N°. 44. MIDDELBURGSCHE COURANT, v Zaturdag 11 April 1829. NJE UtrSTIJ DINGEN, T U R K IJ E. KONSTANTINOPEL den 10 maart. Daar, helaas! alle hoop op eene vreedzame vereffening der verschillen tusschen Rusland en de Porte thans verdwenen schijnt te zijnen sedert eenige dagen verschei dene geruchten van gevechten bij Basardschik en van landingen en over rompelingen der Russen aan de kusten van Romelie in omloop zijn, zoo worden de toerustingen ter zee en te land, ongeacht den ingetreden Ra madan (vastenmaand), met verdubbelden ijver voortgezet. Werkelijk i* het getal der sedert 10 dagen hier uit Azie aangekomen en deels regt- streeks te land deels ter zee over Rodosto naar Adrianopel gemarcheer de troepengelijk ook de menigte van het tevens derwaarts afgezon- grooter dan op eenig vroeger tijdstip dezes oorlogs. Nopens de aan komst des nieuwen groot viziers Reschid-Mehemed-pacha in het hoofd kwartier heeft men nog geen berigtmen gelooft dat hij zich te Janina wat langer opgehouden heeft, om met het hem van Konstantinopel toege zonden geld de achterstallige soldij der onder zijn bevel gestaan hebben de Albanezen af te betalen en zich een aanzienlijk korps dier trQepen voor de dienst der Porte in den aanstaanden veldtogt te verzekeren. Ook aan de versterking der Turksche marine wordt met onafgebroken jjver gearbeid. Tien oorlogschepen, waaroder 5 van linie, liggen hier reeds voor het tuighuis gereed, en zullen binnen weinige weken nog door andere uitgerust wordende fregatten en korvetten versterkt worden. Hetgeen in de laatste dagen de aandacht onzes publieks niet weinig bezig gehouden heeft, is de algeraeene aanneming der militaire kleeding voor de Muzelmansche bewoners dezer hoofdstad. Na eene op den 3 dezer bij de Porte gehoudene groote raadsvergadering, werden den volgen den dag een hatti-scherif des sultans aan het paleis, en den volgenden vrijdag firmans in de moskeen en geregtshoven afgelezenwaarbij allen moslims voorgeschreven wordt, om in de plaats der tegenwoordige hoofd dekking met tulband en shawl, roode mutsen of petten, gelijk die reeds bij de militairen sedert eenigen tijd ingevoerd zijn, te dragen, kostbaar pelswerk en wijde kleederen af te leggen, en eene krijgshafte dragt aan te nemen, boven alles echter alle luxe in de kleeding te vermijden, en zich op de grootste eenvoudigheid toe te leggen. De door de Russische blokkade der Dardanellen verwekte moeijelijk- heid in de proviandering der hoofdstadzoekt de Portedoor het trans porteren der in Smyrna en andere havens zich bevindende ladingen gra nen op kamelen tot aan het meer vanMarmora, te verhelpen. De op 1 december van Smyrna herwaarts gekomen Noord-Amerikaan- ache consul, de heer Offley, om over een traktaat van koophandel met de Porte te onderhandelenisbij de tegenwoordige omstandigheden waarin de Porte hare aandacht op andere zaken heeft te vestisenzon der het doel zijner zending te hebben kunnen bereiken, naar Smyrna wedergekeerd. FRANKRUK. PARIJS den 5 april. Tegen het einde der zitting van de kamer der afgevaardigden, van vrijdag, wilden eenige leden der regterzijde de be raadslagingen over de departementale wet gesloten hebbenmaar de heer B. Constant verzette zich daartegenen de kamer beslistedat die be raadslagingen op morgen maandag zullen worden voortgezet. Men denkt echter dat dezelve dien dag zullen afloopen, en dat de generaal Sébastianirapporteur van dat ontwerpop morgen zijn overzigt der algemeene beraadslagingen zal kunnen geven, en de kamer alsdan dade lijk tot de behandeling der afzonderlijke artikelen zal kunnen overgaan. De heer Agnadobankier van het Spaansche hof, heeft bekend gemaakt, dat den 30 dezer zal overgegaan worden tot de trekking der nómmers van de obligatien der koninklijke leening, welke dit jaar we der zullen afgelost worden, en dat de afbetaling en de voldoening der verschenen renten, te rekenen van den 1 juny, op zijn kantoor met opene deuren zal plaats hebben. De Constitutionnel maakt daarop de volgende aanmerkingen: „Wij wenschten wel iets dergelijks te kunnen melden voor de schuldeischers van Spanje, die zich te Madrid en te Amsterdam bevinden maar voor hen is er