N". 68. MIDDELBURGSCIIE COURANT. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. DÜ1TSCHLANO. BERLIJN den 29 mei. Volgens berigten uit Warschau, van den 23 dezer had aldaar den vorigen dag de krooning van HH. MM. den keizer en de keizerin van Rusland, als koning en koningin van Polen, met de meeste plegtigheid plaats gehad. De talloos zamengevloeide me nigte was met de grootste geestdrift bezield, en begroette den monarch en hoogstdeszelfs gemalin met luide toejuichingen, toen dezelve, na het eindigen der krooning, zich van het slot naar de hoofdkerk begaven. Alles was in de beste orde afgeloopen, hetwelk men voornamelijk daar aan toeschreef, dat, op hoog bevel, de politie en de gendarmerie zich slechts in de nabijheid bevonden zonder een dadelijk deel aan de hand having der rust te. nemen. Des avonds was de geheele stad prachtig Verlicht. Men merkte bij die gelegenheid op, dat de keizer en keizerin in een open rijtuig, slechts van een' enkelen bediende vergezeld, en zónder de minste militaire begeleiding, de stad doorreden, dikwijls door het gedrang genoodzaakt wordende een' geruimen tijd stil te houden. Den 25 was er bal ten hoveen den volgenden dag zou het groote volksfeest plaats hebben. Een der vorige dagen had Z. M. de keizer groote revue gehouden over de te Warschau aanwezige Russische en Poolsche troepen welke meer dan 20,000 man bedroegen. H. M. de keizerin was daarbij in een open rijtuig tegenwoordig. In het gevolg des keizers bevonden zich de Pruissische generaal von Rauch de Oostenrijksche generaal Prins van Hessen-Homburg, de Beijersche generaal, graaf Pappenheimen de Saksische generaal von Minckwitz. De schoone houding der troepen werd algemeen bewonderd. Vooral trok de aandacht tot zich het re- gement Poolsche jagers te paardhetwelk door den grootvorst-troonop volger als onlangs tot deszelfs chef benoemd zijndeword aangevoerd. Volgens een' bijzonderen brief, voorkomende in de Noordsche Bye, had de generaal Malinofsky, die het bevel over de Russische troepen in de vestingen Tumuli en Kali voert, zijne onderhebbende manschap, pen, bij eene dagorder, uitgenoodigd, hunnen wapenbroeders, die bij de inneming dier plaatsen zijn gesneuveldin de nabijheid daarvan, met vereenigde krachten, eenen grafheuvel op te rigten, tot een altoosdu- rend gedenkteeken van derzelver heldendood. Aan deze uitnoodiging was met geestdrift voldaan; de generaal zelve had de eerste hand aan het werk gelegd. Op den heuvel is een steen geplaatst met de volgen de inscriptie: Onder de regering van den keizer aller Russen, Niko- laas Ihebben de Russische troepen van de infanterie-regementen van Schliselburg en Ladozahet 9de en 10de jager-regement en het Mos- cousche regement dragondersdezen grafheuvel opgerigt ter gedachte nis hunner dappere wapenbroeders, die, bij het stormenderhand innemen der vestingen Kali en Tumuli, den 13 januarij 1829, op deze plaats zijn gesneuveld." De veldtogt aan de Donau is met de berenning der gewigtige ves ting Silistria begonnen, welke den 17 dezer zoo nadrukkelijk als zege rijk is tot stand gebragt. HAMBURG den 29 mei. Volgens de jongste berigtenis het water van de Weixel aanmerkelijken gevallen en tot eenen hoogen zomerstand terug geko.men, doch zijn de lagere landen van den Werder nog ten eene- male overstroomd, zoo dat de commissie van Dantzig steeds te voorzien had in het dagelijksch onderhoud van 4,000 menschenwelke zich an. derzins zonder brood en huisvesting zouden bevinden. Dezer dagen is alhier plegtstatig gevierd het derde