COURANT. N°.. io3. MIDDELBURGSCIIE X Donderdag 27 Augustus 1829, NIE UTFSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. D U I T S C li L A N D. FRANKFORT den 2X augustus. De berigten uit Munchendat de Russische generaal Diebitschnadat hij zich met het bij Sisepolis gelande corps vereenigd had, bij Kirk-Kilissa20 mijlen van Konstan- tinopelhet Turksche leger geheel zou hebben geslagen, enz. Qzie ons vorig worden tot heden niet bevestigd; integendeel is er alle re den om aan de echtheid derzelve te twijfelen, hoewel eene zoodanige gebeurtenis als eerlang aanstaande niet voor ónwaarschijnlijk is te be schouwen. Tc Bncharest wist men, den 4, door brieven van Varna, dat de eerste Russische expeditie, ter versterking van het garnizoen van Sise polis uit Sebastopol afgezonden gelukkig ter plaatse harer bestemming •«•«^ohovriea» Conoro»! Di^Kircrh was naar men verneemt-» liaar Adrianopel opgebrokenen had er geen tegenstand te verwachten alhoewel de bevolking dier stad op honderd-duizend zielen geschat wordt. Overal namen de Turken bij het naderen der Russische troepen de vlugt ook waren verscheidene inwoners van Adrianopel naar binnen 'slands gewe ken. Generaal Geismar moest van Oreave met acht .duizend man den weg naar Sophia ingeslagen hebben. Men sprak ook van bewegingen in Servie ten nadeele der Porte. De berigten uit Konstantinopelwelke nog niet. verder gian dan tat den 30 julijbeginnen eenigzins strijdig te luiden in sommige berigten wordt veel van smeulend ongenoegen gesproken, zóówel onder de troe- .pen als onder het volk, waarvan oncjpr anderen reeds gebleken zou zijn door weerspannigheid onder een korps kanonuiersdoor de brandstich ting van Pera en door verscheidene andere ontdekte maar verijdelde pogingen tpt brandstichting in de nabijheid van het serail; en tengevol ge van welk een en ander verschillende arresteringen, afzettingen en ceregtstellingen zouden hebben plaats gehad en de sultan besloten zou hebben om zijne legerplaats wederom nader bij de hoofdstad te vestigen. Dig zelfde berigten spreken van eenen buitengewonen divan in den nacht van den 29 op den 30 julij gehoudenwaarin de vraag zou geopperd zijn, of het niet raadzaam zou wezen om commissarissen naar het Rus sisch hoofdkwartier te zenden, ten einde vredes-onderhandelingen te be proeven en waarin verscheidene leden van dat gevoelen waren maar de meerderheid zich nog voor de voortzetting des oorlogs zou verklaard hebben op grond dat het rijk geen grooter gevaren Ioopen kon dan die waaraan het reeds blootgesteld wasen het dus ongepast zou zijn om voorbarige vfedes-voorslagen te doen. In andere berigten uit Konstanti nopeldaarentegen, wordt gezegd, dat men vol moed, en desultan on- Verzetcelijk bleef; dat de sultan, laatstelijk uit de moskee komende, met luider stemme tot de hem omringende grooten des rijks zou gezegd hebben: „Mijn besluit fs genomen; men zal zoo lang mogelijk eenen onregtvaardigen inval weerstaan. Ik zal mij verdedigen tot aan de deu ren der kerk van Sinte-Sophieen ik zal daar roemrijk sneven, indien bet noodlot het dus heeft gewild." Dit heldhaftig besluit, van mond tot mond onder de muzelmannen voortsnellende, onderhield, volgens de ze berigten, de opgewondenheid der publieke geestdrift. Men was er bovendien, zoo als in deze berigten te kennen gegeven wordtniet zon der hoop op eenigen vreemden bijstand. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 22 augustus. De groote vorderingen, die de Russi sche wapenen gemaakt hebbendoen thans het ministerieel avondblad zeggen, dat de Russen nu meester schijnen om zoo ver voorwaarts te trekken, als zij zelve goedvinden, en dat de zaak door de gematigd heid van keizer Nicolaas of door de halstarrigheid des sultans moet be slist worden doch datindien de Europesche diplomatie niet tusschen beide treedt, eer nog eenige maanden verstreken zijn, het Turksche rijk geheel instorten zal. Vrij algemeen is men van gedachten, dat de oorlog tusschen Rusland en Turkye ten einde spoedt, en dit heeft eene rijzing in den koers der fondsen te weeg gebragt. BRUSSEL den 24 augustus. Bij Koninklijk besluitvan den 16 de zer wordt het amortisatie-sijndicaat