N°. 79. MIDDELBURGSCIIE COURANT. AR? Donderdag1 2 Julij 1829. De prijs dezer Coulant isin de drie maanden2 j 5oen franko per Post f 2 j5. De Advertentien worden berekend d 2 5 cents de regelmet uilzondering der Huwelijks- Geboorte- ett Dood-* bekendmakingen, waarvan de prijs van 1 tot 6 regels is f 1 5oen voor 'lederen regel daarboven ?5 cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomenen de betaling ge schiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel /aars. Poorts wordt verzocht, dat de inzending der Advertentienbehoorlijk op Formaat-Zegel geschrevendes tnorgens VOOR IO UREN geschiedeindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil hebben geplaatstalsook om van het Papier der Zegels niets af te snijdendewijl geene Formaat-Zegels anders dan in derzelver geheel als voldoende mo gen aangenomen en bij de Administratie overgelegd worden. 1 NIEUWSTIJDINGEN POLEN. WARSCHAU den 21 junij. Er zijn weder zeer gunstige berigten van hét oorlogstoonéel ontvangen. Brieven van den 14 melden, dat de Turken bij de vervolging op nieuw geslagen zijnen twaalf stukken geschut verloren hebben. Een klein korps dat van Schumla kwam is mede in de algemeene vlugt medegesleept geworden en de bevelhebber van hetzelveeen pacha is, zegt mengesneuveld. De Russische troepen zetten de vervolging met dén grootsten ijver voort de kavallerie onder den graaf Pahlen onder scheidt zich daarbij inzonderheid. De generaal KaprijanofF heeft met de luisaren twee redouten ingeno men3 wersten van Schumla gelegen, welke in het vorige jaar door de Russen zijn aangelegd, en thans de Turken tegen hen dienden. De vijand houdt nergens standvlugt verstrooid in de gebergten en ver liest veel gevangenen. Dezen morgen is er, ter viering der overwinning van den 11 dezer, in het kamp by Warschaugodsdienst en groote parade gehouden. Z. M. de keizer was daarbij tegenwoordig. DÜITSCH.1AND. BERLIJN den 24 junij. Gisteren werd alhier, in de Gneksche ka- p.el van II. M. de keizerin van Ruslandeen plegtige godsdienst ge houden en een Te Deern gezongen ter dankzegging voor de overwin ning, door de Russische troepen den 11 dezer bij Schumla behaald. In deze stad zal binnen wein:ge dagen eene gedenkpenning van deze overwinning uitgegeven worden. Hij zal op de eene zijde het hoofd van Z M. den keizer van Rusland, met den lauwer des helds gekroondver- toonen, met het randschrift: Nicolaus 1 Totius Russiae Imperator en op de andere zijde zal men tusschen een lauwerkrans de woorden lezen Auspiciis Augustissimis el Ductu Comitis de Diebitsch Turcatum Ferox Exercitus sub Primo Viório Concisus Apad Schuw lam. Die 30 Mai Sti/i Fe ter is 1829. FRANKFORT den 26 junij. Te Weenen werden den 17 dezer op de beurs brieven uit Bucharesr medegedeeld, volgens welke het Russi sche belegerings korps van Silistria reeds bres zou geschoten hebben, en derhalve spoedig de val dezer vesting kon te gemoet gezien worden. Uit de tot dus verre bekende officiële berigten kan men echter niet na gaan dat de belegering reeds zoo ver gevorderd kan zijn. NEDERLANDEN. UTRECHT den 25 junij. Eergisteren, den 23 dezer, aanvaardde de hooggeleerde heer Theod Qerardus van Lidt de Jeude zijnen post van gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan deze hoogeschool met het houden van eene plegtige redevoering: de Histo- riae JSlaturalis, tmprimis Zcij/ogiae studiotamquam utillissivio et suavis simo ommbus honarum artium culteribuspraesertim Academiae civibus snaximopcre commendandoDat is over de beoefening der natuur lijke Geschiedenis, inzonderheid der Dierkundeals welke, om derzelver