geen nieuwsaan hen zal bij voortduring niets betaald worden, en te Madrid wordt de verschenen coupon steeds tegen 98 en 99 pet. verlies overgedaan. Daar zulks een te klaar denkbeeld van het crediet van Spanje zou kunnen geven heeft de courant van Madrid dan ook last bekomenom van die coupons gee ne melding meer te maken; het zou eene hinderpaal voor den heer Ag- nado hebben kunnen worden in zijne bemoeijingen om den spaarpenning der lieden uit den minderen stand onder ons te verkrijgen. Wat moet men van de zaak denken Spanje is te Madrid 90 millioen renten schul digte Amsterdam 4 millioen en te Parijs 8 millioen te Madrid en te Amsterdam wordt niets betaald en te Parijs betaalt men met opene deuren. Duidelijk is hecdat Spanje zal voortgaan met ons stiptelijk te betalen zoo lang wij meer geld blijven gevendan wjj jaarlijks te ontvangen hebben." Een brief uit Murcia, in Spanje, gedagteekend van den 24 maart, behelst de volgende bedroevende omstandigheden van de uitwerkselen eener aardbeving Des avonds ten 6 uren van den 21 inaart hebben wij zeer sterke schokken van aardbeving gehad verscheidene gebouwen zijn gescheurd, bijzonder de kerken. De schokken den 22 nog voortdurende, heeft de geheele bevolking zich op de openbare plaatsen begeven. De schuddin gen van den 21 hebben te Orihuela eenen toren doen instorten; er zijn zes menschen omgekomen. Forrevieja is niet meer dan een puinhoop Almoradi insgelijks meer dan 200 lijken zijn er van onder de puinhoo pen gehaald. Benesuzar is ten deele verwoest geworden, en aldaar zijn meer dan 100 personen omgekomen. De andere gemeenten van Huerta de Orihuela hebben mede zeer veel geleden. PS. Een nieuw berigt van Orihuela meldt,' dat San-Fulgencio en Gnardamar geheel vernield zijn geworden." Berigten uit Lissabon van 21 maart, melden onder anderen dat er in die stad een onnoemelijk aantal geschriften waren aangeplakt, waarin, onder het opschrift'di zevert plagen van Portugalde volgende punten als zoodanig opgegeven werden: 1. de koningin-moeder2. dom Miguel3. de regterlijke magt4. de monniken 5. de koninklijke vrijwilligers; 6. de invloed van Engeland; 7. de bedelarij. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 7 april. Heden is deTweede Kamer vergaderdgeweeït. Vijf ingekomene verzoekschriften zijn naar de commissie tot dezelve' verzonden. Hierna heeft deze commissie, bij monde van de leden de BrouckereSchooneveld en van lieenenrapport over een aantal verzoek schriften uitgebragt, welke ter griffie zullen gedeponeerd en de rappor ten gedrukt worden. Onder deze requesten waren er drie tegen de de zer digen gedane verzoeken om eene onbepaalde vrijheid van de drukpers en he; openbaar onderwijs; zij smeeken, dat men het onderwijs aan geene slecht; mededinging ten prijs geve, even als of het vaderland er geen belang bij had zij bewerendat het eerste of lager onderwijs (waar toe zij zich uitsluitend bepalen) in eenen staat van voorspoed verkeert welke niets te wenschen overlaat, en dat hec oogenblik niet daar is om dit onderwijs van alle afhankelijkheid van het gouvernement te ontslaan; een derzelve verzet zich vooral tegen het oprigten van kleine semina- rienwaardoor het gouvernement op eene mijn zoude worden geplaatst, welke steeds gereed zoude zijn uit te barsten. Daar het onderzoek der project-wet op de drukpers waarschijnlijk morgen zal zijn afgeloo- pen, is, op voorstel van den president, bepaald, dat overmorgen de vergadering in comité-generaal over de vragen der jury zal beraadslagen. De thans eenigzins veranderde vragen nopens de jury zijn als volgt: 1. Zal de jury aangenomen worden in criminele zaken voor de pro vinciale hoven en andere criminele regtbanken? 