N°. 86. MIDDELBURGSCHE ij COURANT, Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCI1LAND. BERLIJN den I! julij. Zijne koninklijke hoogheid prins Albrecht van Prilissehis door Z. M. den keizer van Rusland benoemd tot chef van een Russisch regement kurassiers, dat van 1111 af 's prinsen naam zal dragen. De keizer van Rusland heeft den opper-bevelhebber zijner armee, den graaf von Diebitsch de orde van St. George van de tweede klasse geschonken, met zes stukken van het geschut, aan de Turken in den slag van den n junij Ontnomen. Z. M. hóeft-'den generaal in een zeer vleijenden brief zijn genoegen betuigd over deze glorierijke overwin ning en over het moedig gedrag zijher troepen. Z. M. heeft den chef van den generalen staf der tweede armee, den generaal baron Tol 1tot be- looning van zijne diensten en van den ijver, dien hij in den slag van den 11'getoond heeft, tot den stand van rijksgraaf verheven. FRANKFORT den 12 julij. Men heeft nog van geene verdere ope ratien van het Russich leger, na de nederlaag van den groot vizier, ge hoord. De vizier, zegt men, houdt zich in Schumla bezig met zijne magt zoo veel" mogelijk té versterken. Generaal Geismar is niet tot aan Lomi dóórgedrongen, zoo als in Som mige berigten gezegd wordt, maar staat nog met het grootste gedeelte van zijn korps in Klein-Wallachye, en heeft Rachova alleen door Zijne, voorhoede doen bezetten. Te Jassy schijnt men veel hoop te voeden op het spoedig eindigen van den tegenwoordigeri Oorlog. Men vleit er zich dat ook Schumla »n handen der Russen vallen zal en dat dit te Konstantinopel zoodanig een inllruk zal maken dat dó Porte zich genoodzaakt vinden zal om den vrede te onderschrijven. De jongste berigten uit Tulkzyn van den 3 dezer, spreken Van het stormenderhand bemagtigen van een buitenwerk der vesting Silistriawaar bij den overwinnaars vijf vaandels in handen zijn gevallen. FRANKRIJK. PARIJS den 11 julij. De kamer der afgevaardigden heeft gisteren het ontwerp van wet betreffende de eventuele Crediten voor 1829, ten bedrage van 52 millioen, met eene door de commissie voorgestelde ver mindering van ruim 9 millioen, met 265 tegen46 stemmen goedgekeurd. Het hof van assises te St. Mihiel, in het departement van de Maas, houdt zich thans onledig met de zaak van eenen moord, gepleegd aan den heer Psaumeadvokaat, waarvan zijne twee schoonzonen P. C. Simon, koopman in hout, en E. A. Cabouat beschuldigd worden. Bij de eerste teregtz itting over die zaak heeft de volgende omstandig heid de toehoorders met afgrijzen vervuld: onmiddellijk na de voorlezing der acte van beschuldiging stond Simon op en verklaarde, dat een ver schrikkelijk geheim op zijn hart woog dat hij onder zijne wroegingen bezweek en dat hij alles zou openbaren; waarna die beschuldigde alle de bijzonderheden van den aan den ongelukkigen Psaume beganen moord verhaalde, de eerste gedachte en de uitvoering van de misdaad aan zij nen schoonbroeder toeschreef, en er bijvoegde, dat deze hem op het lijk van het slagtoffer had doen zweren van niets te zullen openbaren onder bedreiging van hem als zijnen medepligtige te zullen aanklagen in dien hij zou durven spreken. Cabouat heeft niettemin volhard alles te ontkennen. Die bekentenis was zoo schielijk dat men den tijd niet ge had heeft om de getuigen te doen vertrekken. Na dezelve werd Cabouat door den. president ondervraagd, welke al het aangevoerde van Simon voor valsch verklaarde. Dan deze hierop nog nadere en meer bepaalde daadzaken geopenbaard hebbende, bemerkte men eene zigtbare verande ring in de gelaatstrekken van Cabouat, terwijl Simon bedaard bleef. Er zjjn 122 getuigen in die zaak opgeroepen, waaronder de heer Etienne lid van de kamer der afgevaardigden die oin deze reden reeds vooreeni- ge dagen deze hoofdstad verlaten heeft. -Toen het gebruik der bloedzuigers in de geneeskunde hier te lan de zulk eenen algemeenen opgang maaktedeed men dezelve aanvanke lijk bij groote transporten uit Duitschland en zelfs uit Hongarije aan voeren. Men schijnt sedert bedacht te hebben om in Frankrijk zelf kweekerijen dier waterdieren aan te leggen. In den Messager van gis teren leest men het volgende