N». 74. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zatnrdag 20 Jun(j 1829» NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 13 junij. Eergisteren is het huwelijk van Z. K. H. prins Willemmet H. K. H. de prinses Augusca hertogin van Saxen.Weimarvoltrokken. Gisteren hebben HM. MM. de keizer de keizerin van Rusland met de koninklijke familie de opera bezocht, waar de Agnes van Hohenstaufendóór den algemeenen directeur der muziek, den ridder Spontini gegeven werd. Z. M. de keizer van Rusland is heden weder naar Warschau ver trokken. FRANKFORT den 14 junij. 1. M. de koning van Pruissen heeft zijnen kleinzoon den erf-grootvorst van Ruslandtot chef van eer. re. gement uhlanen benoemd. Volgens hetgeen men uit Belgrado verneemt, schijnt het, dat de Turken het groot voordeel van krijgstucht onder de soldaten beginnen in te zien en de Europesche taktiek op prijste te stellen. In het ge- vecht bij Prawodi moet hunne artillerie, die sedert den vorigen veld- togt aanmerkelijke vorderingen gemaakt heeft, groote diensten hebben bewezenen hunne geregelde troepen hebben zich in het open veld manmoedig gedragen. De groot-vizier, die, hoe de Turken ook opge ven van de overwinningwelke zij bi] dat gevecht behaald zouden heb ben echter naar Schumla teruggetrokken iszou nu met 40,000 man naar Silistria op marsch gaan, om die vesting, waarin men zegt dat 16,000 inwoners en eene bezetting van 12,000 man zfch bevinden, te ontzetten. Hussein-pachadie thans te Rutschuk bevel voert, moet een gedeelte zijner rnagt vereenigen met het garnizoen van Turtukai en ook tegen Silistria opbreken ten einde bij den aanval de flank van den groot-vizier te dekken. Hieruit schijnt men te mogen opmaken, dat het belegerings-korps voor Giurgevvo niet veel beduidend is; de magt der Turken aldaar wordt op 50,000 man begroot. De Russen, zegt men, hebben 35,000 man voor Silistria staan Natuurlijk zullende Turken niets onbeproefd laten om den val dier plaats te beletten, en het is dus niet onwaarschijnlijkdat het aldaar tot een gevecht zal ko menwaarvan de uitslag een grooten invloed op het voortzetten van den veldtogt kan hebben. De pacha van Belgrado, wien het handhaven der goede orde in Servie toevertrouwd is, neemt zeer strenge middelen bij de hand om zich van dien last te kwijten en heeft de hoofden der Serviers verantwoordelijk gesteld voor alle wanorden, die in het land mogten gepleegd worden. Men verneemt, dat de generaal Geismar, den 23 mei, te Czo- poi was. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 13 junij. Hoezeer de Courier onlangs den Times ver weet in deszelfs redeneringen omtrent den krijg in het Oosten te zeer naar den kant van Turkye over te hellenkan eerstgenteld blad zelfs kwalijk zoodanige partijdigheid onderdrukken. Dagelijks vat het, bij voorkeur, de berigten op, welke eenigzins gunstig voor de Turken luiden, of vetgrooc de geruchten van voordeelendoor dezen op de Rus sen behaald. In een van deszelfs jongste hommers, zeide de Courier. dat het te beklagen is, dat de Turken, die voor het ovetige zoo groo te vorderingen in de krijgskunde hebben gemaakt nog het gebruik rriet hebben aangenomen, om bulletins van hunne krijgsverrigtingen uit te ge ven waardoor men met meerdere zekerheid over den tegenwoordigen oorlog zou kunnen oordeelen en zich niet met de partijdige berigten uit het Russische leger afkomstig, zou behoeven te behelpen. De openbare verkooping van schilderstukken van den beroemden West heeft 25,000 guinjes opgebragt. Het groote stuk, de opgewekte Christus is voor 3,000 guinjes verkocht; een ander, uit de Openbaring van Jö- hannes genomen, en door West in zijn 80ste jaar geschilderd, voor 3,000; de dood van Nelson voor 850, enz. De heer O'Connelldie zich veel moeite geeft om voor het graafschap Clare tot lid van het parlement herkozen te worden moet zich bjj verschillende gelegenheden allerhevigst tegen het ministerie en de Protestanten uitgelaten en eene taal gevoerd hebben, die weinig ge schikt is om oude veten te doen vergeten en de zoo wenschelijke een- dragt te bevorderen. Luidens berigten van New-Yorkvan den 8 mei, wint de nieuwe president, de generaal Jackson meer en meer de genegenheid des volks en nemen de verschillen, door zijne verkiezing ontstaan, een einde. Het Amerikaansch bijbelgenootschap heeft, den 15 mei, hare jaarlijksehe vergadering gehouden, bij welke gelegenheid gebleken is, dat haar inkomen, gedurende het afgeloopen jaar, 143,184 dollars be dragen heeft, en dat zij 846,397 bijbels heeft uitgedeeld. