N°. 99- MIDDELBURGSCHE COUR Dingsda 18 Augustus 1829. NIE WEST IJ DINGEN. DUITSC1ILAND. I]*RANKFORT den 11 augustus. Volgens de jongste berigtett uit Kon- stanttöopel, lieeft de reis-effendiop de voorstellen der gezanten van Engeland en Frankrijk betrekkelijk Griekenland reeds dadelijk stellig verklaard, dat de Porte daarin niet treden kan, en dat hij alleen het volgende moet voorslaan: i°. dat de Porte aan de Grieken eene volko- mene amnestie zou verleenen2°. dat de Porte den toestand van Grie kenland naauwkeurig zou onderzoeken, om zoodanige verbeteringen in te voerenals voor het land dienstig zónden wezen30. dat de Porte gedurende eene reeks van jaren van de Grieksche raja's geene belastin gen zou vorderen. BERLIJN den 1 o augustus. Uit een officieel legerberigtdoor graaf Von Diebitsch aan den keizer van Rusland gezonden, blijkt, dat bij het gevechthetwelk tijdens het passeren van de Kamtschik door het korps van den generaal Roth op den 19 ju lij plaats heeft gehad en de daarop gevolgde inneming van de Tnrksche legerplaats, Ibrahim- pacha die er het opperbevel voerde, gesneuveld is. Nog wordt in dit zelfde berigt gezegd, dat den 21 julij het korps van den generaal Rüdiger te AVwadschiken zijne voorhoede in Jerketsch stond, ter wijl het korps van den generaal Roth te Jerekli-deré en diens voorhoe de. te Paliobana en Jerniné waszoo dat de- hoogten van den grooten Balkan in handen der Russen waren. Graaf Pahlen rukte met zijne troe pen op den weg van Aïwadschik voort, en zou post vatten bij de kleine rivier Fondukli-deréwerwaarts men voornemens was om den 21 julij het hoofdkwartier te verleggen. De vijand heeft niets ondernomen te gen het korps van den luitenant-generaal Krassowsky, dat voor Schumla gebleven is. Den 19 heeft de groot-vizier zich met vijf duizend rui ters, op de hoogten aan den regter-oever van de rivier Jerehlidoen zien tegen over de voorhoede van den generaal prins Madatow doch lieeft hem niet aangegrepen, en is, na eenigen tijd van daar verkennin gen gedaan te hebben, naar Schumla wedergekeerd. Zijne voorposten heeft hij op den regteroever der Jerehli uitgezet. Volgens een echten staat zijn bij de overgave van Silistria 6568 Tur ken krijgsgevangen geworden, behalve nog de zieken en gekwetsten. Voorts hebben de Russen daarbij 253 stukken geschutwaaronder 179 metalen, 22,392 kogels, 1148 bommen en granaten, 305 kogels van allerlei zwaarte, 1042 vaten kruid, 1594 kisten met patroonen 16 ka- nonneerbooten2 sloepen, 1 barkas, 42 kleine booten én eene aan- sienlijke hoeveelheid artillerie-behoeften buit gemaakt. De Tnrksche pacha en de twaalf bimbashi's die te Petersburg als krijgsgevangenen zijn, hebben de mnnoevres bijgewoond, welke onlangs bij Krasnoe Selo in tegenwoordigheid des keizers hebben plaats gehad. Z. M. had hen rijpaarden gezonden op de Tnrksche wijze gezadeld en bevolen hen met achting te behandelen. De Turksche officieren wa ren zeer gevoelig voor de eer, die hun bewezen werd; doch hunne vreugd werd niet weinig vermeerderd toen, na de parade, de keizer hél) aansprak en hun de vrijheid weder gaf, hen tevens kennis gevende, dat hoogtdezelve voor de kosten van hunne terugreis zou zorgen, en hun alles verstrekt zou worden wat zij noodig mogten hebben. F R A N IC 11 IJ K PARIJS den 11 augustus. Alle de door het afgetredene ministerie benoemde staatsraden, welke zich alhier bevinden, hebben hun ontslag genomen, en men verwacht dat de afwezige hun voorbeeld zullen vol gen. Men verwacht dat ook de heer de Chateaubriand zijn ontslag zal inzenden. Aan dep bisschop van Hermopolis, pair van Frankrijk, is opgedragen de voorstelling van geestelijken voor de aartsbisdommen, bisdommen enz. Het nieuwe ministerie houdt bij uitsluiting de publieke aandacht geheel bezig. Door de afwezigheid van de heeren de Rigny, de Mont- bel en Courvoisier, bestaat de raad der ministers op dit oogenblik slechts uit drie leden, namelijk den prins de Polignac den graaf de la Bour- tjonnaye en den graaf de Chabrol de Crousol Nog altijd twijfelen vele lieden of de admiraal de Rigny den hoogen post, waartoe hij geroepen Is, wel zal aannemen. Ook zegt men dat de heer Courvoisier zwarig heid maakt om zich met het departement van justicie te