nut en aangenaamheidaan alle beminnaren der wetenschappenvoornamelijk aan de studerende jongelingschap ten sterkste verdient te worden aanbevolen. Den volgenden dag aanvaardde de hooggeleerde heer P. J. Je Pre nt cryop gelijke wijs, den post van buitengewoon hoogleeraar mede in de ficulteit der wis- en natuurkunde bij onze hoogeschool, en hield, bij die gelegenheideene redevoering de rationequa c'rtemia artibus adhibita in commune patriae emolumcntum optime tradatur. Dat isover de wijswaarop de scheikunde op de kunsten toegepasthet beste tot al gemeen nut des vaderlands zou kunnen worden voorgedragen. 's GRAVENHAGE den 29 junij. Het gerucht van veranderingen in de wet op de regterlijke organisatie, waarover thans bij het gouverne ment zou worden geraadpleegd is van allen grond ontblooteven als dat van eene gedane voordragt tot vervulling van raadsheers-plaatsen in het hoog-geregtshof alhier. MIDDELBURG den 1 julij. Het besluit van den 20 junij, waarbij de bijwoning der lessen van het Collegium Philosophicum facultatief wordt verklaardis van dezen inhoud Wij Willemenz. Herzien onze besluiten van den 14 junij 1825 Staatsblad no. 56), II julij 1825 (ftaatsblad no. 60j en 20 november 1825 Staatsblad no. 76 Overwegende „Dat, sedert deze besluiten door ons genomen zijn, de omstandig heden, welke tot dezelve hebben aanleiding gegeven, zijn veranderd, ten gevolge der overeenkomst door ons met den Pausselijken Stoel op den 18 junij 1827 gesloten; dat door de kerkelijke bekvvaamverklaring van drie bisschoppen, welke op den 18 mei II. heeft plaats gehad, de meerderheid der bisschoppelijke zetels thans van bisschoppen is voorzien; Dat aizoo het tijdstip daar is, Waarop wij onze vroeger aan den dag gelegde voornemens, ten aanzien van het Collegium Philosophicumzon der ongelegenheid, kunnen vervullen; „Willende aan de kerkvoogden, die de bisschoppelijke zetels in ons •rijkten gevolge der overeenkomst met den Heiligen Stoelzullen be zetten, een blijk van ons vertrouwen geven; Gezien de rapporten van onzen minister van binnenlandsche zaken van den 8 junij 1829, no. 1 en van den 13 daaraanvolgende, no. 3; „De permanente commissie uit den raad vauState, voor de zaken van de Roomseh-Katholieke eeredienst, gehoord; „tlcbbet! goedgevondeh en verstaan, met wijziging, vóór zoo veel noodig, van onZe bovengemelde besluiten, te bepalen, Zoo als wij be-' palen bij deze „Van nu voortaan, zal de bijwoning-der leSseil van het Collegium Philosophicum ophouden verpligtehde te Zijn, en facultatief worden Voor de jongelingendie zich tot de studie der godgeleerdheidin de bis schoppelijke seminarien, bestemmen. Onze minister v.an binnenlandsche zaken is belast met de uitvoe ring van het tegenwoordig besluit, hetwelk aan de permanetite commis sie uit den raad van State Voor de zaken van de Roomseh-Katholieke eeredienst, medegedeeld, en in het Staatsblad zal Worden gedrukt." (Het besluit van dienzelfden dag, betrekkelijk de opneming van kwee- kelingen iii de bisschoppelijke seminarien, zullen wij irt ons volgend No. mededeelen.) Lantstl. Zatiirdag avond is Z. M. de Koning te 's Hertogenbosch aangekomen en des maandags van daar, over Turnhout en LeüVen naar Brussel teruggekeerd. Het dagblad van *s Hertogenbosch geeft een uit voerig verslag van 'sKonings komst en onthaal in Noord-Brabands hoofd stad waarbij, onder anderen, gemeld wordt, dat Z. M. des zondags de godsdienstoefening, onder het gehoor van ds. P. van Radendie Zich aldaar bevindthad bijgewoond. Z. M. de Koning is, den 30 jnuij, van zijne reize te Brussel teruggekomen. In no. a van het nu