N°. 77. MIDDELBURGSCHE COURAN Zaturdag 27 Jtinij 182». NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. BERLIJN den 19 junij. Men heeft hier een berigt vim den opper bevelhebber der Russische vloot in de Zwarte zee bekendgemaakt, hetwelk van den 30 mei gedagteekend is, en waarin hoofdzakelijk ge meld wordt, dat des morgens van den a6 mei de Turksche vloot we. derom in zee stekende met het voornemen om zich van de voor den mond van den Bosphorus kruissende oorlogschepen meester te maken, de kommandant van bet fregat de Standart daarop, ten einde het zoo dreigende gevaar te ontwijken, de overige kruissers geseind had om ieder den voor hem gnnstigsten koers te kiezen. Dien ten gevolge nam een dier kruissersde brik Mercuriusvan 18 stukken en 79 koppen, de rigting naar het N. N. W. In weerwil aller inspanningen kon echter de brik hare vervolgers niet uit het gezigt geraken, en zag zij zich om streeks half 3 uren door twee Turksche linieschepen Ingehaald, die da delijk met derzelver voorste stukken begonnen te vuren. Ih dezen wan- hopigen toestand hield de kapitein-luitenant Kasarsky eenen krijgsraad, in welken eenstemmig besloten werd om zich zoo lang mogelijk te ver dedigen, en mogt het schip een onoverkomelijk lek bekomen, zich als dan aan een der vijandelijke schepen te hechten, en de brik indé lucht te laten springen, waartoe een geladen pistool in de kruidkamer gereed gelegd werd. De Mercurius begon daarop het vijandelijk vuur te beant woordenen door deszelfs geschikte manoeuvres en wendingen telkens de gevaarlijkste vijandelijke losbrandingen en het ontvangen van volle lagen ontgaande, hield zij dien ongelijken strijd tot ongeveer half 6 uren voltoen de beide vijandelijke schepen zeiven afhieldenen den vol genden dag, den 37, kwam de brik tvederom bij de Russische vloot aan. De Mercurius had in dezen ongelijken en voor haar hoogst roem rijken strijd 4 dooden en 6 gekwetsten bekomen, aa kogels in de romp, 16 in de masten en 133 in de zeilen ontvangen, terwijl haar touwwerk op 148 plaatsen beschadigd was. Wat van tien Standart en de overi ge Russische kruissers geworden zij, meldt dit berigt niet. Omtrent het gerecht bij Prawodi, Waarvan de Russen zich de overwinning toeschrijvenzeggen zijdat generaal Roth het slagveld behouden en twee vaandels veroverd heeftdie graaf Diebitsch aan Z. M. den keizer heeft toegezonden. De Turken zouden twee duizend dooden en een groot aantal paarden verloren hebben, en aan de ver bittering, waarmede van beide kanten gevochten is, was het te wijten, dat de Russen slechts een Mullah en 45 Turken gevangen hebben geno men. Het verlies der Russen heeft, volgens hunne opgave, bestaan in vijfhonderd en zes doodenwaaronder dertien opper-oflicleren een offi cier van den stafeen geestelijke en den generaal-majoor Rijndin. De overste Kaufman, de luitenant-kolonels Zaleski en Korenika benevens twee staf-officieren, zes-en-twintig opper-officieren en vijf honderd zes- en-negentig soldaten waren gewond. FRANKRIJK. PARIJS den ai junij. Dezer dagen zijn de meubelen van het kas téél van Malmaison verkochtdie tot persoonlijk gebruik van Napeleon «n Josephine gediend hebben. De begeerte van velen om iéts uit dien inboedel als gedachtenis te verkrijgen, was zoo groot, dat aanzienlijke sommen voor die goederen besteed zijn. Het meeste is door Engelschen gekocht en het overige door oude generaals en dienaren van Napoleon; zoo heeft de heer de Mennevalzijn gewezen secretarisde meubelen der bibliotheek gekocht, die tot werkplaats aan Bonaparte diende, en waaronder zich een eenvoudig tafeltje bevondwaarin hij de gewoonte bad zijne dagelijksche papieren te bergen en waarop hij, in diep gepeins zijnde, dikwerf met zijn pennemes onregelmatige figuren sneed. De verkoop is geschied op last der familie van Eugene Beauharnais. Op het rapport van den regter van instructie heeft de kamer van rade verklaard, dat er geene termen bestaan voor het vervolgen van den heer Barthélemy, den schryver van het dichtstuk de zoon des menschen; doch de procureur des konings heeft hiervan geappelleerd. Volgens eene opgave, door den heer Dupin in de kamer der af gevaardigden medegedeeld, bedraagt het getal kinderen, die buiten hu welijk geboren of door hunne ouders