N°. 5g. MIDDELBURGSCHE COURANT. £ent Dingsda NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. -V 31 Maart 1829. Or DUITSCHLAND, BERLIJN den 23 maart. Men heeft hier berigten van verschillen de in den loop der maand febrnarij uit Pravadi in Bulgarijedoor den genernal-majoor Kuprionoff, met 3 bataillons een stuk geschut en 100 kozakken, bewerkstelligde recognosceringenwaarbij de Turken uit verscheidene dorpen zijn verdreven en de in dezelve verzamelde voor raad van allerlei aard buit gemaakt en naar Pravadi medegevoerd is. On beduidend zijn de verliezen, bij die gelegenheden door de Russen gele den; ook dat der Turken schijnt gering geweest te zijn, maar in een der dorpen waren ook eenige gevangenen gemaakt, waaronder zich de Turk sche kommandant der aldaar liggende afdeeling zou bevonden hebben. Uit Giurgewo zijn in die zelfde maand de Turken tot tweemaal toe met eene aanzienlijke magt onze troepen komen aantasten doch telkens genoodzaakt geworden om binnen de vesting weer te keeren. REGENSBURG den 19 maart. Volgens officiële opgaven, had Bei- jeren in het jaar i825"~—i826 eene bevolking van 4,037,017 ingezete nen, waaronder 2,880,383 Katholieken, 1,094,633 Lutherschen en Her vormden, 57,573 Joden en 4427 andere geloofsgenooten. Tot den mi litairen stand behoorden 45,227 personen. GROOT-BR1TTANJE. LONDEN den 23 maart. Volgens de laatste tijdingen uit Dublin is de hertog van Northumberland aldaar zeer gezien, en wint hij dage lijks in de achting van het volk. Van Lissabon heeft men couranten tot den 15 dezer, die weinig bijzonders behelzen. Dom Miguel heeft een aantal hoogleeraren en on derwijzers doen afzettenop grond dat zij niet langer openbaar on. derwijs konden geven zonder ergenis en groot gevaar voor de goede beginselen en zeden der jeugd. FRANKRIJK PARIJS den 24 maart. De maarschalk hertog van Ragusa is giste ren avond, door het storten van zijn paard, uit zijne cabriolet geval len en heeft zich vrij ernstig aan het hoofd bezeerd. Een der liberale bladen heeft een schrikkelijk tafereel opgehan gen van den toestand van Portugal en van de wreedhedendie het gou vernement er doet plegen en bij die gelegenheid gevraagd welke de betrekkingen tusschen Frankrijk en die regering waren, tevens het ge voelen uitende, dat Frankrijk wel zou doen van zich, uit liefde voor de menschheid, met de inwendige zaken van dat land te bemoeijen. Het ministerieel avondblad heeft zich ook hieromtrent uitgelaten, en de da den van wreedheid en geweld ten sterkste afgekeurd. Het heeft voorts het regt erkend van dom Pedro om dom Miguel den oorlog te verkla ren, alsmede het regt van tusschenkomst van de belanghebbende par tijen, namelijk de ligitime souvereinen; doch te gelijk doen gevoelen, dat welllgt binnenlandsche zwarigheden dom Predro beletten zullen zijn voornemen ten uitvoer te brengen, en dat zoowel de groote afstand tus schen Brazilië en Portugal, als de verschillen met Buenos-Ayresdie eerder bedaard dan geëindigd zijn, hem in zijue plannen zullen hinderen. Volgens brieven van Navarino van het laatst der vorige maand, was de generaal Sebastiani met zijne brigade nog aldaaren werkte men ijverig om die vesting in een gcduchten staat van verdediging te bren gen waaraan de Grieken krachtdadig het hunne toebragten. De Constitutioneel deelt berigten uit Rome mede!, volgens welke de Oostenrijksche minister alle mogelijke pogingen aanwendt om eenen kart inaal tot Paus te doen verkiezen, die de Jezuiten aangenaam is. De Fransche gezant daarentegen ijvert voor de benoeming van eenen kardi naal van wien men verwachten magdat hij de verdraagzaamheid zal voorstaan. 