N". q5. MIDDELBURGSCIÏE COURANT. Zaturdag NIE UTFSTIJGINGEN, nA DUTT S CU LAND. FRANKFORT Jen 2 augustus. Nog is men ZQOder tijdingen, waar uit met eenigen grond van zekerheid op te maken is, hoedauig'de Forte omtrent de openingen .tot herstel van den viede gezind zij. Aan geruchteri echter ontbreekt het niet. De troepen, die Siiistria belegerd hebben, moeten allen naar Schum- la opbreken, uitgezonderd 3000 man, die gezonden zullen worden om het korps te versterken, dat Rutschuk blokkeert, zoo die vesting nog niet "gvknpituleerd mogt hebben. Van Córfu schrijft men, dat de Grieken in Livadie menig voórdéel op de Turken bevochten hebbenen sedert voornemens zijn een aanval op Negropont te ondernemen, ten einde zich van dat eiland meestèf te maken; doch men gelooft, dat de Engelsche kruisers dit niet zullen toe-, laten. De Grieksche regering zou alles aanwenden 0111 de grenzen van Griekenland op het vasteland tot aan de golven van Arta en Volo uit te, strekkenen Negropont in den nieuwen staat in te lijven. Ook zou dé president aan alle de scheepskapiteinen hebben gelast'van, zoo zij door Engelsche vaartuigen, .yerhipderd mogten worden in het, uitvoeren der bevelen hun gegeven, te -verklarendat Griekenland met Engeland niet in oorlog is, en zoo dit ftiët bateh mogt, hunne vlag te strijken en zich als krijgsgevangenen aan de Engelschen over te geven, FRANKRIJK. PARIJS den 1 augustus. De zitting der kamera, welke reeds se dert het 'aannemen van de begrootingswetténin de kamer der afge vaardigden met der daad geëindigd scheen, is gisterenbij eene or donnantie des koning», geslotenen niet, gelijk men een oogenblik ver meend hadgeprorogeerd geworden. Er waren vier-en-zeventig leden in de kamer der gedeputeerden tegenwoordig waarvan zeven-en:veertig rot de constitutionele en de andere tot de regterzijde behoorden. Ook de ministers de Caux Hyde de Neuville, Bourdeaux, St. Cricq en de Martignac, bevonden zich in de zaal. Volgens den Messager de Marset lleheeft de minister van binnen- landsche zaken in deszelfs geheel goedgekeurd een besluit van den pre- iect van de Monden der Rhone, ter geheele uitdrijving der kapucijnen. Volgens dat besluit, waarvan de uitvoering, in geval van tegenstand, aan den procureur-generaal bij het koninklijk hof van Aix is opgedragen moeten hunne huizen van Mars ei lle en Aix op staanden voet gesloten worden, en wordt den kapucijnen verboden om zich met de kleeding van bunne orde in het openbaar te vertoonen. Bij eene koninklijke ordonnantie zijn de reglementen eener maat schappij te Parijs opgerigt tot bevordering van het lager.onderwijs voor de Protestanten in Frankrijkgoedgekeurd. De koning heeftter gelegenheid van den verjaardag van den her tog van Bordeaux, volkomen gratie verleend aan den overste Gauchais, die in december 1824 wegens medepligtigheid aan een aanslag tegen de veiligheid van den staat ter dood veroordeeld waswelke straf daarop in eene gevangenis van twintig jaren was verzacht. Ook heeft Z. M. gra tie geschonken aan twee andere veroordeelden wegens politieke misda den, te weten aan een gewezen procureur, Loujon, en aan een oud militair, Arthaud. De generaal graaf Montholon, die Napoleon naar Sc. Helena ge volgd isheeft na zijue terugkomst in Frankrijk zich aan gewaagde handels-spëculatien overgegeven, met dat ongelukkig gevolg, dat hij zijn aanzienlijk vermogen verloren heeft, en dezer dagendoor de regtbank van koophandel in staac van faillissement is verklaard. Hij heeft sedert eeni gen tijd de vlugt genomen. NEDERLANDEN. GRONINGEN den 3 augustus. In het westerkwartier dezer provin cie, bijzonder in de gemeenten van Zuidhorn, Grijpskerk