coiriöt N°. 73. MIDDELBURGSGHE Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. DÜ1TSCHLAND. FRANKFORT den 12 junij. In berigten uit Warschau Wordt te kennen gegeven dat keizer Nicolaasna eene zamenkomst met den koning van Pruissen gehad te hebben, voornemens zou zijn om zich wederom naar de armee te begeven, en dat uit het binnenste van Rus land een korps versche troepen van 40,000 man in aantogt wasom de Russische legermagt aan de Donau te versterken. In de vorstendommen nemen, even als in Bulgarije, de besmettende ziekten eer toe dan af. Volgens de laatste berigten van de Servische grenzen werd in Bel grado veel gesproken van een bloedig gevecht, hetwelk den 16 of 17 mei bij Pravadi had plaats gehad. De Turken schrijven zich daarbij de overwinning toe, waarmede echter de groot-vizier, die hen in persoon aanvoerde, zijn voordeel niet schijnt te hebben kunnen doenuit hoof de hij het berigt ontving dat de hoofd-armee der Russen op Silistria marcheerde, ten gevolge waarvan hij, na 24,000 man, meest ruiterij, ter in bezithouding van de hoogten bij Pravadi achtergelaten te hebben, naar Schumla zou zijn terug getrokken om Silistria nader en meer in het middelpunt der oper'ntien re zijn. Ook bij Aidos zouden de Turken eene aanmerkelijke magt verzameld hebben welke hoofdzakelijk tegen Sisebolis bestemd zou zijn Van eene anderen kant moet het, ten ge volge van eeneri uitval der Turken uit Widdin, bij Kalefat tot een scherp gevecht tusschen hen en de Russen gekomen zijn, waarbij wel de Turken terug gedrongen zijn, maar waaio'oor alle voornemen der Russen om op dat punt de Donau over te trekken, vooreerst geheel verijdeld is geworden Te Belgrado meende men steeds, dat de groote- beer Z'ch in persoon naar de armee begeven zou. Met officiële dagblad van Petersburg van den 4 dezerbehelst het volgende berigt uit Tiflis, van den 2 mei, hetwelk de tijdingen, van elders, omtrent de vijandige houding van Perzie tegen Rusland, schijnt te wederspreken De prins Chosrew-Mirzajongere zoon van Abbas- Mirza, die van de Perzische regering in last heeft, aan de Russische ophelderingen omtrent de ongelukkige gebeurtenis, waarvan de Russi sche gezant te Teheran het slagtoffer is geweest, te geven is de Araxcs reeds gepasseerd en bevindt zich op Russisch grondgebied." Volgens eenen te Stokholm uitgegeven staat der bevolking van Zweden, is het getal der inwoners, gedurende de 5 jaren van 1820 tot 1825, met 69,212 zielen aangegroeid, en bedroeg de bevolking op 31 december 1825 een getal van 2,771,252 zielen, waaronder 10,499 ade- lijken, 13,977 geestelijken66,604 burgers, en de overige boeren. De land- en zeemagt telde alstoen in werkelijke dienst 40,159 soldaten en matrozen en 2199 officieren. Joden vindt men in Zweden 845. In een der dagbladen vindt men de navolgende opgave van het per soneel hetwelk de Roomsch-Katholieke kerk had gedurende het jaar 1828: Een Paus, 54 kardinalen 13patriarchen117 aarts-bisschoppen, 644 bisschoppen, 43,000 geestelijken in Spanje, 32,000 in Frankrijk, 30,000 in Italië, 18,000 in Oostenrijk, 9,000 in Portugal, 7,000 in Europeesch Rusland, 5,500 in Hongarye4,000 in Pruissen, 2,60c in de Nederlanden, 2,000 in Ierland, 600 in Zwitserland, en een onbe kend getal in de overige gedeelten der wereld; 147,000,000 Katholie ken in Europa, 26,000,000 in Amerika, 4,000,000 in Azia3,000,000 in Afrika, en 1,000,000 in Australië, Nagenoeg 182 milliocn mcnschen. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 13 junij. Het begint allengs beter te gaan in sommi ge fabriekplaatsenen in eenige is reeds meerder volk aan den arbeid ge steld. Men verwacht eene toenemende, doch langzaam voortgaande, vermeerdering van werk. Volgens de laatste tijdingen uit Amerika zijn de fabrieken in Massa- chusets en naburige staten ook in een zeer kwijnenden toestand. - Eergisteren heeft men hier de tijding ontvangen, dat Missolunghi en Anatolico gekapituleerd hebben, en dat^ Lepaiito zich aan deGrieken. heeft overgegeven. FRANKRIJK. PARUS den 12 junij. De kamer der afgevaardigden zet dagelijks hare beraadslagingen over het budjet der uitgaven over 1830 voort, èn heeft achtereenvolgende daarvan die der ministerren