N°. Si. MIDDELBURGSCIIE COURANT. Dingsdag1 28 April 1829. NIEUTVSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. I7*RANKFORT den 21 april. Van het tooneel des oorlogs in Azia tisch Ttirkye heeft men de onderstaande tijdingen, ineen brief uit Tiflis van den 19 maart: De Turken bij Achalzich hebben eene groöte nederlaag geleden. Om trent twintig duizend man belegerden die vesting. Het garnizoen ver dedigde zich dapper en sloeg de aanvallers, welke verscheiden malen storm liepen steeds met verlies af. Eindelijk groeven de Turken twee mijnen om de wallen te laten springen en eenen algemeenen aanval te ondernemen, toen zij op den 16 genoodzaakt werden, door de aan komst van een korpsdat door den opperbevelhebbergraaf Paske- wirschtot ontzet der plaats gezonden was het beleg öp te breken. Van dèfctT'f^ltgciihcid maakte de kommandant der vesting, de generaal- majoor prins Bcbutow, gebruik om een uitval te doen, en vervolgde met zijne troepen den vijand tot op een grooten afstand waarbij hij hem veel verlies toebragt* Vier kanonnen, een mortier, twee vaandels ""en eene menigte levensmiddelen veroverde en een groot aantal gevange nen maakte. G R O OT-B R I TT A N J E. LONDEN den 22 april. Men leest in het ministerieel avondblad van den 20 dezer de navolgende aanmerking: Wij hadden gehooptf dat de oorlogvoerende mogendheden zich den winter zouden hébben ten nutte gemaakt, om te onderhandelen, doch wij zijn in die hoop bedrogen. Of Rusland te veel heeft gevraagddan of de Portè naar geene voorstellen heeft willen luisteren, is ons onbekend, maar, als wij het oog vestigen op de uitgebreidheid landswelke het tooneel van den oorlog uitmaakt; op bet aanzienlijk nadeel't welk het sluiten van de Dardanelleti onzen handel op Turkije en in de Middeilandsche zee toebrengt, meenetl Wij, dat Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en de Nederlanden niet kunnen na laten krachtige voorstellen te doen aan de bedoelde mogendhedentegen het Voortzetten van den oorlog, en vleijen wij ons, dat deze voorstel len, overeenkomstig het regt der natiën, gewissélijk doel zullen treffen." Brieven van Lissabon, van den ir zijn aden vervuld met lriagcen óver den droevigen toestand deS lands. De koophandel staat er geheel itil veel winkels zelfs zijn gesloten en de eene bankbreuk volgt dé andere op. Niemand is van zijne vrijheid zeker en meer dan «ebt dui kend menschen zuchten in de gevangenissen, ter zake van politieke mis drijven of denkwijze. Bij het gouvernement zelve heerscht veel onge rustheid en de pogingendie het in het werk stelt om op allerlei wij ten aan gereed geld te gerakenversterken velen in de meeningdat fl om Mignel bedacht is om te vlugten zoodra het hem blükt, dat hij niet langer aan het bestuur blijven kan. Men verhaalt zelfsdat hij in dat geval liever zou ziendat Portugal weder met Spanje vereenigd werd, dan dat het een afzonderlijken staat onder de regering van een fid uit het huis van Bfaganza bleef. De expeditie tegen Terceira ligt nog op de Taag. frankrijk. PARIJS den 21 april. Gisteren is in de kamer der afgevaardigden door tien heer Coreellesals rapporceur der commissiein wier handen het ontwerp van wet op de dotatie van de kamer der pairs gesteld Was omtrent dat ontwerp van wet een zeer ongunstig rapport uitgebragten eijn de aïgetaeeneiie beraadslagingen over dat ontwerp nog in die zelfde zitting gesloten. Heden heeft de kamer der afgevaardigden de beraad slagingen over de bijzondere artikelen van hetzelve ontwerp van wet begonnen, bij welke gelegenheid bijzonder de heer Cormenin zich over dat ontwerp waarbij men de aan de pairs toegestane en naar des spre kers oordeel reeds te hooge lijfrenten, erfelijk wil maken, hevig heeft uitgelaten en niet minder hevig door den minister van binnerilandscbe Zaken is beantwoord. Het ministerieel avondblad heeft aangekondigd, dat een financieel plan, de Vermindering van den intrest ten doel hebbende, en waarvan In de dagbladen is gewaagd, niet aan de wetgevende vergadering zal worden voorgesteld. