f;. N°. 62. MIDDELBURGSGHE Zaturdag NIE UTFSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 17 mei. Er is een officieel rapport publiek ge maakt omtrent eene poging, die de Turken den 11 april gedaan heb ben om met drie partijen op den llnket Donau-oever in klein Wallachije bij de dorpen Zigaulit en Dessa en in het dorp Rastaeen inval te doen. Op het eerste punt gelukte het den Russen om den vijand, zonder zelfs eénig verlies te lijden, terug te drijven. In Dessa verloren de Turken, gedurende een hevig gevecht met de posten der Kozakken, 15 man aan dooden en gekwetstenen hierbij sneuvelden 3 Kozakken. Ernstiger was de aanval des vijands op het dorp Rasta: de Turken,kwamenom trent 500 man sterk, op 16 vaartuigen de rivier over, stapten aan land ep gingen op Rasta los. De luitenant Pawlowski, die daar met de iste musketier-compagnie van het regement Tobolks stond formeerde uit zij- he 150 man een klein quarré, trok den vijand te gemoet en, na dat hij eenige nadrukkelijke salvo's uitgestaan hadviel hij hem met de bajonet aan, bragt hem in wanorde en sloeg hem op de vlugt. In dit gevecht werden 44 Turken gedood en 22 krijgsgevangen gemaakt, waaronder hun bevelhebber, Hassan EfFendi, iman der moské van Loma. De luitenant Pawlowski vervolgde den vlugtenden vijand op de hielen en veroverde 4 zijner vaartuigen, terwijl 6 anderen, welke overladen waren met de manschap, die zich daarop ingescheept had, zonken; de Russen hadden 3 dooden en 25 gekwetsten. Volgens de laatste berigten uit Wallachije schijnt de Russische opper bevelhebber het hoofdzakelijk op Silistria gemunt te hebbenen daar tot nog toe de slechte staat der wegen het aankomen van het belegerings geschut uit Jassy beletgelooft mendat die vesting middelerwijl door een zeer sterk korps troepen ingesloten zal worden. Van Giurgewo heeft men geene nadere tijdingen. Er loopt een gerucht, dat de generaal-en-chefgraaf Dibbitscbziek ligt; doch dat'hierdoor de operatien der arinee geene vertraging onder gaan. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 16 mei. Het ministerieel avondblad maakt heden gewag van een artikel, door een ander nieuwspapier medegedeeld, waarin aan geraden werd de Grieksche zaak zoo spoedig mogelijk te schikken, ten einde Frankrijk en Engeland en voornamelijk die laatste mogendheid in staat te stellen om eene dreigende houding tegen Rusland aan te nemen, en verklaartdat Engeland geenszins vijandige gevoelens ten aanzien Van Rusland koestert; dat Rusland niet denkt aan het veroveren van Tur- kije; dat het de schikking van de Grieksche zaak verlangt en dat Frank rijk en Engeland ten deze eenstemmig handelen. Wat de blokkade der Dardanellen betreft, zegt het, dat Engeland zich daartegen niet kan verzettenzonder de grondbeginselen te veroordeelennaar welke het •ltijd zelve gehandeld heeft. Te Manchester zijn eenige afgevaardigden uh de zijde-wevers van Spitalfields aangekomen en, ten gevolge daarvan hebben omtrent twee duizend wevers aldaar hun werk gestaakt. Zij vorderen hetzelfde loon dat de wevers van Spitalfields hebben verkregen. Tot nog toe hebben zij echter geene baldadigheid gepleegd. De overheid heeft zich de namen dier afgevaardigden doen opgeven. In Coventry blijft de zijde-handel in denzelfden toestand. Zaturdag avond was eene groote menigte volks te zamen gekomen met oogmerk om de winkels te plunderenwaarin zij gelukkig verhinderd zijn door de aankomst van een detachement dragonders. Er staat in deze hoofdstad een nieuw staatkundig dagblad uit te komen, hetwelk 7 voeten hoogte en 10 breedte zal hebben. Het zal maar eens in de week uitkomen, alzoo er zes dagen zullen noodig zijn om hetzelve te lezen. frankrijk. PARIJS