N°. 83. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. F'RANKFORT den 5 ju lij. Het innemen van Rachova door de troe- 1 pen van den generaal Gcismar is eene allerbelangrijkste gebeurtenis egtreen groot verlies voor de Turken. Tot nogtoe hebben de Turksche vestingen haar proviand in granen van Orsova ontvangen van waar de schepen ongehinderd tot aan Silistria de rivier afzakten; doch nu RtfchoVa in handen der Russen is gevallenis die .vaart gestremd en kunnen de schepen niet verder dan tot Widdm komen. Dit doet ge- loovendat de pacha van Widdin alles wat mogelijk is beproeven zal oin die plaats te heroveren. "De laatste tijdingen uit de vorstendommen zijn van een veel gunsti ger.aard zlan de vroegere van daar ontvangen. Vfij zeker schijnt het, dat de ziektenwelke aldaar heerschen geene verwantschap met de geduchte Oostersche pest hebben. jv— In een bijzonderen brief van Konstantinopel leest men, dat de lopitein-pacha met twee-en-twintig zeilen weder in de zwarte zee Was uitgeloopenen men sedert zonder tijding van die vloot was, welke omstandigheid sommigen deed vreezen, dat hij, door het nemen van het,Russische fregat verlokt, te veel op zijne krachten gesteund en zjeh- te ver. gewaagd zal hebben. Den 9 junij heeft men aan den mond Van den fiosphoms drie Russische brikken gezien. Bij de marine heerscht eene bpitengemeene beweging en met ongeduld schijnt men berigten van den kapitein-pacha te verwachten. Het zou niet onmogelijk zijn dat de Russische admiraal Greigh, die reeds eenmaal het plan gehad heeft om het Turksche eskader den terugtogt naar den Bosphorus af te snijden thans daarin geslaagd was, en ware dit zoo, dan zou men met reden te vreezen hebbendat dit een allernadeeligsten indruk op de bevolking van Konstantinopel zou maken, want hoewel deze wel nog altijd krijgs zuchtig gestemd isschijnt haar Jrift door de hooge oorlogsbelastingen, die haar opgelegd worden echter merkelijk verkoeld. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 4 juli/. Van Nieuw-York schrijft men, dat het stoomfregat Fultonin het dok te Brooklyn niet ver van de stad in de lucht gesprongen is, door de onvoorzigtigheid van een matroos, die met eene kaars in de kruidkamer gegaan was. Van zestig menschen die aan boord waren, zijn velen gedood en de overigen min of meer gekwetst. De officieren zaten aan tafel en er waren verscheidene vrou wen aan boord. Het schip is geheel vernield en er waren slechts drie vaatjes beschadigd buskruid in de kamer. Te Philadelphia wordt in het scheepsdok een schip gebouwdhet welk buiten het gewone bovendek nog drie dekken heeft (dus een vier- dekker) het is voor 160 stukken geboord, doch zal waarschijnlijk 200 «tukken voeren. De scheepsbevolking wordt op niet minder dan 1300 1400 koppen berekend. In de Litterary - Gazet te leest men het volgendeSpanje schijnt eindelijk uit de diepe sluimering te ontwaken in welken het sedert twee eeuwen verzonken is geweest. Het verlies zijner Zuid-Amerikaansche Koloniën, en van de edele metalen welke het daarvan verkreeg, schijnt de voorname oorzaak eener zoo gunstige verandering in het karakter van dit volk te zijn. Een werk, dat onlangs te Madrid verschenen is, be veelt de oprigting aan van maatschappijen tot het aanleggen van kolenmij nen en geschutgieterijentot het vervaardigen van stoomwerktuigen tot het aanbouwen van ijzerwegen en bruggen, tot de voltooijing der kanalen van Castilie en Arragonie, tot onderhouding der bosschen en bevordering van den landbouw; in één woord, tot maatregelen die alle takken van kunstvlijt en handel kunnen doen herbloeijen. Alle deze ontwerpen hebben bij den Spaanschen adeldie zich tot nu toe altijd van alle nuttige werkzaamheid afkeerig betoond heeftgunstigen bij val gevonden." FRANKRUK. PARIJS den 5 julij. De minister van justitie heeft in een rondgaan- ll<*n brief de heeren procureurs-generaal uitdrukkelijk aanbevolen, om de schrijverswelke mogten trachten misbruik te maken van de vrijheid der drukpers tegen de maatschappelijke orde, met bedaarde