N°. 8 o. MIDDELBURGSCHE f COURANT. Zatiurdag NIE VTFST1J DINGEN. DÜITSCHLpD. BERLIJN den 2 7 junij. Nopens hetgeen aan den voet des Balkans, ten oosten van Schumla, onmiddelijk na de bataille van den 11 dezer, tot den 14 daaraanvolgende, voorgevallen is, en waarvan hier reeds eergisteren voorloopig eenige bijzonderheden in onze Staats-zeitutig medegedeeld werden is hier sedert een uitvoerig berigt des opperbe velhebbers Diebitsch aan den keizer van Rusland, gedagteekend uit Mndara, van den 14 junijpubliek gemaakt. Na den groot-vizierop den 11, in de holle wegen van Kulawt- scha geslagen te hebben," dus luidt dit berigt hoofdzakelijk-, „besloot ik ten einde van deze roemrijke overwinning alle voordeel te trekken om niet alleen de vijandelijke armee met den meesten spoed té vervol gen maar ook de overblijfselen derzelve den cerugtogt naar Schumla zooveel mogelijk te beletten. Tot dat oogmerk moest het korps des generaals Pahlen den vijand overal vervolgen, en de generaal Kupryanoff hem op zijne vlugt van den kant van Pravadi tegen trekken. Het korps des generaals Rothwaaraan nog de 3de divisie huzaren toegevoegd werd, rukte den 12 junij over Kasnpla naar Marasen de generaal Ru- diger had bevel met de voorhoede zijne linie langs de Camtschi uit te breiden, en sterke afdeelingen naar Eski Stamboul en Kostesy af te zen den. De generaal Pahlen berigtte dat de vijand het dorp Markowce niet bereikt, den landweg verlaten en regts door zijwegen welke slechts voor infanterie en kavallerie toegankelijk warende rigting van Jankow genomen had. Daar zich bij het dorp Markowce de afdeeling des ge neraals Kupryanoff Vertoond had liet de generaal Pahlen aan hem de verdere vervolging van den vijand overen keerde op de door de armee aangenomene standpunten terug. Op dit terrein vond de generaal Pahlen den weg met zulk eene menigte achtergebleven bagagieamraunitie-wa- gens en wapetren bedekt, dat hij er slechts met moeite door kon ko men. De berigten des generaals Kupryanoff getuigen hetzelfde. Deze vond bij het vervolgen nog slechtere wegen zoodat eene linie van 20 wersten de aanblik eener geheele nederlaag der vijandelijke armee ople verde. Voortdurend worden gevangenen opgebragt. „Als nu de generaal Roth op Maras voortrukte, ontmoette hij op den weg naar het dorp Kasapla bij Kurganekwaar zich de redoute 110. a6 bevond, eene vijandelijke kavallerie-afdeeling van 1500 man. Hij zond dadelijk den luitenant-generaal vorst Madatow, die zijnen regtervleugel dekte, met twee huzaren-regementen en eenig geschut af, om den vijand tegen te trekken en zoo mogelijk den aftogt naar Schumla af te snij den terwijl tevens het iste Buskische regement bevel ontving om met 2 stukken rijdende artillerie den vijand van voren aan te tasten. Hij deed ditverstrooide den vijand en ontnam hem twee vaandels. Bij het ver volgen stootte hij op eene redoutevan waar hij uit 2 stukken kanon en het klein geweer begroet werdhij liet de huzaren afzittennam de redoutede 2 stukken geschut en 2 vaandels. Slechts een klein gedeelte der vijandelijke bezetting ontkwam naar eene tweede redoutedie even eens door de huzaren aangetast werd, maar die redoute dóór 3 stukken kanon en meer dan 400 man infanterie bezet zijnde moesten de huza ren zich terugtrekken. Middelerwijl kwam de generaal Roth met de in fanterie op het slagveld, en de redoute werd, n« op eenen afstand van 200 schreden gedurende eenigen tijd met schroot beschoten te zijn eindelijk met de bajonet genomen en de bezetting over de kling ge jaagd. De vijand liet 600 man, 5 kanonnen en 12 vaandels op het slag veld slechts 50 man werden krijgsgevangen gemaakt. Gedurende dit gevecht zette de generaal Rudiger zijnen togt met de 18de divisie en 2 uhlanen-regementen op Maras voort, werwaarts zich ook de overige troepen des generaals Roth, na geëindigd gevecht, begaven. Wij heb ben ongeveer 100 dooden en gekwetsten bekomen." FR AN KR IJ K. PARIJS den 28 junp. Eergisteren heeft de kamer der gedeputeerden de verminderingen, die door verschillende leden op het budget van oor log en wel op de bezoldiging der Zwitjersche troepen voorgesteld wa ren, verworpen. De Cazette Je France tracht in verscheidene artikelen haren