den 17 mei. In de kamer der gedeputeerden is men thans bezig met te beraadslagen over de afsluiting der rekeningen voor het dienstjaar 1827. Daarbij zijn door verschillende leden weder vele scher pe aanmerkingen gemaakt op het gedrag van het vorig ministerie, en op de groote uitgaven, die het gedaan heeft. Onder anderen heeft zich de heer Labbey de Poinpiéres deswege zeer breedvoerig uitgelatenen een aantal dier uitgaven streng gehekeld. Zoo zeide hij, dat, terwijl men op de rekeningen voor het departement van buitenlandsche zaken zeven duizend francs vond voor transportkosten van een leeuw uit Afrika naar Parys Frankrijk het dubbel had betaald 0111 de aankomst in Por tugal van een veel gevaarlijker tweevoetig monsterdier te bespoedigen. Die uitdrukking deed een groot gemor onder de monarchale partij ont staan zoodat het niet dan na verloop van eenige oogenblikken den pre sident gelukte de stilte te doen herstellen. De heer Augustin Perier heelt sterk tegen het voordragen van nieuwe belastingen gesproken en op het invoeren van alle mogelijke bezuinigingen aangedrongen, dat zoo gebiedend gevorderd wordt door den financielen toestand des lands, welke Dog verergerd wordt door het lijden der wijnbouwers, door de crisis, die alle voornaamste takken van volksvlijt nog verlamten vooral door het vooruitzigt van misschien spoedig tot het maken van groote uitrus tingen te moeten besluiten. Daarom wilde hij dan ook, dat het minis terie meer vastheid in zijne daden zou toonen en eenstemmig zou han delen met de wenschen en de behoeften der natie. De discussien moeten morgen voortgezet worden. De koning heeft eene ordonnantie uitgevaardigd omtrent het ver beteren en onderhouden der groote wegen, bruggen, scheepvaart en kanalen. Van Madrjd schrijft men dat de koningin van Spanje ernstig on gesteld is en vier geneesheeren naar Aranjuez ontboden zijn. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 20 mei. Heden heeft zich Z. Exc. de minister van bitmenlandsche zaken, in eene hofkoets gezeten en geleid door twee pelotons kavallerie, naar het paleis der Staten-Generaal begeven, en de ïittingen der beide Kamers gesloten. Z. Exc.in een fauteuil aan -den voet des troons plaats genomen hebbendeheeft, in de lands- en- daarna in de Fransche taalde volgende aanspraak gedaan Eoelmogende Heerf.n! De ontwerpen van wet, welke de Koning heeft noodig geoordeeld 23 Mei 1829. dit jaar aan U M. voor te Stellen, aehterVolgelijk onderzocht Zijnde» vervoeg ik mij heden, op last van Z. M.in deZe vergadering, om deze zitting te sluiten. Ik vervul deze zending, met, in naam des KoningS, te verklaren, dat de gewone zitting der Staten-Generaal, Voor het jaar 1828 is ge. eindigd." De Eerste Kamer heeft ln hare zitting van gisterehhet voof- stel van den heer Barthéléwj c. t.over de wet op de organisatie vart de regterlijke magt, welke door de Tweede Kamer Was aangenomen, met 28 tegen 15 stemmen verworpen; doch heeft de concept-wet op het mengen van nadeelige zelfstandigheden ih het broöd eliZ,eVeti als de Tweede Kamer, met eenparigheid aangenomen. [Wij zullen deze wét in ons volgend No. mededeelen.J - Een Luiksch dagblad, le Courtier Universelvestigt de aandacht op het gevaar, hetwelk in de oprigting der thans bestèande zoogenaam- de Constitutionele comités gelegen is, en heeft te dien einde op het Voor beeld verwezen der Fransche clubsdie de revolutie in dat rijk zijn voorafgegaanen welker bedoeling in den beginne prijzenswaardig scheenmaar die in de gevolgen ten uiterste nadeelig voor de rust van dSt rijk zijn geworden. Te Brugge zijn thans 239 Portugezenzoo mannen als vrouwen die hun ongelukkig vaderland hebben verlaten, met er woon