N°. 70. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 3 junij. In de Pruisische staats-courant leest men we derom herigten van het oorlogstooneelwelke uit het Russische leger voor Silistria gezonden en van den 22 mei gedagteekend zijn. No pens de verrigtingen voor Silistria wordt daarin slechts gezegd, dat er ijverig gewerkt wordt aan de toebereidselen tot het beleg dier vesting, en dat de Turksche bezetting zich vrij stil houdt. Belangrijker is het navolgènde gedeelte van'het bedoelde legerberigt: Zoo even heeft men alhier van den generaal Roth eene tijding ont vangen nopens een aanmerkelijk voordeeldat dezelve op den groot vizier behaald heeft. Deze had namelijk eenen uitval uit Schumla ge daan ten einde zoo mogelijk Parawadi te vermeesteren. Generaal JUISt begonnen de verschillende troepen bijeen te trekken, met wefke hij den veldtogt moest openen; doch de regementen welke zijne afdeeling moesten uitmaken, waren nog niet alle op de aangewe zene verzamelplaatsbij de schans Eski-Arnautharop een uur afstands van. Para wadi, aangekomen, alwaar zich nog slechts 6 bataillons voet volk, ioo kpzakken en 12 stukken geschut bevonden. Deze zwakke afdeeling werd den 17 mei, des morgens ten half vier uren, door den groot-vizier met 15,000 man voetvolk en ruiterij aangetast. Gedurende vijf uren boden de regementen SelenguinskOchotsk en Yakutsk den hafdnekkigsten tegenstand aan den vijanddie hen geheel omsingeld had. Tegen 9 uren rukte de generaal-majoor Wachter, met4bataillons, 4 stukken geschut en 2 regementen kozakkenvan de zijde van Dewno op. De vijandelijke ruiterij, die zich in den rug van den generaal Roth bevond, verstrooide zich hierop terstond, en ook de groot-vizier, die zijn ontwerp scheen op te geven, trok tot aan het dal van Newcza terug. De strijd scheen geëindigd te zijn doch nadat de Turken eene ver sterking van 10,000 man uit Schumla gekregen hadden, meende Reschid- pacha op nieuw eenen aanval te moeten wagen. Tegen drie uren na den middag trok eene afdeeling Turksche ruiterij omstreeks 4000 man sterk, langs de hoogten, die tusschen onze afdeeling en Parawadi gele gen waren, en scheen om den linker-vletigel'van den generaal Roth heen te willen trekken. Genoemde generaal het voor noodzakelijk hou dende deie beweging tegen te gaan, zond het regement Ochotsk en het Jtste regement jagers, met zes kanonnen, benevens een batailjon van het regement Yakutsk en een van het 39ste regement jagersmet 4 kanonnentegen den vijand af. De twee eerstgenoemde regementen Verden dadelijk door de vijandelijke ruiterij omsingeld, welker aantal elk oogenblik toenam; terwijl de Turken te gelijker tijd al hun voet volk, door 10 stukken geschut ondersteund, deden oprukken. Door deze overmagt des vijands geraakte het regement Ochotsk in het groot ste gevaar, waaruit het evenwel gered werd, doordien de overste Lichen, aan het hoofd van een batailjon van het 32ste regement, zich op de Turken wierp, welke tevens door het batailjon Yakutsk van ter zijde aangetast werden. Het gevecht duurde met eene voorbeeldelooze verbitteringen zonder dat de onzen ondanks de groote overmagt der Ttirkeneenen voet breed terug geweken waren tot des avonds ten 8 uren, als wanneer de groot-vizierhet strijden moede, bevel gaf om het gevecht té staken, en naar het dal van Newcza terug keerde. Het verlies des vijands was alleraanzienlijkst; beloopende alleen het getal zijner dooden omstreeks 2000. Ook wij betreuren het verlies van den generaal majoor Rinden, en hebben omstreeks 1000 man aan dooden en gekwetsten verloren. Gedurende den volgenden nacht werd onze kleine afdeeling nog oor 2 batailjons en 4 stukken geschut uit Dewno versterktterwijl den volgenden morgen nog 6 batailjons met 12 stukken geschut uit Ba. zardschik aankwamen. Denzelfden dag trok de groot-vizier, zijn ont werp tegen Parawadi opgevendeover Yenibazar naar Schumla terug." Met een courier van den admiraal Greigh heeft men te Warschau de tijding, dat de Tuiksche vloot, die de Zwarte zee binnengeloopen was, in allerijl naar den Bosphorus teruggekeerd is, zoodra zij verno men heeft, dat de Russische zeemagt haar te geriioet kwam. De Russi sche admiraal heeft daarop de divisie, welke aan den mond van het ka