MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 82. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. 9 Julij 1829. ï.-feï DUITSCHLAND. AUGSBURG den 99 junij. Men meldt uit Bucharest, den 13 ju- nijdarvolgens ingekoinene berigcen de generaal Geismar den 9 eene afdeeling van 4 k 5000 manbij Orcava of Rachova (een ver sterkt plaatsje op den regteroever van de Donau in bet pachaliek van Widdinniet verre van Nikopolis) over de Donau had doen trekken en de zich aldaar bevindende Turksche bezetting krijgsgevangen had gémaakt. Dgze tijding is bevestigd door het volgend officieel berigt van den ge neraal Geismar Den 9 junijdes morgens ten 3 uren, trokken 200 vrijwilligers van onderscheidene regementen, onder bevel van den overste graaf Tol- stoyen een bataljon van het 34ste regeinent jagers over de Donau onder bedekking van het vuur van 29 stukken geschut, welke op den linkeroever waren geplaatst en rukten op de stad Rachova aan. Deze dapperen, ondersteund door een bataljon van het Tobolskische regement, hetwelk, gedurende het gevecht, dat tot des namiddags ten 2 uren duur de tot hunnen bijstand was aangeruktverdreven den vijand van de batterijen en vervolgens uit de huizen, en namen alzoo de stad stormen derhand in. De vijand heeft zich met de grootste hardnekkigheid geweerd doch moest eindelijk voor den inoed onzer dapperen bukken. Omtrent 500' gevangenenonder welke Hussein-pacha van Varna (een pncha van twee paardenstaarten), 5 kanonnen en 5 vaandels, zijn in onze handen gevallen. Onder het aanmerkelijke getal van dooden bevindt zich ook Selim-Effendiajaln van Rachova. Ons verlies is nog niet bekend, doch, in:vergelijking van dat des vijatxls, onbeduidend." GROOT-BRITTANJE. -LONDEN den 4 julij. Den 23 mei 11. heeft de keizer van Brazilië de wetgevende vergadering geopend met eene aanspraakwaarin hij om trent Portugal zich in deze woprden heeft uitgelatenBezorgd om te waken voor de belangen mijner geliefde dochter, de regerende koningin van Portugalheb ik beslotendat zij naar Europa zou gaan waar zij aangekomen is 11a het overweldigen van hare kroon. Niets is er beslist ten aanzien dier overweldiging, daar de rust en belangen van dit keizer, rijk mijne ecnige zorg jvorderden maar ik ben standvastig voornemens öm de belangen mijner dochter niet in de waagschaal te stellen." Volgens brieven uit Damas, in Indie, heeft de gouverneur dier kolonie eene poging gedaan om er het gezag van dom Miguel te doen erkennen; doch zijn voorbeeld is nergens nagevolgd, en Goade oude hoofdstad van Portugeesch-Indie, is aan donha Maria getrouw gebleven. FRANKR IJ li PARIJS den 2 julijDe minister vpor het zeewezen heeft, in de zitting van de kamer der afgevaardigden van den 30 junij, de beraad slagingen over de begrooting van zijn departement met eene opmerkelij ke redevoering'geopendwaarin hij voornamelijk de aanmerkingen der commissie over de te groote uitbreiding, die sedert eenigen tijd aan de Fransche zeemagt gegeven werd, heeft trachten te ontzenuwen. Men had gezégd, dat Frankrijk in 1789 slechts 36 oorlogs-vaartuigen in wer kelijke dienst had gehad, terwijl de dienstdoende zeemagt thans uit 128 oorlogschepen bestonden ook voor het volgende jaar op dat aantal be paald zoude blijven. Daartegen voerde de minister aan, dat de Fran sche zeemagt vóór de omwenteling gewoonlijk veel sterker geweest was, dan men thans voorgaf. Anders zoude men wel tot het besluit moeten komen, dat er toen oneindig minder orde1 en spaarzaamheid bij het zeewezen heerschte, dan thans, vermits de kosten voor dien tak van bestuur in 1789 op 64 millioen franken geschat konden wordenterwijl de sommen, in 1829 niet slechts voor de zeemagt, maar ook voor de ovcrzeesche bezittingen toegestaan, slechts 03,212,252 fr. beliepen. Men had al verder aangemerkt, dat Groot-Brittanje thans minder oorlog schepen in werkelijke dienst had, dan Frankrijk; doch de ongegrondheid dezer aanmerking was zeer gemakkelijk aan te toonen. Volgens van re- gerings-Wege gedane opgaven, bestond de Britsche