N°. 72. Ik <3 MIDDELBURGSCIIE COURaNt, <m3 Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 8 junij. Eergisteren avond is niet alleen H. M. de kei zerin van Rusland alhier aangekomen, maar ook alleronverwachts Z. M. de keizerbenevens de troonsopvolger. Heden zijn alle de vorstelijke personen alhier vereenigd naar Postdam vertrokken ten einde aldaar den groot-hertog en de groot-hertogin van Saxen Weimar te ontmoeten. Omtrent de aanleiding tot 's keizers komst loopen verschil lende geruchten. Men heeft officiële berigten uit het leger voor Silistria, tot den 29 mei. De dadelijke belegering dier vesting is begonnen, en in den nacht van den 26 op den 27 is de eerste paralel geopend. De vijand heeft de werklieden weinig verontrust, doch in den nacht win den 27 op den 28 eenen vrij hevigen uitval op den linker-vleugel ondernomen die echter, met verlies, is afgeslagen. De generaal Roth vereenigt zijn korps voor Kosludschi. De groot-vizier bepaalt zich bij het bezetten van zijn leger van Schumlaen heeft eene voorhoede te Bulanik, FRANKFORT den 9 juni/. Volgens bijzondere berigten uit Konstan. tinopelis de Fransche generaal Hullot in Turksche dienst getredenen door den sultan als het opperhoofd benoemd van den algemeenen staf. Men voegt er bij, dat de Turken veel prijs stelden op deze aanwinst, om dat deze generaal hun niet alleen was voorgedragen geworden als een zeer bekwaam krijgsman, maar ora dat hij zich had laten verluidendat welligt zijn voorbeeld navolging zoude vinden bij zijne landgenooten. Hij moet voorloopig zijne goedkeuring hebben te kennen gegeven over de goede houding en de bekwaamheid der geregelde troepen. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 10 junij. De handelaars op Turkije hebben dezer da gen gehoor gehad bij den secretaris van staat voor de buitenlandsche za ken en zijn, zoo men van goederhand verzekert, onderrigt geworden, dat het Britsch gouvernement niet zal gedogen, dat de Russische blok kade verder zal worden uitgebreid dan tot de Dardanellen dat in die blokkade eenmaal is toegestemd, doch dat aan den Britschen admiraal in de Middellandsche zee bevel is gegeven, om te letten, dat dezelve, onder geen voorwendsel hoegenaamd tot eenige verdere haven of kust zoude worden uitgestrekt. De oppositie-partij verspreidt eene menigte geruchten omtrent het bestaan van oneenigheid in het kabinet, het bedanken van eenige minis ters voor hunne posten en het veranderen van het ministerie na de pro rogatie van het parlement. Volgens de verzekering van de ministeriële bladen verdienen alle die geruchten niet het minste geloof. De hertog van Levis verhaalt het volgende geval, hem door den directeur van het godshuis van Glascow aldus medegedeeldDe op perste geneesheer, welke wij hebben verloren, was een man van groote begaafdheidhij was met geestdrift voor zijn vak vervuld en wijdde zich voornamelijk aan de behandeling der krankzinnigen. Hij bepaalde zich niet bij enkele bezoeken, maar om dezelve des te beter gade te slaan, bragt hij soms uren met zulken door, wier rede begon te herstellen, en, rekenende op het vermogen dat hij, door zijne onverschrokkene doch vriendelijke wijze van omgang, op dezelve verkregen had, gebruik te hü geenerlei voorzorg. Deze nalatigheid kon hem echter duur zijn te staan gekomen. Eens klaagden hem eenige bijna herstelde krankzin nigen'over de slechte soep; om zich van de waarheid hiervan te over tuigen trad hij met hen in de keukenwaar eene groote ketel stond te koken. Eensklaps nadert een hunner, een man van groote sterkte, en zegt tot den geneesheermet blikken welke eenen aanval van zinneloos heid aankondigen Doctor! gij zijt