N°. 67. MIDDELBURGSCHE Donderdag1 NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. 4 Junij 1829. ZEE-JIJ DINGEN. BESJVREN ex ADMINISTRA TIEN, A DU ER TEN TIEN. Heden bevjel mijne geliefde Huisvrouw P. F. Gregoirevan eene welgeschapene DOCHTER. ("A ENT den 31 mei. Te midden der openbare vreugde, welke de tegen JT woordigheid van Z. M. dèn Koning in deze stad zoo krachtig ver wekt, heeft een verschrikkelijke brand, in den afgeloopen machttwee aan elkander grenzende katoen - weverijen de eene geheel, de andere ge deeltelijk vernield: dezelve behoorden aan de achtingswaardige fabriekan ten, de heeren Heyndrickx den zoon, Couvreur en van Acker-Centericx en comp. Het was 10 uren toen de brand zich openbaarde, en eerst tan 4 uren des morgens was men denzelven meester. Men verzekert dat de schade verre de som overtreftvoor welke de gebouwenals mede de werktuigen en koopgoederen waren verzekerd. De oorzaak is onbekend. Den 1 juni/. Z. M. heeftna eergisteren morgen de revue over onze militaire bezetting te hebben gehouden, de voornaamste publieke inrigtingen en fabrieken bezigtigden des avonds het bal op het stad huis met zijne tegenwoordigheid vereerd. Gisteren, ten 2 uren, heeft Z. M. zich naar het paleis der hoogeschool begeven-, alwaar hoogstdezelvc door de curatoren werd gerecepiëerd. Bij 's Konings komst stond de vergadering, welke talrijk en schitterend was, dadelijk open ontving den beschermer der schoone kunsten en grond legger van dit gesticht mét vreugdegejuich. Een onverwacht concert, door verscheidene studenten uitgevoerdbehaagde den Koning bijzonder. Z. M. heeft vervolgens de zeldzame verzamelingen, welke de universi teit bevaten waaronder veel is dat men aan zijne weldadigheid heeft te danken, bezigtigd. Daarna heeft de Koning gebruik gemaakt van den maaltijd hoogstdenzelven door de nijverheids-sociëteit aangeboden. Ten uren heeft Z. M. zich naar den schou wburg hegevenen is aldaar met uitbundige vreugde ontvangen. Ten 10 uren keerde Z. M. naar zijn paleis terug. De illuminatie, welke ten 8 uren is begonnen, en tot laat in den nacht heeft geduurdwas schoon en algemeen Heden morgen, ten 8 uren, heeft de Koning onze stad verlaten, zonder twijfel de overtuiging met zich voerende van ons leedwezen dat wij hoogstdenzelven niet langer hebben mogen bezitten, maar tevens ook van de gehechtheid der Gentenaren aan zijnen doorluchtigen persoon. Z. M. is door de schutterij en. eene deputatie van de keur onzer fabrie kanten tot Tronchiennes uitgeleid, en door Z. Exc. den gouverneur tot B eynze vergezeld geworden. Zeer steekt bij deze berigten in de dagbladen af, de houding van den Cathoiiquedie aangeraden had, dat het volk bij 's Konings komst geen mond zou opendoenom zoo zijnen druk kenbaar te maken. Dit blad plaatste dezer dagen een artikel onmiddelijk tegen den Koning gerigt 2. M. zou een aantal leden der Staten.Generaalbij het afscheid nemen te Brussel, onbeleefd hebben behandeld, en deze leden zouden daarop besloten hebben niet meer ten hove te komen; eene onwaarheid, mis schien verzonnen, om te beproeven of men de ingezetenen ook afkee- rig zou kunnen maken van op *s Konings audiëntie te verschijnen. ls GRAVENHAGE den 31 mei. Den 21 dezer heeft Z. M. de 146ste ^n volgende koninklijke Nederlandsche loterijen gearresteerdzijnde groot f 990,000 bestaande uit 20,000 loten en uit 10,000 prijzen. De ze loterijen welke op den ouden voet, met weglating der finalen en serien, zullen plaats hebben, zijn verdeeld in vijf klassen waarvan de inleggelden zijn 5, 12, 14, 16 en 13 gl.benevens 2 premie voor bet rijk voor de klassikale loten. In