eeuwfeest van dc stichting van het Johanneuinwelke school, bij het doorbreken van de hervorming door den beroemden Johan Bugenhagen tot stand gebragt, steeds aan het oogmerk des stichters heeft voldaan. GROOT - BRITTANJE. LONDEN den 30 mei. Het bevestigt zich meer en meer, dat in de fabriekplaatsen het werkvolk tot de goede orde teruggekomen isen ook dat er meerder drukte begint te heerschen. Alleen in Spitalfields blijven de wevers, die, toen hun nood zeer hoog geklommen was, zich zoo voorbeeldig gedragen hebben en eerst onlangs oproerig geworden zijn, zich aan ongeregeldheden en aan het vernielen van de oji de weefgetou wen staande zijden stoffen schuldig maken. Men voorziet, dat het gou vernement weldra strenge maatregelen tegen deze opfoerigen in het werk zal stellen. Dezer dagen zijn alhier weder eenige Portugesche uitgewekenen aangekomendie terstond na het geregtelijk ter dood brengen der grond- wetsgezinden te Porto (z;e ons No. 64), die stad verlaten hebbenen zeer stuitende bijzonderheden verhalen wegens de wreedheden, waarmede deze strafoefening is gepaard gegaan. De advokaat da Fonseca die on- der de ter dood gebragten behoort, had geen ander misdrijf bedreven, dan dat hij de overbrenger van eenen brief was geweest, dien de voor malige bevelhebber van Maderageneraal Valdez aan het grondwettig bestuur van Porto geschreven had. Hij was ongelukkig Voor die stad aangekomen toen dezelve zich reeds weder in handen der krijgsmagt van dom Miguel bevond, en alzoo dadelijk van het schip, waarmede hij de reis gedaan had, naar de gevangenis overgebragt geworden, die hij sedert niet verlaten had, dan om het schavot te betreden. De genoem de uitgewekenen verhaalden voorts, dat, na het gebeurde te Porto, het gerucht zich verspreid had, dat nog vele andere grondwetsgezindendie thans gevangen zaten, eerlang de doodstraf zouden ondergaan, hetgeen natuurlijk eene algemeene ongerustheid onder het vermogendste gedeelte der bevolking verspreid had. frankrijk. PARIJS den t junij. De terugkomst van den heer de Chateaubriand te Parijs, geeft weder tot vele geruchten"wegens eene aanstaande ver andering in het ministerie aanleiding, waaronder ook dat behoort, dat deze staatsman aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken zoude worden geplaatst, en dat de tegenwoordige minister, van dat departement, graaf Portalisden post van voorzitter van het hof van cassatie, die sedert het overlijden van den heer Henrion de Pansey 011. vcrvnld is gebleven, zoude "erlangen. De Constitutionnel had zich hevig beklaagd, dat de Monitcurbij het mededeelen van een berigt uit Lissabon, de te Porto ter dood ge- bragte lïetlen opstandelingen genoemd had. Het dagblad der regering G Junij 1829. heeft reeds den volgenden dag geantwoord, dat deze aanmerking juist was en dat het gebruiken van het bedoelde woord alleen aan onoplet- tendheid was toe te schrijven die te verschoonlijker wasdaar het ge- heele berigt woordelijk uit een ander nieuwspapier was overgenomen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 2 junij. Z. M. de Koning heeft, bij het bezoek der kerk van St. Bavo te Gent, aan de heeren vikarissen-generaal de tijding medegedeeld, dat de drie bisschoppen Van Gent, Luik eh Doornik den 18 mei door den Paus zijn gepreconiseerd. ENKHUIZEN den 30 mei. De jaarlijksche Zeildag der haring bui zen zoo van de Rijp als uit deze stad, is bepaald op den 15 jtinij eerstkomende, terwijl op den avond van den vorigen dag alhier een plegtig bid-uur Zal gehouden worden, om Gods zegen over deze alle* zins gewigtige en hoogst belangrijke onderneming af te smeeken. 