Oldehove, Aduard en Niekerk ismen sedert een ige dagen begonnen het volgend middel aan te wenden tegen de vernielingen der zomervruchten, bijzon der van het zomer-koolzaad de boonen en de aardappelen$o.or de rups. Men neemt een lijn van touw of van gedraaid stroo ruim ter lengte van de breedte des bouw-akkers en haalt of trekt dezelve door twee personen aan de einden van den band Vastgehouden, in de lengte van den akker, bij herhaling, over het van de rups geplaagde veldge was; het ligt geroerd insekt valt vau hetzelve, en kan het, door het herhaald stroopen van den stam en het blad van het veldgewas, niet zoo «poeciig weer bereiken, als ter zijner voeding' noodig is en het sterft, Ook wordt hetzelve, vooral onder de aardappel-stammen, met de hand of den bezem opgezameld en vernield. Berigten van den goeden uitslag van dit middel zijn van daar reeds Ingekomen. UTRLCH1 den 2 augustus. In het laatst der afgelööpene maand heeft aan de alhier gevestigde *s Rijks vee-artsenijschool het jaarlijkschexainen plaats gehad der kweekelingendie hunnen leertijd volbragt hadden, zijn de namelijk: H. D. SererheF. van de Poll. P. S. J. Ferhejen H. N. .7. C. TevaJ. M. 1'sermanC. van Tbergen en .7. F. Verlinden. Van deze zeven kweekelingen, die alle voldoende bewijzen van bekwaamheid heb ben aan den dag gelegdzijn de 3 eerstgenoemden tot vee-artsen van de eerste, en de 4 laatste tot vee-artsen van de tweede klasse bevorderd ge worden. MIDDELBURG den 7 augustus. Z. M. heeft tot kommandeurs van de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de heeren L.Rey- phins lid van den Raad van State en der Tweede Kamer van de Stnten- Generaal J. Fagellid van den Raad van Statè; Bedelgevolmagtigd minister bij het hof van Brazilië, en van Crombrugghe diezelfde "hoe danigheid vervullende bij het hof van Zweden en Noorwegen en tot rid ders van deze orde de heer rat. P. J. Boddaer't lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de heer mr. J, Snouck Hurgronjelid van de gedeputeerde Staten dezer provincie. Het heeft Z. M. goedgunstig behaagd den heer A.0. Verheden c. s., te 's Hertogenbosch eene som van f 20,000 in leen toe te staan, ter op- rigting van eene nieuwe maatschappij aldaar, bepaaldelijk ten doel heb bende om den minzamen omgang tusschen de onderscheidene gezindheden in die stad te bevorderen. Men heeft over Engeland berigt van eeneu bcslisscndcn slag tus- 8 Augustus 1829* schen de Nederlanders en de Fantynen, bij het kasteel d'Elmina, in Afrika. Dén 3 october 11. is dit kasteel door omtrent 8009 Fantynen aangevallen, dóch door de onzen, onder het bevel van den kolonel Frederik Last, opperbevelhebber der Nederlnndsche troepen aldaar, te- '.rug geworpen én op de vlugt geslagen. Den 19 october deed de vijand, met 20,000 manandermaal eenen hevigen algemeenen aanvaldoch ook nu werd dezelve, door onze dappere troepenonder aanvoering van gemelder» kolonelna een hevig gevecht, van drie volle urentot wijken gedwon gen, met achterlating van een groot aantal dooden en gekwetsten. Het behoedzaam è'n daarbij moedig gedrag van den kolonel Last strekt hem evenzeer tot. eer als het vertrouwen te zijnen aanzien moet inboezemen. Óok vele zijner dappere officieren, die over het kasceet ■van .St. Yago, op eenen henvei in den rug van d'Elmin», het bevel voerden, verdienen den grootsten lof,'gelijk mede de inwoners van dat kasteel. Deze laatste waren alle met snaphanen en eenige, bij gebrek daarvan, met pieken gewapend. Ook de vrouwen hebben zich in den slag onderscheiden. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 7 augustus. Het schip Mercuriuskapt. II. B. Esink, is op den 10 jupij 1829 te Demerarij gearriveerd, eu bevond zich met de eqjjipagie in goeden staat. Te Tfexel -Is binnengekomen Zr. Ms. oorlogs-korvet Triton, luit. F. C, Zwaanshalsyan Batavia. De Nedérlandsche korvet Hekla is te Livorno binnengeloopenaan boord hebbende den Nederlandschen consul te Algiersmet deszelfs fa- milie. BESTUREN e.y ADMINISTRATIES7. HOOG-GEREGTSHOF HOF VAN ASSISES S GRAVENHAGE. PROVINCIE ZEELAND. Wij Mr. CORNELIS FELIX van MAANEN, Minister van Justitie, 'als door Zijne Majesteit bij voortduring belast met de waarneming der functien Van Eersten President van het Hoog-Qeregtshof in 's Gravenhage Bevelen uit krachte van de Wetdat de Assises in de Provincie Zee land, voor het derde vierendeel jaars van den jare 18^29, zullen geo- pend worden te Middelburgop Woensdag den 30 September eerstko mende des morgens ten tien urenop den voet bepaald bij de artikelen 16,117 en 18 der Publicatie van den 11 December 1813. ;v.«- Benoemen om dezelve te presideren den Heer Mr. Jacob Schonck Raad in bovengemeld Hoog-Geregtshof En gelastendat deze ter diligentie van den Heer Procureur-Gene raal zal worden bekend gemaakt en afgekondigd. Aldus gedaan te Brusselden 14 Julij 1829. VAN MAANEN. Van wege den Heer Eersten President: De fungerende Eerste Griffier van het Hoog-Geregtshof t J. H. S P E I R M A N. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeelandverwittigen bij deze de Verlof gangers van de Nationale Militie welke tot het contingent van deze Gemeente behoorendat allen zich zullen moeten vervoegen op Vrij dag den 14 Augustus aanstaande, des middags ten twaalf uren, op het Molenwater alhier, voorzien van de Kleeding- en kleine Équipe ment-stukken welke zij van hun korps hebben behoudenmitsgaders van hunne Livrets eri Verlofpassenten einde door den Heer Militie- Commissaris te worden geïnspecteerd. Dat van deze Inspectie zijn uitgezonderd de Manschappenbehooren- de tot de ligtingen van de jaren 1827 en 1828, welke bij de Reserve der 2de Afdeeling Infanteriehet 6de Bataillon Artillerie Nationale Mi litie en de Divisie Pontonniers zijn ingelijfd, en eindelijk de Verlofgan gers van de ligting van den jare 1824, voor zoo verre met dezen bij het korps finaal is afgerekend. Wordende alle belanghebbenden aangemaand zich ter voorschreven uur en plaats te doen vindenten einde zich niet bloot te stellen aan de straf vdn Provoost-Arrestbij art, 183 der wet vermeld, welke aai» de zoodanigendie van de Inspectie afwezig zullen blijven, zonder wettige redenen daarvoor te doen blijkendoor den Heer Militie-Com missaris strengelijk zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deZe worden ge drukt afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Randhuize der Stad Middelburg, den 6 Augustus 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbaren, J. F. BIJLEVELD, Secretaris. i.til ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, ontwaard hebbende dat vele Ingezetenen dezer Gemeente als nog na latig zijn gebleven hunne verschuldigde achterstallige Chjjusen aan deze Stad te voldoen, willen bij deze allen en een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan met den meesten ernst hebben aangemaandom al» nog voor het einde dezer maanddit hun verschuldigde te komen betalen, ten Kantore van den Heer J. H. de Raad, wonende op do Londonsche KaaiLect, H. No. 62 ten einde zich niet bloot te stel len aan regterlijke vervolgingenwelke tegen de nalatigen zullen worden in het werk gesteld. Eu opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekon. ,V7 IN IN DB BE VELS C1IR I F T. BEKENDMAKING.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1