N°. 42. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 7 April 1829, NIEUWSTIJDINGEN. RUSLAND. PETERSBURG den 21 maart. Men heeft hier de tijding, dat het den schotit-bij-nacht Kumeniden 2Hfebruarij, gelukt is hetTurk- sche fort Sissebolie bezuiden Burgas op de kust van Rumeiiete Veroveren en den bevelhebber daarvaneen pacha van twee paarden staarten met zes-en-veertig officieren en de bezettinggevangen te ne men. Bij die gelegenheid heeft hij ook een grooten voorraad levens middelen en ammunitie, benevens |elf stukken geschut, buit gemaakt. Sissebolie heeft de beste reede van de Zwarte zee, en dit maakt het be zit van die vesting van belang voor de Russen. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 31 maart. Van Bucharest schrijft men, dat de Russen steeds naar de Donau op marsch zijn en dat het vrij zeker is, dat lij de Turksche vestingen aan die rivier willen berennen en gelijk tijdig een aanval op Schnmla 111 den zin hebben. De generaal baron Berg zal als tweede chef bij den grooten staf van het tweede leger blij ven. Het korps van den generaal Geismar zal aanzienlijk versterkt wor den en welzoo sommigen verzekerenmet twintig duizend man. Alle brieven van Konstantinopel spreken van de groote toerustingen der Porte zoo wil mendat niet minder dan veertien reguliere rege- menten, elk van twee duizend man, volkomen gewapend naar Schumla op marsch gegaan zijn. Omtrent den uitslag der onderhandelingen met de Porte is men steeds in het onzekerewat men daarvan ook moge zeggen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 1 april. Maandag avond is de bill tot het toestaan van gelijke regten aan de Roomsch.Katholieken in het huis der gemeen ten met 320 tegen 142, en dus met eene meerderheid van 178 stem men, aangenomen, na zeer warme debattenin welke de marquis van Chandos, de heeren Bankes Moore sir Ch. Wetherell, gewezen pro cureur-generaal, de heer Sadler en sir R. Inglis, nogmaals den maatre gel hebben bestreden, en de soliciteur-generaalde minister Peel en de heer Fitzgerald dien hebben verdedigd. De bill op het kiesregt is me de doorgegaan. De minister Peel heeft gisteren, met een aantal leden van het huis der gemeenten, de aangenomen bills, tot emancipatie der Katholieken en tot het verhoogen van het kiesregt, aan het huis der lords gebragt, wel ke er door een aantal lords met luid gejuich ontvangen zijn. De bill is, op voorstel van den hertog van Wellington, voor de eerste maal gelezen, en donderdag aanstaande voorde tweede lezing bepaald, na dat eene poging der tegenstanders van de Katholieke zaak om dit tot den daarop volgenden maandag te verschuivenmislukt was. Ook de bill rakende het kiesregt, is ten eersten male gelezen. F-RANKRUK. PARRS den 31 maart. Z. M. de koning heeft eenige nieuwe ver ordeningen voorgeschreven voor de koninklijke school ten behoeve der zeedienst, en heeft gelast, dat die school den naam zal dragen van voor bereidende school voor de zeedienst. Ook heeft Z. M.bij ordonnantie de Protestantsche maatschappij van onderlinge hulpbetooning erkend als een gesticht van algemeen nut. Het oogmerk dezer maatschappij isdat lieden der geringere klasse el kanderin geval van ziekte, geneeskundige hulp en eenigen onderstand waarborgen. In de zitting van de kamer der afgevaardigden, van gisteren, Heeft de minister van finantien verschillende ontwerpen van wet aange bodenonder anderen de volgende: „De gouden stukken van 48, 24 en 12 livres, en de zilveren van 6 en 3 livres, 24 en 12 sous zullen op den 1 julij 1834 ophouden gedwongen cours te hebben. Te reke nen van dat tijdstip zullen zij slechts worden ontvangen als waarde in staven, gerekend de po7duizendsten op den voet van 198 fr. 53 c. de kilogramme zilver, en <)oodulzendsten op den voet van 3091 fr. de ki logramme