standvastigheid levervolgen. Zoodanige waakzaamheid, zegt de minister, is thans nood zakelijker dan ooit. Èr zijn dagbladen, die openlijk tot ongehoorzaam heid aan de wetten aansporendaar zij de daarbij vastgestelde belastin- ^n met eene ongehoorde hevigheid bestrijden. In sommige goddelooze *n oproerige vlugschriften wordt datgene, wat steeds door iedereen ge ëerbiedigd moest worden, gehoond, cn deze misdadige pogingen, die .tjat nu toe gelukkiglijk zonder uitwerksel gebleven zijn, konden gevaar lijk worden, indien zij niet krachtdadig werden tegengegaan. Derhalve wil hij, dat men mauwlettend het oog zal houden op de dagbladen en luidere geschriften, en alle de zoodanige, waarin een dier misdrijven 'ontdekt mogt worden, waartegen bij de bestaande wetten voorzien is ge worden, bij de regtbanken zal aanklagen. Hij vermaant ondertusschen "de procureurs-generaal zich zorgvuldig te wachten, om door ligtvaardi. ge vervolgingen de uitoefening van een regt te belemmerenhetwelk de 'wétten hebben willen heiligen en beschermen; maar hij meent, dar het misbruik gemakkelijk van het gebruik feonderscheiden is, en men, zon der verschooning of zwakheid, de beteugeling van het eerste moet vra gen, van welken kant het ook komen moge. De ware vrijheid, zegt htf, heeft van de vervolgingendie aldus met regtvaardigheid en zucht tot behoud van het bestaande worden aangelegd, niets te duchten, want -d» losbandigheid is hare gevaarlijkste vijandin, en zij kan, even als alle andere voorregten niet verzekerd worden dan door de straf van dezul ken die de gevestigde orde van zaken en de openbare rust trachten te verstoren. Het koninklijk geregtshof heeft uitspraak gedaan op de oppositie van den procureur des konings tegen de ordonnantie van de kamer in rade, die verklaard had, dat er geene termen bestonden om de schrijvers van het dichtstuk de zoon dés menschen te vervolgen, en daarin wel de gelijk een misdrijf gevondenweshalve het de heeren Barthélemy en Méry naar de regtbank van correctionele politie verzonden heeft. De schrijver van het dagblad Ia Corsairede heer Viennotis door de regtbank van correctionele politie veroordeeld tot 15 dagen gevangenis en 300 fr. boete, wegens een artikel, waarin hij getracht had het von- 11 Julij 182». nis tegen den Courriet Francais uitgesproken belagchelijk te maken. NKUEKLANDli N, GRONINGEN den 2 julij. Hoe gevaarlijk het ishet ophalen en neerlaten van klapbruggen aan kinderen toe te vertrouwen, kan het vol gende voorval leeren s De klapbrug bij de Gaarkeuken, gemeente Grijp^- kerk op den 25 junij 11. door 3 kinderen neergelaten wordende, lie pen deze kinderen, toen de brug in het vallen was, tegen dezelve op, waardoor de brug of het val geweldig neerplofte, de eene ketting.door den schok uithaakte, de balans of vvip^brak en naar beneden viel, cn in zijnen val alle drie de kinderen van het leven beroofde. MAASSLUIS den 7 julij. Gisteren avond arriveerde de eerste, al hier te huis behoorende, haringjager, met 34* tonnen haring; terwijlvpl- gens brieven van Hamburg, de Hollandsche jager aldaar den 3 dezer is aangekomen, met 5q| tonnen haring, zijnde er toen nog geen Embdcf jager gearriveerd. GENT dén 7 julij. Z. M. heeft den heer Jan Rosseeleen der voornaamste fabriekanten alhiertot ridder der orde van dén Belgischen leeuw benoemd. Een zware regenvergezeld van een hevigen wind en hagel Valt eene buitengewone grootte, heeft den 55 junij te Jupille (groothertog dom Luxemburg) veel schade veroorzaakt. Hetzelfde weder heeft de gemeente Gols.ioff, mede in het groothertogdom gelegenbijna geheel verwoest, 20 huizen in de gemeente Rochefort (provincie Namen) on der water gezet en den oogst zeer beschadigd. Op dien dag zijn twee paarden in eenen stal te Waussin, (prov. Luik), door het hemelvuur gedood; ook, heeft de bliksejn een huis getroffen van het gehucht Hesseltgemeente Jeuli(prov. Limburg), waardoor hetzelve, bene vens eene schuur, stalling, 5 varkens, alle de bouwgereedschappen, het huisraad en vele andere goederen eene prooi der vlammen is gewor den. In Henegouwen hebben de landerijen van de gemeenten Trivlére, St. WaastHoudeng-Aimeries en een gedeelte van Roeulx veel geleden. Eindelijk is te Hamoir, (prov. Luik), de vallei van Ourte geheel over stroomd geweest, de oogst vernield, veel hoornvee en varkens verdron ken, terwijl de uit de bergen ontspringende vloeden belangrijke schaden hebben aangerigt. 