artikelDe bijval welken het stelsel van doctor Bronssais in Frankrijk verworven heeftgeeft zeer veel uitgestrektheid aan eenen tak van onzen handel waarin re voren wei nig gedaan werd te weten den verkoop van bloedzuigers. Te Han- dginville, in het departement der Maas, is een etablissement aangelegd, eeniglijk tot voortkweeking dier nuttige dieren bestemd. Drie aan el kander grenzende poelen dienen tot dit oogmerk, en bevatten meer dan een millioen bloedzuigers. Üit deze moerassen wordt het grootste ge deelte der bloedzuigers getrokken van welke men zich te Parijs en in de departementen bedient. Niet onbelangrijk is het te melden, hoe zij geviscln worden. Men begrijpt, dat, wanneer iemand het wagen wilde om in het water te gaan en deze dieren met de hand te vangen hij deerlijk geteisterd zou worden. Men hecht, derhalve, aan de punt van .eenen langen hengel of stok een stuk roode stof, die reeds tot men- schelijke kleeding gediend geeft. De bloedzuigers, aangelokt, hetzij door de uitvloeiselen, hetzij door de kleur van dezen lapzetten zich in menigte daarop vast, en men haalt dien op geheel met deze dieren bedekt." NEDERLANDEN. GENT den 15 julij. Onder de ingekomene stukken in de vergade ring onzer provinciale Staten van gisteren, bevond" zich'een adres strek kende om de tnsschenkomst der vergadering bij het gouvernementop de vrijheid van het onderwijs in dit rijk te verzoeken. Daar deze zadk niet tot de competentie der provinciale Staten behoorde, maar het algemeen "bestuur betrof, heeft de gouverneurop de vraag van eenige leden zoodanige overtuigende inlichtingen in dezen gegeven dat dit adres met eene meerderheid van 52 tegen 38 stemmen is verworpen. In de vergadering van heden is, onder anderen, beraadslaagd overeen request van eenige onzer advokaten, om het vrije gebruik der Fransche taal in de pleitzaal; doch daar, bij het einde der langdurige debatten over deze zaak, bleek dat dit verzoek slechts door 8 Van de 82 tegen- woórdig zijnde leden werd ondersteund, is hetzelve gevolgelijk ver worpen, De Catholique openbaarde dezer dagen grootelijks zijne woedein eenen brief uit Brugge, om dat de heer de Meulenaerealdaar, niet 18 Julij 1829, tot lid der Tweede Kamer Was herkozen; eli gaftevehs ééfi berigl VSti het te Brugge gehoudene zoogenaamd constitutioneel banketalle! op eene zeer beleedigende wijze voor de provinciale Staten en op eeneii toon allezins der factie waardig, die, ortder den mom van vrijheidzucht, de bestaande orde van zaken zoekt omver te werpenoiii eenó pfiester- of monniken-regering in te voeren. De priester-partij beweert, dat de benoemiiigeh te Luik, Zoo voof de Tweede Kamer als voor de gedeputeerde Staten, in haar belang zljtl Uitgevallen. Vrij algemeen gelooft nien, dat de zoogenaamde Constittt- tionele club daarin werkzaam is geweest. MIDDELBURG den j julij. Door de Staten def provincie Gelder land is tot lid der Tweede Kamer van de Staten-generaal weder iUgeko- zen de heer baron van RandwijckIn plaats van het aftredend liddett heer baroti van Brakell tot den BrakelL is benoemd de heer van Dam van Iaelt. In het verslag nopens den staat der koogémiddelbare in lageri scholen, in 18a?, ingekomen in de zitting van de Tweede Kaffléf def Staten-Generaalop den 18 mei 11., wordt wegens de provincie Zee* land gezegd i In deze provinciewelke langer dan andere Noordelijke achterlijk was in de verbetering van haar schoolwezenzag men in de laatste ja-» ren zeer gunstige veranderingen. Het getal goede scholen neemt hief toe. De lang verwaarloosde schoolgebouwen worden verbeterd ett meef en meer van de Vereischte meubelen Voórzietl. Vele gelneente-besttirert Ziet me« thans aan hunne verpligting voldoen om te zorgen voor hej onderwijl van de armen en behoeftigeil. Meer dan Vroeger wordt gelet op de vorming van aankomende onderwijzers. Zeer Veel is nien irt dit alles verschuldigd aan de gepaste aanmoedigingen, welke door het pro- vincinal bestuur Verleend worden. Onder deze mag bijzonder gesteld worden een subsidie, dat gegeven wordt aan het zoo nuttige fonds tot ondersteuning van onderwijzers weduwen. Algemeen wordt in deze pro vincie geklaagd over het ongeregelde