gemagtigd tot het daarstellen van bewijzen van deelgcving in de geldlecningenten behoeve van 's Rijks overzeesche bezittingen, reeds gedaan en nog te doen, krachtens de wetten van den 23 maart 1816 Staatsblad no. 12), 22 december 1827 CStaatsblad no. <53en 27 december 1828 Staatsblad no. 90), en zulks uiterlijk tot een kapitaal van vijf-en-dertig millioen guldens.'Deze bewijzen van deelgcving zullen zijn ten bedrage 1000, f 500 en f 100 elk, rentende 4f ten honderd in het jaar, en voorzien van het noodig aantal halfjarige coupons, verschijnende 1 april en 1 october van elk jaar, waarvan de eerste verschijnen zal den 1 april 1830; betaalbaar te Amsterdam bij de Nederlandsche bank, te Brussel bij den algemeenen rijks-kassier, en in de hoofdplaatsen der onderscheidene provinciën bij de agenten van den algemeenen rijks-kassier, aldaar gevestigd. De be wijzen van deelneming zullen bij de algemeene rekenkamer worden ge boekt en gecontrasigneerdton biijke van echtheid en tot waarborg dat het bepaalde kapitaal van vfjf-en-derfig millioenen guldens niet worde overschreden. Het kapitaal van vijf-en-dertig millioenen guldens zal worden afgelost in vier-en twintig jaren, beginnende met'het jaar 1830 en eindigende met hét jaar 1853, en zulks in voege als volgt: In 1830 f 870,000, 1831 910,000, 1832 960,000 1833 - 1,000,000, 1834 - 1,040,000, 1835 - 1,090,000, 1836 - 1,140,000, 1837 - 1,190,000, 1838 - 1,240,000, 1839 - j,aop,qoo, 1840 - 1,360,000, 1841 1,420,000, 1842 - 1,490,000, 1843 - 1,550,000, 1844 - 1,620,000, 1845 - 1,690,000, 18:46 t 1,770,000, 1847 - 1,850,000, 1848 - 1,930,00a, 1849 - 2,020,000, 1850 - 2,110,000, 1851 - 2,200,000, 1852 - 2,310,000 en 1853 - 940,000. Het amortisatie-sijndicaat zal nogcaus bevoegd zijn, om de als vnor- Ulgld.bepaalde aflossingen te vervroegen. De lotingen ter aflossing zul len plaats hebben in de maand september, en de aflossingen geschieden op den 1 october van elk der voorz. jaren. Voor de zekerheid der rentebetaling en aflossing van de daar te stellen bewijzen van deelge- ving worden verbonden de jagrlijksche uukeeringeu nis. de geldmiddelen van de overzeesche bezittingenbij de wetten van den 23 maart 1826, 22 december 1827 en 27 december 1828 vastgesteld, en waarvan de betaling bij die wetten van 's Rijks wege is gewaarborgd. Het ainor- tisiuie-sijndikaat zal, van het daar te stellen kapitaal van vijf-en-dertig miltoen guldens niet meer vermogen uit te geven of te gelde te ma ken?, dan vereischt zal worden 0111, te dekken de verstrekkingen, reeds ten- gevolge van de wetten van den 23 maart 1826 en 22 december 1827, door hetzelve, ten behoeve van 'sRijks overzeesche be zittingen gedaan, en o;n de vereischte gelden aan te schaffen tot zoo danige verdere verstrekkingen op het crediet van .vijftien millioen gul dens, bij de wet van den 27 december 1828, ten behoeve van ite ever.gemelde bezittingen geopend, als door Z. M. noodig bevonden zullen worden. Een koninklijk bbsluit van den 17 dezer bepaalt het volgende: .Gezjen de Pausselijke bulle, gedagteekend te Rome, den 18 junij 1829, zoodanig als dezelve door den kardinaal, secretaris van Staat, aan onzen ambassadeur aldaar is medegedeeld Gezien het verslag van onzen minister van buitenlandsche zaken;- - Gezien de rapporten van onze ministers van binnenlandsche zaken, van justitie, en van buitenlandsche zaken; De.permanente commissie uit den raad van State, voor de zaken van de Roomsch Katholieke eeredienstgehoord;, Hebben besloten en besluiten „Art. 1. Wij geven onze toestemming tot de afkondiging, aanplak king, verbreiding en opvolging der Pausselijke bulle, gegeven te Rome,-, den 18 junij 1S29, ter gelegenheid der verheffing van Z. H. Piits VUI tot den Pauselijken Stoel, onder uitdrukkelijke bepaling, dat wij geens zins willen verstaan hebbendaardoor te hebben goedgekeurd of goed te keuren de klausulen, formulen of uitdrukkingen derzelve bulle, wel ke strijdig zijn of strijdig zouden kunnen zijn met de grondwet v»u hftt Koningrijk, omtrent de vrijheid van godsdienst in het algemeen, en be paaldelijk met de gelijke bescherming, welke het 191 art. der grondwet aan alle bestaande kerkgenootschappen