N3. 85. MIDDELBURGSCHE COUR Donderdag NIE UTFSTIJ DINGEN. DÜITSCHLAND. BERLIJN den 9 julij. Van het oorlogstooneel in Azie heeft men door een berigt van den generaal Paskewitsch de tijding van een gevecht gekregen, hetwelk den 13 mei, in het gewest van Patscholf, tnsschen den generaal Burzow en Achined-Kan van Adjar, heeft plaats gehad. De generaal-majoor vorst Trubetzkoidie in Akhaltschik bevel voert, vernomèn hebbende, dat genoemde Khan in het gewest Patscholf eene gröote magt verzamelde om daarmede de evengemelde vesting aan te tastenzond den generaal-majoor Burzow met 10 kompagnien voet volk 200 kozakken en 5 kanonnen tegen denzelven af. Deze ver- wMiumg nicviucic Vcisitutfllg i bezig mêia' "met nét' piufaucnfu van een aantal Christen-dorpen in het gewest van Ardaghamen sloeg derhalve den weg naar het dorp Tsurtskab in door hetwelk de vijand terugkeeren moest. Aldaar aankomende, voi)d hij er de ge heele vijandelijke magt reeds vereenigden ondanks derzelver groote sterktetastte hij haar terstond aan met dat gevolgdat de Turken in het verschanste dorp terugtrokken en zich gedurende den nachtzonder een tweeden aanval af te wachtenin groote wanorde verwijderdenzijnde zij door de Russen levendig vervolgd geworden. Pe Russische bevelhebber had daarop alle dorpen, wier ingezetenen zich yijandig tegen de Russen betoond hadden, doen verbranden, en de ge heele omstreek doen verwoesten, om den vijand te beletten van daar uit eenige hulpmiddelen te omleenen. Naar regtstreeksche berigten, die alhier uit het,Russisch hoofd kwartier ontvangen zijnis de nederlaag van den groot.vizier geenszins, in de officiële rapporten vergroot geworden. De Turken hebben een geduchten weerstand geboden; het nadeelige van hunne positie, de verrassing en eindelijk de zekerheid van een gedeelte der Russische hoofdmagt voor zich te zien dit alles sloeg hunnen moed niet ter neder zij vochten met de grootste dapperheid en weken alleen toen zij werke lijk, maar ook volkomen, geslagen waren. Het Russisch leger bevindt zich, in weerwil der vermoeijenissen en ontberingen, het gevolg van in een verwoest land tegen-over een onbeschaafden vijand te staanin een voorbeeldigen toestand. De geestdrift der troepen is gelijk aan die, welke haar in 1812 bezielde. Wanneer Silistria valt, dat als vrij ze ker beschouwd wordtzal deze veldtogtvolgens het gevoelen van ervarene krijgsliedendie met den aard van een oorlog tegen de Tur ken bekend zijn, als,volkomen,gelukt aan te merken zijn. FRANKFORT den 10 julij. Be aanyrage van den keizer dom Pedro, om de hand van de prinses Aroalia .vtpxLeuch.renberg, is, volgens een schrijven uit Muncben van den 2 julijaangenomen. In het begin van augustus aanstaande zal de voltrekking des huwelijks bij procuratie plaats hebben waarna de prinses de reis naar Brazilië zal aannemen. - Volgens berigten van de Turksche grenzenis de pacha van Scutariden 6 junijmet vijf-en-twintig honderd man van daar naar Scopia, op den weg naar Philippopelopgebroken waar nog andere benden zich met hem zouden vereenigenmoetende hij zich daarna bij het leger van den groot-vizier voegen. lm brieven van Bucharest vindt men officiële berigten uit het leger ■voor Silistria, van den 11 jnnijwelke verzekeren, dat het beleg met goed gevolg wordt voortgezet, en daags te voren de batterijen, der derde paralel met kanon beplant zijn waarvan men zoo goed gebruik gemaakt heeftdat het geschut op de daartegen over liggende batterijen geheel gedemonteerd is geworden, en de Turken het vuur der belegeraars alleen uit het klein geweer kunnen beantwoorden. De buitenwerken zijn ook reeds vernield en, in den nacht van dén 11, zou men aanstalten ma ken om eene batterij van 16 zware stukken in gereedheid te brengen, ten einde bres te schieten, waardoor waarschijnlijk een einde aan het verdedigen der plaats gemaakt zal worden. Naar het zeggen van over- loopers, hebben de inwoners geene hoop op redding meer over, daar het geschut op de wallen onbruikbaar geworden is en het gebrek aan le vensmiddelen