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 16 junijZijne Exc. de luitenant-generaal van den Bosch, benoemd gouverneur-generaal over Nederlands-Indie is gisteren uit deze residentie vertrokken, ten einde zich binnen weinige dagen, aan boord van 'srijks fregat de Rupel, naar Java, in te schepen. De heilbeden van het vaderland vergezellenden man, wiens bekwaamhedenkarakter en menschlievende gevoelenshet in hem door den Koning gestelde vertrouwenten volle regtvaardigen. De aandacht van Nederland is dan ook ten sterkste op deze zending gevestigd. Om Java nog weder datgene voor het moederland, te doen worden, dat het zijn kan daarvoor behoort een man aan het hoofd der Indische rege ring te staan, die bij eene grondige kennis van zaken, eenen vasten wil, en bij standvastigheid menschlievendheid en goedheid paart. Niemand die hem slechts eenigzins kent, zal deze groote begaafdheden ontzeg gen aan den edelen van den Boschdie, als de stichter van Frederiks- oord de eeretitels van menschenvriend en vaderlandlievend burger te regt heeft verworven. Moge hij ook in Indie, met denzelfden gelukkigen uitslag, voor het heil van Java en Nederland werkzaam zijn Wij vernemen tevens dat Z. M.bij besluit van den 6 dezer, het personeel heeft bepaalddat met den gouverneur-generaal naar Java zal vertrekken. De heer J. van Schoorvroeger tweede secretaris bij de hooge Indische regering, is daartoe, indie betrekking hersteld. Tot ambtenaren van de eerste klassevoor de burgerlijke dienst in Nederlands-Indiezijn benoemd de heeren: J. L. Moufon en mr. J. H. van den Bosch, die den gouverneur-generaal bereids in zijne missie naar de West-Indie Vergezeld hadden tot ambtenaar van de ttVeede klasié de heer L. IV. II. de Munnicken tot ambtenaar van de derde klasse, dS heer G. Hasselman. ROTTERDAM den 17 junij. Heden zsijn op de koninklijke werf* alhier gelukkig van stapel geloopen het fregat Jason, van 44 stokken» en de brik de Vliegende Visehvan 14 stukken. Ook is het fregatschip Bataviagevoerd zullende worden door kapit. A. Schaap, groot 450 lastenvoor rekening van den heer A. van Hoboken gebouwdop de scheepstimmerwerf Rotterdams tVelvaren door den bouwmeester B. dé Hoog, aldaar van stapel geloopeneil daarna', voor dezelfde rekening, de kiel gelegd voor een fregatschip ter grootte van 300 listen, aan hetwelk de naam de Vrouw Mariagegevetj is. MIDDELBUR G den 19 junij. Z. ExC. de minister van biniletiland* sehe zaken heeft, onder dagteekening van den 26 mei j!., aan de proviri-» ciate school-commissien eene circulaire toegezondenWelke hierop he- derkomti Het zal u al reeds bekend zijn dat het Zr. Ms. begeerte isdat er, zoo spoedig mogelijk, eene organieke wet, benevens de noodige re glementaire bepalingen, nopens het openbare onderwijs zullen Wordeil opgesteld. Terwijl men zich alzoomet dit belangrijk onderwerp Onledig houdt; moet ik wel zeer verlangen het oordeel der commissien van onderwijs te kennen over een punt, waaromtrent thans een groot verschil Van ge voelens plaats grijpt, Ik bedoel namelijk, of het voegzaam kan zijh en strookende Wet het belang van een goed en wel geregeld onderwijstoe te staan dat per sonen, die eenen rang of akte van algemeene toelating hebben verkre gen, zich, naar hunne eigene verkiezing, in eene gemeente of in een oord, hetzij stad of dorp, ais bijzondere onderwijzers mogen riedérZet- tendan welof het getal der onderwijzers naar aard der plaatselijke omstandigheden en in evenredigheid met de behoeften der bevolking be hoort bepaald te woiden. Mijn verlangen isdat gij u met dit vraagpunt in eene volgende vef. eeniging