N°. to5/ MIDDELBURGSCHE GOU Dingsdag 1 September 1329» NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 15 augustus. Het dagblad vart Petersbttrg be- helst het volgende uittreksel uit eenen brief uit Aidos, van deri 29 jnlijten aanzien der jongste krijgsgebeurtenissenEindelijk is de Balkan overgetrokken. Mesarabri, Achioliu Burgaskortom, de om. fcrek van de geheele golf zijn door onze troepen bezet. De geslagene 'éh uiteen gejaagde Turken vlugten in alle rigtingen. Tot heden heb- Ben wij hun (na den overtogt over den Balkan) 65 kanonnen en een groot aantal vaandels ontnomen en 3000 krijgsgevangenen gemaakt. Het was den 22 toen de opperbevelhebber zich op den hoogsten top van den Balken bevond, dien het hoofdkwartier in den nacht bij het dorp Erketséh passeerde. Onmogelijk is het, de verbaasdheid der armee te beschrb1"*" o»." ue weinige plaatselijke hinderpalen die Zich bü den overtogt opdeden. Wat den vijand betreftde troependie het hoofd kwartier volgdenhebben hem zelfs niet eens te zien gekregenen de korpsen van de generaals Roth en Rudiger hebben hem ook slechts op den zuidelijken kant van den Balken ontmoet. In het oogenblik, toen de troepen van de hoogte der bergen de golf van Burgas ontwaar werden ■Ving er een algemeene kreet van hurrah op. Den 23 gingen wij den Balkan af; onderweg ontvingen wij de tijding der verovering van Me- sambri, en wij hadden het schoone schouwspel voor oogeneen gedeel te van onze vloot in de baai voor anker te zien liggen. De opperbevel hebber begaf zich met zijn gevolg aan boord van het linieschip Paris, waar de admiraal een luisterrijk middagmaal gaf, bij hetwelk het aan geene toasten ontbrak. „Sedert zijn wij door nieuwe zegepralen tot hier gekomen. Het komt ons inderdaad alles als een wonder voor, en de wanorde, de des organisatie en de schrik der Turken zijn van eenen gansch bijzonderen aard., Zij vlugten en-trekken terug naar Adrianopel. Den 27 was onze yoorhoede te Karnabat. Nog weet men niets bepaalds over de bewe gingen en plannen van den groot-vizier. „Te Aidos zijn wij eerst onder dak gekomen. De opper-bevelheb- ber heeft hetzelfde huis betrokken, dat de groot-vizier gedurende den ganschen winter heeft bewoond. Digt bij ons en verre weg in den omtrek is alles rustig en stil, als of wij te midden van den vrede leef. den. Heden moet een gedeelte onzer voorhoede reeds te Faki zijn." FRANKRUK PARIJS den 25 augustus. De heer Bertin, hoofd-redacteur van het Journal des Débats, is, bij vonnis van de regtbank van de Seine, tot xes maanden gevangenis en 500 fr. boete veroordeeld, ter zake van, bij gelegenheid van de benoeming van het tegenwoordige ministerie, den persoon des konings gehoonden de koninklijke waardigheid en het con stitutioneel gezag des konings aangerand te hebben. Hij is voornemens ▼in dit vonnis te appelleren. De Constitutionnelhet Journal du Commerce en la Quotidienne «taan correctioneel vervolgd te worden, ten verzoeke van den heer Agua- do, wegens laster in de zaak der Spaansche financien. Gemelde heer vraagt eene schadevergoeding van niet minder dan 100,000 fr. NEDERLANDEN. ".LUIK den 22 augustus. Men verneemt, dat den 8 september eene brigade ligte kavallerie, uit 8 eskadrons bestaande, en eene batterij rij dende artillerie in de omstreken van Turnhout zullen kantonneren, om In die streken manoeuvres te doen. De infanterie zal in dit jaar geene grpote manoeuvres verrigten, uit hoofde van de algemeene veranderin gen der garnizoenen en de nieuwe organisatie. ÖSTENDE den 26 augustus. H. M. de keizerin van Brazilië is den *3 dezer door Brugge gereisd, van Gent komende. Na van paarden ver wisseld te hebbenheeft hoogstdezelve hare reis dadelijk naar deze stad vervolgdalwaar zij des avonds ten 6 uren met geheel haar gevolg is aange komen. Den 24 is de stoomboot de Superb alhier aangekomenmet wel ke H. M. des avonds ten 11 uren van dien