W 49' MIDDELBURGSCIIE COURANT. Donderdag 23 April 1829. A7.E WFSTIJ DINGEN, DUITSCHLAND. I7*RANKFORT cfeii april. Uit Moldavië schrijft men den 31 maart, dat verscheidene Russische kolonnen tegen Kalafat op marsch wa ren en men geloofdedat zij in die omstreken over de Donau zouden gaan. Aan den Balkan schijnt het reeds tot gevechten gekomen te zijn en Tschnpan-Oglu is met zijne ruiterij naar Schumla terug getrokken, om het leger van den groot-vizier te versterken. De groot-vizier is te Adria- nopel aangekomen en heeft er de vestingwerken doen verbeteren. De Turken toonen veel geestdrift en oud en jong grijpt de wapenen aan. In Sophia zouden ongeregeldheden hebben plaats gehad, die aan eenige Christenen het leven gekost hadden. In Bosnië is de rust, door het slechte voorbeeld der Albanezenweder gestoord geworden, en van den volksgeest in Servie schijnt de Porte mede niet zeker te zijn. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 18 april. Het ministerieel avondblad, dat te regt be weert, dat de hertog van Wellington door den maatregel ten aanzien der Katholieken zeer in de achting van geheel Europa gerezen is, meent, dat zijn invloed buiten 's Iands grootelijbs strekken zal om den vrede te herstellen, en dat de zending van een zoo bekwamen gezant, als de heer Robert Cordon, naar Konstantinopelook veel toebrengen zal om Engeland als bemiddelaar te doen optreden, waartoe de pogingen van lord Heytesbury bij het Russische hof mede dienen. Het voegt er de verzekering bijdat Engeland in deze vredelievende politiek opregt en volkomen door Frankrijk en ongetwijfeld ook door Oostenrijk onder steund zal worden. Dezer dagen verhaalde men, dat van hier, met overleg van Frank rijk, eene expeditie tegen dom Miguel zou uitgezonden worden. De Roomsch-Katholieken te Dublin hebben, in eene daartoe ge- houdene vergadering, besloten om hunne emancipatie door geene illumi- natien of dergelijke openbare vreugdeblijken te vierenten einde geene aanleiding tot rustverstoring te geven of de gevoelens te kwetsen van anders denkenden, wier gevoelens, hoe verkeerd ook, uit eene eerlijke overtuiging kunnen voortspruiten. frankruk. PARIJS den 17 april. Bij de kamer der gedeputeerden is rapport iiirgebragt op de concept-wet betreffende de dotatie der pairs, en op die rakende het versmelten en hermunten van oude geldspeciën. De wet op de brieven-posterij is met eene groote meerderheid van stemmen aange nomen. Het schijnt zeker, dat er depeches naar den generaal Guilleminot gezonden zjjnom hem te gelasten vau naar Konstantinopel terug te keeren. Men zegt, dat In het collegie der Jezuiten te Fryburg een op stand uitgebroken is en 40 Frantche leerlingen daaruit weggezonden zijn. Het gouvernement heeft een octrooi van uitvinding verleend voor eene nieuwe soort van diligences met een eenig wielwelke gezegd worden niet te kunnen omvallen. Zij zullen 30 tot 40 personen kunnen bevattenwaarvan ieder een hoek zal hebben en zoodanig op veren hangen, dat, hoe snel ook voortgaande, de reizigers zonder moeijelijk- heid zullen kunnen schrijven. De bergplaatsen voor bagage en goede ren zullen aan weerszijden van het wiel geplaatst werden. De uitvin der is een Marseillaan, en zijne uitvinding de vrucht van lange onder zoekingen en proefnemingen. Bij voortdunr verneemt men nog van de uitwerkselen der aardbeving te Mtircia, in Spanje; te Orihuela heeft de toren van het klooster der Drieëenigheid in deszelfs val de kerk van dien naam verpletterden in dezelfde stad zijn het klooster der geestelijken van St. Jan en de ker- spelkerk van St. Justus omgeworpen. Te Guadalaxara zijn 557 huizen, de kerk en het fort vernield. Het getal der omgekomenen in de ver schillende steden en dorpen bedraagt meer dan 3000, en dat der ge wonden of verminkten ruim dubbel zoo veel. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 18 opril. Z. M. heeft den 10 dezer een besluit ge nomen, luidende hoofdzakelijk als volgt: In overweging genomen hebbende de aanmerkingen der afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten.Generaal op het budjet voor het twee de tienjarig tijdvak, en bijzonder die ter invoering van bezuinigingen op de uitgaven, en bij voortduring alle de vereenvoudigingen en bezui nigingen willende invoeren welke in het belang van hoogstdcszelfs wel beminde onderdanen als mogelijk erkend zullen worden, en met den re- gelmatigen gang van het gouvernement bestaanbaar zijn; overwegende dat de behoeften van den staatte beginnen met dat tweede tienjarig tijd vakaan de Staten-Generaal zijn verklaard te bedragen voor de gewo ne behoeften f <58,754,318, voor de buitengewone behoeften provisio neel 12,500,000, en volgens de wet van 27 december 1828, betref fende de ovcrzeesche bezittingen, f 1,050,000, en dus in het geheel f 82,304,318, en dat na de wijzigingen, welke de eerste redactie van het tweede tienjarig budjet heeft ondergaan daarop voor gewoon is ge- bragt f 64,!04.454>4'en er dus voor het buitengewone overblijft f 1 8,199,863,59 5 200 besluit Z. M. dat, in de verwachting dat het eerste gedeelte van het budjet der uitgaven van den staat voor het twee de tienjarig tijdvak nu zal worden vastgesteld ten bedrage der voorge- dragene som van 64,104,454,41 het tweede gedeelte van dat budjet, voor zooveel geheel onvoorziene omstandigheden zulks niet onmogelijk maken, voor het jaar 1830, niet zal overschrijden de som van 15^ mil- lioendaaronder begrepen de 2,450,060 voor rente en amortisatie der geldleeningen voor de overzeesche bezittingen. Die eerste verminde ring van uitgaven zalvoor zooveel zulks mogelijk bevonden wordt gedurende de eerste jaren van het tweede tienjarig tijdvak worden voort gezetzoodanig, dat de gezegde som van 15! millioen achtervolgelijk gebragt worde op 13! millioen, en dus het geheel der uitgaven van den staat niet te boven ga 75 millioen of f 77,450,000 met inbegrip van dê rente en aflossing der leeningen voor de Indien. Die bezuinigingen zul len kunnen worden tot stand gebragt zoo door vereenvoudiging der za ken als door onmiddellijke vermindering der uitgaven. Den gang der za ken vereenvoudigende, verlangt Z. M. bij het afschaffen of aan ande ren opdragen der voor hoogstdenzelven minder dringende bezigheden het middel te vinden om meer tijd te kunnen toewijden aan zijne zorgen voor de groote staatsbelangen. De minister van finnntien zal opvolgelijk en zoodra mogelijk de noodige voorstellen doen ter bereiking van het voorgestelde doelen zal hij zich tot dat eipde met de andere ministers verstaan en van alle de hoogere collegien en ambtenaren de berigten en inlichtingen kunnen inwinnen, welke hij mogt noodig hebben." Ten gevolge der bepalingen van dit besluit is het mogelijk bevonden om in het ontwerp van wet ter bestrijding van het tienjarig budjet nieu we wijzigingen te brengenwelke eene ontlasting der schatpMgtingen in het algemeen zullen opleveren. Derhalve levert dat ontwerp van wet (waaruit het gemaal blijft weggelaten), vergeleken zoowel met het eer ste ontwerp als met het gewijzigde, onlangs aan de beraadslagingen der seCtien van de kamer onderworpende volgende veranderingen en ver minderingen op a. De accijns op het geslagt zal provisioneel behouden wordenhet voorstel om dezelve door eene belasting op het rundvee te vervangen, wordt ingetrokken, zullende die vervanging het onderwerp zijn van na dere wetgevende bepalingen, b. De omslag der grondbelasting zal al leen gedurende 1830 behouden worden; voor 1831 en volgende jaren zal zij nader bij de wet bepaald worden, c. De uitzonderingen welke de personele belasting toestaat, worden provisioneel behouden, d. De ver- hoogingen van eenige accijnsen worden op eenen meer matigen takst be paald, te weten: 1. op het binnenlandsch gedisteleerd op 25 iu plaats van 50 pret.; 2. op de binnenlandsche bieren en azijnen op 18 in plaats van 50 pret.; zullende overigens de gemeentelijke belastingen op die accijnsen en op de wijnen worden afgeschaft of verminderd in evenre digheid der vermeerderingen voor den staat3. op het zout op 15 in