belasten, en dat in dit geval de zegels aan den heer Guernon de Ranville, procu reur-generaal bij het hof van Grenoble zullen aangeboden worden. Nog xou de heer de Montbel geweigerd hebben zijn ministerie te aanvaarden. ÏJe benoeming van den generaal Bourmont tot minister van oorlog is het b^jer zeker niet aangenaam daar hij openlijk beschuldigd wordt van drie dagen voor den slag van Waterloowerwaarts hij Napoleon ge volgd was, zijnen post op geene zeer vereerende wijze te hebben ver laten, Ook wil men dat verscheidene generaals en opper officieren op het vernemen van zijne aanstellingdadelijk hun ontslag hebben genomen. Het schijnt, dat de nieuwe ministers veel moeïte gédaaii hebben, ten einde den zoo zeer geachten de Belleyme over te halen om prefekt van policib te blijven doch dat hij alle voorslagen hiertoe van de hand ge wezen heeft, en bij zijn besluit, om he: bestuur te verlaten, blijft vol- harden. Een aantal lieden die ingeschreven hadden om jaarlijks eene zekere som gelds bij te dragen voor het plan van den heer de Belleyme, tot wering der bedelarijhebben nu deze het bestuur der policie neder- legthunne inschrijving ingetrokken. Hevig is de taal van alle de liberalen of constitutionele bladen tegen het nieuwe ministerie. Een dezer, dat zich anders gewoon is door zij ne gematigdheid te onderscheiden, zegt, dat de band van liefde en ver trouwen die het volk aan den monarch verbond, wederom door dezen maatregel verbroken' is; dat de vrijheid geen gevaar loopt, daar zij sterker is dan hare vijanden doch dat de koning bedrogen wordten de monarchie, de roem en rust van den koning moet gered en verde digd worden. Allen voorspellen zij den spoedigen val van het minis terie, 1 Heden heeft men alhier de proef genomen van een rijtuig, bevat- tende 60 personenen bespannen met 6 paardendit en verscheidene anderen, welke nog gemaakt worden, zijn bestemd om tusschen Parijs en Lyon te rijden. Volgens tijdingen van Syra schijnt het, dat de Grieksche stoom boot, die Volo blokkeerde, niet door een Ëngelsch fregat in den grontJ geboord, maar zoodanig gehavend is, dat zij bijna geene dienst inecf kan doen. 'NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 13 augustus. Bij besluit van Z. M. van 13 julij, no. 129, wordt bepaald, dat de gestichten van liefdadigheid van de bij het besluit van 27 maart 1825 bedoelde jaarlijksche uitkeering Van vier ten honderd van 's Rijks schatkist vrijstelling zullen kunnen erlan gen, wanneer de te verkrijgen onroerende goederen voor de publieke dienst bestemd zullen zijn. Bij een besluit van 15 julij, no. 12, worden de gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën gemagtigd om voortaan op de verzoe ken van instellingen van weldadigheid, om autorisatie tot hec vernieti gen van pacht- of huur-contracten te beschikken. j'j Het heeft Z. M. behaagd, den staatsraad de la Ceste, gouverneur der provincie Antwerpen en den staatsraad Keverbergtot kommandeutl der orde van den Nederlnndschen Leeuw te benoemen. Z. K. H. de Prins van Oranje is heden morgen ten tien «ren tpet hoogstdeszelfs drie zonen in deze residentie aangekomen. De werkzaamheden der commissie, belast met het maken van C^n nieuw ontwerp van een wetboek van regterlijke instructie loopeo tgtf einde; men verzekert, dat het ontwerp deze week in gereedheid zal zijn, Sir Sidney Smith heeft gisteren de aangekondigde proeve met de machine tot redding van schipbreukelingen genomen. Het heeft veel tijds en moeite gekost, dezelve in zee te krijgen, doch ten laatste ii het gelukt. De toevloed van menschen om dit te aanschouwen in zeer groot geweest. Men heeft te Zwol eene maatschappij van moederlijke liefdadigheid,. onder de hooge bescherming van H. M. de Koningin, opgerigtvan. weike het reglement, bij besluit van den 23 mej 11., door Z. M. (s goedgekeurd. De strekking dier maatschappij is de ondersteuning v«j.' behoeftige kraamvrouwen van alle gezindheden vóór en na derzelvec Bé- vallingen de verzorging van derzelver pas geboren kinderen. Ilj. h«; algemeen, zal alleen aan wettig gehuwde vrouwen onderstand wonden verleend, doch in enkele gevallen, zal dezelve ook aan moeders vag onechte kinderen worden toegestaan. De fondsen voor deze maatschap pij zullen