0 De omstandigheid dat de Napolitaansche kardinaal Gregorio reeds een zeer aanzienlijk aantal stemmen tot aanstaanden Paus in zich heeft vereenigd, heeft de aandacht op dien prelaat gevestigd. In een bijzon der berigt uit Italië meldt men, ten zijnen aanzien, het navolgende: m Men verneemt dit Romedat de kardinaal Gregoriodie sedert den II een der ordes-hoofden van het conclave is, veel kans heeft om de Pausselijke waardigheid te erlangen. De onverwachte komst van den hoog bejaarden kardinaal Firrao doet veronderstellen dat de Napolitaan sche, de Opper-Itahaansche en Spaansche kardinalen zich, ten behoeve van den kardinaal Gregorio, hebben gesloten. Omtrent zijne gevoelens is niet veel zekers bekendhij heeft zijne denkbeelden en beginselen nimmer bepaaldelijk verklaard. Als monsignor de la consulta heeft hij Zich steeds gekenmerkt door eene bijzondere stijfhoofdigheid, met be trekking tot de zaken, welke hem waren opgedragen. Als kardinaal e c h,J zich steeds zeer werkzaam betoond en naauwgezet in het be- trac ten zijner pligten. Men laat incusschen niet onopgemerkt, dat hij de vriend en gunsteling is geweest van den kardinaal Ruffo, berucht door de moordenaren welke in 1799 Napels in rouw hebben gedom peld. Men veronderstelt, dat de kardinaal Gregorio de partij der Tezui- ten niet onaangenaam zoude zijn." Men denkt, dat de nieuwe Paus den 14 of 15 dezer zal verkozen zijn. BRUSSEL den 25 maart. De regering hééft eenige veranderingen gebragt in het aan de Tweede Kamer der Staren-Generaal voorgedragen ontwerp van wet op de nationale schuld, en tot regeling der belangen vanjiet amortisatie-syndicaat, ter gelegenheid van de vaststelling der tienjarige begrooting, aanvang nemende met 1830. Volgens deze ver anderingen zal, op den 1 jannarij 1830, in plafats van een kapitaal van f 13,700,000zoo als het eerste ontwerp luidde, als nu een kapitaal van 14,000,000 werkelijke rentegevende schuld worden vernietigd welke reeds aangekocht is of nog aangekocht zal worden. Terzelfder ■tijd zal worden vernietigd een kapitaal van f 38,212,600 uitgestelde «chuld met al de daartoe behoorende en aan het amortisatie-sijndicaat in eigendom toebehoorende kansbiljetten. Deze laatste som zou, vol -gens het eerste ontwerp slechts f 36,587,600 bedragen. Thans is ook gereed de staat van het amortisatie-syndicaatwelke in de algemeene vergadering op den 13 dezer met eenparige stemmen is aangenomen geworden. Hieruit blijkt, dat op den 15 januarij dezes jaars de baten daarvan worden gerekend op f I3,3PP.329 &5Ï en de lasten °P 10,868,118 £2$. Zoo men verneemt Zal aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal dezer dagen worden ingezonden eene nieuwe redactie van het ontwero van wethoudende bepalingen voor het geval van kennelijk onvermogen van een schuldenaar; zijnde dit ontwerp de laatste titel van het ade boek van het wetboek van burgerlijke regtspleging, welke in de vorige zittinz te s Gravenhage door de Eerste Kamer is verworpen geworden. Door Z. M. is eene commissie ingesteld, aan welke is opgedragen het onderzoek naar den algemeenen toestand van het liefdadig gesticht te Meessen, alwaar dochters van Nederiandsche krijgslieden opgevoed wor den, alsmede het doen van een beredeneerd verslag nopens hare inzig- ten ter wijziging of verbetering van het eigenlijke doel der instelling; zijnde tot leden dier commissie benoemd: de gouverneur der provincie West-Vlaanderende heer Louis van den Peereboomwonende te Ype- ren, en <ie kolonel MoltzlergerIcomtnanderende de 6de afdeelin" in fanterie. 8 «Ini de ant,w°~den ,va" het gouvernement op de aanmerkingen van de afdeelingen der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, op de tienia- rige begrootingvindt men ook het volgende Omtrent het collegium philosophicum. Het doel van het gouvernement met het stichten van het collegium philosophicum was, om eene algemeene inrigting daar te stellen, dié open zoude staan voor al de jonge Nederlanderswelke den Roomsch- Katholieken geestelijken staat zouden wenschen te omhelzen, ten einde er hunne voorbereidende studiën te voleinden en te volmaken alvorens zich aan de godgeleerdheid, welke in de bisschoppelijke seminarien onderwezen wordt, over te geven. Deze voorbereidende opvoeding, welke ook ten tijde van Maria rher es ia aan de universiteit te Leuven bestond, is onontbeerlijk voorge komen voor de meeste jonge geestelijken, die, uit de lagere standen der