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 23 april. Bij besluie vati den 22 maart heeft Z. M de Koning bepaald, dat, met den eersten april 1830, het gebruik van Nederlandsche vochtmaten bij den verkoop in het kleinvan wijn Sterken drank en in hét algemeen van alle natte waren verpligtend zal zijndat van dat tijdpunt af alle andere vochtmaten zullen worden af geschaft, en men in winkels, herbergen, tapperijen, magazijnen en an dere openbare plaatsen geene andere vochtmaten voorhanden zal mogen hebben of bij den verkoop gebruiken, dan de dubbelde, de enkelde en 'tle halve Nederlandsche kan- (litre); het dubbelde, enkelde en halve Ned. maatje (decilitre); de dubbelde en enkelde Nederl. vingerhoed (centilicre). Alsdan zullen ook de prijzen der natte waren in openbare aankondigingen niet anders mogen worden uitgedrukt, dan bij het vat of de kan. De verkoop van bier, sterken drank en andere in dit Rijk gefabri ceerde dranken bij de flesch, kruik of kan als maat, zal in geene andere mogen geschieden, dan in flesschen kannen of kruiken van den inhoud eener geheele of halve Ned. kan, behoorlijk geijkt. Ten aan zien van Wijn en buitenlandsche vochten, wordt de verkoop in de thans gebruikelijke flesschen en kruiken voorloopig toegelaten, behoudens de •bevoegdheid van den kooper, om de levering in behoorlijk geijkte fles-: tchen of kruiken te vorderen. -tri de bijeenkomst van de Tweede Kamer van heden-zijn de notu- "len van de vorige bijeenkomst en wegens het verhandelde in het comi té-generaal van den 9 tot den 13 dezer voorgelezen en goedgekeurd. Van de zijde van Z. Exc. den minister van financien is ingekomen een afschrift van het koninklijk besluit van den 10 april, betrekkelijk het tienjarig budjet. Van wege Z. M. den Koning is voorgelezen eene boodschap, inhou dende, dat hoogstdezelveuit hoofde van de ongesteldheid van Z. Exc. den minister van justitie, den heer van Mannen, de heeren leden van nfett Tand van State van Pnbst tot Bingerden en Raoux heeft belast met het verdedigen van het ontwerp van wet op de drukpers; waarop is be gluren deze boodschap aan te nemen voor kennisgeving. De beraadslagingen over dit ontwerp van wet zijn daarop bepaald op morgen. Hierna is rapport uitgebragt op verzoekschriften houdende middelen van bezuiniging in het legerbezwarenten aanzien van de geregtelyke verdeelings des Rijks (onder anderen van het bestuur der stad Haarlem en van ingezetenen van Amersfoort, wegens het gemis der regtbank) en bedenkingen ten opzigte van de verhooging der belasting op den wijn. Alle deze. verzoekschriften zijn ter griffie gedeponeerd. Zoo men verzekert, zijn er belangrijke veranderingen omtrent de inrigting van het leger op handen. De zeventien afdeelingen zouden in even zoo vele brigades worden verdeeld, ieder van twee regementen» waarover de oudste kolonels het bevel zouden voeren. Ten aanzien der wapenschouw ziet men mede veranderingen te ge- moet. Er zou voortaan een algemeene inspecteur worden benoemd met wien de overige inspecteurenin plaats van regtstreeks met den kommissaris-generaal, zouden in betrekking staan. Verder wil men dat er, in de maand augustus aanstaande, eene alge- meene garnizoens-verandering in het rijk zou plaats hebben envoegt men daarbijer zon een ontwerp bestaanom twee regementen grena diers op te rigten, welke te Brussel en te 's Gravenhage in garnizoen liggen., en des noods de lijfwacht des konings zouden uitmaken. Op den 3 dezer is, in de gemeente Zon en Breugel, district Oirschot, provincie Noord,Braband, in den hoogen ouderdom van hon derd jaren acht maanden en veertien dagenoverledenFrancis van Pluenen, weduwenaar, geboren in de gemeente Zon voornoemd, den ao Julij 1728. De genoemde overledene heeft, tot't uiteinde zijns levens, alle zijne geestvermogens behoudenzelfs twee dagen voor ziju over lijden heeft hij bij zijne naaste geburen nog een bezoek afgelegd. —''.Den 24. april. Heden zjjn bij de Tweede Kamer de beraadsla gingen over de nieuwe project-wet op de drukpers begonnen, en heb- ben tot beden in deze zaak het woord gevoerd de heeren de Secus de Stassart, Fockema, Luzac., BarthélemyAngillis en SijpkentDe zitting zal morgen worden voortgezet. Den 25 april. De discussien over de wet op de drukpers zijn heden voormiddag vervolgd en in eene avondzitting voortgezet: dezelve