N°. 43. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. ITALIË. ROME den ai maart. De graaf de Celles, Nederlandsche gezant bij den Heiligen Stoelheeft zijne nieuwe geloofsbrieven over handigd en bij die gelegenheid eene aanspraak aan de vergadering der kardinalen gedaan, waarbij hij 's konings deelneming in het smartelijk verlies van een zoo waardig opperhoofd der kerk, als Leo XII was, schetste. De kardinaal Bertazzoli heeft deze aanspraak op de volgende wijze beantwoordDe afgestorvene Leo XII werd tot den laatsten ademtogt van zijn leven door Gods geest bestuurd, in welken alleen de ware vrijheid te vinden is, en was steeds vast besloten, de heilige leer der Katholieke kerk onbezoedeld en de kerkelijke tucht onveranderd te handhaven, en terwijl hij zich steeds op de zachtaardigste en minzaamste Wijze jegens allen, inzonderheid jegens vorsten en hunne ministers, ge droeg, heeft hij met der daad getoond, dat zijn bemiddelings-sijstema hem nooit van de pligten zijner apostolische bediening aftrok. Daarvan zal de overeenkomstwelke tusschen denzelven en Zu'ne Majesteit, uwen monarch gesloten werdsteeds een uitstekend bewijs opleveren. Zeer troostrijk zijn ons de jongste berigten, die ons de prelaat (monsignor £apaccini) geeftdien Leo XIIdierbaarder gedachtenis, naar Brussel gezonden hadom de zoo go?d aangevangene onderneming ten einde te brengen; berigten, uit welke de loffelijke en voor Zijne Majesteit glo rierijke instemming naar de wenschen van den afgestorven Paus blijkt. Het heilige collegie hoopt met grond, dat, bij dezen staat van zaken, Zijne Majesteit overal het vreugdegejuich van zijne Katholieke onderda nen vernemen, en rust en gezellige eendragt in zijne staten genieten zal." DUITSCHLAND. FRANKFORT den 3 april. Volgens officiële berigten uit Varna, tot den 7 maart, hebben de Russen, op den 3, de legerplaats der Turken aan de rivier de Kaïntschik geheel verbrand. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 4 april. Eergisteren heeft de hertog van Wellington in het hoogerhuisde tweede lezing van de bill tot emancipatie der Katholieken voorgesteld en de volstrekte noodzakelijkheid van dien maatregel aangetoond, om rust in het land te houden en alle de ram pen van een schrikkelijken burger-oorlog te vermijden. Vervolgens zijn er belangrijke debatten gevoerdwelke tot heden namiddag ten één uur zijn uitgesteldwanneer allerwaarschijnlijkst de tweede voorlezing zal plaats hebben. Jonathan Martinde brandstichter van de Domkerk van York is voor de assises verschenen en door de jury schuldig verklaard met bij voeging echter, dat het haar gebleken was, dat hij niet wel bij zijne zinnen was toen hij de kerk in den brand stak. Zijn vonnis isom op gesloten te worden zoo lang de koning het goed zal vinden. Ook voor den regter heeft Martin jvele teekenen van zinneloosheid gegeven en breedvoerig verhaald hoe hij in de Dom gekomen waser het vuur aangelegd en, nadat de brand toenam, het kerkgebouw verlaten had. Hij meende een goed werk verrigt te hebben en herhaalde meermalen dat hij op ingeving en last des Hemels gehandeld had. Te Hyde, eene fabriekstadacht mijlen van Manchester heeft, 11. woensdag-avond het navolgend droevig voorval plaats gehad ruim 700 werklieden, tot het nemen van zekere maatregelen, des avonds in eene herberg stil bijeen gekomen zijnde is een gedeelte van de vloer van de bovenzaalin welke zij zich bevonden zonder eenig voorafgaand gekraak of ander teeken dat de vloer overladen wasplotseling be zweken en met 250 hunner door de vloer van de koffijkamer tot in de daaronder zich bevindende kelders nedergestort. De ontsteltenis, de verwarring en het noodgeschrei gingen in de eerste oogenblikken alle denkbeeld te boven. 