N°. 48. MIDDELBURGSCIIE r, jQM COURANT. Dingsdag 21 April 1829. HIEUWSTIJGINGEN* DUITSCHLAND. FRANKFORT den 14 april. Tot nog toe verneemt men weinig van de gebeurtenissen, die op het oorlogs-tooneel plaats hebben. Het laatste officiële nieuws van daar bestaat in een rapport van het overrompelen eener TurUsche afdeeling, die het dorp Tschaly-Maly op den linker oever der Kantschik bezette, en op den 24 februarijdoor den overste Lieders, met een bataillon van het 37ste jagers» zoo on verhoeds aangegrepen werd dat haar negentien man gedood en vijf ge vangen gemaakt werden en de ovërigen in de rivier sprongenom zich door de vlugt te redden, waarbij nog velen het leven verloren. Deze afdeeling behoorde tot het Turksche korpshetwelk in Kyouprikiol staat en, volgens het zeggen der krijgsgevangenen, uit 600 man Infanterie, 60 Arnauten 300 paarden en drie stukken geschut zamengesteld is /onder het bevel van Kifdjala Jussuf-pacha. De Russen hebben nog een aan slag gedaan op een ander dorp, Ekitschi genaamd, werwaarts de over ste Roslatschmet drie bataillons75 kozakken en 2 veldstukken op getrokken was. Deze vonden dit dorpdat drie honderd huizen telde niet alleen van de Turksche troepen die aldaar gelegen haddenmaar ook van de inwoners geheel verlatenzij staken het in den brand en Warén met zestig stuks rundvee, die zij buit gemaakt hadden, den 25 februarij te Bucharest terug gekeerd. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 15 april. Eergisteren is 's konings bekrachtiging aan de bill tót emancipatie en aan die tot verhooging van het kiesregt ver leend. Zij zullen den 23 dezer in werking komenen alsdan zullen de Roomsch-Katholieke pairs, de hertog van Norfolkde graaf vaii Schrews- bury en de lords de ClifFordArundelDormerStafford en Petré zit ting in het parlement kunnen nemen. In brieven uit Gibraltar meldt mendat de slavenhandelin de Middellandsche zeeweder begint te herlevenen dat de haven van Êarcelona, naar men verneemt, tot verzamelplaats der Spaansche sche pen, zich met dezen schandelijken en den meiisch vernederenden han del onledig houdendeis bepaald geworden. De jongste brieven Uit Lissabononder dagteekening van den 4 dezer, staven meer en meer het ontvangen berigt van de grove mishan deling der prinses donna Isabella Mariaten gevolge van het bij haren broeder dom Mlguel gerezen vermoeden, dat zij, door middel vaneen* naar Engeland uitgeweken bediende, geheime briefwisseling met de agen ten van dom Pedro in Engeland hield. Lang, schreef men echter in dezelfde brieven, zal het dom Miguel niet meer mogelijk zijn, zich staande te honden, daar alles eenen ophanden zijnden opstand voorspelt. Ais eene laatste poging om zich geld te verschaffen en zijne uitgeputte schatkist te stijven, wachtte men ieder oogenblik de uitvaardiging van een decreet, betreffende de uitgifte van een nieuw papieren geld, bij voorraad tot een beloop van een half millioen p. st.waaraan men een intrest van 5 pet., betaalbaar op daarbij gevoegde halfjarige coupons, verbonden heeft, en aan welk papieren geld, dat aan toonder luiden zal, men eenen gedwongen omloop geven wil. Tot vermeerdering der afgemeene ellende, was in de laatste dagen ook de rivier de Taag bui ten hare oevers getredenen had groote verwoestingen aangerigten op het naar de Azorische eilanden bestemd smaldeel was eene besmetting uitgebrokenzoodat men reeds meer dan 200 der manschappen had moe ten ontschepen en naar de hospitalen vervoeren. FRANKRIJK. PARIJS den 14 april. De minister van financien heeft gisteren het nieuw ontwerp van belasting op de dranken aan de kamer der afgevaar digden aangeboden, waarna de kamer heeft beraadslaagd over het ont werp van wet betreffende eene nieuwe posten-dienst, waarvan alle de ar tikelen met eenige kleine veranderingen werden aangenomen; doch toen men daarop over het geheele ontwerp zoude gaan stemmen, was de ver. gadering niet talrijk genoeg, en werd zulks tot woensdag uitgesteld. In