van buitenlandsche en geestelijke zaken, met gedeeltelijke aanneming der op onderscheidene posten voorgedragen veranderingen vastgesteld. In de zitting van he den is de kamer begonnen met de behandeling van het budjet van het ministerie van binnenlandsche zaken. De kamer der pairs heeftmet bijna eenparige stemmenaangeno men het ontwerp van wetbetreffende de organisatie der militaire regt- banken alsmede dat, wegens de vermunting der oude geldspeciën, en datwegens den afstand van de beurs aan de stad Parijs. Men spreekt hier van een huwelijk van de jonge koningin donha Maria met eenen Franschen prins. De Courrier de la Haute Marne deelt de volgende gebeurtenis mede, welke in de gemeente Ciry-Ie-Chateau heeft plaats gehad. Een bewoner van dat dorp werd ongesteld en verviel in eene slaapziekte, waaraan hijzoo men meendeoverleed. Hij werd hierop begraven'. Eenige personen zeiden dat de overledene naar geen dooden had geleken, en zulks deed het gerucht ontstaandat hij welligt levend begraven was. De vrederegter, vergezeld van een geneesheer enden adjunct- maire-, begaf zich daarop naar het kerkhof, deed de kist openen en vond wezenlijk den man dood, doch het lijk in eenen toestand, die maar al te duidelijk beweesdat men hem levend begraven had. NEDERLANDEN. MIDDELBURG den 17 junij. De eerste klasse van het koninklijk Nederlandsche instituut van wetenschappen, letterkunde en schoone kuns ten, meermalen de vermelding van vergiftiging van het brood met blaau- we vitriool of zwavelzuur koper gezien hebbende, heeft het van aange legenheid gerekend, om, daar het brood een zeer algemeen en dage- lijksch voedsel is, eene gewisse en gemakkelijke opsporing van het ko per in het brood algemeen kenbaar te maken, en daartoe den uitslag der proevendoor twee van hare daartoe aangezochte leden in het werk ge steldopenlijk mede te deelen. Drie middelen worden daartoe opgegeven, en als het eenvoudigste van 'i' alle het volgendei Men breke 1 once 25 wigtjes Vati het te onderzoeken bróód jn kfeitsé brokjes, overgiete dezelve in een langwerpig molglas met een mengsel van 2 oneen 50 Wigtjes water en 20 droppels Overgehaald zwaVelzüur J roere de massa van tijd tot tijd met een glazen staafje Om en steke, dit verloop van eenige uren, een blank ijzer staafje"in dezelvei Is dn'arin koper bevat, zal dit zich weder aan het ijzer aanzetten. Ten minste is zulks waargenomen met het brood, waarin op de 3 Ontren 75 wigtjes eene oplossing van 1 grein blaauwe vitriool of zivavelzuur koper ge* daan was. Te Brussel is thans eene zoogenaamde geZolidheids.baklterij öpge- rigt, welke het brood tegen 2 centen minder dan elders verkoopt. Üe toeloop is aldaar zoo groot, dat men heeft noodig geoordeeld, eetiigd maatregelen van politie te hemen. -«- Eene missiveonder dagteekening van den 25 mei jl.door höt ministerie van buitenlandsche zaken aan de heefen gouverneurs der vel schillende provinciën van het rijk gezonden, houdt in i dat, daar dd regering voornemens is, bij haar volgend verslag nopens het onderwij*, aan de Stacén-Generaal eenen vergelijkenden staat mede te deeleh be treffende den staat Van liet lager onderwijs in het jaar 1817 en 1828 de gouverneurs worden uitgenoodigdom al de inlichtingen, Welke hiertoe mogten noodig zijnbijeen te verzameleneh dezelve aan delf minister van opgemeld departement over te leggen. De Staats-Courant maakt, sedert eenigen tijd, sucdessiveÜjk de twee-en-twintig wetten publiek, houdende wijzigingen in de reeds voor gestelde wetboeken. Zij voegtin haar hommer vatt den <5 dezerdaar* bij de wet, houdende afschaffing van het wetboek Napoleonnaar mate! van het invoeren der vijf nieuwe Wetboeken. Bi) deze WetWaarbij onder anderen het wettelijk gezag van het Romeihsche fegt. Van op gemeld tijdstip te rekenen wordt afgeschaftworden ook nog de te. genwoordige wetten op de zameiistelling der regterlijke magtmitsgaders de daartoe betrekkelijke verordeningen, afgeschaft, op den dag def in voering van de wet van 18 april 1827, op de Zamenstelling der reg. terlijke magt en het beleid der justitie. Voorts wordt bij deze wet bd- paald, dat de 12de titel van het eerste boek Van het Burgerlijk Wet* boek, handelende