2. Zal de jury aangenomen worden in zaken wegens misdaden der drukpers 3. Zal de jury van beschuldiging, onderscheiden van de jury van be slissing, worden aangenomen? Een telegrafisch berigt, den 5, van Lyon te Parijs ontvangen, meldt, dat de nieuwe Paus Pius VIII den kardinaal Albani tot secreta ris van staat heeft benoemd. De correctionele regtbank dezer stad heeft eene pasteibakster ver wezen in eene boete van 7 gulden en haren knecht tot eene gevange nis van 3 dagen en 7 gulden boete, ter zake van het gebruiken van kleuren zamengesteld uit vergiftigende zelfstandighedenin de bereiding van pasteigebak. Den 9 april. De heer Horo Siccamaafgevaardigde der pro vincie Groningen bij de Tweede Kamer, is op heden alhier overleden, 's GRAVENIIAGE den 7 april. Het schijnt thans zeker te zijn, dat er bij de Staten-Generaal voor Paschen geene openbare beraadslagin gen over de tienjarige begrooting zullen plaats hebben. Sommigen wil len ook, dat dezelve gedurende de tegenwoordige bijeenkomst der Sta ten- Generaal niet het onderwerp der publieke discussien zal uitmaken maar dat genoemd budjet eerst in de zitting van october zal worden: overwogen. Zoo men zegt, zullen de leden na Paschen nog vooreeni gen tjidtot afdoening van sommige punten bijeenkomencn de ver gadering daarna worden gesloten. De Eclaireur Politique (voormalig Journal de Limbourg~) doet eene oproeping aan de kiezers en stemgeregtigden van het platte land der pro vincie Limburg, om van hun regt van verkiezing, van hetwelk zij, naar het oordeel van dat dagbladtot hiertoe geen voldoend gebruik ge maakt hebben, zich bij de aanstaande verkiezingen te bedienen. Op merkelijk is het, dat deze oproeping niet, gelijk de overige gedeelteti van den Eclaireurin het Franschmaar in het Nederduitsch gesteldis. De heer de Stassart zal dit bezwaarlijk tot een bewijs kunnen aanvoe ren voor zijn stelsel, dat de Fransche taal de landstaal der zuidelijke gewesten is. Volgens een brief uit Leeuwarden, geplaatst In de Arnhemsche courant van den 2 dezer, is de Courrier des Pays-Bas kwalijk onderrigt geweest, toen hij, in een zijner nommersde onderteekenaren van het verzoekschrift uit die stad, des respectables cfufs de familiehonnêtes bourgeois enz. noemde. Naar hetgeen de schrijver van dien brief zegt, bestaan die onderteekenaren, één enkel persoon uitgezonderduitsluitend uit lieden van de geringe .volksklassewaarvan de meesten zeker niet geweten hebben wat zij onderteekenden, veel min begrepen waarom zij vroegen. In de Arnhemsche courant, van 4 dezer, komt andermaal een brief uit Leeuwarden voor, waarin een misslag, in bovengemelden brief uit die stad geschreven, wordt hersteld: namelijk, dat onder de petitiona- rissen Zich ook schoolmeesters bevonden. Het is nimmer (zegt de briefschrijver) in den geest van Leeuwardens onderwijzers opgekomen, om de minste aanleiding tot haat of oproer te geven: zij zijn, met hun nen waardigen schoolopziener aan het hoofd te naauw verknocht aan onzen Koning en zijne heilzame instellingen ook op het lager onder wijs, welks goeden geest zij ijverig trachten in hunne leerlingen over te brengen. Met verontwaardiging ontdekten zijdat zekere werver (zoo zoude ik hem haast noemen) getracht heeftom een Roomsch on derwijzer in deze stad ter teekening te verlokken doch deze is wei gerend gebleven, te meer, wijl men van hem de teekening op het on rustbarende stuk vorderde alvorens het gelezen te hebben." ZEE-'J JJDINGEN. VLISSINGEN den 7 april. Van den 4 dezer tot heden zijnvoor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Agenoriakapt. E. Choffenvan Bostonmet koffi j en suikerde Zwaan kapt. F. J Seelvan Triest, met stukgoederen; Familien kapt. T. Bie- rek van Cagliarien Napolitane Nera a Narcisso kapt. A. Castellano, van Napelsbeide met oliën the Marykapt. E. Purington met koffij en rijsten Augustakapt. G. P. Schoultz met boomwolbeide van Nieuw-York; Emmakapt. J. W. Lemout, van Charlestownmet ka toen en rijstthe Calcdonian kapt. N. Giffard van Rio-Janeiro met koffij en huiden; theAdrian, kapt. F. Tupper, van Mauritius, met sui. ker; the Marmion. kapt. W. Wright, van Batavia, met suiker en koffij; General IVoIJf, kapt. R. Stanworth van Rio Janeiromet koffij, sui. ker en huiden; the Amitykapr, S. Plattvan Buenos-Ayrésmet hui den; Motitanokapt. B. Cremer, van Nietnv-York, met katoenMarga- rethkapt. A. Kennick, van St. Thouias en la Joyeuse Arrivéekapt. J, A. Biumemeijervan Londen, beide met stukgoederen Margaretha% kapt. B. D. Klljuvan Batavia, met koffij en suiker. »£jf Aftn ..enkiif .n itan ..umvi kclijk, Cll VCCl

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1