sommige bladen verzekert men thans stellig, dat te Rome de keuze van den Paus beschouwd wordt als eene overwinning van ons mi nisterie, door toedoen van den heer de Chateaubriant verkregen. Men bestempelt zelfs den Paus met den naam van Franschen Paus. De ultra monarchalen hadden het tegendeel beweerden zichtot staving van hun gevoelendat de staatkunde van Oostenrijk de overhand had behou den, beroepen op de benoeming van den kardinaal Albani die deze staatkunde is toegedaan tot secretaris van staat. Intnsschen wordt zulks opgehelderd, uit de gewoonte, volgens welke de nieuwe Paus steeds den staats.secretaris kiest uit die kardinalen, welke hem niet hebben ge stemd, ten einde daardoor aan beide partijen genoegen te geven, gelijk de thans benoemde Paus in een officieel stuk zelve zou hebben verklaard. Voorts zegt men dat de party der Jezuiten in het conclave weinig in vloed heeft kunnen uitoefenen. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 16 april. De zitting van de Tweede Kamer der Sta- len-Generaal welke op heden ten één uur bepaald was, heeft door het ontoereikend getal leden geen plaats kunnen hebben en is geadjourneerd tot donderdag den 22 dezer, ter beraadslagiug over het ontwerp van wét op de drukpers; zullende intusschen het verslag der centrale afdee ling over dit ontwerp worden gedrukt en rondgedeeld. Van dit ont werp J.J eene nieuwe redactie ingekomen waarbjj de twee eerste artikels veranderd zijn. Na de behandeling dezer zaak zal, zoo men algemeen zegt, de tien jarige begrooting een onderwerp van de beraadslagingen der Kamer uit maken. Alhoewel men de verwerping van dit ontwerp verwacht, zco schjint men de beraadslagingen te willen wagen, voornamelijk om den geest der Kamer over een ander ontwerp te leeren kennen. Vervolgens zullen, zoo men verneemthet ontwerp van de heeren Barthélimy c. s.de titel van het wetboek van burgerlijke regtspleging, inhoudende bepalingen bij het kennelijk onvermogen van een schulde naaren eindelijk de twee ontwerpen, houdende wijzigingen in de aan genomen wetboeken ter tafel gebragt worden. Daarna kan men de sluiting der tegenwoordige zitting te gemoet zien, welke, wanneer de Kamer onafgebroken hare werkzaamhedeu voortzettegen het midden ©f het eiude van de maand wei zal kunnen plaats hebben. Z. M. de Korting heeft, bij besluit van a dezer, verboden, dat voortsan in het openbaar de prijzen der goederen, hetzij op markten, hetzij in winkels, hetzij in prijs-cóurantenanders zullen mogen worden aangekondigd, dan met guldens en cents en, bij het gswigt, met Ne- derlandsche ponden, onsen en looden; bij de lengte-maat, roet Neder- landsche ellenen bij den inhoudmet Nederlandscbe muddenvaten en kannen allesten einde het metrieke stelsel meer en meer te bevor» derenen tegen te gaan de onregelmatighedenmet welke de verkoo. pers zich somwijlen eene ongeoorloofde winstten nadeele der koopers, verzekeren. Het besluit van october 1827 wegens de prjjzen der turf, wordt in stand gehouden. Volgens een der Zuidelijke dagbladen is het berigtdat snonsig. nor Capaceint weldra naar Rome zou terug keerenvan allen gro::ii ontbloot. UTRECHT den 15 april. Gisteren heeft alhier wederom plaats ge» had de bij gelegenheid der paim-paarden-markt gehouden wordende hard. draverij, waarbij door de regering dezer stad waren uitgeloofd, tot prijs eene extra fraaije gouden zweep, en voor eene premie twee netbewerkto hoofdstellen met zilver beslag; eerstgenoemde werd behaald door den heer J. M. Juursemawonende te Groningen, met zijn zwart kortstaart ruinpaard, genaamd de Km ezeleh de tweede door den heer A. van dtr Hoopwonende te Amsterdam, met een zwart kortstaart merriepaard, ge» naamd de Molenaar. Twintig zeer beroemde paarden, uit onderscheidene provinciën, zijn ter wedloop aangevoerd, en hebben daarbij gestreden. De fraaije en kunstige bewerking zoo van zweep als hoofdstellen, d« eerste vervaardigd door den goud- en zilversmid .7. M. van Kempen jr. en