N°. 93. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag NJE UtrSTIJ DINGEN. duitschland. RERLIJN den 27 julij. In een partikulieren brief van den 16 ju- nij vindt men dat reeds een! groot gedeelte van het Caucasisch- Russische leger voor Kars vergaderd stondwaar zich de opperbevel hebber, graaf Paskewitsch, bevond, terwijl de voorhoede, onder de orders van den generaal Pankratjewreeds twintig wersten vooruit op den weg naar Erzerum post gevat had. Men verzekert stelligdat de Pruissische generaal baron Müffling naar Petersburg gegaan is op uitdrukkelijk verlangen van den keizer van Rusland. De voorslagen, die van de Russische zijde tot het herstel van den vrede gedaan zullen worden, rusten op de meermalen genoemde voorwaardendat het traktaat van Akkerman stiptelijk worde nagekomen en de vaart op de Zwarte Zee vrij verklaard worde. FRANK R IJK PARIJS den 28 julij. De kamer der pairs heeft, met eene zeer aan zienlijke meerderheid de wet op het verleenen van een buitengewoon cre- diet van 42 millioenen voor het loopend jaar 1829 goedgekeurd. Zij beraadslaagt thans over het budget van uitgaaf voor 1830. Men schijnt zich voor te stellen, dat de beraadslagingen over dit budget, alsmede over dat van de middelen van ontvang, nog voor het einde van deze week zullen zijn afgeloopen, en dat men alsdan de sluiting van de zit ting der wetgevende vergadering zal aankondigen. Onze minister over de kerkelijke zaken heeft den bisschoppen in dit rijk aangeschrevenden bekenden rondgaanden Pausselijken brief (2ie Midd. Ct. No 87) niet af te kondigen, voor dat dezelve door den staats raad is onderzocht. Trouwens, reeds lang bestaat in Frankrijk de bepa ling, dat geen bevelschrift van den Paus, of eenige acte van het hof van Rome, van kracht zij, dan na aivorens de koninklijke goedkeuring te hebben ontvangen. Men zal moeten toestemmen, dat deze maatregel van voorzigtigheid inzonderheid voor de gemelde Pausselijke bulle te pas komtdaar in dezelve bepalingen voorkomen welke vlak strijdig zijn met onze wetten en instellingen, hetgeen ook wel met andere gouvernemen ten het geval zal zijn. De nieuw benoemde generaal der Jezniten, de heer Roothaan, is geweest provinciaal van Ruslanden heeftimmers naar luid onzer dag bladendie waardigheid bekleed, ten tijde, dat wijlen keizer Alexander het besluit namom de geheele orde uit zijne staten te verwijderen. Sedert is hij gezagvoerder geweest in het adelijk collegie van Turin. Bij gelegenheid zijner verheffing heeft hij zich in Rome bevondeneven als zijn mededinger, de heer Rozaven. De laatstgenoemde is geboortig uit het voormalig Brctagne, en op dit oogenblik nog belast met het be stuur der jongelingen, welke uit Frankrijk worden gezonden, ten einde bij de orde te worden opgenomen. De aanklagte tegen den heer Barthélemy, schrijver van het dicht stuk getiteld: de zoon des menschenonlangs door het koninklijk geregts- hóf naar de regtbank van correctionele politie verzonden zijnde heeft dezelve dezen schrijver verwezen in drie maanden gevangenis en duizend francs boete, en den drukker David in 25 francs boete; de boekver- koopers Denain en Levarasseur zijn vrijgesproken. De beschuldiging was: dat de heer Barthélemy in dit dichtstuk, waarin hij den jongen Napoleon bezingt, de koninklijke waardigheid en de regtenwelke de koning wegens zijne geboorte bezitheeft aangeranden tot verande ren van het tegenwoordig gouvernement heeft aangezet. Deschijver heeft zich voor de regtbank in dichtmaat verdedigd. Eergisteren nacht heeft hier ter stede een hevig onweder gewoed. De regen was zoo geweldig, dat, in de straten du Bac en St. Benoit, de gronden zijn weggespoeld en verscheidene huizen hebben moeten worden gestut. Op verschillende plaatsen is het onweder ingeslagen doch zonder brand te verwekken. v NEDERLANDEN. GRONINGEN den 29 julij. De rupsen, die sedert acht