plaats van 50 pret. Voorts wordt eene korting van 15 pret. toegestaan op den accijns van de ruwe suiker uit de kolonie Surinameof andere West-Indische koloniën, mits dat deze laatste voortkomen van plantaad- jen aan ingezetenen des koningrijks toebehoorende of die ten hunnen be hoeve verhypothekeerd zijn; en wordt de korting voor verlies op hec raffineren van Eugelsch en Fransch zout gebragt van 5 op 7 pret. Ein- delijk wordt de vrije vervoer van zoutwelke tot 5 pond beperkt was, op 10 Ned. ponden' bepaald. Men verneemt, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal, na de beraadslagingen over de wet op de drukpersin den loop der maand mei uit een zal gaan, en hare zittingen in october in 's Gravenhage zal hervatten. Den 20 april. Heden morgen, om 8 uren, ontstond er brand in een gedeelte van het hotel van de gravin de Roose, op de houtmarkt alhier, waardoor het achterste gedeelte van de tweede verdieping vaa dit gebouw geheel is vernield. Uit Gent schrijft men, dat in de haven aldaar eene bijzondere le vendigheid heerscht, welke aan die stad en provincie grooten voor spoed belooft. Twee schepen lagen zeilree, een naar Batavia en een naar Bayonne; iwee Amerikanen) waren In hét kanaal van Neuzen aap- gekomen en werden alle oogenblikken binnen Gent verwacht; véle an dere schepen waren bezig met laden en lossen; nieuwe werken en fa brieken werden er aangelegd, en bij de groote bevolking der steden en dorpen nam de nijverheid toe. De heer Jean Donnj, regter van instructie te Kortrijk, beschul digd van knevelarij en omkooping, is door het hof van assises vat; Zuid-Braband verwezen tot 5 jaren gevangenis, een uur tentoonstelling en in de kosten van het proces. Er zijn 44 getuigen ten zijnen laste en 6 in zijn voordeel geweest. STEENDEREN (prov, Gelderlandden 16 april. Heden heeft al hier, in de buurtschap Baak, een droevig ongeluk plaats gehad. Een jongeling van 14 jaren, wonende een half uur van daar, door zijne ouders naar den wind-korenmolen gezonden, om eenig koren te laten malenhad de onvoorzigtigheid om in den gang der roeden al spelende tusschen dezelve door te loopen. Door dit onbezonnen vermaak trof hem eene der roeden, die hem bijna 20 schreden verre weg wierp; zijn de hem de hersenpan ingeslageneen arm gebroken en nog meer andere kneuzingen toegebragthij is oogenblikkelijk aan de gevolgen overleden. ZEE-I IJ DINGEN. MIDDELBURG den 22 april. Heden zeilde naar zee het schip Walcherenkapitein Cornelis Riekelsvan deze stad naar Batavia be stemd met een transport militairen. VLISSINGEN den ao april. Heden is alhier gearriveerd Zr. Ms. fregat van oorlog Sumatra, gekommandeerd door den kapitein-ter zee E. Lucaskomende van Batavia. Sedert eergisteren zijn voor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen Industriekapt. P. J. van Duivenbode, van Liverpool, met klipzout; Lord Gambierkapt. Th. Taylor, van Nieuw-Yorkmet katoen en koflij; de Ribblekapt. J. E. Beekman van Sourabaija met kofïïj Caroline kapt. J. E. Melchers, van Buenos-Ayres, met huiden; Laura, kapt. W. Mellish van Guemsey, met koffijPericleskapt. D. Rees, van Bahia met suiker. Gisteren is van onze reede naar zee gezeildNeerlands Welvaartkapt. II. K. Rentesvan Gent naar de Oostzeemet ballast. Var Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen sedert onze laatste van dt reede naar zee gezeild St./lntoniuskapt. C. J. Schonke, op avontuur, met ballast; Libra kapt. G. R. Engelman naar Yarmouth Concordiakapt. D. H. van Wijk naar .rbroath en de Vrouw Jacobakapt. J. J. Rink, naar Leithalle drie net boomschors; de Jonge Egbertutkapt. J. B, Mulder, en de Wehtartkapt. A. H. Dijkhuis, beide op avontuur; die Oder kapt. J. Schroder, en the Pacifickapt. J. Podd beide naar de Oostzee, alle ver met ballast. BESTUREN ex ADM1NISTRATIEN. AANBESTEDING. Opden 25 April 1829 zal aan het lokaal van het Gouvernement te Brugg worden aanbesteed Iet voortzetten van het afgratfeu der Aanwassen en Voorlanden, /;;V t- v'r.J.-

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1