goud, overeenkomstig het tarief van den 17 Prairiai jaar 9." Hierna werden de beraadslagingen geopend over de departementale wet 5 de eerste spreker was de heer de Formont, welke te kennen gaf, dat zijne vrienden en hij, verschrikt dat men het grondbeginsel van de oppermagtigheid des volks in de twee aangebodene wetten had inge voerd dezelve met alle hunne krachten zouden bestrijdenvolgens hun ne meening hebben de wetten de strekking om onze instellingen te ver anderen en den koning zijn prerogatief te ontnemenzijne redevoering werd van de regterzijde zeer toegejuichd. Na hem voerden gisteren ook nog het woord de heeren JacqueminotCorcelles en Etienne, ten voor- deele, en de heer Thouvenet tegen het ontwerp van wet. In de zitting van heden zijn die beraadslagingen voortgezet. Eergisteren en gisteren zijn de ministers vergaderd geweest, naar men zegt om over de verkiezing van eenen nieuwen minister van buitenland- sche zaken te raadplegenten gevolge van het door den graaf de Ia Fer- ronnays ingezonden ontslag. Van <le heeren Pasquier en Chateaubriand schijnt ecrsgenoemde de meeste kans te hebben om dat ministerie te ver krijgen. Den 2 april. De jongste tijdingen van Morea melden, dat de Crieken zich meester van Vonnizza hebben gemaakt, en dat zij Misso- lunghi gaan belegeren. NEDERLANDEN. GENT den 31 maart. Dert 16 dezer heeft te Meulebekedistrict Thielt, provincie West Vlaanderen een treurig voorval plaats gehad; bet bewijsthoe noodzakelijk het is, door een verstandig onderwijs, de noodlottige gevolgen der onkunde en vooroordeelendie nog op het platte land bestaan, te verhoeden. Eene oude vrouw van 88 jarenwelke door vele lieden in de gemeente als eene tooverheks werd beschouwd, ging bij een van hare aanverwan ten in de nabijheid van hare woning een bezoek afleggenbij hare te- rngkeering wilde zij, daar zij vermoeid was, bij eene van hare ken nissen gaan uitrusten doch bij ongeluk vergiste zij zich in de deur en trad een naburig huis binnen, welks bewoner een dergenm was, die haaf voor eene tooverheks hielden. Zoodra zij binnen treedt, valt hij op haar aanslaat haar met eene ijzeren blaaspijp en smijt haar de deur uit, waar zij in onmagt op eene mestvaalt nedervalt. Bij. onder zoek is geblekendat der oude vrouw een arm gebroken Is en dat zij I zwaar aan het hoofd is gekwetst. De schuldige is dadelijk in hechte* nis genomen. Men zegt, dat hij de daad alleen gepleegd heeft omdat hij aan deze oude vrouw de schuld gaf van den dood zijner eerste kin deren en daa». zijne vrouw zwanger was, vreesde dat hetzelfde onge luk weder gebeuren zou. BREDA den 3 april. Gisteren avond, circa 6 uren, had alhier het volgend treffend ongeluk plaats. Het zoontje van den heer Ferheijen oud 7 jaren, zich al spelende vermakende, op de galerjj der olie-mol Ien, staande op de wal, genaamd Bastion Hollandwerd door een der roeden zoo geweldig tegen het hoofd getroffen dat hij op dezelfde plaats een' gewissen dood vond. Alle hulpmiddelen werden evenwel dadelijk in het werk gesteld om den on gelukkigen indien mogelijk, te redden, doch alle pogingen waren, helaas 1 vruchteloos. De troosteloozeouders beweenen haren lievelingdie zij op deze verschrikkelijke wyze zien ten grave dalen. 's GRAVENHAGE den 2 april. Door Z. M. is benoemd, tot bui tengewoon hoogieeraar bij de faculteit van wis- en natuurkundige weten- schappen der boogeschool te Utrecht, de heer P. J. J. de Fremerijt hoogleeraar bij 's rijks veeartsenijschool aldaar. De dezer dagen aan de Staten-Generaal medegedeelde opgaven en staten leveren de gelegenheid op, om beter dan zulks tot hiertoe heeft kunnen geschieden, een overzigt te nemen van de staats-schulden van het koningrijk der Nederlanden, zoo als die volgens gezegde stukken, bij het ingaan van de tienjarige begrooting met 1830, zullen