N°. 63. MIDDELBURGSCIIE COURANT. - Dingsdag 26 Mei 1829. NIE UWSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 19 mei. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft, bij een eigenliandigen brief, den president van den hof-krijgsraad kennis gegevendat prins Gustaaf van Zweden verlangd heeft den titel van prins van VVnsa te voerenen onder dien naam op de lijst der ar. mee moet ingeschreven worden. Aan de Turksche grenzen wordt, onderanderen, een gerucht ver spreid, dat dè Turken Kavarna en- Balezik met eene groote magt over vallen waren en er de Russische bezetting-over de kling zouden gejaagd hebben. Deswege zijn ondertusschen nog geene stellige berigten. GROOT-B-RITTANJE. LONDEN den ao mei. Gisteren- is er eene vergadering gehouden van sommige koopliedendie met Turkye handel drijventen einde te overwegen over het zenden van-een adres aan het gouvernement, omtrent de schade en verliezen die zij lijden door het verder uitstrekken der blokkade van de Dardanellen door de Russische zeemagt. Zij hebben besloten eene memorie 'aan den minister van buitenlandsche zaken aan te bieden, en hem daarbij te verzoeken zijn invloed te willen gebruiken ttn einde te bewerken, dat er eenige verzachting gemaakt worde in de beperkingen, door de Russen op den handel in den Archipel ingevoerd» In Pernairrbuco hebben oproerige bewegingen tegen het constitu tioneel gouvernement plaats gehad. De keizer van Brazilië heeft daar op de formaliteiten, welke volgens de constitutie de persoonlijke vrij heid waarborgen, voor die provincie doen opschorten en eene militaire vierschaar aangesteldom de oproerigen zonder verwijl te vonnissen. De rust is er gelukkig hersteld. FRANKRIJK. PARIJS den 19 mei. De rekeningen van 1827 houden de kamer der afgevaardigden nog bezig. Gistegen hebben de heeren Benjamin Con stantThil, Méchin eh Eusebe Salverte tegen verschillende uitgaven, op dje dienst gebragtgesproken, en zich weder sterktegen het gedrag van het oude ministerie uitgelaten. Daarbij zijn ook menige scherpe uitdrukkingen gebruiktonder anderenover den tegenwoordigen staat van zaken in Portugal, en tegen den prins, die zich aldaar aan het hoofd der regering gezet Heeft. Van een anderen kant heeft de heer Syryes de Mairinhnc cn ook de heer de Montbel de vorige ministers verdedigd en de laatste zelfs eenige staten overgelegd, om te bewijzen, dat dit ministerie, waaraan men den bij.nanm van rampzalig gegeven heeft, min der aan de natie zou gekost hebben dan het bestuur dat vooraf ge gaan en dat daarop gevolgd was. De heer de Conny, een der voor naamste sprekers der monarchalenheeft, namens zijne partijzich be klaagd over de wijze waarop door sommige leden een prins van het huis van Braganza is aangevallen, en heeft beweerd, dat men den eer bied, aan regerende stamhuizen verschuldigd, niet uit het oog moest verliezen. lieden heeft de kamer een voorstel van den heer Viennet verworpen. Deze wilde den gewezen minister van binnenlandsche zaken in regten doen vervolgen, tot terugbetaling van twintig duizend francs, die hij uitgegeven had voor het drukken van een aantal pamphletten, bij gelegen heid der verkiezing in 1827. Daarover zijn zeer levendige debarten ontstaan. De minister de Marcignac en de nieuwe minister van justitie hebben tegen dit voorstel gesprokenen de laatste heeft bij die gelegenheid het mie een er wet op de verantwoordelijkheid der ministers erkend. In een brief van Navarino van den 13 april wordt verzekerd, dat de Grieken Missolunghi hernomen en ook het kasteel van Romelie ver overd hebben. Men verzekertdat het hof van Saxen order heeft gegeven om te Rome eene aankoop van reliquien te doenvoor eene som van niet minder dan 30,000 ducaten, In bijzondere brieven