gevestigd; onder dezelve bevinden Zich 8 priesters. ANTWERPEN den 19 mei. Z. M. de Koning Wordt morgen of don- derdag in deze stad gewacht, en schijnt eenigen tijd alhier te zullen ver toeven en onze etablissementen in oogenschouw te zullen nemen. Er worden toebereidselen gemaakt om Z. M. waardiglijk te ontvangen. Zoo men verzekert, heeft Z. M. het voornemen ora ook nog andere provin ciën te bezoekenen zou hij ook in 's Hertogenbosch gewacht worden. BEST V REN bv ADMINISTRA TIEN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND verwittigt de be langhebbenden datte rekenen van den 1 Junij aanstaande eene ge regelde correspondentie met den Brievenpost tusschen de Stad Goes en de Gemeente Colijnsplaat over Cortgeenzal bestaan, door middel van eenen dagelijkschen Bodenloopen dat diensvolgens de Brieven maal zal vertrekken eiken dag, van Goes, des morgens ten acht uren om ten half een uur in den namiddag te Colijnsplaat aan te komenen van Colijnsplaatmede des morgens ten acht uren om ten een uur de» namiddags te Goes te zijn. Middelburg den 21 Mei 1829. VAN VRËDENBURCH. PUBLICATIE. SC HUTTER JJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland: Gezien Art. 4 van 's Konings Besluit vanci Maart 1828, Staatsblad 110. 6brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan datbehalven zij dieop den i Januarij van dat jaar hun 25ste jaar zijn ingetreden, zich mede ter inschrijving voor de Schutterij moeten aangevendie Personenwelke hun 34ste jaar niet voleindigd, hebbendeschoon in andere Gemeenten ingeschrevensedert de laatste inschrijving in deze Gemeente zijn komen inwonen alsmede de Vreemdelingen die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen, om, op grond van Art. 2 der Wet van 11 April 1827, al» Ingezetenen te worden beschouwdmet welke gelijk staan de uit de dienst ontslagene Militairenvoor zoo verre deze in de jaren der Schut terij verkeeren. Burgemeester en Wethouders roepen mitsdien alle bovenbedoelde In-' gezetenen op, om zich eveneens, vóór den 1 junij aanstaande, ter inschrijving voor de Schutterij, op de Stedelijke Secretarie te vervoegen op de dagen en uren bepaald bij Hun Ed. Achtb. Publicatie van den 30 April jongstleden. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden gedrukt afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 Mei 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren J. F. BIJLEVELD, Secretaris. ADVERTENTIE. De Post van KOOPMANS.BODE van deze Stad op Middelburg, vacant zijnde wordt elk en een iegelijk die tot gemelden Post genegen mogt zijn, bij deze uitgenoodigd om zich, met voldoende bewijzeft van bekwaamheid en goed gedrag, bij Requestop Zegel, vracht vrij, te adresseren aan Burgemeester en Wethouders der Stad Vlissingen uiteriijk voor den 1 Julij aanstaande. Vlissingen, den 20 Mei 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. J. BECKER, Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, De Stads-Secretaris A. van der SWA.LME. ADVERTENTIEN. J)e HOUDERS van AANDEELEN in de Negotie ten behoeve van het Beurtveer tusschen de Steden RotterdamDordrecht, Middelburg en Vlissingen worden verzocht te compareren op Woensdag dén 3 Junij 1829, des middags ten 12 uren, in de Sociëteit St. Joriste Middel burg, tot het aauhooren der door de Directie te doene voorstellen; zullende de afwezigen gehouden worden in dezelve t<3 hebben toegestemd. Uit de hand te koop, tot Dingsdag twee naar den laatsten smaak in het Pleet extra rijk gemonteerde KOETS, en WAGENTUIGENzoo goed als nieuw, en twee gebruikte DITO in Chineesch Koper, mee Chais.Zadels en Gareelenadres bij den Stalhouder de Uruin, COURANT. -

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1