N°. 45. MIDDELBURGSCIIE COURANT. Dingsdag NJE UTVSTIJDINGEN. II April 1829. RUSLAND. PETERSBURG den 28 waart. Onze courant van heden behelst, nopens de vermoording van ons gezantschap aan het perzische hof, het navolgend berigtzonderhetgeen opmerkelijk iszich daarbij eenige aanmerking te veroorloven Volgens brieven uit Teheran heeft aldaar den 12 der vorige maand, ten gevolge van eenen hevigen twist tusschen de lieden van onzen ge zantden heer Gribojedolf, en ecnige menschen uit het gemeen, eene verschrikkelijke gebeurtenis plaatsgehad. Een hoop lediggangersdie zich gedurende dezen twist voor de woning van den gezant verzameld hadden meenden er zich mede te moeten bemoeijenen daar onge lukkiglijk eenige derzelven gedood werdenschoot van den Bazar eene tallooze menigte menschen toe om den dood hunner landslieden te wree- ken. De poort van het hotel werd opgeloopen; in spijt van den tegen stand onzer kozakken en der Perzische wacht, welke bij die gelegen heid vier man verloor, werden de muren overklommenmen drong onophoudelijk in de binnen departementèn door, en alles, wat zich aan de woede van den stormenden hoop vertoonde, werd afgemaakt. Te vergeefs snelde de schach zelf, vergezeld van zijnen zoon Selou-sultan, die tevens gouverneur-generaal van Teheran ismet een aanzienlijk aan tal troepen toe om de oproerigen te beteugelen en te verstrooijen. Het was té laat. De heer Gribojedorf en zijn gevolg waren reeds de slagt- óffers der moordenaars geworden. De eerste gezantschaps-secretaris de heer Malzoff, en drie andere personen, hadden alleen het geluk om aan het bloedbad te ontkomen. De schach zoowel als Abbas Mirza en het gansche hof, zijn in de grootste verslagenheid. Er is een acht- daagsche rouw bevolen. Om het zeerst verlangend, om de pligtmatige voldoening te geven wil Abbas Mirza zijnen oudsten zoon met den kaimakan aan den graaf Paskewitsch zenden, om denzelven alle nadere bijzonderheden mede te deelen en alle ophelderingen te gevenwelke de opperbevelhebber nopens deze verschrikkelijke gebeurtenis mogt ver langen te bekomen." DUITSCHLAND. FRANKFORT den 7 april. Men zegt, dat van Odessa een korps van twintig duizend man ingescheept zal wordenen wel om nabij Bur- gas of aan de noordkust van Natolie eene landing te doen. Nabij Sistova, op de Donau heeft de Russische staf-kapitein Chris- tophorow met een onderofficier acht soldaten en drie kozakkenop den 18 februarijdrie groote Turksche schepenmet al hun toebehooren in den brand gestoken. Volgens de geruchtendie uit Moldavië verspreid wordenis het in het begin van deze maand reeds meermalen tot bloedige gevechten ge komen bij Kosludschi en Pravadien hebben de Turken daarbij steeds het onderspit gedolven. Men wil, dat de generaal graaf Pahlen met het belegeren van Silistria belast zal worden. In bijzondere brieven van Konstantinopel wordt gesproken van een plan,-dat de sultan zou hebben, om door het zenden van eene aanzien lijke zeemagt naar den mond der Dardanellende Russen tot het ophef fen der blokkade te dwingen en dus den weg te openen voor de trans porten met granendie hij uit Egypte wacht en bij de behoeftedie men in de hoofdstad daaraan heeft, bijzonder te stade zouden komen. GROOT-BRIT TANJE. LONDEN den 8 april. Na allermerkwaardigste debattendie drie dagen geduurd hebben, is in het hoogerhuis tot de tweede voorlezing der bill ter emancipatie derRoomsch-Katholiekeja besloten, en wel met eene veel aanzienlijker meerderheiddan zelfs hare ijverigste voorstan ders schenen te verwachten, hebbende 217 lords daar voor en slechts 112 daar tegen gestemd. Hierdoor mag dan ook deze gewigtige zaak als beslist beschouwd worden. Voor de bill hebben zaturdag gesproken lord Lilford, de graaf van Westmoreland de graaf van Liverpool (opvolger Van den minister van iïien naam), de graaf Grey en lord Plunketten tegen hebben zich la ten hooren de graaf van Guilford lord Sidmouth lord Tenderden endé graaf van Eldon. Het huis is gisteren avond in comité omtrent deze bill overgegaan Sommige leden hebben nog getracht daarin eenige veranderingen te ma ken maar hunne pogingen zijn bijna eenpariglijk door het huis-verijdeld. Heden wordt het comité