dik en veten ik weet zeker, dat, wanneer men u in de ketel wierp, gij ons eene keurige soep zoudt op leveren. Gij moet er in." Zijne kameraden juichen dit toe; zij om. ringen den doctoren reeds maken zij zich gereed om hem in den ke tel te werpen, toen de geneesheer koeltjes antwoordt: „Best! maar ziet gij niet dat mijne kleederen de soep zouden bederven Ik moet mij eerst gaan uitkleeden." Dit vinden zij goed en laten hem de keuken uitgaan. Alzoo werd de doctor door zijne tegenwoordigheid van geest gered en kwam met den schrik vrij; maar wat zou van hem ge- worden zijnindien zij hem ook eens tot kamerdienaars hadden willen verstrekken - De jongste berigten uit Lissabon, loopende van den 14 tot 20 mei 11., maken gewag van nieuwe op handen zijnde gruwelen binnen die hoofdstad. Volgens dezelve heeft dom Miguel, in den loop dier maand, aan eene commissie, uit booswichten bestaande, last gegeven om 100 staatsgevangenen, aldaar in verschillende kerkers zuchtende geregtelijk en strengelijk te ondervragen met oogmerk om eenigen hun ner ter slagtbank te kunnen leiden. Wat hier echter waar van zij dienen nadere berigten op te helderen. NEDERLANDEN. MIDDELBURG den 15 junij. Naar men verneemt, zullen met den eersten julijalle voordragten van wetten en reglementen van alge meen bestuur en alle daarmede in verband staande voordragten onmid- delijk door de hoofden der departementen aan den raad van state worden medegedeeld, welke de ministers deswegens zal kunnen raadplegen, en alzoo, naar behooren onderrigt, z. M. een concept ter bekrachtiging aanbieden, Van goederhand is men onderrigtdat door Z. Exc. den minister van financien geene voordragt hoegenaamd tot algemeene bezuiniging aan den Koning is gedaan, en alzoo bepaaldelijk niet die, volgens welke de traktementen der ambtenaren aan eenige per cents gewijze vermindering zouden worden onderworpen. Op den i julij aanstaande zal, te Vlissingengereed liggen, om op dien dag van daar de reis naar Suriname en Cura9ao aan te nemen 's Rijks stoompakket Suriname, waarover het bevel is opgedragen aan den luitenant ter zee der iste klasse, S. R. van Franckzijnde het gemelde stoomvaartnig, hetgeen op 's Rijks werf te Vlissingen aange bouwd en voorzien is van twee stoom-werktuigen, van honderd paarden, krachten ieder, bijzonder geschikt tot vervoer van passagiers, ingerigt om dezelvegedurende de reisalle gemak te verschaffenen voorts bestemd tot het medenemen van goederenbrievengelden enz. De genen, welke van die gelegenheid verlangen gebruik te maken, om als GElVOüN TE y.VUJ.KK 16 Junij 1829. passagiers naar Suriname of Curapao te vertrekkenzltllën zich-tot dat einde, ten minste zes dagen te voren, dienen aan te melden aan de directie der marine te Vlissingen of te Rotterdam. ZEE-UJDINGEN MIDDELBURG den 14 wei. Heden is ter reede gearriveerd de Ert- gclsche brik Pacifickapitein H. Head van Demerarij voor deze stad bestemd, VLISSINGEN den 13 junijVan Antwerpen zijn de Schelde afge komen, en den 10 en 11 junij van onze reede naar Zee gezeild: The Glascowkapt. J. Banksmet beenderenen Antwerps-Packctkapt, J. II. Ricke, met vlas, beide naar Huil; de Herstellingkapt. C. van der Wind; St. Petruskapt. J. Molleren Phanixkapt. H. Elbring, alle drie naar Archangelmet ballastHojfnungkapt. J. H. Arions Naturakapt. G. J. Schuddeen de Vrouw Catharina kapt. G. Popken alle drie naar Hamburg, met potasch; de Jufvrouw Tresinakapt. J. H. Potje, naar Leithmet boomschors; Hermankapt. P. Moller, naar de Oostzee; de Vrouw Helenakapt. F. S. de Winter, naar Liverpool; Concordiakapt. B. F. Ras, op avontuur; Catharine Carolinekapt. J. J. Schlie, naar Memel; Aurorakapt. J. C. Kraeftnaar