uit het Zuiden des rijks wordt gemeld, dat de geestelijke aangelegenheden weder den loop hernemen, welken dezel ve onder het bewind der afgetredeue ministers volgden. Men hervat de hevige predientien tegen de zoogenaamde revolutionaire, dat i$, consti tutionele instellingenen de vaders Capucijnen, welke, als geenszins bij de wetten van den staat erkend, in Marseille, alwaar zij zich gevestigd haddenverdwenen warenbeginnen zich aldaar weder als te voren te vertoonen. Ter reede van Marseille bevindt zich thans een fregat, hetwelk op bevel van Mehemet-Ali gebouwd is. Naar men zegt kan niets de rjjkheid en pracht van dit schip evenaren, hetwelk 1,600,000 fr. aan den pacha zal kosten. Het tusschendek is slechts eene reeks van heer- lijke vertrekkenwelke met pracht en Oostersche weelde gemeubeleerd zijn. Volgens berigten uit Lissabon, van den 2 dezer, scheen het dat depeches, bij het gouvernement van Portugal met 2 Engelsche paket- booten ontvangen, eenigen indruk op dom Miguel gemaakt hadden, de wijl k-ort na derzelver ontvangst gematigder maatregelen en meer mensch- lievendheid ten opzigte der veelvuldige gevangenen waren voorgeschre ven. NEDERLANDEN. BR-ÜSSEL deh 20 mei. Bij de beraadslaging over de jongste begroo ting heeft Z. Exc. de minister van financien aangetoond, dat in de 71 millioenen wcike de negen hooftt-rubrieken van belasting, als de grond belasting, de personele belasting, de in- en uitgaande regten, de accijn- sende posterijen, het regt vaji waarborg, de loterij, de jagt en de mijnen, in 1827 Rebben geleverd, de bewoner der Noordelijke provin ciën heeft betaald 15 41 en de bewoner der Zuidelijke ƒ9 20. Het bedrag van de in- en uitgaande regten en der loterijen van de massa af zonderende, heeft de bewoner dpr Noordelijke provinciën in het over schot betaald 13 57; die der Zuidelijke ƒ8 21, De regering dezer stad heeft, bij besluit van den 14 dezer, toe gestaan de oprigtin'g eener gezondheids-bakkerijwelke door dezelve on der het toezigt eener commissie geplaatst is. MIDDELBURG den 25 mei. Bij koninklijk besluit van den it april, heeft Z. M. aan een aantal med. doctoren en chirurgijns, welke, in 1827, het grootste aantal personen kosteloos hebben gevaccineerd, de gouden medaille, ter waarde van ƒ50, geschonken; en zulks in de pro vincie Zeeland aan de heeren:' J. IE. Qallenfelste VlissingenH. X Keijll 1 te Wissenkerke; L. J. Reuse, te Koudekerke, eh J. d« Man. alhier. Bij besluit van den 21 dezer heeft Z. M. den heer X. H. baron Mollerusop zijn verzoekeervol ontslagen van zijne fuiictien van se» cretaris van staat, vice-president van den raad van state en president van den raad der ministers, in te gaan met den 1 juiij aanstaahde; zijnde de bafoh Mollerus te gelijker tijd tot minister van staat benoemd. Bij een ander besluit, van denzelfden dag, heeft Z. M, het Voorzit terschap van den raad der ministers en van den raad van state opgedra» gen aan Z. K. H. den Prins van Oranje, indien deZe raadsvergaderingen niet door Z. M. in persoon worden gepresideerd, Een koninklijk besluit van den 9 april 11., no. 26, bepaalt, dat voortaan ieder aannemer met zijne beide borgen, die, 11a het aangaab van hunne verbintenissea tot het uitvoeren v«u publieke werkettmogtetf verklaren geldelijke middelen te ontbreken, om aan hunne verpligcingen te voldoen, gedurende tien achtereenvolgende jaren verstoken zullen zijn van naar het aannemen van andere publieke werken te kunnen dingenof leverantien aan .het gouvernement te doen. Z. M. de Koning wordt morgen den 26 te Antwerpenden sp tp Gent en den 1 junij- te Brugge verwacht. Hoogstdezelve zal waarschijn lijk den 4 of 5 junij weder in Oost-Vlaanderen zijn teruggekeerd, D# togt naar Gent zal door het kanaal