zeemagt, op den 1 april van dit jaar, uit 504 bruikbare schepen, waarvan er 171 uitgerust en in dienst waren. Onder dit laatste getal bevonden zich 15 liniesche pen en 23 fregatten; terwijl onder de 128 oorlogsvaartuigen, die Frank rijk in werkelijke dienst hield, slechts één enkel linieschip en 14 fre- gatten waren. Men moest ook niet vergeten, dat Groot-Brittanje te genwoordig reeds 338 stoombooten bezat, die, ingeval van eenen zee oorlog, belangrijke diensten konden doen, alsmede dat de Oost-Indische- maatschnppij eene zeemagt onderhield, die niet slechts in staat was„om de uitgestrekte Aziatische bezittingen van Groot-Brittanje voor allen aanval te beschermen, maar ook, in tijd van nood, de eigenlijke ko ninklijke zeemagt te hulp konde komen. PARIJS den 4 julij. Gisteren is bij de kamer van afgevaardigden de beraadslaging over het budget van het ministerie, der marine, waarop eenigc geringe verminderingen zijn gebrpgt, afgeloopen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij die gelegenheid aanleiding gehad om te spreken over den bekenden Galotti [zie ons No. 76], zeggende: dat hij nog niet ter dood was gebragtmaar de bescherming van het Fransche gouvernement hem op het vreemde grondgebied had bereikt." - De maarschalk Maison en de kolonel Fabvier zijn dingsdag avond 1n deze hoofdstad aangekomen. Eerstgemelde is eergisteren door Z. M. In een bijzonder gehoor ontvangen. De policie heeft, laatstleden vrijdag, in zijne woning te Lyon, doen in hechtenis nemen zekeren Willem Fontolive, metselaar, oud 39 jaren, gehoortig in de gemeente van Eunzat, zich voorgevende te zijn zoon van Lodewijk XVI. en erfgenaam van de kroon van Frankrijk. Toén 1iij gevangen genomen werd, arbeidde hij aan eene memorie, welke hij bij den prefect wilde inleverenotn zijne regten op den troon te doen gelden. Ingevolge de toestemming van Z. H. den Paus, moet de congre gatie der Jezuitcn zich den 29 junij vereenigd hebben, ten einde over te gaan tot de verkiezing van een nieuw opperhoofd dier orde, in plaats van wijlen P. Fortis, voor eenige maanden overleden. De aanmerkelij ke tüd., welke er .sedert den dood van laatstgemelden is vcrloopen, is daaraan toe te schrijven, dat alle gewestelijke afdeelingen van dat ge nootschap tot de verkiezing van een opperhoofd moeten medewerken j er dus veel tijd vereiseht wordt, alvorens alle afgevaardigden te Uöffla kunnen vereenigd zijn. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 3 julijGelijk te vermoeden Was toé» hieh de ver» eenigde bemoeijingen onzer oppositie-bladen, allen gezamenlijk naar een enkel punt, de begeerde wederinvoering der Fransche taalgekeerd zag, is die wending slechts eene voorbereiding geweest van nieuwe petitlen! ditmaal evenwel regtstreeks tot Z. M. gerigt, en door een zeventigtal van alhier geagreëerde advocatenonderteekend. Het oogmerk is dat soortgelijke, zoo veel mogelijk, van alle oorden des rijks, waar regt» banken zijn, zullen opkomen. Een enkele onzer advocaten, de heer Blargniesheelt zich met het nlgemeene opstel niet vereenigd, maar een afzonderlijk verzoekschrift ingesteld, hetwelk, aan een onzer dag. bladen medegedeelddoor hetzelve geprezen wordt als zich tot de hoogste staatkundige bespiegelingen verheffende. Ook is de aanhef van hetzelve waarlijk even grootsch als nieuw: De spraak is het edehtt vermogen van den mensch de taal van een volk is deszelfs heiligste ei gendomMinder eigenlijk gezegd ad remof in het belang van het on- derwerp der begeerte gekozendunkt ons de aanvang van den önmidde- lijk daarop volgenden volzinDe Fransche taal is de moederspraak vdn een groot cetal Belgiersimmers, die bewoording een groot getal Ie- vert een gansch ander begrip op dan van een Folk. Laatstl. dingsdag kwam bij het hof van assises de beschuldiging van brandstichting voor, die .reeds zoo veel geruchts gemaakt heeft uit hoofde van den eisch van des aangeklaagden advocaatdat de instructie van het proces in de Fransche taal zoude geschieden. Hetzelfde werd nu voor de pleidooijen