Gothenburg, en Patientiakapt. R. M. Lossen naar Noorwegenalle zes met ballast Louisa Augusta kapt. P. Bruger, naar Dantzich met leder; Straph kapt. B. Pendleton, naar Nieuw-York met ballast; Armadellakapt. J. Robertson naar Nieuw-Yorken de Iris kapt. II. M. Hansennaar Fernambucbeide met stukgoederen; Neagaro, kapt. O. Thuyl'znaar Salem, met ballast. Nog is den 10 dezer van onze reede gezeild: Johanna Dorothea kapt. J. Albrecht, van Dantzich naar Havre-de-Grace gedestineerdmet tarwe. Eergisteren is alhier ter reede gekomen: Gustaaf Adolf. kapt. C. P.J. Titinghoffvan Stokholm naar Rouen gedestineerdmet tarwe. Voorts zijn, den 10 en 11 dezer, voor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomen Hosten kapt. M. Holstvan Gothenburgmet houtwaren the Mat' ket Maidkapt. W. Stocks, en la Belle Alliancekapt. O. A. Wilman, beide van Londen, met stukgoederen. BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat de KERMIS of JAARMARKT dezer Stad zal aanvangen op den 23 Julij aanstaande, des middags ten 12 uren,, als wanneer dezelve door het spelen der Klokken zal worden aangekon digd, en dat dezelve zal duren tot middernacht van den 6 Augustus daaraanvolgende.: Dat geene BedelaarsDobbelspelersHoroscooptrekkersLoterijspe- IersKwakzalvers of Draaiborden zullen worden toegelaten. Dat de Kooplieden of Vertooners van Openbare Vermakelijkheden hunne Kramen en Tenten niet anders zullen vermogen op te slaandan op zoo danige plaatsen, als daartoe, op hun verzoek, zullen worden aangewe zen door den Controleur der Plaatselijke Belastingen, als gekwalificeerd tot het toezigt over de invordering van het Marktgelddoor welken deswegens de noodige advertentien zullen worden gedaan. En eindelijk, dat de zoodanigen, die begeeren Publieke Vertooningen te doenof Bals en Vauxhals te gevenhiertoe van Burgemeester en Wethouders permissie zullen moeten verzoeken, na alvorens ten Kantore van den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier, gevestigd in de Abdij, Lett. A. No. 51, te hebben voldaan aan de verpligtingen welke bij de bestaande verordeningen op het Regt van Patent ten hun nen opzigte zijn voorgescheven. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, en wijders in dezer Stads-Courant geplaatst Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 Junij 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordnnnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BIJLEVELDSecretaris. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zuilen worden geveild: Te AMSTERDAMop Maandag den 22 Junij 1829: 25,761 Balen en 24 Vatjes Java KOFFIJ en 3,101 Sumatra KOFFIJ. Te ANTWERPENop Donderdag den 25 Junij 1829.' 22,651 Balen Java KOFFIJ. Te ROTTERDAMop Dingsdag den 30 Junij 18 29 25,572 Balen Java KOFFIJ. De Maatschappij geeftbij deze aankondigingde verzekeringdat zij voor hare gewone Najaars-Veilinggeene andere Koffij dan de hier bovengemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op den 1 Junij en de Notitien van Veiling op den 15 dier maand worden uitgegeven. 's Gravenhage, den j5 Mei 1829. G. SCHIMMF.LPENNINCK, President. DE CLERCQSecretaris. ADVERTENTIEN. J-Jet heeft den Almagtigen God behaagd, onze waarde Moeder, ADRIANA BUKETl Weduwe J. G. WENNING, op den 10 dezer, in den ouderdom van 63 jaren door den dood van ons weg te nemen en zoo wij hopen tot een beter leven over te voeren. Gevende hiervan op deze wijze kennis aan Vrienden en Bekenden. Middelburg MARIA WENNING. den 12 Junij 1829. HELENA W E N N I N G. De Affaire zal door ons worden gccontintiëerdbij voortduring ons in ieders gunst aanbevelende.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1