leze- ren vrees voor eene ophanden zijnde omwenteling in Frankrijk in te boezemenen heeft onder anderenals bewijs voor het werkelijk be staan van zoodanige misdadige pogingen dezer dagen een gedeelte van -een straatliedje publiek gemaaktdat openlijk op de Boulevards zóu gezongen zijn en waarin gezegd werddat de zoon van een grooten held, die aan Frankrijk ontrukt was, tenig zóu komen om het geluk der natie te bevestigen die hem- met der tijd en met geduld zeker ver wachten kon. Het constitutionele blad le Courtier Frangais beschuldigt de Nazette van de woorden van dit liedje opzettelijk te hebben Veran derd, en deelt daarvan eene andere-lezing mede, waaruit blijken zou, dat het ter eere van den hertog van Bordeaux opgesteld iswiens va derde hertog van Berri zoo als bekend is, onder het moordstaal van Louvel gevallen is en dat daarmede geenszins de zoon van Bonaparte bedoeld wordt. Men zegt, d?t de uitgevers der Cazette voor den reiner van instructie gedagvaard zijn. In een tijdschrift door den bekenden Magallon uitgegeven vindt men een dichtstuk, getiteld het dolle schaapwaarin mèn'eené zeer honende toespeling op den koning meent te zien, weshalve die schrijver daar over in regten zal vervolgd worden. De correctionele rcgtbahk' dezer stad heeft gisteren een der ver antwoordelijke redacteurs van den Courrier Fratifais den heer Cbgtelain veroordeeld tot drie maanden gevangenis, 60Ó Ir. boeten en in de kos ten, wegens eene uitdrukking in zeker artikel, welke als beleedigend geacht'wordt voor de godsdienst van den staat en de andere bij het charter erkende Christelijke godsdiensten. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 30 junijBij de vorige geldleening, groot 18 millioen guldens, rentende 5 pet. 'sjaars, 'teil béhóeve van Z. M. den keizer aller Russendoor tusschenkomst der heeren Hope Comp., zul. len uog gevoegd'wordëii vier" reeksen of serien iéder van zes millioen kapitaal guldens, wederom aflosbaar in 37 jaren, waarmede de geheele geldleening te zamen bedragende 42,000,000 finaal" geëindigd en ge sloten wordt. Dien ten gevolge hebben de heeren Hope Comp.be- kend gemaaktdat de eerste der vier reeksen of serien van voormelde 4 .Tulij 1820* tweede gedeelte der geldleehing voor eene som van zes millioen gulden» geopend is. Aan de deelhebbers zuilen aanvankelijk provisionele rece. pissen worden uitgereikt, groot ƒ1000 kapitaal ieder, die vervolgens zullen worden ingewisseld tegen partiële obligatien van dezelfde som. Men verzekert, dat de iste serie van 6 millioen reeds volgeschreven is, Brieven van Laguayratot den 7 dezer loopende, bevestigen de laatst ontvangene tijding van het sluiten van een vredes-contract tttsschert Columbia en Peruen het algeheele eindigen der Vijandelijkheden. Door deze gebeurtenis is de rust over het geheel wijd uitgestrekte grondgebied der republiek Columbia herstelden het bedroevend tooneel geëindigd, hetwelk de inwendige volkstwist opleverde, tusschert scnterl wier belang het is uit al hun vermogen de kunsten des vredes aan te kweeken en te bevorderen. Buenos-Ayres en Guatimala zijn thans de eenige republieken, in WeU ke nog de inwendige tweespalt heerscht. VLAARDINGEN den i julij. Heden voormiddag is alhier aangeko men de eerste haringjager, met 16 en ton haring, waarvan dadelijk de gewone geschenken per expresse zijn afgezonden aan Z. M. den Ko ning, den Prins van Oranje en Prins Frederik, benevens de verdere hooge staats-ambtenaren, en is vervolgens de eerste openbare verkoop geschiedt tegen f 700 de ton. VLISSINGEN den 30 junij. Heden morgen, ten zeven uren, voer uit onze haven eene zeilboot van den waterstaatmet twee manJaco- bus Gazelle en Gerrit de Heer. Omstreeks half-acht ten Zuiden in da bogt van den Caloot gekomenzagen zij een hengstjemet volk gela den, plotseling zinken; onverwijld stevenen zij voor den wind naar het zinkend vaartuigtje, hetwelk, toen zij hetzelve naderden, slechts den top van den mast en het vliegertje boven Water liet zien. Vier men- schen hielden zich aan dien top nog vastgeklemd, doch die denzelven dadelijk loslieten en voor de boeg het hoofdtouw van de boot vastgre- pen, terwijl al de overige in zee lagen te dobberen, en, onder het