migucl naar Ter- Ceira gezonden, hebben eene volmaakte nederlaag geleden. Een adju dant yan .dmi generaal graaf VUla-Flot'gouverneur van dat eiland, is gisteren te Excter met het berigt van deze belangrijke gebeurtenis aan gekomen, en heeft zich gespoed om den marquis de Palmella deze heu gelijke tijding te gaan brengen. De vloot die ter hoogte van Terceira lag, om het eiland te blokke ren, versterkt zijnde door het schip Dom Joao FT en andere schepen met troepen, werden er den u dezer toebereidselen tot eene landing ge maakt. De geheele magt, die berekend werd op 3,000 man, werd in tweeën gedeeld en de eerste afdeeling voer in booten naar den wal en kwam ongehinderd aan land. Zoodra echter de booten naar de schepen terug keerden, om de tweede divisie af te halen, en zij buiten bereik d.er-ge landde manschap waren, vielen de uitgewekenenonder bevel van geueraal Villa-Flor, die zich op een afstand verborgen gehouden hadden, op hunnen vijand aanontmaskerden eenige batterijen en verrasten den vijand zoodanig, dat, na een kort gevecht, alle de troepen van dom Migueldie zich niet overgavengedood werden of in zee verdronken. Dit gevecht werd van boord der schepen gezien, en zoo spoedig moge lijk werd nu ook de tweede divisie naar den wal gezondenten einde de eerste te hulp te komen; doch inmiddels werd van de forten en batte rijen lievig geschoten, en. hoewel de schepen nader bij kwamen, om door hun vuur de landing te dekkenbehield het geschut der forten de overhand, en bragc aan de tweede divisie, gebolpeiv door de bolle zee en den ha'rden wind even veel nadeel toe als de eerste te land onder vonden had. De meeste der booten, di.e niet gezonken waren, dreven op strandwaar de manschap ge.dood of gevangen gemaakt werd. Den volgenden dag zag men honderden van lijken drijven en was het vijande lijk smaldeel verdwenen. Vele der krijgsgevangenen hebben zich bij de uitgewekenen gevoegdwier magt dus zeer versterkt is geworden door den. aanslag, die tot luim verderf ondernomen was. Men verhaalt, dat de nederlaag van de eerste afdeeling voornamelijk toe te schrijven is aan bet gedrag van het landvolk, dat, toen de troepen geland waren en te gen de rnagc der uitgewekenen die zich in eene hinderlaag verstoken hadden, oprukten, zich tusschen den vijand en de zee plaatste, de booten Vermeesterde en dus den vijand den tprugtogt afsneed. De Migueüisten hebben 1,200 man verloren, en onder de gesneuvelden bevindt zich ook de generaal, die als tweede bevelhebber hen aanvoerde. Volgens peggen der gevangenen had dom Miguel bij de expeditie eene regterlijke commissie gevoegd, niet last om onverwijld den graaf Villa Flor, zijne officieren en zelfs zijne soldaten te rëg't te stellen en met den ijood te straffen. Men leest in de ministeriele bladen een bijzonderen brief van eeti Engelsch officier, die ais kolonel bij de Turksche artillerie is aangesteld. De brief voert de dngteekening van den 15-ju lij', in eene kleine plaats nabij den Balkanen behelst een zeer ongunstig verslag van den staat der zaken hij het Turksche léger. Hij beschrijft de troepen als iandloo- pers£o_nder kleederen, zonder toezigtzonder materieel en zonder ver zorging welke geen-acht slaan op de bevelen hunner officieren, en ge reed z'ijn, om, op het eerste gerucht van de aannadering der Russen, dezelve uit te plunderen en de vlugt te nemen. De schrijver is een der militairen, welke mede de gemeenebesten van Zuid-Amerika te dienst hebben gestaan; immers hij eindigt zijne opgave, wegens de te verdra gen bezwaren, op deze wijze: „liet is hier erger, dan in den oorlog van Zuid-Amerika, en dan kan men nagaan hoe boos het moet wezen." Men rekent, dat zich thans 35,000 Engelschen in Frankrijk be vinden, en dat zij aldaar ten minste 3J miflioen stérlings verteren. F R A N K R IJ K. PARIJS den 29 augustus. Den 25 dezer, zijnde de dag van den Hei ligen Lodewijk, is, met vele plegtigheden te Clierburg, in tegenwoor digheid-van Z. K. H. den Dauphin, een nieuw dok geopend, hetwelk den naam van Karei X heeft verkregen. Onder anderen heeft de bisschop, vergezeld van de geestelijkheid dier stad het water ingezegendhetwelk weinige oogenblikken daarna door verschillende openingen werd doorgelaten. Gisteren heeft de correctionele regtbank alhier, wederom in twee regtsgedingen betrekkelijk de drukpers, uitspraak gedaan, te weten, 111 d:K tegen den Figaro en het andere tegen den Apostolique. De verant woordelijke uitgever van eerstgemeld blad, die het nommerhetwelk de ordonnantiën nopens de verandering van het ministerie behelsde als een teeketi van rouw met ZWarte randen hnd voonüen, en zich allefsctiel-pst* spotternijen over dien maatregel bad veroorloofd is schuldig verklaard aan beleediging jegens den persoon des kotiings, en dienvolgens tot Zei maanden gevangenisstraf en eene geldboete van ioco franken verwezen. De schrijver van deu Apostoliquedie de jongste Verandering uit eert geheel tegengesteld oogpunt had beschouwddoch zich daarbij ten hevig* ste over het charter, als een goddeloos verdrag, had