's GRAVENHAGE den 2 junij. Men is in het ministerie van finan ciën ijverig bezig met het vervaardigen van het nieuwe project voor da tienjarige begrooting, hetwelk men andermaal aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal hoopt aan te bieden. Daarin zullen op nieuw aanmerke lijke bezuinigingen worden in acht genomen, en naar men verneemt zött Exc. de minister van financienals een nieuw middel van bezuini ging, reeds eene voordragt hebben ingediend tot het doen korten van 10 pet. op de traktementen van alle rijks-ambtenaren, zonder onderscheid van den hoogsten tot den laagsten rang door het gansche Rijkwelk voorstel, indien het wordt goedgekeurd, naar men zegt, reeds eene be zuiniging zou daarstellen van ruim een millioen guldens. Op koninklijke autorisatie zijn door het departement vart binnen- landsche zaken eenige bepalingen gemaakt omtrent het gebruik der Ne- deil. halve mudden bij de beëedigde graanmeterswelke bepalingen hoofd, zakelijk behelzen, dat alle beëedigde meters, die zich tot dusverre bij voortduring van de kwart mudde in hunne dagelijksche metingen bedie nen, te rekenen van den 1 julij aanstaande, bij uitsluiting gebruik zul len moeten maken van de uit ijzer vervaardigde Ncderl. halve mudden. Onder afwachting van Zr. Ms. nadere approbatie zal er voor de Noordelijke provinciën worden opgerigt eene maatschappij ter bevorde ring der toonkunst. Het hoofdbestuur dezer maatschappij zal beurtelings worden waargenomen door de steden Amsterdam, Rotterdam, 'sGra. venhage en Utrecht, Deze maatschappij zal jaarlijks prijsvragen ter be antwoording uitschrijvenen verder hare onderscheidene afdeellngen heb ben welke uit niet minder dan vijf leden zullen mogen zijn zamenge- steld. Voor de afdeeling's Gravenhage zijn gekozen de heeren Ferrand Bue/aerdsvan den BergLagemans en Arntzenius. MIDDELBURG den 5 junij. Het volgende berigt uit Neuzen is ons te,laat geworden om vroeger te hebben kunnen worden medegedeeld wij hebben echter gemeend hetzelve daarom niet achterwege te moeten laten: Z. M. is den 1 dezer te Brugge gearriveerd en met niet minder luister en vreugde dan elders ontvangen. Bij het doortrekken van den stoet door de straten stonden de weeskinderen met hunne meesters op met groen versierde stellaadjen; een hunner naderde het rijtuig des Ko- nings en las eene welkomsgroetaan het hospitaal stonden de geestelijke lusters geschaardde pastoor der L. V. kerk stondmet zijné geestelijk. Nhïik den j8 msi. Gisteren heeft deze stad zich mogen verheugen in de tegenwoordigheid van ón zen-geliefden en geëerbiedigden Koning. De regering door Z. Exc. den heer gou verneur dezer provincie onderrigt zijndedat Z. M. op zijne voorgenomene reil door de Zuidelijke provinciën zich langs het kanaal dezer stad naar Gent zou be geven en alzoo deze stad met een bezoek vereerenhad deze mededeeling dadelijk ten gevolgedat een ieder zich tot eene welmeenende en opregte ontvangst van den geliefden vorst voorbereidde. Naauwelijks dan ook was, omstreeks half 8 nren des avonds, 'sKonings aankomst bekend, toen HH. EE. de gouverneurs vau Zeeland en Oost-Vlaandcrende gcneraal-majoor liehrprovinciale kommandant, met deszelfs adjudant en andere officieren, alsook de heeren hoofd-ingenieurs en ingenieurs van den waterstaat der beide provinciën, de heer commissaris van het 5de district, de regering dezer stad met die der gemeente Hoek en de regterlijke ambtenaren van het kanton Axeleene