gevorderd, doch door het hof van de hand ge- wezen. Zoo 't schijntis de verdediging daarom niet te minder volledig geweest; althans de aangeklaagde is vrij gesproken Z. Exc. de minister der Nederlanden bij het hof van Madrid il gisteren avonduit deze stad naar Madrid vertrokken. Door Z. M. zijn benoemd tot inspecteuren van den waterstaatde heer IF. van Ommeren bij voortduringen voorts de heeren D. Mentx, A Goekoop en .7 B. Fifquainthans hoofd-ingenieurs van den waterstaat, Een onzer dagbladen meldt, dat Z. M. de commissie heeft be- noemd welke bepaaldelijk is belast met de redactie van eene project- wet op het onderwijs, bestaande uit de heeren van PabstMetelerkamp% Dqtrenge, de Kcverberg enz.; onder voorzitting van den heer Membrl de, lid van de Eerste Kamer, welke tevens door Z. M. tot minister van staat is benoemd. De heer van Ewijck was als secretaris aan deze com missie toegevoegd. Nog verneemt men dat de graaf de Lens tot staatsraad in buitenge, wpne dienst is benoemden tot kamerheeren de graaf C. eTHaene de ■Steenhuyzede burggraaf van Nieulandt d'Exaerde en de heer van Crom- brugghe de Keerle. Z. M. heeft den titel van koninklijk verleend aan het instituut van -doofstommen te Luik. GOES den 6 julij. Bij vonnis der correctionele regtbank alhier, van den 27 junij 11., >s Cornelia Meijlmanshuisvrouw van Gillis Fermeu- lenveroordeeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren en eene geldboete van 25 wegens het onbevoegd uitoefenen der verloskunde, alsmede van door hare onvoorzigtige en onbedrevene, handelwijs ter gelegenheid van deze onbevoegde uitoefening der verloskunde, oorzaak te hebben gegeven tot den dood van het kind, waarvan Dina Cats, huisvrouw van Matthijs de Gieop den 1 januarij 1829 was verlost. MIDDELBURG den 8 julij. Het lijk van mevrouw van Doorn echtgenoote van Z. Exc. den heer gouverneur van Oost-Vlaanderenuit Gent alhier overgebragt zijnde, is 11. maandag in het familiegraf, op de buitenplaats het Iluis der Boedeter aarde besteld. ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 7 julij. Sedert den 5 dezer zijn, voor Antwer pen bestemd op onze reede aangekomen De Broederlijke Liefde kapt. J. A van der Walvan Havre-de-Grace met stukgoederen Bacchuskapt. F. Rondenet, van Porto-Rico, mee suiker de Jonge IFillemkapt. P. Y. Jobs, van Marseille; en Lydia kapt. J. Haesloop van Triestbeide met stukgoederen the Soortsman kapt. G.Sutton, vati Guemsey, met koffij en huiden; the Grampus, kapt. J. Cushing, van Charlestownmet rijst en katoen; Science, kapt'. J. T*. Chase, van Nieuw York, met katoen en potasch de Goede Ferwachting kapt. W. II. Muller van Riga met lijnzaad; the Forester, kapt. R. G. Whtatland van Mantanzas, met suiker; Antwerps-Packetkapt. J. H. Ricke van Goole met manufacturen; de Anna, kapt. W. J. Poel, van Riga, met rogge; de Jufvrouw Hendrikakapt. H. H. Scholtens met klipzout, en de Juliakapt. J. P. Vissermet klipzouc en huiden, beide van Liverpool the Carolinekapt, R. Smith van de Havannah met kpilïj en suikermoetende laatstgeinclde quarantaine houdenthe Bel- fast (stoomboot), kapt. H. Whittingham van Londen, met passagiers en stukgoederen. BESTUREN ex siDM1NISTRATIEN. AANBESTEDING. Op Donderdag den ió Julij 1829, des voormiddags ten tien uren, zal door den Gouverneur der Provincie Zeelandof bij deszelfs af wezigheid, door een Lid der Gedeputeerde Staten, in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in die Provincie, onder nadere approbatie, op nieuw worden aanbesteed de levering: i°. Van 400 Lasten Doorniksche Steenaan de Calamiteuse Polders in het Arrondissement Axel. 2°. Van 1180 Lasten Filvoordsche Steen, aan de Calamiteuse Polders in Zuid-Beveland. 30. Van 300 Lasten Filvoordsche Steenaan die in het Eiland Tholen. 40. Van 2600 Lasten dito Steenaan die in Schouwen c. a. Deze aanbesteding zal geschieden bjj Inschrijving, met geslotene Bil jetten. I Het bestek, waarop deze voorn, aanbesteding zal plaats hebben, is ■jïï >u r f

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1