uitgelaten, is tot eene maand gevangenis en 300 franken boete veroordeeld. Ook zijn dezer dagen in de departementen eenige processen nopens dd drukpers, nog onder het vorige ministerie aangevangen, ten einde ge* bragt. De daarin betrokken schrijvers zijn tot meer of mindere gevan genisstraf en geldboeten verwezen. NEDERLANDEN. GENT den 30 augustusIn een vlugschrift van den heer bttrandi hetwelk dezer dagen is uitgekomenwordt beweerddat het zobge* naamde koninklijke collegie te Soignies, bij Brussel, niets anders dart eene kweekschool van de Jezuiten is. Hij leidt dit af uit de stukken, die van dit collegie in het licht komen, welke van het merk der Je zuiten voorzien zijn, alsmede uit de boeken, welke er gebruikt wor den, zijnde dezulken, waaruit ook op de geslotene gestichten der Je» zuiten in Frankrijk onderwijs werd gegeven. BREDA den 31 augustus. Uit Gent wordt gemeld, dat aldaar eetirt inteekenmg geopend is, om de kosten te bestrijden van het slaan eeuef gouden medaille, ter eere der afgetredene leden van de Tweede Kamer, de heeren graaf Filain XIlll en de Meulenaere. De prijs der inteekeniflg is 50 cents. Op de eene zijde dier medaille zullen de portretten dief beide heeren staan, met het opschrift: Le po uv oir les proscritle peuplt les couronne. (De regering verwerpt hen, het volk bekroont ze.) Op de keerzijde zal men zien twee zamengevouwde handen, die de emble» niata der vriiheid, op de grondwet liggende, houden. Eerst serena* des, nu medailles! Het zou tijd worden, dat onze Zeeuwen, Vriezert en Groningers insgelijks medailles ter eere van hunnen Bijleveld, van Sijtsama en Sijpkens deden slaan, indien Zij niet overtuigd" waren, dat deze brave Vaderlanders op dergelijke winderigheden geenszins gesteld zijn. AMSTERDAM den 1 september. Het Koninklijk Nederlandsch Insti tuut van wetenschappen, letterkunde en schoone kunsten, hield giste* ren hare 22ste algemeene vergadering, onder voorzitting van den heef J. Teissèdre FAngewordende het secretariaat waargenomen door dert heer mr. C. A. den Tex. Heden werd deze zitting voortgezet en geslotenna dat als algemes* nen voorzitter voor het volgende instituut-jaar was afgekondigd de heef II. II. Klijn waardoor de functien van algemeenen secretaris zijn over gegaan op den heer J. de Fos PFHIemsz. 's GRAVENHAGE den 1 september. Dezer dagen is het plan def 147ste loterij gearresteerd, ten beloope van f 990,000verdeeld itt 20,000 loten. De trekking zal plaats hebben in 's Gravenhage die def eerste klasse den 26 October. Volgens een der Brusselsche dagbladen, is thans het ontwerp eener nieuwe wet op de patenten aan de beraadslagingen van den raad van State onderworpen. Morgen wordt alhier gecollecteerd voor den opbouw van eene Roomsch-Katholieke kerk te Scheveningende eerste welke aldaar zaf worden gesticht. MIDDELBURG den 4 septetnber. Van Konstantinopel den 10 wordl thans meer stellig gemeld, dat de sultan, ten vollen bewust van zijnen neteligen toestand, het traktaat van den 6 julij en het protocol van den 22 maart had aangenomen. Hij had daarenboven de vrije vaart op den Bosphorus toegestaan, en de verzekering gegeven omop den grondslag van het traktaat van Ackermanover den vrede te handelen, Vol gens brieven van Sophia was de toestand van den groot-vizier te Schum- la zeer hagcbelijkzijn aanbod tot kapitulatie was door den generaal Krassowsky afgeslagen. BES'IVREN en A OMENISTRAT1EN. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Provincie Zeeland brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zonde mogen aangaan, dat al degenen welke eeni ge aangifte hebben te doen wegens overgang of verandering van hun ne Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen dezelve vóór of uiterlijk op den 8 September aanstaande ter Stedelijke Secretarij zullen behooren in te leveren, en dat, bij gebreke der vereischte aangiften van de piaats gehad hebbende veranderingin het daartoe bestemde Register geene aanteckening kunnende worden gedaan de vorige Eigenaren overeen komstig het bepaalde bij Art. 36 van de Wet van den 3 Frimaire 7de jaar, bij voortduring ten Kohiere zullen aangeslagen worden, en zij, of hunne Erven tot de betaling der Grondbelasting zullen worden ge noodzaakt. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt mitsgaders in dezer Scads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadliüize der Stad Middelburg, den 20 Augustus 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BIJLEVELD, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeelandbrengen bij deze ter kennisse van alle de Veehouders en Landlieden binnen deze Gemeente, dat een belangrijk Werkje is uitgekomen, voorschrijvende eene R.aadgeving aan de Landlieden, ter voorkoming van Ziekten onder het Vee, als het ge volg van de plaats hebbende regenachtige Weersgesteldheidhetwelk te gen 10 Centen, bij de Boekvcrkoopers de Gebroeders Abrahams alhier, te verkrijgen is. 1 E11 willen mitsdien alle de belanghebbende Veehouders en Landlieden ET

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1