voortgezeten naar alle waarschijnlijkheid zal ge bill vrijdag ten derde maal gelezen worden en doorgaan, en zaturdag of maandag de koninklijke bekrachtiging verkrijgen. De bill, tot afschaffing der stemgeregtigden van veertig schellingen pacht, is ook ten tweedemaal gelezen en daartoe is met de aanzienlijke meerderheid van 139 tegen 17 stemmen besloten. Deze zal gelijktijdig inet het ander ontwerp haar beslag bekomen. Deze maatregel wordt bij velen zeer goedgekeurd, en tot een bewijs, dat het kiesregt tegenwoordig in Ierland in geene behoorlijke handen was, is door den hertog van Wellington aangevoerd, dat in sommige Iersche graafschappen een derde, in anderen, zoo als in Limerick, drie vierden der zoogenaamde veertig schellingen pachters niet kunnen schrijven, en in het groote graafschap Mayo van de 21,600 kiezers, die sedert 1822 geregistreerd zijn, omtrent 19,000 hunnen naam niet konden reekenen. Deze lieden, die bij de verkiezingen alleen als de werktuigen van hun ne landheeren dienden, zullen het gemis niet gevoelen van een regt, over welks bezit zij zich weinig bekreunen. De inkomsten van Groot-Brittanje gedurende het afgeloopen vier de jaars, hebben 546,912 p. st. minder opgebragt, dan in de eerste drie maanden van het jaar te voren. Die vermindering is vooral merkbaar fn de in en uitgaande regten en accijnsen. Zaturdag avond is de kotter Bramble te Falmouth aangekomenvan Lissabon met passagiers. Volgens de berigten, bij die gelegenheid ont vangen, moet het aldaar droevig gesteld zijn. Steeds worden er lieden van allerlei rang in de gevangenissen geworpen en den 24 maart was de generaal Covvler met zijn behuwdzoon in arrest genomen. Men ver haalde, dat dom Miguel den 96 getracht had de handen aan het leven zijner zuster, donna Isabella Maria, te slaan, 'doch daarin verhinderd was door een edelman, den graaf de Cintra of de Cosmande, die ten gevolge daarvan omgekomen was. Die prinses was voornemens geweest om met de Bramble naar Engeland te vlugtcn, doch dit had haar niet mogen gelukken. De expeditie, die tegen Terceira bestemd is, |ag d«tl 28 der vorige maand nog op de Taag. De nieuwe president der Vereenigde Staten, de heer Jacksoti heeft den 4 maart den eed in zijne nieuwe hoedanigheid afgelegd, en bij dl# gelegenheid in eene aanspraak zijne medeburgers beloofd het vertrou wen, dat zij in hem hebben gesteld, te zullen erkennen, door zijnen ijver in het vervullen der verpligtingen, die hem zijn post oplegt waarin hij hoopt door de overige takken van het bestUür en door de on- dersteunlng zijner medeburgers geholpen te zullen worden, terwijl hij, vol vertrouwen op die Magt, wier voorzienigheid Zoo genadig de natio nale kindsheid der Verèenigde-Staten beschermd en hare vrijheden in ver schillende omstandigheden gehandhaafd heeft, haar smeekt om het vader land steeds het voorwerp van har e Goddelijke zorgen en zegen te wil len maken. In brieven van de kaap de Goede Hoop van den 25 janüarlj wordt gemeld, dat Chaka, het Afrikaansch opperhoofd, dat Zoo veel woelln. gen en ongerustheid onder de volksstammen nabij het grondgebied der kolonie veroorzaakt heeftdoor zijne eigen broeders vermoord is«tl dat zijn jongste broeder hem in het oppergezag is opgevolgd. FRANKRIJK. PARIJS den 7 april. De beraadslagingen over de departementale wet zijn gisteren in de kamer der afgevaardigden voortgezetin die zitting beeft vooral de heer Ravez de amendementen der commissie, en hetplatl om de benoeming van de algemeen e departementale raden aan het go«. vernement te ontnemen, hevig bestreden; dat regt behoorde, haar zijnd meenirigkrachtens eene vroegere niet afgeschafte wet en de artikelen 13 en 14 van het charter, aan de uitvoerende magt, om dat genoemde ra den niets anders zijn dan administrative ligchamenwaarvan de benoeming aan den koning-moet toebehooren. In de zitting van heden heeft de minister van binnenlandsche zaketl andermaal het woord opgevat, bijzonder om den heer Ravez te beant- woorden, besluitende zijne redevoering door met eene forsche stem aait te kondigen, dat het ministerie nooit den koning zal aanraden om de Wel aan te nemen, waarvan het ontwerp aan de kamers Is