N". 38. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 28 Maart 1829. NIE UfrSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. BESTUREN e.v ADMINISTRAT1EN. GROOT-B 11 ITTANJE. LONDEN den 2 1 maart. Heden in den vroegen morgen heeft te Batterscafields een tweegevecht plaats gehad tusschen den hertog van Wellington en den graaf van Winchilsea. Men zegt dat dit tweege vecht het gevolg was van eenen gisteren avond door den graaf aan den hertog geschrevenen brief, betreffende het gewigtig vraagstuk hetwelk thans in het parlement behandeld wordt. Sir H. Hardinge was de ge tuige van den hertog, en lord Falmouth die van den graaf. Deze laat ste in plaats van het vuur van den hertog te beantwoorden, loste zijn pistool in de lucht. Men heeft berigten van Lissabon ontvangengedagteekend den 8 dezer, welke een schrikverwekkend verhaal geven van de executie van 5 officieren, waaronder de kolonel Moreiradie aan de jongste zamen- zweringen tegen het bestuur van dom Miguel hadden deel genomen. Dergelijke executien zouden nog een geruimen tijd, in die stad, aan houden terwijl erzoo men wildebevelen naar Porto waren gezon denom ook aldaar met het uitvoeren der doodvonnissen een aanvang te maken. BRUSSEL den 24 maart. Men verneemtdat aanstaanden maandag, den 30 dezer, de Kamer in comité-generaal zal bijeenkomen, tot het beslissen van de vragen, welke de voorzitter voorgelegd heeft in eene der laatste zittingen. Deze vragen zijn: i°. Zal de jurij aangenomen worden in criminele zaken, voor de provinciale hoven en andere crimi nele regtbanken (Deze vraag schijnt in verband te moeten behouwd worden met art. 183 der Grondwet). In geval van een ontkennend ant woord op deze eerste vraag20. Zal de jurij aangenomen worden in criminele zaken, wegens misdaden der drukpers en staatkundige misda den T In geval van een toestemmend antwoord op eene der beide vori- ge vragen: 30. Zal de jurij van beschuldiging, onderscheiden van de jurij van beslissing, worden aangenomen? Indien uit de oplossing der gestelde vragen andere ontstaan mogten omtrent welke denzelfden loop zou verlangd wordenzal de Kamer dien aangaande geraadpleegd wor den en beslissen. In de antwoorden van het gouvernement op de aanmerkingen van de afdeelingen der Tweede Kamer van de Staten Generaal, op de tienja- r.ige begrooting, leest men het volgende: Omtrent de marechaussée. Eenigen hebben de algemeenmaking der marechausséeover de Noor delijke gewesten voorgeslagenook dat opject is sedert lang het voor werp van 's gouvernements onderzoek. De nuttigheid dier uitbreiding wordt niet tegengesproken maar men zoude zich bedriegenindien men meende, dat dezelve niet dan weinig beduidende uitgaven zoude ten gevolge hebben. Eene naauwlijks voldoende vermeerdering ten dezen alleen voor de grensprovinciën, meestal uit maréchaussée te voet bestaande, is bevon den de som van 400,000 verre te boven gaan. Men behoort op het oog te houden, dat in die provinciën, welke met vele wateren doorsneden zijn de dienst der marechaussée te paard van weinig nut zonde zijnen dusin allen gevalledoor zoodanig wapen te voet zoude behooren vervangen te worden. Omtrent de districts-commissarissen. Oe door verschillende sectien gevraagde suppressie der districts-com missarissen zal in bijzondere overweging worden genomenen ten ge volge daarvan, zal het bedrag voor hunne traktementen en abonnemen ten van deze begrooting worden afgevoerd, en provisioneel op de een jarige begrooting worden overgebragt. Uit Rome wordt, onder dagteekening van den 10 dezer, gemeld, dat de graafje Celles, ambassadeur der Nederlanden, des anderendaags zijne geloofsbrieven aan het conclave zou aanbieden. Dit is de eerste maal dat de minister van een Protestantsch vorst tot het heilig collegie wordt toegelaten. 's GRAVENHAGE den 23 maart. Naar men verneemt, is de heer C. V. baron van Boetzelaartot hiertoe groot-kamerheer, tot opper-hof- maarschalk van 's Konings huis benoemd en zulks in plaats van wijlen den baron van Aylva. Tot groot-kamerheer is verheven de heer IV. F. graaf van Reedetot hiertoe opper-intendant van de koninklijke paleizen, en is het opper-intendantschap opgedragen aan den heer .7. C. graaf van Bylandt tot hiertoe hofmaarschalk en kamerheer. De heer J. IV. baron Huyssen van Kattendyke tot hiertoe kamerheer supernumerair en secre taris van het kabinet des Konings is tot hofmaarschalk benoemd. Naar men verneemt zal de graaf de Liedekerkc-Bcaufort belast blijven met het toezigt over de gebouwen in het zuiden. I)e couranten en brieven van Batavia, van den 20 november, be helzen de gewigtige tijding, dac de beruchte opper-priester Kiay Modjo na pogingen te hebben aangewendom door listige onderhandelingen, den luitenant-gouverneur-generaal op te houden en te verschalken, in den nacht tusschen den 10 en 11 der genoemde maand, met 500 der zijnen, door de 3^e mobile colonne, onder bevel van den luitenant-ko lonel le Bron de Vexela, is