de eerste klasse zijn de hoogste prijzen 20,000, 5,000 en 2500 en de laagste ƒ20. dn de twee de dezelfde hooge prijzen, doch de minste 30. In de der deen vier de klasse 25,000, 5,000 en ƒ2500, en de laagste prijzen 45 en 65. In de vijfde of laatste klasse 100,000, 50,000, 30,000, 10,000 en ƒ5000, en de minste ƒ70, met eene korting van vijftien ten honderd van alle prijzen van ƒ100 en daarboven, en van tien ten honderd voor de mindere prijzen. In ieder der vier eerste klassen zullen 1500 prijzen en in de vijfde of laatste klasse 4000 prijzen getrokken worden waarvan de trekking zal geschieden veertien dagen de eene na de andere klasse, zoodanig echter, dat de loterij telkens geheel afgeloopen zal zijn binnen negen weken na den aanvang der eerste trekking, welke voor de vier eerste klassen op maandag zullen plaats hebben en in éénen dag afioopen en voor de laatste of vijfde klasse daartoe maandag, dingsdag, woensdagdonderdag en vrijdag zullen kunnen gesteld worden. Aan de collecteurs of ont vangers de gedelegeerden of debitanten voor de 146ste en volgende loterijen wordt vergund een opgeld van 15 ten honderd, van den inleg- prijs te heffen zullende echter de klassikale loten voor de houders van loten, die in de 145ste loterij met niet uitgekomen zijn, voor den inleg- prijs verkrij gbaar zijnen een getal van 1000 loten bovendien worden afge zonderd ten einde aan bijzondere personen die verlangen zouden om gebeele doorgefourneerde loten tegen dadelijke betaling vah den inleg- prijs van zestig guldens, te spelen, te kunnen worden afgegeven; doch welke lpLé». pie? zullen mogen worden gesplitst, en ten blijke daarvan van een bijzonder reeken zullen worden voorzien. De trekkingen dezer loterijen zullen plaats hebben, die van de 146ste loterij te Brussel, en verder beurtelings te 's Hage en te Brusselingevolge koninklijk besluit van don 13 november 1827. EL-LEWOUTSDIJK 'Eüand Zuid-Beveland') den 1 junij. Bij cenen maaltijd, door heeren eigenaren der nieestoof, onlangs alhier in het lo gement Zuid-Bevclands ffelv/iren bij het loten der reebeurten, voorden aanstaanden teelt, als naar gewoonte aan de buitenreeders gegeven, is van wege gemelde heeren eigenaren, door den heer burgemeester dezer gemeeny;, met gepaste aanspraken, overhandigd en afgegevente weten: Aan Leendert Froegop drooger in die meestcof, eene zilveren tabaks doos, opvv lker onderkant zich zeer net gegraveerd vindt: de meekrap- Stoof de Hoopalhier, van den daar langs loopenden straatweg te zien en op derzelver bovenkant of dekselFoor betoonde vlijtaan Leendert Froegopdrooger iri de meekrap-stoof de Hoop te Ellewoutsdijk 18-^29. En aan Re/nier Froegopstamper in die stoof, een zeer fraaije zil veren horoio:'iekettfig. Onder eehe bevallige muziek, werd er bij bet dessert, omstreeks 5 uren, opgebrngt, en tusschen eenen welingerigten bloementooiop ta- 't F. fel geplaatst, eene schotel, piramides gewijze met aarde beisdenwaar. in zich de jeugdige spruitjes van alle de veldgewassen die ons eiland op» levertheerlijk vertoondenstaande er op derzelver spits eenige stevige meekrap-kiemenin welker midden zich niet onbevallig de gemelde doos en ketting verschuilden. Men was aangenaam te zamenenovereenkomstig het doel van de. ze tentoonstelling en uitgereikte eerbewijzenmet den algemeenen wenschdat vlijt, het werktuig van alle vorderingenook onder om bij landbouw en meeteeltmeer en meer mag blykbaar worden. MIDDELBURG den 3 junij. Officiële berigten van Weenenvan den. 23 mei, te Parijs ontvangen, wederspreken de nadeelige geruchten, welke dezer dagen omtrent het Russische leger hebben geloopen. Het