bezig houdt, en dat het beredeneerde advieshetwelk daarover mogt worden uitgebragt, onverwijld aan de heeren leden der gedeputeer de staten worde in handen gesteld, welke laatsten ik verzoeke, Wij zulks, tevens met hunne bedenkingen, te doen toekomen." Volgens een der Zuidelijke bladen, is er een besluit, omtrent bet gebruik der beide talenthans aan den Raad van State onderworpen doch is hetzelve slechts betrekkelijk de opstelling der contraetenannon ces en affiches. Het zal geoorloofd zijn elke akte in eene andere dan de nationale taal op te maken, wanneer eene der partijen niet tot de Vlaamsche provinciën behoort, of wanneer de akte bestemd is om in eene Waalsche provincie of buitenslands te dienen voorts Zal het vrijgèla- ten zijn de annonces en affiches in zoodanige taal te doen als verkozert zal worden. - Maandag is te Antwerpen de inschrijving voor de geldleening tol het bouwen van een algemeen handels-entrepot in die stad geopend, welke leening door Z. M. den Koning gewaarborgd is. De gevraagde som is slechts van zevenmaal honderd duizend guldenen ten tWeé uren na den middag was reeds meer dan voor zes-en-dertig millioenen gulden ingeschreven. De Koning, den 17 dezer, ten half ia uren des voorWiddags van Namen vertrokken, is des namiddags ten 5 uren weder te Brussel gear riveerd Z. M. is ook op dezen togt met alle blijken van hooge achting ontvangen. De Courrier des Pays-Bas heeft dezer dagen gemeld, dat eene bijeenkomst der studenten van de universiteit van Luik, waarin over eelt adres aan Z. M. den Koning, bij zijn aanstaande bezoek dier stad, zou worden geraadpleegdop eene vrij oproerige wijze is afgeloopenmet het bijna eenparig geroep vans Geen adres! geen complimentenleve de Potter 1 leve de vrijheid van het onderwijs 1 leve het vrij gebruik der F-ransche taai I weg met het ministerie! - Hierop Behelzen de dagbla den van Luik drie stukkpn, welke bewijzen dat de door den Courrier gegevene berigten onwaar zijn, en als vuige laster moeten worden be schouwd. De twee eerste stukken zijn brieven door twee studenten dier hooge school, aan den Courrier Universel en den Courrier des Pays- Bas gerigt; deze beide brieven, geschreven door ooggetuigen van at hetgeen is gebeurd, behelzen de omstandigste berigten over de twee bijeenkomsten, welke hebben plaats gehad, waardoor laatstgemeld dag blad volkomen wordt gelogenstraft. Twee honderd studenten waren ge tuigen dat niet een enkele stem deze bovengemelde kreten heeft doen hooren. Het derde stuk is een brief van den heer inspecteur-generaal IValteruit Luik den 15 dezer, gezonden aan den Courrier des Pays- Basdoch niet door hem, maar door de Cazette des Pays-Basgeplaatst: want ook hieruit ziet men thans de doorgaande kwaadaardige strekking der tegenwoordige ultra-oppositie bladendat zij de hun toegezondene wederleggingen niet plaatsen, of, zoo zij er ai iets van zeggen, dezel- Ve yerdraaijen en verminken. In berigten van Batavia, gedagteekend den 17 januarij jl.vindt men een rapport van Zijne Exc. den luitenant-gouvernenr-generaal de Koek uit de vorstenlanden, van den 6'januarij. Daarin wordt gemeld, dat onderscheidene kleine sterkten tegen den vijand opgeworpengeheel vol. 'tooid waren, en reeds het nut deden gevoelen, hetwelk men daarvan verwacht had. Deze sterkten werden van den noodigen leeftogt en krijgs behoeften goed voorzien. Er hadden in den laatsten tijd ecnige kleine schermutselingen tusschen de Nederlandsche troepen en de muitelingen plaats gehad waarin de eerste steeds de bovenhand hebben behouden. Bij eene dezer ontmoe tingen was van onzen kant de wachtmeester Raoel door een' lans-steek, gevaarlijk gekwetst geworden. BESTUREN ex ADM1NISTR/JTIEN. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver. teert, dat van Maandag den 22 dezer, ten zijnen Kantore, zullen wor den uitbetaald alle de Tractementenaan de Civile, Militaire en Gees telijke Ambtenarenin deze Provincievervallen den 30 dezer. Middelburg, den 19 Junij 1829. De Administrateur voorn. P. P O u s.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1