verzekertmet onze Hoogheid en Souvereine regten;met de wetten van ons Koningrijk,ofte ook eindelijk met de aloude beginselen of gebruiken binnen hetzelve in kerkelijke zaken bestendig gevolgd, eu met de vrijheden der Neder landsche Roomsch-Katholieke kerk. 2. Onze minister van binnenlandsche zaken wordt mitsdien bij dezen door ons gemagtigd, om het benoodigde getal exemplaren dier bulle» achter welke ons tegenwoordig besluit zal worden afgedrukt, aan de Roomsch-Katholieke kerkvoogden binnen ons Koningrijk onmiddellijk te doen toekomenten einde door hen te kunnen worden ten uitvoer ge bragt." MIDDELBURG den 25 augustus. De jaardag van, Z. M. den Koning is hier wederom met de hartelijkste vreugde gevierd. Reeds vroegtijdig wapperden de vlaggen van de publieke gebouwen uit de huizen en van de schepen en deed zich het klokkenspel gedu rende den dag bij afwisseling hooren. Ten 1 o uren werdenin de tempels der onderscheidene godsdienstige gezindheden, dankzeggingen en gebeden voor den geliefden Vorst, voor zijn huis en regering, en het geluk des Vaderlands, ten Heinel opgezonden. Hierna ontving Z. Exc. de gouverneur der provincie de gelukwen- schingen van de civile en militaire autoriteiten en -van onderscheidene collegien. Ten half 1 uur verzamelde zich de schutterij op het molenwater, en werd aldaar door haren kommandant geïnspecteerdwaarna dezelve naar de groote markt marcheerde, en aldaar, als een geheel op nieuw geor ganiseerd korps, den heer gouverneur en burgemeester, in tegenwoordig heid van den heer generaal-majoorprovincialen kommandant, benevens den heer plaatselijken kommandant, werd voorgesteld. Na den afloop hiervan werden de heer gouverneur en verdere autori teiten door de stedelijke regering, ten stadhuize gerecipieerd, alwaar ook eenige aanzienlijke dames tegenwoordig waren. Om half 4 uren werd,, door het stedelijk bestuur, ter gelegenheid van' gemelde eerste inspectie der nieuwe schutterijin het lokaal van de so- 'cieteit van $f, Joriseen dejeuner gegeven waarbij de heer en gouverneur en generaal, de officieren van de schutterij en het garnizoen, en ande re autoriteiten, tegenwoordig zijn geweest, en waarop, door den heer burgemeester, eenen op den jaardag van Z. M. toepasselijken toast is ingesteldwelke met algemeene geestdrift werd toegejuicht. Des avonds is de schutterij door het stedelijk bestuur, in het Klein- Schuttershof% op eenige vervcrs.chingen onthaald, waarbij de meest ge paste vreugde en orde plaats hadden. Overigens was deze geheele dag aan algemeene vreugde toegewijd, waarin ook de gestichten van liefdadigheid, ond.er het genot van buiten gewone verkwikkingen, bijzonder hebben gedeeld; zijnde voorts deze feestdag, door het afsteken van vuurwerken, hetwelk tot laat in den nacht heeft voortgeduurd, besloten Een onzer dagbladen behelst, ter gelegenheid van dezen algemeenen vreugdedag, de navolgende dichtregelen, welke wij niet ongepast oor- deelen hier mcdedeelen Durfde soms een schcep'ling 'twagen, Stout tc grijpen, naar het roer Als niet naar zijn welbehagen 'l Wel bestuurde vaartuig voer, Wie zich aan geen scheeps-wet staart, Werp' men daadlijk over boord, Als de bootslicn oj> de baren. Bij onstuim'ge'n winternacht, Bijzen zien de zee-gevaren Bouwen ze op des stuurmans kracht. Die met 't oog op zeil en wand, 't Schip bestuurt met vaste hand. Wij die op de staatshulk varen Die den naam van Neerland voert, Zien hoe storm op storm de baren Van de wereld-zee, beroertj En hoe veilig 't schip moóg gaan Vreczen voor dien slaats-orkaan. Broeders! waartoe 't angstig vreezen? Helt het scheepje kraakt het wand, Veilig zullen we allen wezen Daar het roer van Nederland Is aan Willems zorgd betrouwd, Die met kunsd de tfie fceijouwt. Moog dan soms ook1'tonweer woeden, Klip en branding dreigend staan: God zal 't hechte huikje hoeden liet beschermen voor vergaan. Des wij hootslien naar 't behoort, Eik doen onzen pligt aan boord. Broederswilt uw toast dan paren Aan de toast, door 't hart bereid Voor het schip dat wij bevaren Voor den stuurman die t geleidt Eendvagt, orde wettere, vrad, Voer' hi u veilig over zee 1

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1