maatschappij afkomstig, nergens dan in eene soortgelijke inrigting eene menigte van kundigheden kunnen opdoen, welke hedendaags aan de hoogere klasse der maatschappij gemeen zijn en om welke reden zelve het van het hoogste belang is, dat zij daaraan niet onkundig blijven. Het collegium philosophicumzoo als het in ,825 is daargesteld heeft nogtans met het doel bereikt, hetwelk het gouvernement zich had voorgesteld. Een zeker miscrediet heeft zich niet over het collegium zelve maar over zijnen vorm en over zijne wijze van organisatie verspr.eid Het gouvernement zal zich met de geestelijke overheid verstaan, ten einde deze inrigting volledig in overeenstemming te brengen met de be hoeften waaraan zij moet voldoen en om haar aldus den noodzakelij- ken graad van duurzaamheid en nuttigheid te geven» Door de veranderingen zelve, welke het collegium philosophicum staat te ondergaanzal het op duurzame en vaste gronden gevestigd worden en het zal zonder twijfel van dag tot dag al drukker en drukker bezocht worden. Omtrent de 10ste afdeeling der begrooting. Deze afdeeling bevat de uitgaven der vijf tegenwoordige bisdommen inde Zuidelijke provinciën, en de drie nieuwe, die, overeenkomstig het verdrag met het het hof van Rome, op den 18 junij 1827 geslo ten, opgerigt moeten worden. *uC- °sten' bestaande in het traktement van den aartsbisschop en van de bisschoppen, reis- en secretariaats-kosten derzelve, traktementen der vicarissen-generaal, van de kanunniken, van den directeur en profes soren der seminarien de beurzen en halve beurzen en het onderhoud van de bisschoppelijk paleizen, zijn geraamd als volgt: Voor het aartsbisdom van Mechelen 47,550 50. En voor de onderhoorige bisdommen van Luik - 28,100,00. Namen29,185,00. »00rn,k28,100 00. Amsterdam - 32,850,00. s Hertogenbosch28,850,00. GRONINGEN den 21 maart. Gisteren heeft dewef-edï^hoog gel heer IV. Frolik den post van buitengewoon hoogleeraar in de geneeskunr de aanvaardmet het houden eener inwijdings redevoering de foetu hu mano, animalium minus perfectorum formas reforentedat is, over den mensch vóór zijne geboortemet de vormen der min volmaakte dieren overeenkomende DRAGTSn (prov. Fries/andj den 18 maart. Heden zijn alhier, aan het huis van den ontvanger der rijksbelastingen, de klerk van dien heer en een koperslager, die onvoorzigtiglijk met glimmende kolen in eenen regenbak waaraan iets hersteld moest wordengeklommen waren, daardoor bedwelmd geworden en voor dood naar boven gebragt. De ko perslager is door onvermoeide pogingen weder bijgebragtmaar de klerk, die met het hoofd in den pot met vuur gevallen was, is niet te redden geweest, ROTTERDAM den 27 maart. Gisteren nacht, omstreeks twee uren ontdekte men brand in een huis in de Wijnstraat, waarin een Engelsch logement gehouden werden in een daaronder gelegen pakhuis met brandewijnen. Deze brand was zoo hevigdat in' slechts weinige oogenblikken het geheele huis in ligte laaije vlam stond, zoo dat de bewoners ter naauwemood tijd hadden om hun leven te redden en bijna naakt de straat op te vlugten. Onmogelijk was het iets van hunnen in boedel of goederen te redden, en het deed zich aanzien, dat ook het huis zelve niet te behouden was. Ondertusschen gelukte het den lof- felijken ijver der spuitgasten den brand spoedig meester te worden, waar toe de voorbeeldige goede orde, die schutters, mariniers en politie hielden, ook veel bijgedragen heeft. Het pand, waarin de brand uit gebroken isis geheel afgbrand en daarvan slechts de gevet staande ge bleven; een huis op de Geldersche kade, van achteren aan het afge brande gebouw belendende, is gedeeltelijk verbrand; doch de twee hui zen die aan wederzijde van den brand stonden hebben weinig schade geleden. De toestand van den logementhouder miliarn Punnett en diens gezin, uit eene vrouw en 7 kinderen bestaande, is zeer beklagens- waardig, daar zij eensklaps van al hun eigendom beroofd zijn en 2elfs gee- I ne kleederen tot dekking overgehouden hebben.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1