naal van Konstantinopel kruist, nog versterkt, en is langs de Anatolische kust gezeild Hierbij zijn hem 20 Turksche transportschepen in handen gevallen en een nieuw gebouwd Turksch fregat, dat zeilree lag, is door het Russisch eskader in de haven van Kilia, nabij den Bosphorus, ver brand. Admiraal Greigh is vervolgens naar Sisepolis weergekeerd, van waar dit berigt afgezonden is geworden. FRANKFORT den 5 junij. Volgens regtstreeksche berigten uit K011- v (untinopelvan den ti mei, zou den volgenden dag de sultan zijne mili. tnire residentie naar' Tarapia, f op den Europeschen oever aan den Bos- p orus, verleggen, wervvaarts ook de heilige vaan plegtig moest worden t overgedragen. Men wist aldaar, dat de ambassadeurs van Engeland en ...Frankrijk terug kwamen. Hierover scheen men zeer te vrede en reeds warende minmandars of commissarissen benoemd om die gezanten te ont vangen. hr was ook een Perzische ambassadeur, AduliaMirsa, te Scutnri aangekomen. GR OOT-BRITTANJE. LONDEN den ,6 junij. De laatste debatten in het parlement hebben weinig belangrijks, ten minste voorbuiten 'slands, opgeleverd. Men beschouwt de zitting, vooral in het huis der gemeenten, als geëindigd. De wevers te Spitalfields beginnen zich eenigzins tot orde te schik ken. Men hoort niet meer van pogingen om de zijdenstoffen te ver nielen velen hebben beloofd voor het gewone loon te zullen arbeiden en zijn dienvolgens weder aan hun werk gegaan. FRANKRIJK, PARUS den 4 junij. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van den 2 ter beraadslaging over de begrooting der uitgaven over 1830, heeft de minister van binnenlandsche zaken het bestuur verdedigd tegen de aanvallen, waaraan hetzelve bij die gelegenheid vooral is blootgesteld. Verkeerdelijk had men, zeide hij, het ministerie van zwakheid beschul digd. Deszelfs toeleg was om met gematigdheid te handelenen zich aan het hoofd van geene der partijen te stellen, om de andere ten onder te brengen. Met geene der partijen had het ministerie ook eenige ver- bindtenlssen aangegaan, en alleen op het spreekgestoelte der kamer, niet 11 Junij 1829» in eenige bijzondere vereettiging van leden, rekenschap van ïijtie daden I gegeven. Hetzelve trachtte de partijen meer tot een te brengen, en d® voorstanders van 's iands vrijheden konden zich niet met regt beklagen, dat gedurende de 18 maanden, welke de nieuwe ministers in dienst wa* ren, niets ten behoeve van dezelve was gedaan. De minister somde op, wat zoo al was tot stand gebrngt: eene nieuwe wet op de verkiezing genom derzelver deugdelijkheid en vrijheid te verzekerenvolkomene vrijheid der drukpershet openbaar onderwijs in zijne orde hersteld door een gehaat genootschap (der Jezuiten) er van af te wereh, hetwelk zich dit onderwijs hier en daar had toegeëigend; nieuwe bepalingen om*" trent de conflictenten einde de onafhankelijkheid der regterlijke rtage te verzekerende uitlegging der wetten aan de wetgevende magt herge ven. Dit en nog meer was in die achttien maanden bevorderd, Men had, zeide de minister verder, hulp voor de Grieken ingeroepen. Mo re» was bevrijd en een aantal Grieken uit de slavernij verlost. Men had verlangddat de Fransche handel beschermd wierd. Op alle zeeën vu daarvoor gezorgd. Men had gewenschf, dat Frankrijk buiteo ?tJand* w.erd geacht en geëerbiedigd. De tijd zou leerenzeide de minister,-- of de regering besef van hare kracht en waardigheid gehad, of'Zij ver zuimd had om het rijk op het juiste standpirnt te handhaven De algeineene beraadslagingen zijn heden gesloten. Nadat daarop d* heer Humann een overzigt van die beraadslagingen bad gegeven, is de kamer overgegaan tot de behandeling van art. 1 van het ontwerp der uit gaven, waarbij, voor de dienst van 1830, de uitgaven voor de geves. tigde|scbuld*en de amortisatie worden voorgedragen op 247,943,065 fr., en waarvan de commissie tot het budget wilde weggelaten hebben a millioen van de renten, gecreëerd bij de wet van den 19 junij 1828. Na dat twee leden en de minister van finantien daarover het woord gevoerd hadden, werd de verdere beraadslaging tot morgen uitgesteld. De verantwoordelijke schrijver van het liberaal blad le Courtier Frangais is voor de regtbank van correctionele politie gedagvaard, al| betigd