30 Menschen hebben bij- dat ongeluk het leven verloren en van de vele gekwetsten zijn er nog 6 wier toestand wei- nig hoop geeft. FRANKRIJK. PARIJS den 3 april. De kamer der afgevaardigden zet hare beraad slagingen over de departementale wet steeds voortde aanmerkingen welke op dezelve gemaakt worden, zijn vele, en reeds in de zitting van eergisteren meende de minister van binnenlandsche zaken ter we derlegging derzelve te moeten optreden en sprak hij tot dat einde eene redevoering van bijna twee.uren uit; in de zitting van heden heeft ook de groot-zegelbewaarder het woord opgevat, en zijne verwondering te kennen gegeven over het schouwspel, hetwelk de kamer der afgevaardig den sedert eenige dagen oplevert. „Eene wet," heeft hij onder anderen gezegd, „welke een ieder met aandrang vroeg; eene wet, welke alle wonden scheen te moeten heelen, den mond aan alle vorderingen scheen te zullen stoppen is eindelijk door de ministers des konings aangebo den geworden. Wel nu, verre van dezelve te beschouwen als eene toe geving aan de van alle kanten uitgedrukte behoefte verre van er de regtvaardigheid en de goede inzigten van te erkennen, heeft men er niet in willen zien dan aanslagen op het koninklijk prerogatief, dan eenen aan de openbare ligrgeloovigheid gespannen strikdan eene verklaarde verkrachting van dat charter, hetwelk wij allen eerbiedigen als de eeu wige waarborg van het behoud der nationale vrijheden." Deze minis ter herhaalde vervolgens met duidelijkheid de door den heer de Marti- gnac gebezigde beweegredenen, en eindigde met te zeggen, „De laatste der Stuarrs is niet van den troon gestort om dat hij de vrijheid der ge meenten geproclameerd hadmaar omdat hij geene standvastigheid genoeg heeft gehad om het verheven werk te voltooijenhetwelk zijne wijsheid begonnen had. Onze welbeminde koning heeft gezegd: Ik zal volhou den (algemeene bravo's)en hij zal woord houden." Deze met na druk uitgesprokene redevoering heeft eenen levendigen indruk op dereg- terzijde der kamer gemaakt. De heer B. Constant heeft in de zitting van heden mede het woord gevoerd, en voor het ontwerp gestemd, zoo als het door de commissie gewijzigd is. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 5 april. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvan gisteren, werden gelezen twee koninklijke bood schappen, geleidende de eerste een ontwerp van wet, bevattende eeni ge in den Hollandschen tekst van den éden titel van het eerste boek van het burgerlijk wetboek te brengen verbeteringenen de tweede eene 0 April 1820. nieuwe redactie van den 7den titel van het 3de boek van het wetboek van burgerlijke regtspleginghandelende over de in ongelegenheid ge raakte schuldenaarsalle deze stukken werden naar de afdeelingen der maand october verzonden. Een groot aantal verzoekschriften over allerlei onderwerpen zijn aail de Kamer ingediend, welke naar de commissie tot de petitien zullen worden gezonden, welke commissie, bij monde van verscheidene hnrer leden, op een getal van vijf vroeger ingediende verzoekschriften rapport heeft uitgebragt. De vergadering werd daarna opbepaald gescheiden, zullende de dag voor een comité-generaal, over de vragen tot de herstelling der jury, be* paald worden, nadat de afdeelingen der Kamer haar onderzoek zullen geëindigd hebben over de tienjarige begrooting en het nieuw ontwerp van wet op de drukpers. Door Z. M. zijn benoemd tot secretarissen van hoogstdeszelf» kabinetde heeren Goubard en Groen van Prinsteren en tot referenda rissen der tweede klasse, de heeren van Stralen en Wellens. Nog is door Z. M. benoemdtot directeur bij het te Brussel op ta rigten Rijks Herbarium, de heer dr. C. L. Blumemet den titel en rang van hoogleeraarzijnde de heer Blume teveus benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. AMSTERDAM den 5 april. Den 23 maart is alhier overleden Jo- hanna Jaspers weduwe van Christiaan Marwischin den ouderdom van 100 jaren, 3 maanden en 11 dagen; zij had op haar looste jaar eene gratificatie van Z. M. bekomen. MIDDELBURG den 8 april. Van