verlaten worden, tegenwoordig in Frankrijk jaarlijks 73,500, en te Parijs alleen 10,39a. Onder de oorza- ken daarvan telde hij, dat de vormen ter voltrekking van een huwelijk voor den minderen stand te omslagttg en kostbaar zijn, en aan de on wettige zamenleving geen oneer genoeg wordt gehecht. Ér behoorden, «aar zijn inzien, in dezen maatregelen genomen te worden, welke hij »an de ernstigste overweging der ministers aanbeval. Men Zegt, dat eenige beambten van de Franscbe universiteit zich naar Leuven zullen hegeven, om de leerwijs van den heer Jacotot na der te leeren kennen. - Het gerucht wil, dat Z. M. de koning van Spanje een vierde hu welijk zal aangaan, en wel met eene Napolitaansche prinses, en men verbreidt op nieuwdat dom Miguel zou hebben toegestemd tot het hu welijk met zijne nicht do'nha Maria, mits hij tot dien tijd toe, onder den koninklijken titel, het rijk bleef besturen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 23 junij. De doorreize van Z. M. te Charleroy heeft de volgende opmerkenswaardige omstandigheid aangeboden Den 15 ju nij 1815 des avonds ten 6 uren kwam Napoleon te Charleroy aan, en stapte bij den heer Puissantburgemeester dier stadaf. Veertien ja ren daarna is de koning der Nederlanden te Charleroy, op denzelfden dag en hetzelfde uur, aangekomen, heeft zijne'gehooren in hetzelfde kasteel gegeven, heeftin dezelfde zaal het middagmaal genomen, inde zelfde kamer geslapen, en is des anderen daags op hetzelfde oogenblik, des motgens ten vijf urenvertrokken. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft eergisteren morgen van 7 tot half 9 uren, in schutters-uniformde exercitien der schutterij de zer stad bijgewoondheeft alle de pelotons d'erzelve geïnspecteerd en scheen zeer voldaan over de goede houding der manschap en de juist heid der manoeuvres. En gisteren heeft Z. K. H.vergezeld van de twee oudste prinsen zijne zóohs, het banket bijgewoond, hetwelk de heeren officieren der schutterij dezer stad Z. R. H. hadden aangeboden. Onder de genoodigden bevonden zich de minister van binnenlandsche za kende generaal Bijlandtde burgemeester van Brussel, en de kom mandanten der stad en van verschillende korpsen. Z. K. H. heeft zich met de officieren der schutterij zeer minzaam en openhartig onder, houden. 's HERTOGENBOSCH den 33 junij. Bij het gouvernement dezer provincie is het stellige berigt ontvangen van Zr. Ms. voornemen om de. ze provincie met een bezoek te vereeren. Z. M. zal, op zacurdagden 37 dezer, zich van Maastricht, langs de Zuid-Willemsvaartnaar 's Hertogenbosch begevenen denzelfden dag in deze laatste stad au. diende verleenen. Den geheelen volgenden dagzondag den a8zal jZ. M. alhier doorbrengen. Maandag den 29 Zal hoogstdezelve naar Brussel terug keeren. AMSTERDAM den aa junij. Het fregat-schip de Koningin der Ne- der lenden, gevoerd door kapitein Piet er van Vlieten in eigendom toe- behoorende aan de NederlandsChe Handel-Maatschappijna eene reize van aa maanden langs de kusten van ChiliPeru enz., op den 14 dezer met eene lading huiden, tin en specie van Buenos-Ayres te Tezel bin nen, en door het Noord-HollanJsche kanaal tot deze «ad opgekomenia Vervolgens met ongebroken lading het ëntrepót-dok binnen gekomen etl tot voor de nieuw aangebouwde magazijnen genaderdalwaar deszelfl lading opgeslagen wordt. LEYDEN den 33 junij. Op vrijdag, den 13 dezer, beeft de Leyd. sche maatschappij van Nederlandsche letterkunde hare jaarlijksche verga dering te Lisse gehouden. Twee-en-tachtig van alle kanten zaamgeko- men leden zijn er tegenwoordig geweest. In dezen kring heeft de voor. zifter, de hoogleeraar Siegenbeekin eene plegtige aanspraak, naar ge Woonte de gedachtenis gevierd der sedert de voorgaande bijeenkomst ge» storven leden. Men zag er zich niet minder dan ia door den dood ont rukt, daaronder de hoogleeraars of oud-hoogleeraars Tinga, ten Broecke Hoekstra, Bennet en Th. A. Clarissede dichters Nierstrasz cn B. KHjnj de curator dér Leydsche akademie van fVesele Scholtenen de genees- heer A. van Stipriaan Luïscius, Na hei brengen aan de afgestorvenen Van de hulde der gedachtenisviering, heeft deze vergadering onder an- deren de volgende bijzonderheden opgeleverd. Van twee ingekomen» prijsverhandelingen over het