dag naar Engeland is ver trokken, alwaar zij zich terstond zal inschepen op het fregat, hetwelk baar naar Brazilië zal overbrengen. BRUSSEL den 29 augustus. Den 26 dezer heeft, door eene ont ploffing in de koolmijn de Hoop, gemeente van Seraing, een ontzettend opgeluk plaats gehad. Van de 56 k 60 mijngravers hebben 34 het le ven verloren; de anderen zijn min of meer gekwetst of gebrand. Alleen het dorp Seraing heeft 28 inwoners verloren. Er zijn ook 7 paarden om gekomen. De heer pastoor van Seraingen de heer Bidautconducteur der mijnen, van het 6de district, hebben, bij die gelegenheid, eene te genwoordigheid van geest en moed betoondwelke boven allen lof is verheven. AMSTERDAM den 26 augustus. Heden overleed alhier, In den ou derdom van 45 jaren, Jokatmes Pieter van Cappelleridder der orde van den Nederlandschen.Leeuw, lid-van de eersre en tweede klassen van het koninklijk Nederlandsch instituut, boogleernar in de Nederduitsche taai en letterkunde en vaderlandsche geschiedenis aan het athenaeum en lid der plaatselijke schooi-commissie alhier, enz. Op den 16 dezer is, te Londen,-de proefneming gedaan met het «toonj-rijtuig van den heer Gurneij. Men heeft er een wagen aange spannen, op welken zich meer dan dertig personen bevonden; en, niet tegenstaande de weg nieuwelings met steengruis belegd washetwelk het rijden bezwaartis de wagen met ongelooflijke snelheid voortge trokken, te rekenen op 9 k lo mijlen (3* Engelsche mijlen rekent tnen den' afëtand van één uur) per uur. De heer Gurneijom een denkheeld der beweegkracht dezer machine te geven, heeft haar 16 k 17 mijlen in het uur doen afrijden. Brieven uit al de voornaamste steden van Noord-Amerika hangen een donker tafereel op van den staai des handels, en van den stilstand der manufacturen en industrie in dat werelddeel. Eene groote menigte faillissementen waren te Nieuw-Orleans voorgevallen, en het geld Is overal verbazend schaars. Men ziet hieruit, dat de Amerikanen in de tegenwoordige oogenblikken in het lot eener algemeene commerciële1 «remming insgelijks deelen. *s GRAVENHAGE den 27 augustus. Z. M. heeft, bij besluit van den 8 dezer, bepaald, dat het kantoor van Antwerpen zal worden begre pen onder die kantoren van betalingwelke reeds bij het tweede iia van de 2de van het besluit vati den tö december 1892 Worden 88HgeWê* zenzoodat het kantoor van Antwerpen ntt ooit behoort tot de losplaat» teil, voor den invoer langs de rivieren den Rijn ert de Waal, Z. Exc» de minister van marihe en koloniën is naar Medertblik v«r» trokkenom aldaar het koninklijk instituut voor de iharine op morgen te installeren. Naar men verneemt, voldoet de inrigting van dat insti tuut aanvankelijk bij uitnemendheiden zijn de jongelieden daarover bij uitstek te vreden. Vrijdag U. heeft er te Gorittchem een hevige twist plaats gehad tusschen een 5otöl kanonniers, die voor de OoSt-Iridie bestemd waretl» en een gedeelte der Zwitsers, aldaar in bezetting liggende. Naar mert verzekert, hebben de kanonniers voor de overmagt de vlucht ihde hui zen moeten nemen, en zijn velen hunner gewond. Sommigen, die meenen wel onderrigt te zijn, zijn van oordeel» dat de zoo veel gerucht makende penning der Infamen, van Welken de Catholique de beschrijving heeft medegedeeld, niet bestaat, eU louter verzonnen is. Zeker schijnt het ten minste, dat er te Brugge vruchte loos onderzoek gedaan is naar de plaats waaren naar den persoondoof wien die penning vervaardigd zou zijn geweest. Het is mogelijk, dat een enkele gesneden penning van dien aard gevonden wordtdoör eert of ander geestdrijver gemaakr, doch eene dusdanige geslagen medaillrt schijnt niet aanwezig te zijn. Berigten van den generaal-majoor Bischof houden In, dat hij den 7 mei in goeden welstand in de straat Sunda was aangekomen, ert dat db Neralsnnia den volgenden dag naar de reede van Batavia zou opzeilen. ZEE-TIJDINGEN VLISSINGEN