over de akten van den burgerlijken standonmiddellijk zal volgen op den 2den titel vftn dat boek en dat de 5de titel van het derde boek, handelende vart Schenkingenzal worden geplaatst na den 9den titel van hetzelfde boek. Bij besluit van Z. M.van den 30 april tl.Zijn de gedeputeer de staten van de Noordelijke provinciën gemagtigd gewordenom in de gevallen, datdoor plaatselijke omstandigheden, het omringen der kerk hoven met steenen muren een te groot bezwaar voor eene gemeente zou opleveren, alsdan, na een voorafgaand onderzoek, te beslissen, of aan zoodanig eene gemeente eene vrijstelling daarvan zon worden gegeven doch echter met dien verstande, dat de begraafplaatsen, bij gebrek van muren altijd met palissaden of roosterwerk omringd moeten worden en nevens welke ook doornheggen geplaatst kunnen wordenten einde des verkiezende, de palissaden of het roosterwerk in het vervolg té vervangen. Verder worden de gedeputeerde staten bij dat besluit ge last, om alle drie maanden een' staat aan het departement van binnen- landsche zaken in te leverenbehelzende de verleende vrijstellingen benevens eene opgave van de redenen, welke hen daartoe bewogen hebben. Door Z. M. is aan de fuseliers bij de 15de afdeeiing Infanterie, Toussaint en Leyderaten aan den molenaar .7. B. Seghersnabij Ant werpen, welke, in den avond van den 25 april 11., bij gelegenheid van het plaats gehad hebbende ongeluk, buiten de Roodepoort aldaar, met de diligence van de ondernemers van Gent en comprijdende van Ant- werpen op Amsterdam, door het aanbrengen van hulp als nnderzins, bij. zonder hebben uitgemunt, toegekend, aan den eerstgenoemden de zilve ren medaille van de eerste grootte, en aan de twee laatstgenoemden die van de tweede grootte, welke medaille is ingesteld ter belooning van edele en menschlievende daden. Men verneemt, dat Z. M. goedgunstiglijk eene leening van ƒ25,000 heeft versterkt aan de heeren Hetidrickx en Couvreurwier fabriek, on langs, te Gent, geheel is afgebrand. De daardoor aangerigte schade be liep circa ƒ66,600, terwijl de fabriek slechts voor ƒ34,000 geassureerd was. Z. M. de Koning in den morgen van 11 te Enghlen, in de pro vincie Henegouwen aangekomen zijnde, isin den avond van dien dag, te Doornik gearriveerd en van daar den 13, des avonds, naar Mons vertrokken. Het schijnt, dat Z. M. voornemens is, zich, den '5» 0Vl?r Thnin en Charleroy naar Namen te begeven. De officieren der schutterij te Brussel, zullen Z. K. H. den Prins van Oranje den 22 wederkeerig een maaltijd geven. In de Ltithersche kerk te's Gravenhage worde sedert eenige dagen geene dienst gedaan, ten gevolge van het ontdekken van een Zeergroot gebrek in het dak van dat kerkgebouw, waarvan men bevonden heeft, dat verscheidene balken langs den muur zoodanig vergaan en vermolSemd zijn, dat zij reeds werkelijk beginnen los té laten en dreigen naar bene den te storten. Men is bezig met de noodige maatregelen te beramen om in dit gevaar te voorzien en het gebrek te herstellen, dat met zeer groote kosten gepaard zal gaan. Intusschen is aan de Luthersche ge meente het gebruik der Nieuwe kerk goedgunstiglijk toegestaan. Men meldt uit Vlaardingen, dat 128 schepen dit jaar deel zullen nemen aan de groote of zoutharingvisscherij10a behooren daarvan aan de Maas te huisen 26 in het noorderkwartier. Den 10 dezer heeft de eerste algemeetie vergadering van hethoofd. bestuur en de correspondenten der maatschappijtot verzachting van het lot van behoeftige kraamvrouwenenz., in de provincie Noprd-Brabant?, in het gotiverneinents-gebouw te '5 Hertogenbosch plaatsgehad. Uit het aldaar gedaan verslag wegens het verrigtte door de maatschappij gedurende het eerste jaar van haar bestaanis gebleken dat dezelve gerekend tot den 1 april II,, bereids werkzaam is geweest in 21 ver! schillende gemeenten dier provincie en, aldaar aan 144 behoeftige kraamvrouwen onderstand iij goederen cn in geld heeft kunnen verlee- nen. Voorts, dat bij het einde van genoemd eerste jaar (op den 30 april II.) de maatschappij reeds 627, zoo corresponderende als gewone «- tTkX .'Ti >9? t'rtaw(w,\ ih ii Te jé T IS jnnij 1820*

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1