den hoogsten trap bereikt heeft. Het grootste gedeelte der burgers verlangt dan ook eene spoedige overgave. frankrijk PARIJS den 10 julij. In de kamer der afgevaardigden heeft eergis teren het voorstel van den heer de Cormenindat niemand de tracte- menten van verschillende posten, bedieningen of commissienop eeni- gerlei wijze en onder welk voorwendsel het ook zoudb mogen zijn, te gelijk zou kunnen genieten aanleiding gegeven tot eene alleronstuimig- ste opschudding, ten slotte waarvan dat amendement en anderen'van dien aard niet eene groote meerderheid van stemmen zijn verworpen. Het geheele budjet der uitgaven is daarna met 226 tegen 95 stemmen aangenomen. Gisteren heeft die kamer het ontwerp van wet, betreffende de uitleg ging van verscheidene bepalingen der militaire strafwettenhetwelk door de kamer der pairs is aangenomen, met 224 tegen 14 stemmen goed gekeurd, en is daarna overgegaan tot de beraadslaging over het ontwerp van wet op de eventuele credieten van 52 millioen franken. Reeds heb ben daarover verscheidene leden het woord gevoerd, meer om het minis terie ophelderingen te vragen over den oorlog van Moreadie van Al giers, enz,, en oin eenige kleine verminderingen voor testellen, dan wel om de inwilliging dier credieten te bestrijden. De prefect van policie heeft dezer dagen geheime persen doen in beslag nemenop welke men voortging een groot aantal exemplaren na te drukken van het dichtstuk van de.heeren Barthélemy en Méry, ge- titeld de Zoon des Mensehenalsmede zoogenaamde onuitgegevene ge dichten van Béranger. Al het in beslag genomene is naar de prefectuur van policie gebragten de personen, bij welke men dezelve gevonden heeftzijn tegen den 17 dezer voor de correctionele regtbank gedagvaard. Uit Madrid wordt, van den 29 junij, gemeld, dat de prinses 'Christina van Napels, hare toestemming tot een huwelijk met den ko ning van'Spanje', haren oom, heeft ingezonden. NEDERLANDEN. GENT den 13 julij. Men schrijft van Brussel den 12 julij: „De eerste divisie infanterie, alhier in garnizoen, staat in den loop van au- 10 Julij 1829. gustu naar Antwerpen te vertrekkenalwaar dezelve het regement Zwitsrs zal vervangen. Men verzekert, dat er een nieuw regement, uit 3 bataillons grenadiers en 2 bataillons jagers bestaande, te Brussel staat [eforraeerd te worden. Dit regement zal de dienst van koninklijke garde doen. Een der bataillons grenadiers zal het hof in de beide resi- dentim volgen. Men spreekt veel van promotien bij het leger, doch dezel'e zullen niet zoo talrijk zijn als men dacht. Den 4 dezerdes avondsheeft een stwaar onwedervergezeld van higelgroote schade in de gemeente van Maria-Lierdein Oost- Vlaancerenveroorzaakt; zeven huizen, en bijzonder het kasteelzijn meer of min beschadigdde schuurstallen en koetshuizen van deze buitenplaats zijn omgeworpen; meubels, glasruiten en leijen zijn ver nield; <>8 boomen zijn uitgerukt of gebroken. Het geheele verlies wordt afgevaardigden der provincie West Vlaanderen bij de Tweede Kamer der Staten-Geiieraal aangeboden, en welke met den naam van constitutioneel banket is bestempeld, heeft alhier, den 9 dezer, in de zaal van den schouwburg plaats gehad. De zaai was op eene smaakvolle wijs ver sierd; aan het einde derzelve prijkte het borstbeeld des Konings, aan de wanden waren de afbeeldsels der afgevaardigden met bloemkransen om ringd. De gasten waren ten getale van 95, verscheidene toasten wer den ingesteld, als: aan den Koning; aan de leden van het Koninklijke Huisaan de afgevaardigden der provincieaan de unie der achttien pro vinciën en de handhaving der grondwettelijke regtenhet welvaren des lands en .de standvastigheid en volharding der afgevaardigden van de pro vincieop welke laatste de heer Angi/lisdoor eene krachtige improvisa tie op de. algemeene vrijheden en de handhaving der regten van troon en volkheeft geantwoord. Een der aanwezigen heeft voorts nog eene aanspraak gedaanomtrent het leedwezen der vergaderingvan den heer de Meulenaere niet in haar midden te hebben. Aldus is dit feest, zegt ons dagbladwaarover zoo veel geschreven is geweestten algemeenetl genoegen van deszelfs deelgenootenbedaard, rustig en ordelijk afge- loopen." 