jam- merlijkst hulp-gekerm alles aanwendden wat mogelijk was om niet te Zinken. Gazelle en de Heerontzet op dit verschrikkelijk gezigtsloe gen echter dadelijk handen aan het werk, om, zoo mogelijk, hunne met den dood worstelende natuurgenooten te reddenzij hadden dan ook het geluk zeven man aan dit onheil te ontrukken ofschoon met gevaar van hun eigen levenalzoo hunne boot alle oogenblikken dreigde om te slaan door het in de zijde aangrijpen derzelve van de in het water lig gende menschenter voorkoming waarvan zij dan ook ver'pligt waren deze eerst van de boot los te rukken tot voor de boeg door het wa ter te slepen en hen zoo binnen boord te halen. Ter redding van den laatsten nog in zee liggenden man reeds tweemalen te vergeefs alles wat mogelijk was aangekend zijnde, (ongelukkig kon Gazelle slechts weinig en de Heer in het geheel niet zwemmen) zoo werd zulks ook nog ten. dgrdemale beproefd met hem het roei-riem toe te steken, zoo lang zejfis tot dat zij het geluk hadden hetzelve op zijne handen te brengen dan, de ongelukkige had geene krachten meer om het riem aan te grijpen en zonk, zijne handen hemelwaarts heffende, in de diepte neder. Einde lijk werden nu ook de vier nog aan de boeg hangende personen ingeno menzoo dat de boot nu 13 menschen bevatte; gelukkig echter zagen zij op eenigen afstand eene hoogaarts, welke zij, daar hun vaartuig te klein was om hen allen te kunnen bergen door teekenen ter hulp rie penen die dan ook dadelijk toesnelde en de elf geredde menschen aan boord nam. De namen dezer alzoo aan den dood ontkomene lieden zijnPie/er Hooi, schipper van den hengst; Cornelis Faal, Joost Stevender, Adriaan StevenderJacob Kool, Ferdinand de BokDries VerschureJoost de Potter Sis FlorinJoost de RooyCornelis de Rooy en die van den verdronkenen Cilhs Bauwens. Alle deze personen "kwanjen van Bosch- kapelle in liec district van Hulst, met oogmerk om te Colijnsplaat aan eenig aardewerk te gaan arbeiden. Men vermoede, dat, door den stoot van een' in zee drijvenden paalde boeg van het vaartuigtje is doorge broken en hetzelve daardoor is gezonken. MIDDELBURG den 3 julij. Gisteren middag is alhier, van de werf der commercie-compagniein goede orde van stapel geloopen een fregat-schip, hetwelk bij die gelegenheid de naam heeft ontvangen van de Pauline. Zoo men wil zou Z. M. de Koning ook in de Noordelijke pro vinciën van het rijk eenige steden komen bezoeken. Te Antwerpen heeft 11. maandag avorfd een droevig ongeluk plaats gehad. Twee scheepstimmermans met eene zeilboot een togtje op de Schelde doende, is het vaartuig omgeslagen en beide vonden hun graf in de golven. Twee matrozen, die de boot bestuurden, hebben zich door zwemmen gered. Den 1 dezer is door duiven te Gent en Brussel de tijding uit Rijs. scl aangebragtdat de muziek-genootschappen van de beide eerstgenoem de steden, de St. Cecilia en de groote harmoniede eerste prijzen hebben behaald, bij een muziekaien wedstrijd, den 30 junij te llijssel gehouden. Deze muziekstrijd heeft plaats gehadbij gelegenheid van een aldaar met grooten luister gevierd feest, op II. zondag in de'kerk van St. Maurice, waarbij niet minder dan 600 mtiziekahten adsisteerden en de koren alleen uit 120 zangers en 180 zangeressen bestonden; de be roemde I-laheneck van Parijs bestuurde deze vereeniging van talenten de talrijkste die misschien ooit in Frankrijk heeft plaats gehad. De Diario di Roma meldt op grond van brieven van Ancona door een Engelsch oorlogschip van de Ionische eilanden aldaar aange bragt dat er een wapenstilstand van twee maanden tusschén de Grieken en Turken was gesloten. Den j 5 junij is de Portugesche expeditie van Lissabon naar het eiland Terceira vertrokken. Een der brikken was, met verlies van den grooten mast, den 20 weder te Lissabon binnen geloopen. JJe Courtier des Pays-Bas meldt, dat, ten gevolge van bijzondere omstandigheden, de Cazette des Tribunaux beiges et étrangers deze drie maanden niet zal uitkomen. ZEE-7UD1NGEN. VLISSINGEN den 30 junij. Van Antwerpen zijn de Schelde afgeko men en den 27 en 28 dezer van onze reede naar zee gezeild; The I'Filliamkapt. R. Mason naar LissabonB, Haiuema Heter} i

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1