zijn vervolgens tot maandag den 27 uitgesteld. BAFLO .Qprov.in.cie Groningen) den 17 april. Heden morgen ongeveer 5 uren kondigde de brandklok alhier eenen nabijzijnden brand aan wel dra hoorde mendat de brand in het naburig gehucht Raskwerden wél speciaal in de door Symon Heintjes Nienoord bewoond wordende grooce en sehoone, in 1817 nieuw gebouwde boerenwoning had plaat» gegrepen. Ijlings spoedde men zich derwaartsdoch de brand wasreeds 700 aanmerkelijk dat aan het redden van vee uit den brandenden stal naauwelijks sneer ce denken was. Men zegtdat het werkvolk bij het ontstaan van den brandzoude hebben gepoogddenzelven in het geheim te blnsscben en zelfs gewaand bad dan brand saoestoi te zijn» toen de vlam reeds het dak uitsloeg, en zich in een oogenbjik op all* plaatsen der sehutir openbaarde, zoodat van het talrijk sehoone vee zeer weinig heeft kunnen worden gered. Bij dezen brand zijn omgeko men 42 runderen, 11 kalveren, 9 paarden en 15 varkens, voorts zijn verbrand ongeveer 300 mudden graan, 30 voeren hooi, het aanwezige scroo, een gedeelte der boeren-gereedschappenbedden., enz. Men re kent de schade op meer dan 13,000 guldens, terwijl het verbrande slechts voor 1500 guldens verzekerd is, uit hoofde nadeszelfs bouwing in 1817 verzuimd is, de nieuwe schuur in de brandkas te verhoogen. De brand is in den beestenstal ontstaan en door het lamplicht veroor zaakt, zijnde met veel moeite eene kamer ongeschonden bewaard. Ook was gelukkig de groote schuur bijna ledig, daar anders, in het tegen- overgestelde geval, deze brand zeer noodlottig voor het grootste ge deelte van Raskwerd had kunnen worden. MIDDELBURG den 27 april. Ten gevolge der overstroomingen vaa den Weichselwaarvan wij in ons :vorig n°. een kort berigt hebben ge geven heeft zich te Dantzig eene commissie gevormdwelke de vol gende oproeping heeft uitgevaardigd Oproeping tot Weldadigheid. Ijzingwekkende en hartverscheurend is het tafereelhetwelk onze bedroevende pligt ons noopt voor het gezigc van alle gevoelige menschen ten toon te spreiden. Het ongeluk is gekomen, en ligt daar als een onveranderlijk raads besluit des noodloos! de wil des Heeren zij geprezen! al wat in den strijd der elementen, de zwakke kfacht der helpenden vermogtis beproefd en in het werk gesteld gewordenook aan voorbeelden der edelmoedig ste zelfverloochening heeft het geenszins ontbroken. De vlbeden beginnen terug te treden, spoedig zal het geoorloofd zijn op de schouwplaats van het ontzettendst onheil eenen blik te werpen. Maar dan ook treedt de geheéle ongenoegzaamheid onzer eigene hulp krachten ons digter voor bet oog. En het zijn toch broeders en Christe nendie van alles ontbloot, met afschrik de toekomst te gemoet zien. Broeders en leden-van alle kerkgenootschappenZoons van eenen Vader! Medemenschen uit nabij en verder-afgelegene landstreken! Gij allen, die onder de veilige beschutting van uw dak, u in de vervulling uwer levensbehoeften verblijdt, of met verhelderden blik de opkiemen- de lente te gemoet staart, sta ons met menschelijk welwillend gevoel bijschilder u zeiven met levendiger indrukdan woorden het vermo gen de voorstelling af van duizenden uwer medebroeders, die uit wa tervloeden en ijsschotsen naakt, hongerig en zonder uitkomst te voor schijn treden. Helpt ons de tranen droogen, welke moeders en zuige- iingenweduwen en weezenop de puinhoopen van hun ingestort le vensgeluk weenenen oogst, door het zaad van weldadigheden, zege ningen tn, die ieder genot van het vergankelijk leven verre weg over treffen 1 Op vereerend aanzoek van bovengemelde commissie hebben zich oolc te Amsterdam eenige mensclienvrienden vereenigd ten einde zich met de inzameling van liefdegiften te belastenen het is op uitnoodiging van lnatstgemelden, dat de heer S. Sohier Serli alhier zich aanbiedt, Dm tot dit loffelijk doel mede te werken, overtuigd zijnde dat hijdaar men in Zeeland nog zoo weinige jaren geleden getuigen is geweest van de gevolgen van hooge vloedenvan de vrienden der lijdende menschbeid ruime bijdragen zal omvangen, tot leniging dier rampen; zullende hjj dadelijk voor de overmaking zorg dragen.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1