den 29 augustus. Gisteren zijn alhier ter reede ge* komen: Rtdligkedenkapt. C. P. Andersonlaatst van Gothenburg, met houtwarengedestineerd naar Genten heden de Eendragtkapt. J» Dillewijns, van Dantzich met houtwarenalsmede de Jonge Isabe/lt kapt. H. B. Drend, van Bergen, met stokvisch en traan, beide naar Brussel gidestineerd. Voorts zijn sedert den 25 dezer, voor Antwerpen bestemd, op 00Z9 reede aangekomen L'Herminekapt. A. Drie van Mantanzasmet suiker FAugustlnt kapt. J.B. Vue van Koppenhage met teer en pik; Antwerps- Packet kapt. J. H. Ricke, van Goolemet manufacturen; Karei, kapt. B. H. Sturman, van Mentou met fruit; Carolinakapt. f. C. Plug, van Bordeaux, met wijn en brandewijn; Coneordiakapt. A. E. Pot, van Liverpoolmet klipzoutHarrietkapt. J. White van Londenmet stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en van den «6 dezer tot heden van de reede alhier naar zee gezeild t Annettekapt. M. van den Oevernaar Cadixmet jeneverde Vriend schap, kapt. M. R. Klein, naar Dublin, en de Vrouw Helenakapt. T. B. dé Winternaar Topsham beide met boomschorsOsiriskapt. J. H. Hiatensen Sophia Dorotheakapt. J. van der Steenbeide naar Bata via, met stukgoederen; Aurora, kapt. J. C. KraefFtnaar Gothenburg» met ballast; Bellonakapt. J. Matches, met meekrap, en Robb Fennie kapt. S. Downingmet ballastbeide naar Liverpoolde drie Gebroe derskapt. J.B. Lammens, naar Bordeauxmet linnen; Neptuneskapt. J. J. Doeskenen de Jonge Johannakapt. O. H. Arendsbeide naar Londen, :met boomschors; Edimburg-Packetkapt. J. Collingnaaf Londen, met stukgoederen; Gustaaf, kapt. J. V. Harder, naar Havre- de-Gracemet tarweHarrietkapt. C. Cookde vier Gebroederskapt. C. F. Nielsen en the Cambridgekapt. N. Brown, alle drie naar St. Ubes, met ballast;' Alexander, kapt. P. J. Colasnaar Nieuw-York» met stukgoederen; Lydia, kapt. J. Haasloop, naar Bergen, met ballast; le Voltigeurkapt. J. C. Wagenaarnaar Exetermet boomschors Erstnungenkapt. O. Nielsen, naar Noorwegen, en Choisekapt. F. Weatlynaar Rigabeide met ballastde Brusselaarkapt. H. A. de Vries'; naar Falmouth met boomschors; Afinakapt. S, B. Kuiper, op avontuurmet ballast Verkildersum kapt. J. C. Vissernaar Leithen de Hoop, kapt. F. J. Buiten, naar Yarmouth beide met boomschors; the Duke of Kentkapt. J. Formeyre, naar Mallaga, met stukgoederen; the Jameskapt. N. Mahynaar Guernseymet dakpannenDeftkapt. J. Londen, naar Mallaga, en IVashington, kapt. F. Parsonsnaar Stok- holm beide met ballast; de Joseph, kapt. J. H. Arends, haar Fitsroy; Hendrikakapt. J. O. Visseren de Vigilantiekapt. H. J. Oortjes beide naar Le'th en alle drie met boomschors; IVejrmllerkapt. P. J. Olie, naar Noorwegenmet ballastAugusta Kantihakapt. L.J. Dreyer,' naar Rigamet stukgoederen. BESTUREN sy ADMINISTRAT1EN. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaandat bij 's Konings Besluit van den 6 Mei 1824, {Staatsblad no. 32) wordt bepaald; Dat een ieder, die het voornemen heeft, om binnen dit Rijk eert Stoom-Werktuig aan te leggen, of in den Handel te brengen, hetjtjj tot de Stoomvaart ingerigthetzij om daarmede andere werktuigen in be- weging te brengen, zal gehouden zijn van dit voornemen aangifte ta doen aan den Gouverneur zijner Provincie. Dat deze aangifte zal moeten inhouden de inrigting van bet Werk- tuig, den naam van deszelfs maker, de hoegrootheid en de gedaante van den Stoom Ketel met deszelfs Veiligheids-Kleppen enz., alsmede, of gemelde Ketel van gegoten, gesmeed of geslagen Ijzer, of wel van rood of geel geslagen Koper is, en eindelijkwelke de hoogste druk. king zij, waaronder men den Ketel zal gebruiken dat deze drukking zal moeten worden opgegeven in Dampkrings-eenhedenof in Neder- landsche Ponden op de oppervlakte vau den vierkanten Nederlandschen Duim." 1 Burgemeester eu Wethouders willen mitsdien allen en een iegelijk die

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1