van de openbare zedende godsdienst van den staat en de wettig erkende eerediensten gehoond te hebbenin een artikel over het nieuwe schilderstuk van Gerard, voorstellende de zalving des konings te ReiroS* Volgens een schrijven uit Lissabon, van den 20 mei, had te Gui. maraenswaar de fabrieken veel leden door de vermindering van deu koophandel met Brazilië, eene beweging ter gunste van donha Maria, plaats gehadmaar zonder ernstige gevolgen. De 2 regementen militie van Lissabon, waarop dom Miguel weinig meende te kunnen rekenen, waren ontbonden. Hij zelf scheen niet zonder ongerustheid te zijn ten opzigte der inzigten van de mogendheden. Hij was den 17 vertrokken om eene jagt bij te wonen welke acht dagen duren moestv maar op het ontvangen van depeches uit Londen was hij reeds den derden dag te Lissabon teruggekeerd om zijnen raad te presideren. Te Marseille leeft thans eene vrouw van 115 jaren. Zij is twee malen gehuwd geweesten de tweede maal in haar 66ste jaar met een man die slechts 25 jaren oud was. Tusschen haar eerste en tweede huwelijk heeft zij zeven jaren als courier bij een Milaneschen prins ge diend zonder dat gedurende dien tijd iemand het geheim harer kunne ontdekt heeft. Zij heeft nog het volle genot van alle hare zintuigen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 7 junij. Men gelooft, dat Z. R. H. de Prins van Oranje in de maand september eene reis zal doen, om de schutterijen in het koningrijk te inspecteren. Even gelijk gemelde Prins aan de officieren onzer schutterijonlangs eenen maaltijd heeft gegeven, zoo hebben op gisteren ook de onder-offi cieren deze eer genoten. Op hetgeen is gemeld, dat onder de bezuinigingen, welke men zegt dat door Z. Exc. den minister van financien zullen worden voor gedragenonder anderen eene korting van 10 pet. op de traktementen van alle rijks-ambtenaren zal behooren wordt (door het Journal iT/in vers) aangemerkt, dat deze maatregel billijker kon worden geacht,-in dien met op de groote traktementen 15 en op die beneden de duizend gulden 5 of 6 pet. kortte, tevens ook met afschaffing van eenige nuc- telooze posten en eene inkorting van het overvloedig getal buralisten. 's GRAVENHAGE den 5 junij. De elfde synodale vergadering der Evangelisch.Luthersche kerk den 29 van de afgeloopene maand alhier geopend is heden door Zijne Exc. den minister van staat, belast mee het departement voor de zaken der Hervormde kerk enz.vergezeld door den beer secretaris en advjseurgesloten. De redevoering is door den predikant Lagersvoorzitter van de synode uitgesproken. Aangaande de maatschappij tot bevordering der toonkunst'verneemt men nog het volgendeZij zal voor als nog haren werkkring bepalen tot de provinciën Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland, Noord-fira- bnnd, Overyssel, Vriesland, Groningen en Drenthe. Twintig leden vormen eene afdeeling, wier bestuur aan vijf leden wordt opgedragen die zelve erkende beoefenaren der toonkunst zijn. Het doel .dezer maat schappij is, de toonkunst in de Nederlanden door alle mogelijke midde len te bevorderen en de zucht voor deze kunst onder de natie aneer en meer op te wekken en goede muziekate kennis te verbreiden. Afwis, selend zal het hoofdbestuur in Amsterdam Rotterdam *s Gravenhage en Utrecht gevestigd zijn; terwijl jaarlijks, in het begin der maand sep tember eene algemeene vergadering gehouden zal worden in die stad waar alsdan het hoofdbestuur gevestigd zal zijn. De eerste algemeene vergadering zal gehouden worden te Rotterdam op den eersten maandag der maand september 1829, terwijl de afdeeling Rotterdam den daarop volgenden dag haar inwijdingsfeest zal vieren op eene aan het doel der maatschappij beantwoordende wijze. Van de verschillende besturen is nog geen ander bekenddan dat van de afdeeling 's Gravenlwge. ZEE-TIJDINGEN VLISSINGEN den 9 junij. Eergisteren is van hief vertrokken Zr. Ms. brik n f. Windhond, kapitein 11. F. Tengbergenbestemd naar de Middellandsche zee. Ook zijn dien dag naar zee gezeild: Lambertuskapt. VV. C. Linde boom, van Stettin naar Rouen, met rogge en Betty und Herman kapt. H. II. Stricken, van Lubek naaf Havre de.Grace gedestilleerdmet tarwe.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1