onderworpen, Itt» dien dat ontwerp de minste wijziging ondergaat. Deze verklaring ver wekte door de geheele zaal eene groote opschudding en scherpe Uit roepingen welke eenigen tijd voortduurdenwaarna de heer Dupin op trad en eenige punten van des ministers redevoering beantwoordde. Het geroep om de sluiting dezer algemeene beraadslagingen zich daar op vernieuwende, werd daartoe met bijna eenparige stemmen besloten. De generaal Sebastiani beklom toen het spreekgestoelteom als rappor, teur zijn overzigt der beraadslagingen te gevenwaarbij hij er zich vooral op toelegde om de tegen de wet ingebragte bedenkingen te wederleggen, als of zij inbreuk op de koninklijke regten en de bepalingen van het charter zoude maken. Den 8 april. In de zfrtlng van heden een aanvang gemaakt zijnde met de behandeling der afzonderlijke artikelen, is het geheele eer ste hoofdstuk, uit 8 artikelen bestaande, en handelende over de regeling der arrondissements-radenkomen te vervallen als zijnde het door de commissie gedane voorstel, tot afschaffing dier raden, door de meerder, heid aangenomen geworden. Thans tot de stemming der volgende arti kelen overgegaan zijnde, werd art. 9, nu art. 1 geworden, met amende menten aangenomen, en zou men verder zijn voortgegaan, toen twea der ministers, welke intusschen de vergadering hadden verlaten, eens klaps in dezelve terugkwamen, en eene koninklijke ordonnantie van he den mededeelden, waarbij de beide ontwerpen van wet op de regeling der gemeente-arrondlssemcnts- en departements-besturen werden inge trokken. Deze gebeurteniswaardoor de ministers de geheele linkerzijde tegen zich in het harnas hebben gejaagd verwekt eene groote sensatie. De kardinaal Albanidoor den nieuwen Paus tot zijnen secretaris van staat benoemd, wordt gehouden voor een prelaat, welke in allen deele de staatkunde van den Oostenrijkschen minister, prins Metternich, is toegedaan. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 8 april. Volgens sommige onzer dagbladen staat motl- signor Cappaccini op zjjn vertrek naar Rome. Men voegt er bjj, dat tegen het najaar herwaarts zal terug keeren. Ons observatorium zal dit jaar voltooid worden door middel van een nieuw voorschot van penningen, welke het Z. M. dehaagd heeft, te dien einde, ten bedrage van ƒ40,000, te verleenen. De instrumenten voor hetzelve worden door de beroemdste kunstenaren van Europa ver vaardigd. Een derzelve kost alleen meer dan ƒ20,000. Den 11 april. De Tweede Kamer der Staten-Generaal beraad slaagt thansin comité-generaalover de vraagpunten nopens de jury. De sprekers in deze zaak zijn tot heden geweestde heeren Schoone- veldde Slcus Donker-Curtius Fabri-LongrieBeclaertsBijleveld van Boelensvan de Kasteele en Luzac. De bakker Alexander Delronge heeft verzocht om onder borgtogt ontslagen te wordendoch zijn verzoek is verworpen. Het schijnt ze ker dat eene beschuldiging van vergiftiging tegen hem zal worden aan gevangen. 's GRAVENHAGE den 9 april. Men zal zich herinneren dat onze stadgenoot Adamsnu drie jaren geleden, twee uitmuntend bewerkte ledemans (mannequins')ten dienste der beoefenaren van de schilder kunst, vervaardigd heeft, waarvan een, zijnde een vrouwenbeeld, op bijzonderen last en ten gebruike van II. M. de Koningin. Van wege het ministerie van binnenlandsche zaken, werden vervolgens aan genoem den kunstenaar vier soortgelijke beelden besteld, van welke, naar wij vernemener thans tweeop bevel van Z. M. den Koningten geschen ke zullen gezonden worden aan de koninklijke akademie van beeldende kunsten te Amsterdam en te Antwerpen. Wij honden ons verzekerd dat deze Iedemans, welke in bewerking en doelmatigheid verre weg de gewone overtreden in beide steden goedgekeurd zullen worden, en d« bekwaamheid van den vervaardiger zullen doen bewonderen, De wi.inteelt neemt in de Zuidelijke provinciën van jaar tot jaar toe, met name aan de boorden van de Maas en de Moezel, in Zuid- Braband en Vlaanderen. Volgens het Journal tTAgrlculfurewordt da jaarlijksche wijnoogst aldaar op 10,000 stukken wijn berekend. Een wijn- 1 berg, gelegen te Wesemael, nabij Leuven, heeft het vorige jaar meer

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1