gevonden worden bij wijze van inschrijving giften van dege nen welke niet verkiezen in te schrijvenzullen ook worden aange- nomen. Eene commissie van zes aanzienlijke vrouwen is door de re- gering van Zwol benoemd tot het besturen dezer maatschappij, De Gazette des Pays-Bas deelt, in een van hare laatste nommeri mede eene lijst der bijinen- en buitenlandsche hoogleeraren aan de hoo. gescholen in de Zuidelijke gewesten. Hieruit blijktdat het getal def- zelve aan de drie hoogescholen 72 is, van welke 50 Nederlanders, tttn (waaronder 36 uit de Zuidelijke provinciën), 16 Duitschers5 FrafÜ schen en 1 een Italiaan is. De Gazette voert zulks aan tot wederlegging van die dagbladen welke het hebben willen doen voorkomenals Of'gf bijna alleen vreemde professoren in bet Zuiden geplaatst waren. Sommige Zuidelijke dagbladen die er een genoegen in schijnen fe vindenal wat ten nadeele van het gouvernement zou kunnen strekken, te verbreiden hebben dezer dagen verhaalddat het groote stoomschip de Atlas in zee gestoken isom eene proef te nemen doch dat hetzel ve op de hoogte van het kanaal zich reeds in zulk eenen slechten toe stand heeft bevonden, dat het genoodzaakt geweest is üling naar Rot terdam terug te keeren. Wij kunnen stellig verzekerendat deze tjjdjog va/sch en verzonnen is, daar de Atlas tot hiertoe nog niet in zeegelop- pen is, en nog altijd voor Rotterdam ligt. De stedelijke regering van Verviers heeft, eenigen tijd ge)fdeh goedgevonden, het collegium of de latijnsche school in hare stad af tè schaffen, en te doen vervangen door eene school van industrie. Eén dagblad verzekertdat met deze afschaffing de leeraren dier schoot zijn weggezonden zonder eenige toelage of schadevergoeding, maar dat Zijné Exc. de minster van binnenlandsche zaken zich daar tegen verzet heefk. De minister van binnenlandsche zaken en de permanente commis sie uit het amortisacie-sijndicaat hebben ter kennis der belanghebbenden gebragt i°. Dat bij Zr. Ms. besluit van den 20 jannarij 11., no 83is bepaald, dat in de respective provinciën het beheer en toezigt over de groote we gen der iste klasse, het toezigt over die der ede klasse, mitsgaders de directie en het toezigt over al de verdere werken, bij *s Konings besluit van den 12 augustus 1828, no. 110, vermeld, zal worden uitgeoefend door de ambtenaren der domeinen en dat dezelve mitsdien mede zullen belast zijn met het waken tegen alle overtredingen van de bestaande wet telijke verordeningen op de politie der wegen en vaarten, met het con stateren dier overtredingen en het vervolgen of doen vervolgen der over. tredershetzij bij den gewonen regter hetzij bij de provinciale auto riteiten, overeenkomstig de wetten en hoogstdeszelfs besluiten öp die materie, behoudens nogtans dat, voor zoo verre dezelve wetten en be sluiten medebrengen dat ook andere publieke ambtenaren met het caW- stateren der bedoelde overtredingen zijn belastdaarin geene verande ring is gebragten a°. Dat, achtervolgens 's Konings beschikkingen, alle verzoeken töt het oprigtenbouwen of opslaan van woningenhuttenschurenstél len bergplaatsen, bruggen, duikers, of het maken van dammen, padetl of toegangen, op en langs de groote wegen der iste en ade klasse, eii langs de vaarten, welke aan het amortisatie-sijndicaat zijn overgegeven, zoo mede alle verzoeken tot bet aanleggen van eenige overvaart op de voorschrevene vaartenen eindelijk alle verzoeken tot verplaatsing van tol-boomenbij de heeren gouverneurs en gedeputeerde statett der provinciën zullen behooren te worden ingediend; terwijl voorts degenen die tot het aangaan van een abonnement voor het tol-geld vermeenen te zijn geregtigden daaromtrent met de tolpacbters niet kun nen overeenkomen, zich zullen kunnen wenden tot den heer gouverneur der provincie, alles ten einde naar den aard der zaak en de onderschei dene door den Koning gemaakte bepalingenhetzij door welgemelde hee ren gouverneurs en gedeputeerde Staten, hetzij door heeren gouverneurs van wege het amortisatie-syndiknatna verhoor van en in overeenstem ming met de administrateurs der domeincu, daarop te worden beschikt, of .daarvan, bij plaats hebbend verschil met dezelven, verslag te worden

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1