Brussel den 6, wordt gemeld dat de kardinaal Castiglioniden 31 maart, tot Paus is verkoren. De- zelve is te Cingoli, in den Kerkelijken Staat, den 20 november 1761 geboren, en is dus 67 jaren oud; hij is geweest bisschop te Cezena en daarna kardinaal en bisschop te Frascati. Deze tijding, door de te- legraaf te Rijssel overgebragtis, deué, door een buitengewoon' cou. rier te Brussel ontvangen. Z. Heil. heeft den naam van Pias FlU aange nomen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zou den 7 openbare ver gadering houden. Men verzekertdat er in de afdeelingen veranderin, gen in de vraagpunten nopens de jury zijn voorgesteld, en dat dezelve onverwijld aan de beraadslagingen der Kamer zullen worden onderworpen. BESTUREN ejv ADMINISTRATIEN. BERI.GT. De daarbij belanghebbenden worden verwittigd, dat uit hoofde van eenige uitdiepings-werken in de Provincie West-Flaanderenaan de be- neden-vaart van Tperen naar Nieuwpoorten van de uitloozing der wate ren van de Eerneghemsche Broekenhet water van gemeld Kanaal en in de Moerdijkvaart zal worden afgelaten als volgt in de Moerdijkvaart van den 10 tot en met den 19 April 1899. in de Beneden-vaart van Tperen naar Nieuwpoort van den 1 tot en met den 30 Mei 1829. AANBESTEDING. Op den 15 April 1829, des voormiddags ten tien uren, zullen, In het lokaal van het Gouvernement te Gentworden aanbesteed De te doene Timmer- en Verwwerken voor de Meubelering van de nieuw gebouwde Zaal voor de Archivenin het Gouvernements- Hotel te Gent. Het bestek en de teekening dezer werkenmitsgaders de voorwaarden der aanbesteding, liggen ter kennisneming der gegadigden in de Bureau* van het Gouvernement te Gent. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeelandbrengen bij deze ter kennisse van alle de genen dien zulks zoude mogen aangaan dat de derde Zit ting van den Militie-Raadbestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervangersalsmede tot regeling van hetgene betrekking heeft tot de Nummer-verwisseling, zal plaats hebben, voor de Ingezetenen van deze Gemeente op Dingsdag den 14 April des morgens ten tien uren, in de Abdij binnen deze Stad, en dat tot het afgeven van Certi ficaten van goed gedragten behoeve van Plaatsvervangersten Stad- huize, door de daartoe bevoegde Commissie zal worden gevaceerd op Vrijdag den 10 dezer, des morgens van negen tot twaalf uren. Wordende een iegelijk bij deze tevens indachtig gemaakt, dat de bepa lingen volgens welkemet betrekking tot Plaatsvervangershet Pas poort kan subintreren voor de verpligting van vijftien maanden binnen de Provincie te hebben gewoond, niet alleen toepasselijk is op Onder officieren en Soldaten der Nationale Militie, maar ook op Plaatsvervan gers, Substituanten en Vrijwilligerstot Gemeenten in de Provincie be- hoorende welke de dienstwaartoe zij verpligt warenhebben vol- bragtnog. geene vijftien maanden zijn ontslagenen dat deze nog al leen op vertoon van hun Paspoortals Plaatsvervangers kunnen worden aangenomen in de Provincie voor welke zij als Miliciens gediend hebben zoo dat manschappen, welke bij een der Korpsen van de Staande Ar mee of de Marine hebben gediend niet als Plaatsvervangers kunnen worden geadmitteerdzoo zij niet kunnen bewijzen de laatste vijftien maanden in de Provincie te hebben gewoond. Terwijl almede bij deze alle Ouders, Voogden, Curators of Gemag- tigden worden herinnerddat zij voor hunne absente Zonen of Pupil- len zich moeten sisteren ten dage en plaatse hier boven vermeld. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze worden ge drukt afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stnds-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 April 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN SONSBKECK, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, J. F. BIJLEVELD, Secretaris. BEKENDMAKING.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1