's GRAVENHAGE den 12 julijGisteren werd, in de nieuwe kerk der N.ederduitsche Hervormde gemeente alhier, op eene plegtige wijs gevierd het 25jarig bestaan der school van het departement der maat schappij: tot Nut van 'r Algemeenhier ter stede, en tevens aan ds leerlingen op die school de door hen in het afgeloopene schooljaar ver diende prijzen uitgedeeld. De heer van de Kasteele, president der com missie van toezigt over dezelve school, schetste, bij die gelegenheid, in eene uitmuntende redevoering, de lotgevallen dier school, gedurende haarj^jarig bestaanwat zij steeds geweest was en nog ishoe zij aan hpt doelbij hare oprigting beoogd, steeds vólkomen beantwoord bad en nog beantwoordt, en de waarde waarop deze, bij voortduring zoo zeer bloeijende, school alsnog moet worden geschat, ook na de alge- meene invoering van een verbeterd lager onderwijs, waarvan dezelve hier ter stede het eerste voorbeeld heeft gegeven. MIDDELBURG den 14 julij. Bij vonnissen van de regtbanken vat» eersten aanleg te Middelburg, Zierikzee en Goeszijnin den loop van het 2de kwartaal van 1829, twintig personen tot geldboete ver oordeeld ter zake van overtreding op het stuk der maten en gewigten, Door de Staten van Noord-Braband zijn tot leden van de TweedO Kamer der Staten-Generaal herkozen de heeren van Sasse van JJsselt en mr. A. G. Ferheyen (van *s Bosch), en in plaats van den heer mr. A.J» J. H. Ferheyen (van Boxmeer) is gekozen mr. J. L. H, Luyben. Be Staten der provincie Utrecht hebben ingekozen den heer mr. ff.M, A. J. van Asch van IVyck. Door die van Groningen zün benoemd jhr. J. Jargesbij herkiezing en jhr. G. Horenken van Alberda van Bloemersmain plaats van jhr, J, Hora Siccama van Slochterenoverleden. In de provincie Overijssel is herkozen, de heer van Suehtelen tot de Haar. Te Luik zijn gekozen de heeren tPOmalius-Thierry en Collet, in plaats van de heeren le Clercq en Loop. In het groot-hertogdom Luxemburgde heer d'Anethan de la Trap- periein plaats van den heer de Prez eTAyeen is herkozen de heer Marichal. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 15 julij. Volgens berigt uit Demerarij heefV kapitein Williamson voerende het schip Thomas Kingden 6 mei II., ^5 Engelsche mijlen z. z. w. van Maderain goeden staat gepraaid het schip IValcheren kapt. Corn. Riekels, den ?a april van deze stad naar Batavia, gezeildmet troepen. Den 3 dezer is de eerste Hollandsche haringjager de jonge Maartje kapitein A.van Berkelte Hamburg aangekomen aan het adres van de heeren G. H. IVachter Co. VLISSINGEN den 11 julij. Van den 7 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Mary and Betsey kapt. J. Stelcott, en Jes (rois Frèreskapt, H, H, Rickebeide van Londen met stukgoederen; Diligencekapt. A. G. Blanchardvan Chariestownmet rijst en katoen Neptuneskapt. F, van der Steen, van Londen, met koffiiElisabeth kapt. S. J. Brouwer, van Riga, met tarwe; Chinakapt. W. Johnson, van de Havannahmet koffij en suiker, moetende quarantaine houden; Providentiakapt. O, P. Dahlengvan Triest, met stukgoederen; de Leeuwkapt. J. Verbruggen, van Rouenmet pleistersteen Samuel Wughtj kapt. B. L. Allen van Nieuw-York, en Briton-Tachtkapt. J. P. PowellvanRamsgate, beide met stukgoederen; Pegasuskapt. H. H. Wagenervan Marenham mee rjjst en katoen de Jonge Mariakapt. W. M. Dahl van Randers en Aarhuff, met boekweitde Frouw Catharinakapt. G. T. Nielandvan Huil, met stukgoederen; Elvirakapt. W. Grace, en E/isakapt. F. Brjant, beide van de Havannah met koffij en suiker, welke beide qua rantaine moeten houden. De stoomboot the Befastkapt. H. Whittinghamvan Antwerpenmet passagiers, is eergisteren weder naar Londen vertrokken. Heden is van de reede gezeild de Jonge Nico/aaskapt, H. Peter» ifrCOtJViICc(i!?dr 4a junj. uc iccu» lang aaugcituiitji£uc njuauiju nan üo

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1