wezenlijk en kenmerkend onderscheid der wel sprekendheid van den kansel, van de pleitzaalvan de raadsvergadering en van de gehoorzaalii één antwoord bekroond geworden, van hetwelk vervolgens bleek schrijver te zijh de héér N. G. van Kampen, eene nieu we eer voor eene pen zoo wel bekend. Nog loopt tot 1 januarij 1830 de tijd der beantwoordihg dézer in het verleden jaar uitgeschrevene prijs vraag Kan men wel met waarheid zeggendat de oud Nederlaudsch» h republiek ooit, in den eigenlijken zin des woords, een* vasten staan» vorm 'Constitutiegehad heeft? Moest niet het onbepaalde en wan- kelbare van haren vorm, uit den aard, aanleiding geven tot die hevl- ge beroeringen, welke haar gedurende haar gansche bestaan geschokt hebben En welke heilzame lessen en gevolgen levert deze wijze van beschouwing voor den beschrijver van hare geschiedenis op?" Bij de ze stoffe is thans, om tégen 1 JanunXij 1831 naar den prijs te schrijven, dit onderwerp gevoegd: „Eene oordeelkundige vergelijking van de voornaamste prozaschrijvers der 17de en 18de eeuw en die van on- zen leeftijd; zoo ten aanzien van woorden en spreekwijzen, als van de regels der taalkundedoor hen gevolgd." Onder de opmerkelijke handelingen van de vorige vergadering was de instelling, om, te beginnen met het jaar 1830en onverminderd den geregelden lpop der prijsopga ven van drie tot driejaren, de gewone gouden medaille der maatschap pij toe te wijzen aan den Schrijver van eenig oorspronkelijk werk, in den tijdkring der laatste negen of tien jaren in ons Vaderland in het licht verschenen, in een der drie vakken van Vaderlandsche geschiede nis, taalkunde en welsprekendheid, en dichtkunde. Om de eerste uit voering hiervan tegen de vergadering van het volgend jaar voor te be reiden is in de tegenwoordige bijeenkomst de vereischte commissie be noemd. Zeven-en-twintig nieuwe leden, eindelijk, zijn er verkozen, 19 uit de Nederlanden, 8 daarbuiten. De laatsten zijn: de Engelsche beoefenaar van alle Europesche letteren John Bowring; de bisschop van SeelaudF. Munterte Koppenhagen, en drie professoren aldaar, Mül- lerRafh en Raskde Breslausche professoren Büsching e n vonder Ha gen, en Schleyermacher, bibliothecaris te Darmstadt. MIDDELBURG den 26 junij. Thans zijn door Z. M.bij beslyic van den ao dezer, de bekende vroegere wijzigingen, ten aanzien van het collegium philosophjcumbevestigd: hetzelve bepaalt, dat, te reke nen van dien daghet bezoeken van dat collegie door de jonge lieden welke zichin de bisschoppelijke seminarien of kweekscholenaan de studie der godgeleerdheid wijdenophouden zal verpligtend te zijn maar facultatief zal wezen. Bij een ander besluitvan dienzeifdeiidag heeft Z. M.in den tusschentijd dat al de .bisschoppelijke zetels in dit rijk vervuld worden, de tioodige verordeningen daargesteld ter voor- loopige bepaling hoedanig en op welke eene wijze de Roomsch-Katho- lieke jonge lieden, welke zich aan den geestelijken stand wijden, en de voorbereidende lessen van gemeld collegie niet hebben bezocht, noch hun examen aldaar hebben ondergaan, in de bisschoppelijke seminarien zullen kunnen worden toegelatenom in dezelve hunne godgeleerde studiën te volbrengen. Beide besluiten zullen wij nader in hun geheel roededeelen. Z. M. heeft den 33 de hooge school van Luik met een bezoek vereerd. Hoogstdezelve is door den hoogleeraar Destriveauxin naam van den akademischen senaat, en daarna door den heer Doiez, in naam van zijne mede-studenten, begroet, welke laatste onder anderen zeide Wij zijn gelukkig, Sire! van in ons midden een* Koning te bézit ten welke het eerst de zoo lang gesmoorde woorden vaderland en vrij heid heeft doen hooren. Uwe edelaardige inboezemingen vinden een weerklank in alle hartenen telken male als het Vaderland zijne kinde ren zal behoeven, zujt gij dezelve rond uwen troon zien scharen, op die kreet van verceniging en héii van: leve de. Koningt ZEE-TIJDINGEN MIDDELBURG den 35 junij. Heden is ter reede gearriveerd het schip Middelburg, kapitein CorneÜs fioot, van Batavia. Extract uit eenBrief van Suriname, 5 Mei 1839. „Dienzelfden dag (3 mei) is ook hier van de eilanden binnengeko men Zr. Ms. brik van ootlóg de Valk, met een schooner-kaper en

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1