N°. 69. MIDDELBURGSCIIE COURANT. f .tevjMf ft Dingsdag 9 Junij 1829. <-> rf'fL1 5 L s,AL NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 1 junij. Onze koning heeft eenige aanvallen van koorts gehad, die wel van weinig beduidenis zijn, doch hem echter be letten van zich voor het oogenblik naar Silezie te begeven om den keizer van Rusland op het kasteel Sybillenord te ontmoeten. Prins Wil helmzoon des konings, is naar Warschau vertrokken, oin den keizer hiervan kennis te geven en hem zijns vaders leedwezen daarover te be tuigen. Bij gelegenheid van zijne krooning heeft de keizer van Rusland te Warschau twee besluiten uitgevaardigd. Bij het eerste wordt aan ver scheidene ter dood veroordeelde misdadigers genade en aan verscheidene andere gevangenen vermindering van straf verleend, liij het tweede worden verscheidene achterstallige betalingen van inwoners van Polen ge heel kwijtgescholden. Den 28 mei heeft te Warschau een algemeen groot volksfeest plaats gehad dat hunne keizerlijke majesteiten met den geheelen hofstoet moes- ten bijwonen. Vervolgens zouden de kroonings-feesten nog drie dagen durenen daarna waren hoogstdezelven voornemens de hoofdstad van Poien te verlaten. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 3 junij. In de zitting van het huis der gemeenten, van maandag avondheeft de heer J. Macintosh in het breede uitgeweid tegen het tergend gedrag en de schreeuwende geweldenarijen van den troonoverweldiger döm-Migupl, en onderzocht of de betrekking, waar in Groot-Brittanje tot de koningin van Portugal, donna Maria, staat, hetzelve niet tevens wettigt om deze gruwelen te doen eindigen. Uit de discussien, welke hierop tusschen de leden van dit huis hebben plaats gehad, en die tot des morgens ruim half vier uren zijn voortgezet, is ten slotte gebleken, dat Engeland niet in zulk eene naauwe betrekking staat tot Portugal, welke eene dergelijke tusschenkomstzonder andere bijkomende omstandigheden, zou regtvaardigen. Ook bleek uit de woor den van den heer Peel, dat thans, zoo als vroeger ook niet geschied is, geene pogingen zullen aangewend worden tot bet sluiten van een huwe lijk tusschen dom Miguel en donna Mariazonder de volkomene goed keuring van den keizer van Brazilië. Volgens de verklaring van den heer Peelzullen er eindelijk ge schikte maatregelen genomen worden om de onlusten en baldadigheden welke, op aanhitsing van den kleinen adel, door eene tallooze menigte wevers, in Spitalfields en Bethnalgreengepleegd zijn, geheel te dem pen, en derzelver herhaling in het vervolg te beletten. De London Nazette van den 2 dezer maakt gewag van het plunde ren van het schip Admiral Bcnbowbestemd naar Madras, op den 14 april 11., door eenen kaper. Van deszelfs aan boord zijnde passagiers zijn er 3 vermoord, terwijl verscheidene andere zwaar gewond zijn, on der welke laatsten zich de kapitein Crawford bevindt. FRANKRIJK. PARIJS den 2 junij. De kamer der afgevaardigden houdt zich nog bezig met de financiële wetten. De heer Laffitte heeft gisteren zeer breed voerig over de geldmiddelen gesproken. Alle staten van Europazeide hij waren hunne krachten te boven gegaan en derhalve waren ook bijna alle hunne geldmiddelen uitgeput. Ondertusschen dacht hij, dat Frankrijk, indien het ministerie het ernstig wilde en den goeden weg insloeg, zich nog uit den rooeijelijken toestand, waarin het verkeerde, redden kon. Hier toe waren vooreerst bezuinigingen noodig, en dezen te zoeken op de groote uitgaven voor het steeds zoo vermenigvuldigde aantal van amb tenaren bij alle departementen en administratiendie hem voor veel ver eenvoudiging vatbaar toeschenen, alsmede op de toelagen ten behoeve der hooge geestelijkheid en op de buitengewone onkosten voor het de partement van oorlog. Onder de middelen, die hij aanraadde tot verbe tering der financienwas om de sommendie de inkomsten meerder dan de uitgaven zouden opbrengen, in de amortisatie-kas te storten, ten ein de daarmede de schuld, die in de 14 jaren van vrede zoo aanmerkelijk aangegroeid was, te verminderen, waardoor dan ook de