schoolgaan der kinderen eti tliet minder over de ongeregelde betaling der schoolgelden. Zonderling, doch te bejammeren is hetdat het alhier zoo groote moeite kost om de re kenkunde algemeen onderwezen te krijgen. Dit hangt Zartiell met oud# gewoonten en is een gevolg van eene gebrekkige regeling der school gelden, Het ware tijd hierin te voorzien." Den 15 dezer is de veertiende vergadering der algemeefle Synodö van de Hervormde kerk, te 1s Gravenhüge, gesloten; zijnde de synodal« redevoering den 5 dezerdoor den wel-eerw. heer B. Perweygedaan. Men verzekert stellig, dat door Z. M.dezer dagen, het besluis is geteekend, tot indeeling van het leger in 4 divisien en 8 brigades op den voet wan 18 afdeelingen infanterie, eene afdeeling grenadiers en 2 bataillons jagers. De namen der bevelhebbers van de 4 divisien Zijn iste de luitenant-generaal Cort Heyligers2de de generaal-majoor hertog van Saxe-Weimar; 3de de luitenant-generaal de Eerens, en 4de de g«ne- raal-mnjoor Dihbitz. Elke divisie zal uit 2 brigades infanterie bestaan. Behalve dit, Zal ef eene 9de of reserve brigade zijn welke door den generaal-majoor Geergt zal worden gekommandeerd. Het blijkt niet, dat aan deze bevelhebber! den titel van inspecteur is opgedragen. De generaal majoor Schuurmant wordt gezegd, die over de korpsen grenadiers en jagers te zullen zijn, waarvoor 's Gravenhage en Brussel als garnizoensplaatsen worden op gegeven. Overigens schijnt de standverwisseling der troepen niet aan merkelijk te zullen wezendoch Verwacht men eene andere formatie def korpsenwaarbij de belangen van de dienstmet eenein de gevolgen gepaste bezuiniging zal worden in acht genomen. Vele mntatieft in het personeel der officieren zal dit echter veroorzakenen men spreekt van eene talrijke promotie, en daarbij teven! met lof van de günsflge Uit komsten, welke het laatstgehouden examen der kadets efl onder-officie ren van het legerte Delftheeft opgeleverd. Eenige leden, behoörende tot den schuttersraad van Luik, hebben geweigerd den eed af te leggen, bepaald bij art. 4 van Zr. Ms. besluit van den 25 mei 11., houdende, onder anderen, belofte om de bepalingen der wer en de verordeningenop de uitvoering derzelve, in acht te ne men en na te komen. Zij hebben zich daartoe bereid verklaard, mitl men daarbij voegde de woordenvoor zoo veel deze verordeningen niet strijdig zouden zijn met de wet op de schutterijennoch met de grondwet Men heeft van hun, bij geschrifte, de redenen dezer weigering verlangd en die'11 ten gevolge ook bekomen. In den daarop gevolgden nacht is, te dezer oorzaakaan die leden eene serenade gegevenwelke omstan digheid de Courrier de la Meuse aanhaalt als een nieuw bewijs van den publieken geest in opgemelde stad. BESTUREN sir ADMINISTRAT1EN. COLLEGIUM PHILOSOPHICUM. De Jonge Lieden, die met October 1829, hunne Studiën wenschen aan te vangen in het Collegium Philosophicumen van voornemen mog. ten zijn aanzoek te doen tot het verkrijgen van eene Beurs uit 's Rijks Kas, zullen gehouden zijn hun daartoe strekkend verzoek, voor 1 Sep tember 1829, in te zenden bij del) Heer Gouverneur der Provincie, waarin zijn woonachtig zijn. Bij die verzoeken zal moeten worden overgelegd: i°. Een Getuigschrift van het Gemeente-Bestuur der woonplaats van den Adressant, zoo omtrent zijn goed, zedelijk gedrag, als te» bewijze dat hij geheel of gedeeltelijk pp eigen kostenbij het Collegium verblijve. 20. Een aanbod van Ouders of Betrekkingenom een daarbij bepaald gedeelte van de kosten, voor het verblijf te Leuven, te betalen; kunnende het overleggen van zoodanig aanbod alleen worden na gelaten, wanneer het Getuigschrift, onder No. 1, het bewijs oplevert van volstrekt onvermogen. Wordende voorts hierbij herinnerd, dat, om in het Collegium Philoso phicum te kunnen worden toegelaten, men vooraf moet zijn ingeschre ven als student bij de hoogeschool te Leuven, waartoe uoodig is, hec veitoonen van een bewijs van door een bevoegd schoolbestuur te zijn bekwaam verklaard tot het bijwonen der nkademische lessen, en inge. val van parcikulier ouderwijs, het ondergaan van een examen voor dc

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1