kortelings uitgegeven dagblad van Breda, ge titeld Janus, van den 28 junij, staat onder andereni Het totaal der bij de koninklijke militaire altadeinie aangestelde mi litairen, van Z. Exc. den lieer luitenant-getleraal-gouverneur aan, tot de tfanboers incluis, bedraagt 53, waarvan 24 Roomsch-Kathoiieken; dat der huisbeambten, van den hofmeester tot en met de oppassers, Van welke laatsten nog 8 plaatsen onvervuld zijn, beloopt 61 waarvan 35 Roomsch-Kathoiieken. Bij het tweede onderdeel van het personeel, namelijk de civiele beambten, zijn 3 posten vakant, die van eersten en tweeden hoogleeraar in de wis- en natuurkundeen van pikeurde aan- gestelden zijn 23 in getal, waarvan 17 de Roomseh-Katholieke gods dienst belijden. Voorts zijn er 2 godsdienst-leerarenwaarvan een Roomseh-Katholieke. In het geheel dus: 77 Roomsch Katholieken en 62 Onroomschen. h Dit zij hier aangemerkt, niet uit een begrip als of bij de aanstelling van de ambtenarenbeambten en bedienden eenig met derzelver fnnc- tien niets gemeens hebbend verschil van godsdienstig geloof in aanmer king zij genomen geweest, maar enkel tot in het licht stelling van de verbazende onnaauwkeurigheid van het daaromtrent in den Courtier de la Meuseno. 145, en vervolgens in andere tijdingen vermeldde, dat er namelijk onder de civiele aangestelden slechts vier, en onder de militai ren niet meer dan twee Roomsch-Kathoiieken zouden zijn. Wat de ver. houding van het getal der Roomseh-Katholieke en Onroomsche kadetS betreft, kan daarin wei zeker geene reden zijn voor de in dat dagblad daaruit getrokkene inductie, 0111 dat er, noch van de ééne, noch van de andere gezindheid, meer kunnen geplaatst zijn dan zich daartoe zelf hebben aangeboden. „Breda, den 25 junij 1829. W." Ook de Court ier des Pays-Bas heeftin zijn No. 176de onnaauw- keurige tijding, welke hierboven wederlegd wordt, met ijver overge nomen en hieruit ziet men alweder uit welke echte bronnen die beide Courriers putten, en welke waarde men ook aan de kwaadaardige aan merkingen op een onzer achtingswaardige gedeputeerdenin dat zelfde blad geplaatsthechten moet. ZEE-I JJDINGEN. AMSTERDAM den 29 junij. Te Livorno zijn aangekomen Zr. Ms. oorlogsfregat de Sambre, kapitein van de Sandeen Zr. Ms. oorlogs korvet Hek LA, kapitein-luitenant A. Sluiter, beide van Genua. VLIgSINGEN den 30 junij. Den 27 dezer is, met onbepaalde desti- natie, alhier ter reede gekomen: de Nicolaas kapt. II. N. Parrow van Dantzig met tarwe. Ook is beden op de reede gekometj de Goede Hoop kapt. C. J. Prins, van Memel naar Gent gedestilleerd met houtwaren. Voorts zijnsedert den 27voor Antwerpen bestemdop onze reede aangekomen Fictorkapt. C. Lantau van Stokholm, met graan the two Brothers kapt. H. Felgate, van Riga, met rogge; Theresia, kapt. K. E. Boswyk van de Oostzee met graande Friendschajkapt. R. R. Keizer van Havrede-Grace met marmer; IVyomingkapt. J. Conlonvan Char- lestown, met rijst en katoen; Charles Dreukapt. W. Babbege, van de Havannahmet koffij en suiker, moetende quarantaine houden; the Anti, kapt. J. Alexandre van Rio-Janeiro, met koffij cn huiden de twee Ce- broederskapt. D. T. Doornbos, van Dantzichmet huiden, weedasch en deelen Linakapt. M. Granertvan Koningsbergen met tarwe; de Frouw Annegina kapt. R. II. Dokmauvan Dantzichmet potasCh F Unionkapt. G. Therese, van Nicemet olie en zWavelCustave Louisa kapt. J. B. Schultz van Straalsund - met zaad en garstOrentiakapt. S. de Best, van Batavia, met koffij cn suiker; St.Michel, kapt. F. Be- niestvan Goole met stukgoederen. - 1 1 1 1

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1