bestaan} de volgende meer beknopte opgave kan daartoe strekken: Werkelijke schuldrentende 2j pet. Na de voorgestelde vernietiging van 14 millioenenen het daartegen plaats hebben van nog eenige liquidatien van oude schulden, zal het in. geschreven kapitaal zijn ƒ780,000,000. Uitgestelde schuld welke geene-renten geeft, maar die ingekocht wordt of in plaats treedt van jaarlijks vernietigd wordende werkelijke schuldbedragende de zelve, na aftrek van de kansbilletten en daartoe behoorende uitgestelde schuld in het bezit van het amortisatie-syndicaat, en met inbegrip van nog eenige te doene liquidatienf 840,000,000. Daarenboven bestaan er twee leeningen ten laste van het amortisatie syndicaat, als: Schuldbekentenissenrentende 4! pet. oorspronkelijke créatie ƒ116,000,000 Aflossing tot i° april 1829 5,000,000 Nog in bezit van het amortisatie syndicaat - 22,728,400 Blijft 88,271,600 Domein-losrentenrentende 2 pet. oorspronkelijk daargesteld 75,180,00a Af: reeds in betaling gegeven voor koop van do meinen, 11,563,700 Voor bereids verkochte domeinen kan nog worden in betaling gegeven - 25,611,800 Het amortisatie-syndicaat bezit nog kapitaal18,493,000 55,668,500 Blijft 19,511,500 Beide deze leeningen, ten laste van het amortisatie-syndicaat loopen- de, zijn gedekt door afzonderlijke middelen aan die instelling toegewe zen. Voor de leening, van 's rijks wege gewaarborgd ten behoeve van de overzeesche bezittingen, zijn geene effecten in omloop gebragt, en, daar het bedrag der nog onverëvende oude schulden onder de voor gemelde berekening is begrepenbestaan er verder geene zoogenaamde vlottende of ongevestigde schulden ten laste van het rijk; terwijl ein delijk geen circulerend of op tijd vervallend staatspapier, van welken aard ook, uitgegeven is, of tot betalingen gebezigd wordt. Volgens het jaarhoekje voor 1829 bedroeg de bevolking der Ne derlanden, op den 1 januarij 1828, 6,166,854 zielen, en de opper vlakte 6,202,662 bunders; deze twee getallen met elkander vergelijken de, zoude men denken dat er overal niet meer dan één bunder is voof elke ziel om op of van te leven. Doch zoodanig is de ongelijkheid der bevolking tusschen de onderscheidene provinciëndat, indien al de ge westen dezelfde bevolking hadden als Oost-Vlaanderende geheele be volking van het rijk der Nederlanden zoude zijn 14,731,302,25 zielen; maar indien overal de bevolking gelijk stond aan die van Drenthe, dan zouden er niet meer Nederlandsche zielen in Europa te vinden zijn, dan 1,643,703,43.Luxemburg heeft de grootste en Utrecht de klein ste gronds-oppervlakte. De statistieke berigten van ons land worden besloten met eenige op gaven betrekkelijk den staat der bevolking van eenigp naburige rijken, en wel inzonderheid van Groot-Brittanje en Frankrijk. Eerstgemeld rjjk telde in 1821, 21,200,749 zielen, te weten: Engeland, 11,486,700, het land van Wallis 731,800, Schotland 2,135,300 en Ierland 6,846,949. Hetzelve heeft eene geographische uitgestrektheid van 71,281,907 acres, of 28,845,729 hectares. De bevolking van Londen bedroeg 1,274,800 zielen. De bevolking van Frankrijk werd op den 1 januarij 1827 gerekend op bijna 32,000,000 zielen. De bevolking yan Parijs beliep 890,431, ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 4 april. Sedert den 31 maart zijn alhier ter reede gekomen Voor Brussel de Jonge Ferdinandkapt. J. J. Doesken, en de drie Ce- broeders kapt. J. B. Lammersbeide van Bordeauxmet wijn en bran. dewijn de Jonge Heer, kapt. A. H. de Vries, van Nantesmet wijn. Voor Gent: Mejuffrouw Anna Luppina kapt. B, H. Plukker, van Liverpool, met klipzout; Vu la Nombre de Jezus, kapt. M. A. Echijuni» van Londen met ballast. Voor Antwerpen bestemd de Hersteller, kapt. C. van der VVindde, 27,728,400

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1