de tweede door den zadelmaker A. Schalierbeiden wonend» binnen deze stadwerden zeer bewonderdook werden de loopbaan en goede orde, welke daarbij geheerscht heeft, zeer geprezen. AMSTERDAM den 15 april. Men verneemt, dat door heeren bur gemeester en wethouderen dezer stad ert met goedkeuring van den heer. gouverneur dezer provincie, toegestaan is aan dén heer Jan Spiering IValravenhet doen opbouwen van eenen cement-molen. Merkwaardig is hèt, dat deze de eerste onderneming van dien aard zal zijn binnen onze murenen het verdient nog meerdere opmerkzaamheiddaar de» zelve zonder stoomwind of paarden zal gedreven worden. ZEE-I IJ DINGEN. MIDDELBURG den 20 april. Schipper C. A. Klempvoeren de het dezer dagen tér reede van Vlissingen binnengevallen koop vaardijschip Matildakomende van Buenos-Ayres, en bestemd naar Antwerpen, heeft verhaald, dat hij op den n februarij 1829, op it graden 12 minuten Zuiderbreedte en 30 graden 3<5" minuten bewesten Greenwlch, bad gepraaid Zr. Ma. korvet de Komeet, gevoerd wor dende door dén kapitein-luitenant ter zee Koopmanwelke bij zijne krui sing ter bescherming van de Néderlandsche vlag omstreeks de Kanarische en Kaapverdische eilandenaldaar allés in goede orde had bevonden zijnde aan boord van die korvet alles in een' goeden en gezonden staat; terwijl de ka'pitéin-luitenant Koopman voornemens was alsnu zijne rei-, ze met dat vaartuig naar Oost-Indie te vervolgen. VLISSltfGEN den 18 april. Van den 15 dezer tot heden zijn alhier ter reede gekomen Voor Brussel: de Fictoriekapt. G. Küper, van Rouenmet pleii- tersteen. Voor Cent: the Iriskapt. S. Harding, en Covernor Brookkapt, S. Moore beide van Nieuw-York, met katoen, koffij en potasch. Voor Antwerpen bestemd: the Duchesse of Portland, kapt. F. M. Ghie. van IMty, met mahoniehout en koffij; Tiphyskapt. J. Buesnelvan Rio-Janeiro, met koffij; Juiiana, kapt. VV. Garrettvan Buenos-Ayrel, met huiden; de Snelheidkapt. H, P. dé Jonge, van Londen, met stuk- goederen; Concordia, kapt. A. Pot, van Liverpoot, met klipzout; FHirondelle, kapt. V. Ricault, van Havre-de-Grace, met koffij en ka toen; Rosa/ie, kapt. W. J. Gordonvan Buenos-Ayres met huiden Hull-Packetkapt. kapt. H. H. Langevan Huilmet manufacturen the Potomac, kapt, D. Coudryvaii Batavia met koffij en suiker; Me dusa, kapt. F. Bunnemeijer, van Londen, me; stukgoederen Amazon kapt. J. Lepavourvan de Havannahmet suikerzijnde laatstgemeld^ van quarantaine ontslagen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen van den 14 dezer toe heden van onze reede naar zee gezeild Ullirondellekapt. J. Willaertnaar Valparaiso, met stukgoederen de twee Gebroederskapt. L.Maasdijk, naar Yarmouthmet boomschors F Éclair kapt. D. J. Salzsiédernaar Fernambncoen Reinierakapt, J. Meugens naar Maringhara beide met stukgoederen4e vijf Gebroe ders, kapt. j. F. Poodts, niet jenever, enDiamedes, kapt. E. den Duyts, met stukgoederen, beide naar Batavia; the four Sisterskapt. C. Butler, naar Londen, met boomschors; the Prosperous, kapt. J. Warren, naar Malden; Fadrenelandetkapt. N. E. Lunoe, naar Noorwegen, en Ham- merfortkapt. P.Scun, naar Dronthelm, alledrie met ballast; the Albitmt kapt. D. M. Leannaar Yersey met kaas. BESTUREN ex slmiINISTRATlEN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gezien de voordragt van den fungerenden Inspecteur van het Kadaster in deze Provincie. Gelet op art. 492 der metodieke verzameling dér Wetten öp hec Kadaster. Brengt bij deze ter kennisse van ieder dien znlks'zoude mogen aangaan dat de Kadastrale taxatie der Landerijen en Gebouwen, gelegen in de Gemeenten, uitmakende het Kanton Goes, op den 1 Mei aanstaande zaj worden aangevangen en dat de daaraan verbondene werkzaamheden zul len worden ten uitvoer gebragt: Voor de Stad Goesdoor den Schatter J. van Oostenvergezeld vkj» den Controleur C. Tromp. Voof het Landelijk gedeelte der Stad Goes, alsmede voor de Gemeen- v - .ÜK

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1