eerewacht uit de schutterijgekommandeerd door den heer kapitein I). Dregmansvergezeld van het korps muziekanten de Harmonie van Hulst, en het korps muziekanten de Cicilia, van Gent (welke aan de oost- en westzijde der westelijke sluis geschaard stonden) onder den toe vloed eencrovergroote menigte aanschouwers zich naar buiten de stad op gemelde sluit begaventen einde aldaar het eerst de hulde en eerbied aan Z. M. te bewijzen. De Koning binnen de schutkolk aangekomen zijndebegaven de gouverneurs zich dadelijk aan boord van het koninklijke' stoomjagt, oin Z. M. te complimenteren, waarna Z. Mmet zijn gevolg aldaar aan wal stapteen aan hoogstdenzelven door den heer gouverneur van Zeeland, werd voorgesteld de heer commissaris van het 5dé districtde regering dezer stad en andere burger- en regterlijke autoriteiten welke Z. M. met" korte aanspraken verwelkomden die door hoogstdenzelven op de vriendelijkste wijze werdeu beantwoord. Vervolgens begaf Z. M. zich door de straten der stadom de oostelijke sluis in oogenschouw te nemen en- zich be trekkelijk dit kunstwerk, door de ambtenaren van den waterstaat te laten onder- rigfen. Z. M. goedgevonden hebbende de werking zoo van deze als die der weste lijke sluis, uit hoofde van den invallenden avond, tot heden uit te stellen, begaf hoógstdezelve zich van daar naar het 'raadhuisbinnengeleid wordende door eene commissie van den stads raad. Voor het Stadhuis stond eene eerewacht, uit de gewapende schutterijin het geweermet slaande trom en de beide korpsen mu ziekanten het volkslied aanhellcndcop de zaal komende, werden aan Z. M. eenige ververschingen aangeboden; terwijl hoogstdetelve dadelijk audiëntie geliefde te vcrleerten aan den predikant en eene commissie uil den kerkeraad, alsmede aan onderscheidene autoriteiten waarna Z. M.onder het levendigste gejuich naar het stoomjagt vertrok overal met de ondubbelzinnigste hewijzen van vreugde be groet wordende welke hoogstdezelve met zijne gew one vriendelijkheid beantwoordde, - De geheele stad en de beide buiten-havendijken waren met vlaggen en masthoornen, versierdop onderscheidene plaatsen warenvan stadswegezeer zindelijke eere poorten opgerigt, ter wederzijden met toepasselijke opschriften prijkende; des avonds had er eene algemeene illuminatie plaats, en ondersuheidene vuurwerken werden afgestoken, terwijl bij herhaling, door op den noorddijk dezer stad geplaatst geschut, waarbij ook dat van de sociëteit Utopia, van Gent, gevoegd was, her haalde salvo's gedaan zijn. Na heden morgen ten 6 uren de werking der beide "sluizen onderzocht te hebben verliet Z. M. deze stad, vergezeld van de heeren gouverneurs dezer provincie en die van Oost-Vlaanderen en verder gevolgmet hoogstdeszelfs stoomjagt, voorge gaan en gevolgd wordende door een aantal sierlijke vaartuigen waarop onderschei dene autoriteiten, benevens de gemelde genootschappen, met hun geschut en mu ziek geplaatst waren, zijne reis naar Gent voortzettende, na hoogstdeszelfs genoe gen over de aangename receptie te kennen gegeven te hebbenmet verzekeringdat deze stad verder op zijne welwillendheid zal mogen rekenen, en in aller harten overlatende een gevoel van dankbaarheid, vreugde en vergenoegen, over de inne mende minzaamheid, welke Z. M. allerwcge heeft betoond, hetgeen op de ondub belzinnigste wijze heeft doen zien, dat de nederige, doch welmeenende en algemee ne hulde welke hem door dc Ncuzcnaren is toegebragthoogstdenzelven bijzonder welgevallig heeft mogen zijn.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1