dagen het te veld staande zomer-kootzaad aangetast haddenhebben zich zoodanig vermenigvuldigd dat dezelve dit gewas genoegzaam geheel vernield heb ben. De schadedie daardoor in deze provincie veroorzaakt wordt is des te aanzienlijkerdaardoor het gedeeltelijk mislukken van het winter-koolzaad, die grond weder met zomer-koolzaad bezaaid is ge worden. Dit ongedierte heeft ook reeds eenig nadeel aan boonen en erwten gedaan, ook de aardappels zwaar aangetast, en het is te vree zen dat dit nog verergeren zal. AMSTERDAM den 30 julij. Heden ochtend zeer vroegtijdig is Z. M. de Koning naar 's Hage vertrokken. Gisteren heeft Z. M. de nieuw aangelegd wordende werken, ter af sluiting van de haven dezer stad, en daarna het paleis van justitie be- zigtigd. Des avonds heeft Z. M. den Nederduitschen schouwburg be zocht, alwaar Iloogstdezelvezoo bij zijne komst, als nadat de heer Westerman eenige toepasselijke dichtregelen had uitgesproken, met een levendig vreugdegejuich is begroet. 's GRAVENHAGE den 30 julij. Heden ochtend is Z. M. van Am sterdam alhier terug gekomen, en heeft ten 11 uren audiëntie verleend, welke buitengemeen talrijk is geweest; gedurende dezelve heeft Z. K. H. de Prins van Oranje zich laten aanmeldenen heeft Hoogstdezelve zich gedurende een kwartier-uurs met Z. M. onderhouden. Des avonds heeft Z. Mi zich naar Scheveningen begeven, en aldaar, met Z. K. H. den Prins van Oranje en II. K. H. de Russische grootvorstin Helenahet mid dagmaal gehouden. BRUSSEL den 29 julij. Onlangs heeft, immers zoo de dagbladen hebben verzekerd, een zeer doorluchtig persoon te Luik in 't openbaar te kennen gegevendat het hem voorkwamdat de bevolking geene de minste blijken gaf van zich over eenig bezwaar te beklagendat de ge nen welke de menigte tot het indienen van de bekende verzoekschrif ten hadden willen opzetten, hunne eigene belangen daarbij hadden pogen te bevorderen, en dat dit eene schandelijke handelwijze was. Het bezi gen van die woorden'is niet tegengesproken, en de veibolgenheid van Zekere welbekende partij over dezelve heeft aangetoonddat zij aan den tegten man zijn gebragt. Thans leest men in het bladhetwelk als de orgaan van die partij wordt aangemerkt, dat te Brugge gelegenheids medailles worden gesneden, voorstellende de grondwet, met het bij schrift: Getrouw tot de schande, en op de keerzijde den naam van den V&i v v.> 4 Augustus 1820. eigenaar, met het bijschrift: Leve de schande en het jaartal l8ap." Te regt wordt in het regeringsblad aangemerkt, dat men dergelijke bijzon derheden slechts behoeft aan te halen, als een bewijs, hoe verre de los bandigheid en woede van sommige lieden kunnen gaan. Door Z. M. zijn benoemd, om uit te maken de commissie ter beoordeeling van de kunstwerken op de aanstaande tentoonstelling te Gent, de heeren baron Verstolk van Soelenpresident, C. ApostoolA. Brondgeest, Cornelisse, van Crombrugghevan Hulthemgraaf E. de Ro- biano, J. Schamp d'AveschootSteengracht van Oostcapelle en J. de Vos. Men meldtdat de heer de Stapperswelke van Z. M. den Ko. ning verlof heeft bekomen, om weder in dienst van den Staat te treden, een uitgebreid ontwerp zal uitgeven, voor het droog maken van de Haarlemmer-meeren wel met behulp yan een kanaal van ontlasting naar de Noord-zee. BRUSSEL den 2 augustus. Heden is Z. M. de Koning op zijn pa leis te Laeken gearriveerd. Z. K. II. de Prins van Oranje is mede alhier teruggekomen. ANTWERPEN den 1 augustus. Heden middag ten ia uren, op het oogenblik dat de stoomboot van Gent zou vertrekken verkondigde een dof gekraak eene scheuring in den ketel; de plotselinge vrijlating vat» den stoom sloeg met geweld eenige voorwerpen in de hoogte, en het vertrek der passagiers werd eensklaps vervuld met een zeer heeten damp. De stuurman van het schip Diana is doodelijk gekwetst, of liever ge brand ook zijne vrouw en kindmaar zonder gevaarde