van Neuzen plaats hebben. Volgens een Parijsch dagblad, is de koningin van, Spanje den 47 dezer overleden. H. M. was eene dochter van den prins Maximiliaau van Saxen, en geboren den 6 december l8o3. BEST VREN Bitr A DMINISTRA TIEN. AANBESTEDINGEN. Op den 30 Mei 1829, des voormiddags ten tien uren* zullenaan het lokaal van het Provinciaal Gouvernement te Brugge, de navolgende werken worden;aanbesteedte weten: 1°. Het jn goeden staat onderhouden der Provinciale Wegen, en der Wegen van de 2de Klasse in de Provincie- West-Vlaanderen geduren. de zes achtereenvolgende jaren ingaande met 1 Mei 1829, eindigend# met den 1 Mei.1835. 2°. Het in Depót leveren der benoodigde Keijenvoor de dienst der Wegen van de 2de Klasse en der Provinciale Wegen Ifl West-Vlaflnde» ren, gedurende drie achtereenvolgende jareningaande den 1 Mei 1829 en eindigende den 1 Mei 1832 5 mitsgaders het leveren van de noodige Escousijnsehe hardsteenen. Mijlpalen. 3°. Het onderhouden gedurende het jaar 1829 tot aan den 1 Junij 1830, van de Metsel-, Timmer-, Verw-, Rijs- en Aardewerken, be- hoorende tot de Kanalen in de Provincie Wesjt-Vlaanderen, De bestekken dezer Werkenmet de voorwaarden van Aanbesteding, liggen ter lezing in de Bureaus van het Provinciaal Gouvernement vait Zeeland. Op den 5 Junij 1829, zal, door den Directeur der iste Artillerl# Directie en der Rijks Gieterij van Metalen Geschutte 's Gravenhage worden aanbesteed de levering van 17600 Ned. Ponden nieuw gegoten Rood Koper in vierkante platen, 600 fijn en zuiver gesmeed Rood Koper in staven, 3000 nieuw Tin in blokken. De voorwaarden dezer Aanbesteding liggen ter lezing in de Bureaus van het Gouvernement der Provincie Zeeland. B E R I G T. Ter kennis van de daarbij belanghebbenden wordt gebragtdat uithoof de van uit te voeren Werkenhet Kanaal van Nieuw/soort over Eeurne naar Duinkerkede Berger-vaart en de Loo-vaartte rekenen van den 1 Ju nij tot en met den 20 Julij aanstaandezullen worden droog gehouden. FAILLISSEMENT. De provisionele Sijndic in de gefailleerde Boedels van KORNELIS van ZOOM en HENDRIK BEAUFORT, gewezen Timmerlieden en Kooplieden in Houtwaren te Middelburgzoo in compagnie als privé, berigt bij deze aan de belanghebbenden, dat de termijn, binnen welka de Crediteuren alsnog hunne pretentien kunnen verifiëren en beeedigen, is geprolongeerd tot Vrijdag den 5 Junfi aanstaandedes voormiddag» ten tien uren, in de Audientie-zaal der Regtbank van Koophandel t3 Middelburgingevolge vonnis van dezelfde Regtbank van heden. Middelburg, den 25 Mei 1829. VAN PROOIJEN. ADVERTENTIES. \7oor de menigvuldige blijken van deelneming, door vrienden en be kenden betoond bij het treurig afsterven van hunnen hartelijk geliefden oudsten Zoon, LEENDERT, betuigen de ondergetekenden hunnen welmeenenden dank. Middelburg, Abm. van der HARST, den 25 Mei 1829. M, van der HARST, geboren Witte. Dc ondergeteekende naar Java vertrekkendeverzoekt de genen welke iets van hem te vorderen hebben zich binnen veertien dagen bij hem te willen melden, staande hü na dien tijd voor geene betaling in. Middelburg, den 25 Mei 1829, J. W. F. van CITTERS, J)e Zoutzieder WILLEM BERNARD van DEINSE maakt bekend, dataan de Zoutkeet te Arnemuidenop den Dijk Wijk B. No. 58en ten zijnen Woonhuize te MiddelburgRouaansche Kaai Wijlt G.No. 119, is te bekomen best wit KEET-ZOUT, grof en fijn (of zoogenaamd Boter-Zout)met de vijftig Nederjandsche Ponden en daarbovenen met mindere.hoeveelheid bij de Weduwe Ant. van Deinse Az., Lon^on- sche KaaiWijk H. No. 66. Verzoeken voortdurende gunst. Dene van ouds bekende TIMMERMANS-WINKEL te huur, mee de daarbij zijnde Winkel-Gereedscbappcnop de Nieuwe Haven, Wijk I. No. 115.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1