intrest der schuld verminderen zou en eene reductie van 1 pet. op de renten gemakkelij ker zou worden, dat over eene schuld van 163 millioen 5 pet, alleen eene bezuiniging van meer dan 30 millioen opleveren zou. ,Als hoofd oorzaken van den benarden staat der schatkist beschouwde hij het ver- leenen der schadevergoeding aan de emigranten en den oorlog van Spanje. Men merkt op, dat de meeste sprekers zich tegen het budget verklaren. De zoogenaamde graaf Mallarmé, in der tijd ambtenaar bij de pos terijen welke door de monarchalen zoo krachtig is ondersteund, is de zer dagen op de verklaring der gezworenen, schuldig verklaard aan het verduisteren van brieven om de geldswaarde die dezelve bevatteden •en veroordeeld tot tuchthuis- en schavot-straf. Uit Rijssel wordt gemeld, dat aldaar gevankelijk is binnen gebragt een Fransch geestelijkeaangeklaagd van het aanranden der eerbaarheid van ettelijke jonge dochters aan zijne zorg toevertrouwd. Hij had de vlugt genomen naar de Nederlanden, doch is in Kortrijk aangehouden en uitgeleverd. NEDERLANDEN. GENT den I juni). Het dagblad van de zoogenaamde partij der ul tra-Katholiekenhetwelk hier ter stede het licht ziet, verkondigt zijne lezers, dat de ridderschap van Oost-Vlaanderen ditmaal bij voorkeur als leden van de staten der provincie beeft benoemd personen, die de be ruchte petitien hebben geteekend. Dit moge aldaar al of niet waar zijn geweest, het was echter het geval niet met een der grootste voorvech ters der woelzieke partij in eene andere provincie, den advokaat van Meeneneen der voornaamste redacteurs van den Courrier des Pays-Bas Rij die de Potter zoo krachtig heeft verdedigd en wiens pen het meest tot de petitieonele beweging en tot de gedrogtelijke vereeniging der beide oppositien heeft bijgedragen: deze heer is, ondanks de aanbeveling van het Journal de Louvainen dit wel in zijne geboortestad, niet tot lid der provinciale staten van Leuven verkozentot grootcn spijt zijner vrienden. Zulks geeft stof tot nadenken. ZWOL den 30 mei. Heden is, met bijzonder goed gevolg, van stapel geloopen het kofschip de vrouw Katrinagroot ruim drie honderd Nederlaudsche tonnen, gebouwd voor rekening van den heer J. Bidde- rinkhof, op de werf van den scheepstimmerman Pieter van Goor alhier, en zullende gevoerd worden door den kapitein Thomas Lange. Dit is het eerste schip, voor de vaart op de buitenlandsche zeeën bestemd, hetwelk immer op de werven dezer stad is gebouwd en wij bemerken hierin met genoegen den gunstigen invloed, welke Zr. Ms. maatregelen, ter aanmoediging van den scheepsbouw ook op de werven onzer stad uitoefenen. «"-• z 's GRAVENHAGE den 4 junij. Zijner Majesteits fregat van oorlog' de Ru pel ligt thans zeilree, en, naar men verneemt, zal Z. Exc. de gouverneur-generaal van Neerlandsch-Indiede generaal van den Boschmet zijne echtgenoot en kinderen, zich binnen weinige dagen aan boord begeven. Eergisteren is te Rijswijkbij 's Gravenhageoverleden de heer Adriaan Franciscus Goudriaaninspecteur-generaal van den waterstaat, ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw, en lid van het ko ninklijk Nederlandsch instituut; een man, die, in zijn nuttig en werk zaam leven, menigvuldige en gewigtige diensten aan zijn vaderland heeft bewezen, en die om zijne uitstekende bekwaamheden, brave inborst en- regtschapen karakter, van elk geacht en bemind was. In 1768 te Amei- deprovincie Holland, geboren, werd hij door zijnen vader, die in den waterstaateenigen naam had verworven tot hetzelfde vak opgeleid, en hij maakte daarin snelle vorderingen. Toen hij naauwelijks achttien ja ren oud waswerden reedsdoor de regering van Amsterdamde wa terstaatswerken in de omstreken dier stad aan te leggenaan zijne zorg toevertrouwd. Sedert dat tijdstip, is de heer Goudriaan bestendigiijk, in onderscheidene betrekkingenbij den waterstaat werkzaam geweest alle hooge regeringen van ons vaderlandzijne bekwaamheden en erva ring op prijs stellende, hebben daarvan steeds gebruikgemaakt-, en hem met eereposten en eeretitels beschonken. Vele belangrijke