beleg van Silistria stond integendeel te beginnenen ten dien einde zou het hoofdkwartier van het 2de korps naar Kallarasch worden verlegd. VLISSINGEN den 2 junij. Sedert den 30 mei zijn alhier ter reedfl. gearriveerd De Mariakapt. C. Kraeftvan Koningsbergen met roggedeatl- natie onbepaald. Naar Gent gedestineerd de Frouw Anneginakapt. P. B. Huysman en de Frouw Petronella, kapt. W. Leeuwrik, beide van Liverpoolmet klipzout. Voor Antwerpen bestemd: de Frouw Rijkakapt. R. E. Zoutmanvan Hansensmet roggeCharlottekapt. D. F. Lothropvan Mantanzas met suiker; de Frederikkapt. J, Brand., met suiker en koffijen thf Bussorah Merchantkapt. J. Bayrie, met rijstbeide van Batavia; Lady, Dunmcr kapt. R. M. Blume van Charlestownmet rijst; Fortuna kapt. Th. Helm, van Nice, en Charlotte Mariekapt» N. Elvortvail Triest, beide met stukgoederen; George August, kapt. H. C. Wittrow. van Buenos-Ayresmet huiden; F Adelinakapt. J. Duveru van Le- bourne, met wjjn en brandewijn; Criterion kapt. J. Bumhamvan Nieuvv-York met olie en tabak; de Friendschapkapt. H. J. Ketelaar, van Havre de-Grace met koffij en suiker; FAimable Paulinakapt. L. Luytjesvan Buenos-Ayres, met huiden Mejufvrouw Anna Luppina kapt. B. H. Plukkervan Liverpoolmet klipzout. Den 31 inei en 2 junij zijq van onze reede naar zee gezeild: Paul Frederik kapt. J. H. Permi.en van Koningsbergen naar Duin» kerken, met rogge; en de Jonge Pieter, kapt. J. Addison van Antwer pen naar Hamburg gedestineerd met stukgoederen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG» Hoofdplaats der Provincie Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenentiatop aanzoek van de Districts-Commissie ter aanmoe diging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden op Donderdag den 11 Jvrnij aanstaandedes namiddags tusschen twee en vijf urendoor Heeren Wijkmeesteren eene algemeene Collecte aan de Huizen zal gedaan wordenten behoeve van het Fonds tot evengemeld einde, uit kraebte van Zr. Ms. besluit van den 9 November 1815. daargestdd. Burgemeester en Wethoudersofschoon overtuigd van de milddadig heid van Middelburgs Ingezetenen, willen bij deze dezelve nogtans heb ben aangemoedigdom door ruime bijdragente helpen instandhouden een Fondshetwelk tot een zoo weldadig oogmerk is daargesteld. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders'in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 2 Junij i8aj>. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb., J. F. BIJLEVELD, Secretaris. OPENBARE AANBESTEDING VAN WATERSTAATS-WERKEN. Op Donderdag den 11 Junij 1829, des voormiddags elf uren, zal, aan het lokaal van het Gouvernement, te Middelburg, worden aanbesteed: De Rijs-Zink- en andere Werkenter voorziening bij den Valden 31 Mei 1829, in den Vooroever en Dijks-teen van den Hoofd plaat-Polder ontstaan. Het bestek zal ter lezing liggen in de Directie-Keet aan de Hoofd plaatterwijl twee dagen vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco zal worden gedaan en inmiddels nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van Diggelente Middelburgenden In genieur K. Schraver te Breskens. Zegt het voort. Te PACHTEN een Stuk WEILANDgelegen binnen de Vestingwer ken der Stad FF.RE, groot 1 Bund. 41 Roed. 91 Ellen; adres ten Kan tore van den Agent der Domeinen, District Middelburg. Hulst, den 1 Junij 1829. Heden beviel van eenen ZOON» Adriana Justina Hendrika Baeldeveelgeliefde Echtgenoote van E. CANTER ALTA, Familie en Vrienden gelieven deze als eene bijzondere kennisgeving aan te nemen. Middelburg P, F. van de VELDE, den 2 Junij 1829.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1