machinisttwee stokers en de keukenmeid van de boot zijn mede zwaar gebrand, be oorzaak van dit ongeluk is niet twijfelachtig: het is minder het sprin gen dan wel het scheuren, veroorzaakt door vermeerdering van krach, tige werking op het minst sterke gedeelte des ketels. De machine werk te niet, en deze werkeloosheid heeft misschiéh de barsting doen ver. haasten. De plaatsing van den keteldigt bij de kamer der reizigei1» moet met reden ten hoogste worden afgekeurd. MIDDELBURG den 3 augustus. Heden zeilde naar zeehet brikschip Prins Frederik, kapitein J. F. Scharper, bestemd naar Demerarij. Van Konstantinopel den 30 junij is tijding, dat de Turksche reli- effendi of minister van buitenlandsche zaken, op de gedane voorstellen van den Russischen opper-bevelhebber Diebitsch, den tolk der Port» naar het Russisch hoofdkwartier heeft gezonden, hetgeen men als een' goed voorteeken beschouwt. BESTUREN bn ADMINISTRATiEN. AANBESTEDING. De GOUVERNEUR der Provincie ZEELAND voornemens zijnde, onder nadere goedkeuring, aan te besteden het doen van eenige Herstel. ling-Werken aan het Gouvernements-Hotelen aan de verdere Lokalen in gebruik bij het Provinciaal Bestuur van Zeelandbestaande i°. In Timmer- en Metselwerk; a°. Loodgieters-Leidekkers- en Porapmakerswerken 3°. Schilderwerk. Noodigt bij deze de gegadigden uit, om hunne op Zegel geschreven» Inschrijvings-Biljetten, vóór of op Dingsdag den 4 Augustus aanstaan de voor elk der opgenoemde Werken afzonderlijkbehoorlijk verzegeld t aan den Heer Griffier der Staten dezer Provincie in te zenden, met aanwijzing, op het opschrift, van de soort van Werken waarvoor de inschrijving geschiedtzullende op de Biljetten diena des middags tert 12 uren van opgemelden dagmogten inkomengeen regard worden ge slagen. De bestekken en voorwaarden dezer aanbestedingen liggen ter lezing in de Bureaux van het Provinciaal Gouvernement van Zeeland, en b« den Inspecteur der Lands Gebouwen J. H. Rejjgerste Middelburgbij wien ook nadere informatien te bekomen zijn. Middelburg, den 23 Julij 1829. VAN VREDENBURCft. AANBESTEDING VAN PATENT-OLIE. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND maakt bekend, dat de Leverancie van de jaarljjksch benoodigde PATENT-OLIE ten dienste der Administratie van de Bakens en Lantaarns op de Zeeuwsche Bmnen-stroomen in het openbaar zal worden aanbesteed op Woensdag den 5 Augustus aanstaandedes middags ten twaalf uren in de ge wone Zaal der Aanbestedingen van het Gouvernement, in de Abdij te Middelburg zijnde de voorwaarden waarop die Aanbesteding zal plaats hebbenvan nu af aan te lezenzoo ter Provinciale Griffieals ten Huize van den Heer Directeur der Bakens en Lantaarns op de Zeeuw sche Binnen-stroomen, te Middelburgbjj wien ook het Monster van de Olie kan gezien worden. Middelburg, den 23 Julij 1829. VAN VREDENBURCH. ADVERTENTIE.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES verwit tigen bij dezedat de gewone JAARMARKT binnen dezelve Stad zal beginnen den 15 Augustus eerstkomende, en eindigen den 29 derzelve maand. Dat op dezelve geene KwakzalversHoroskooptrekkers en dergelijke toegelaten, en alle Draaiborden, Dobbelspelen, Rijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om Plaatsen vrachtvrij zullen moeten geschieden aan de Marktmeesters C. Zitters en K. van de Volkereaan welken een ieder, alvorens te kunnen worden geadmitteerd, deszelfs Patent zal moeten vertoonen. Gedaan te Goesden 18 Julij 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd de LEEUW, vt. Mij bekend.de Stads-Secretaris L. DE POUW Jz. REGENTEN over de GODSHUIZEN, te Middelburgbrengen ter kennis van de belanghebbenden dat zij op Woensdag den 12 Augustuj aanstaande, des voormiddags ten 10 uren, in het Gasthuisin het open baar zullen aanbestedenhet verrigten van eenige Werkzaamheden aan

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1