's HERTOGENBOSCH den 7 julij. Ten gevolge der laatstelijk ge vallen zware regensinzonderheid van die van 29 junij jl.is het wa ter in deze streken weder zoodanig opgeloopen, dat daardoor eenige hooi- of weilanden overstroomd zijn. Vooral is dit het geval met som mige gemeenten, welke thans, niettegenstaande hunne hooge ligging, door de anders kleine riviertjes de Aa en de Dommelmede geinnun'- deerd zijnhetgeen eene aanzienlijke schade ten gevolge zal hebben. MIDDELBURG den 10 julij. Door de heeren Staten dezer provin cie is, in derzelver bijeenkomst van gisteren, tot lid der Tweede Ka mer van de Staten-Generaalwegens deze provincieherkozen de heer m.r\ Cornetis Gerrit Bijleveldterwijl door Hun-Ed. Gr.-Achtb. gelijk tijdig als leden in het collegie van heeren Gedeputeerde Staten, bij ver nieuwing, zijn benoemd de aftredende heeren Corne/is Fis en Johan Ja. cob Sprenger. De heeren Co ge Is en van Genechten zijndoor de Staten der pro- vincie Afttwerpen, tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozen. In de provincie Oost-VIaanderen zijnals zoodanig herkozen s de hee ren van Crombrugghe en de Rouckdoch in plaats van den graaf Filain XIlll de Bazeleis benoemd de baron van den Broecke de Terbeque. En zijn in de provincie West-VIaanderen herkozen de heeren Feran~ neman en de Langhemaar is, in plaats van den heer de Meulenaere benoemd de heer Sandclinpresident van de regtbank te Brugge. De door Z. M. benoemde commissie tot het ontwerpen van eene wet op het publiek onderwijs, is als volgt: De heeren Mebtbrède minister van Staatpresidentvan Pabst tot Bingerden de baron de Keverberg de Kesselvan ToersMetelerkatnpDotrenge en van Ewjck en tot secretaris de heer Macphersonreferendaris der iste klasse bij den Raad van State. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is den 8 van Brussel naar Berlijn vertrokken. De baron Falck is den a dezer te Cnlais aangekomen. Te Amsterdam is dezer dagen aangekomen de admiraal sir Sidney Smith grootkruis der koninklijk Brittannische militaire orde, enz. enz, Den 4 dezer heeft menin den omtrek van Sommelsdijkde uit werkselen ondervonden van een in deze streken niet zeer gewoon natuur verschijnselbekend onder den naam van hoos, waardoor vrij aanmer kelijke schade aan huizen en hoornen is toegebragt. Gelukkig is niemand bij dit ongeval omgekomen; alleen zijn twee personen ligt gekwetst ge worden. Te Roden, in Gelderland, is, den 24 junij 11., de bliksem in een woonhuis geslagenen heeft aldaar eenige schade veroorzaakt. Drie kin deren welke zich in den omtrek bevonden hebben geen letsel bekomen. Ook "te Bornhemprovincie Antwerpenis den 3 een huis door den bliksem getroffen; ofschoon de hierdoor veroorzaakte brand dadelijk door een ijver der inwoners is gebluscht, wordt de schade op f 1000 begroot. ,1 BESTUREN ev ADMINISTRATIEN. AANBESTEDING. Op Donderdag den 16 Julij 1829, des voormiddags ten tien uren, zaldoor den Gouverneur der Provincie Zeelandof bij deszélfs af wezigheid door een Lid der Gedeputeerde Statenin bijzijn van den Hoofd-Ingeneur van den Waterstaat in die Provincie, onder nadere approbatie, op nieuw worden aanbesteed de levering: i°. Van (.00 Lasten Doorniksche Steenaan de Calamiteuse Polders in het Arrondissement Axel. 20. Van 180 Lasten Filvoordsche Steen aan de Calamiteuse Polders in Zuil-Beveland. 3°. Van joo Lasten Filvoordsche Steenaan die in het Eiland Tholen. 40. Van >600 Lasten dito Steenaan die in Schouwen c. a. Deze aanbesteding zal geschieden bij Inschrijving, met geslotene Bil jetten. Het bestek, waarop deze voorn, aanbesteding zal plaats hebban, ig /tAy

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1