waterbouw kundige werkennaar zijne ontwerpen en onder zijn oppertoevoorzigt uitgevoard, en welke de goedkeuring der geleerden van Nederland niet alleen, maar ook die van vreemden hebben mogen verwerven, getuigen van zijnen schranderen geest en helder oordeel. Het zijn gedenkceeke- nenwelke, gepaard met zijne bekroonde verhandelingen en zijne door» wrochte geschriften, zijnen naam en roem tot het late nageslacht zul len overbrengen en in eere doen zijn. Men meldt uit Biussel, dat vrijdag, den 29, de commissie over het middelbaar onderwijs haar verslag aan Z. M. heeft geteekend, en onmiddellijk daarna is uiteen gegaan. Men verzekert, dat de meeste overeenstemming tusschen de leden dezer commissie, gedurende den loop hunner werkzaamheden, heeft geheerscht. VLISSINGEN den 5 junij. Heden morgen heeft de heer de Groof alhier woonachtigondersteund door zijne bootsgezellen Johannes Hey hrek en Joris Ellevillehet geluk gehad om het leven te redden van den heer J. Smith en twee sloeproeijerswier sloepdoor het gieren van het groote zeilin een rukwind was omgeslagen. Deze edele daad ver dient te meer vermelding, dewijl de lieer de Groof daardoor het voor deel dat hem aan boord van een inzeilend schip verwachtteheeft moe ten opgeven. MIDDELBURG den 8 junij. Z. M. de Koning heeft, na des mid dags van den 3 Ostende te hebben verlaten zijne reis door West- en Oost-Vlaanderen voortgezetalom feestelijk en met vreugde ontvangen zijnde. Hoogstdezelve is in den nacht van den 5 te Brussel teruggen komenalwaar ook Zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken is wedergekeerd. Wegens 's Konings verblijf te Brugge laten wij hier nog, uit het verhaal van het dagblad dier staddit artikel volgen „De Portugesche uitgewekenen, die zich hier bevinden, waren zeer verwonderd over de eenvoudigheid en het vertrouwen van den Vorst die zonder eenige wacht of toestel zijne Staten doorreist, en door het midden der vergaderde menigte te voet heen wandelt. Een Portugeesch generaal heeft ook ter audiëntie bij Z. M. geweest, en van Hoogstden- zelven de verzekering bekomen, dat hij en zijne landgenooten op al de bescherming en bijstand mogen rekenendie de gastvrijheid aan het on geluk verschuldigd is." De meeste dagbladen van het rijk hebbenop de vereerendste wijze, melding gemaakt van het werk van den Colligraaf (fraai schrijf kunstenaar) T. Heinrigste Keulen. Voornamelijk wordt de meeste lof toegebragt aan een blad, 't welk hij in de Nederlandsche taal heeft doen verschijnen en waarvan Z. M. de Koning wel de opdragt heeft Willen ontvangen. Een commissionair van den heer Heinrigs is thans in deze stad aangekomenmet voornemen om gezegd kunststuk den inwoners aan te bieden, en, naar de berigten die ter onzer kennis zijn gekomenmoet hetzelve alle kunstenaars en beminnaars van kunsten en wetenschappen allezins voldoen. Door Z. M. is den titel van Koninklijk instituut verleend aan het door den heer kanunnik Triestin der tijdopgerigte instituut voor doofstommente Gent. ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 6 junij. Sedert den 3 dezer zijn op onze reede aangekomen De Herstellingkapt. Z. Jansvan Bordeaux naar Brusselmet wijn en brandewijn. De Meelzak, kapt. J. H. Witteveenl'Union, kapt. J. Ricktners, en de Jonge Nico/aaskapt. H. Petersalle drie van Liverpool naar Gent gedestineerdmet klipzout. Voor Antwerpen bestemd: the Blossomkapt. J. Watsonvan Nietiw- Yorkmet tabak, rijst en katoen Angelinakapt. D. Stitize, van Ca- dixmet stukgoederen; the Tweed. kapt. J. ThompsonvanBahia, met suiker; le Bon Perekapt. P. Provostin, van Adra met lood; the IVatchmankapt. D. Nason, van Charlestovvn, roet kacoeft;enr rijst; the IVilliamkapt. R. Mason van Nieuw York, met Amerikaansche pro ducten de Vriendschap kapt. J. R. Platte van Marseille met stuk goederen; Exprexkapt. F. W. Marcks, van Koningsbergen, met tarwe en erwten; Bergens Handel, kapt. J. C. Wiessvan Messinamet stuk goederen; Catharina Mariakapt. J. H. Bulow, van Koningsbergen, L' - S f A v-"''f'-<:*y

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1