gevangen genomen. Op bevel van den lui tenant gouverneur-generaal is deze opper-priester met eenige zijner voor naamste aanhangers vervolgens naar Samarang, en verder naar Batavia opgezonden. Het gerucht, hetwelk dezer dagen hier te lande geloopen heeft, dat Dip0 Negorohet opperhoofd der opstandelingenzelf zou gevangen zijn, is valsch, en berust alleen op een verhaal, voorkomende in zeke ren brief, door eenen militair reeds den ao september des vorigen jaars geschreven. De sultan van Mattamop het eiland Borneoiswegens het schen den der bestaande overeenkomsten, door het Nederlandsche gouverne ment onttroond. MIDDELBURG den 27 maart. Het thans eenigzins gewijzigde con cept-adres aan Z. M. den Koning, aangaande de petitien, door de hee- ren le Non en Corver-Hooft ontworpen, is, naar men verzekert, door de Tweede Kamer der Staten-Generaalin comité-generaal vergaderd, met 55 tegen 40 stemmen aangenomen, en zal dus naar de Eerste Ka mer verzonden worden. HOOG-GEREGTSHOF HOF VAN AS SIS ES IN IN BE 'S GRAVENHAGE. PROVINCIE ZEEL/1 ND. BEVELSCHRIFT. Wij Mr. CORNELIS FELIX van MAANEN, Minister van Justitie, als door Zijne Majesteit bij voortduring belast met de waarneming der functien van Eersten President van het Hoog-Geregtshof in's Gravenhage Kennis bekomen hebbende, dat de Raadsheer Douw Lokedoor indis positie, verhinderd wordt het Presidie der Assises in de Provincie Zee land, voor het eerste vierendeel jaars des jaars 1829, waarvan de ope ning is bepaald op den dertigsten dezer maand Maart, waar te nemen. Hebben góedgevondenin plaats van den Raadsheer Douw Lokete benoemen, tot het presideren derzeive, zoo als wij benoemen bij deze, den Heer Mr. Ceorge Cornelis HagemanRaadsheer in het Hoog-Geregts- hof voornoemd. Gelasten dat dezeter diligentie van den Heer Prokureur-Generaal zal worden bekend gemaakt. Aldus gedaan te Brussel, den 23 Maart 1829. (was geteekend) VAN MAANEN. Van wege den Heer Eersten President, De fungerende Eersten Griffier van het Hoog-Geregtshof, (get.) J. H. S P E I R M A N. Voor copie conform De Prokureur-Generaal bij het Hoog-Geregtshofg A. W. PHILIPSE. AANBESTEDING van verschillende IVerkenter uitbreiding van het Terrein der CONSTRUCTIE-IVERF van de Marinete Vlissingen. Krachtens autorisatie van het Departement van Marine en Koloniën van den 12 Maart 1829, No. 13 D.zal, onder nadere goedkeuring van hetzelveop Dingsdag den 7 April eerstkomende des middags ten twaalf uren door den Directeur en Kommandant der Marine in het Hoofd-Departement van de Schelde, te Vlissingen, in het bijzijn van den Constructeur bij dat Departement, in een der Lokalen van de Directie der Marine aldaar, bij inschrijving en opbod, aan den minstinijnenden worden aanbesteed de navolgende werken, ter uitbreiding van het terrein der Constructie Werf ter voorzegde plaatsemet de levering van al de daartoe benoodigde Materialen en Gereedschappen, als: i°. Het afbreken en opruimen van al de Woonhuizen en Panden staande in de lange Walstraat, gerekend van het tegenwoordige Gebouw, dienende tot Ijzer-en Spijker-magazijn tot aan de Peper straat en verder dat gedeeltegelegen tusschen den Vrijgang en den Peperdijk, tot aan het daar gestelde Baken, bij de Kerk der Doopsgezinde Gemeente. 2°. Het stellen van eenen Ringmuur, ter lengte van 185 Ellen» gaande langs de Walstraat, de Peperstraat en den Vrijgang, tot aan het voorzegde Baken en 3°. Het aanbrengen van 14,16 Ellen verlenging aan het thans bestaande Gebouwdienende tot Ijzer- en Spijker-magazijn op de Con structie-Werf. Het bestek, waarnaar de voormelde aanbesteding zal geschieden, als mede het daarmede in verband staande plan, zullen, ter lezing en visia van de gegadigden, liggen bij de Directie der Marine te Vlissingen, da gelijks (des Zondags uitgezonderd) van 's morgens tien tot *s namid dags ten twee uren gedurende welke tijd de gegadigden zoodanige na dere aanwijzing en inlichting op het Bureau van Constructie aan's Rijks Werf, ter voorzegde plaatse, zullen kunnen bekomen, als dezelve zou den mogen verlangen. De biljetten van inschrijving zullenbehoorlijk gesloten en op geze geld papier geschreven vóór of uiterlijk op den Zevenden April 1829, des morgens vóór twaalf uren vrachtvrij moeten worden bezorgd ter Secretarie van de Directie der Marine te Vlissingen. Vlissingen, den 17 Maart 1829. De Vice AdmiraalDirecteur en Kommandant der Marine voornoemd, O. W. G O B I U S. AANBESTEDING van de verdere uitdieping van een gedeelte der BUITEN-VEST van de Stad Vlissingen afgestaan tot eene Bergplaats der Houtwaren van 's Rijks Marine. Krachtens autorisatie van het Departement van Marine en Koloniën van den 6 Maart 1829, No. I D., zal, onder nadere goedkeuring van hetzelve, op Dingsdag den 7 April 1829, des middags ten twaalfuren, door den Directeur en Kommandant der Marine, in het Hoofd-Departe ment van de Schelde, te Vlissingen, in het bijzijn van den Constructeur bij dat Departementin een der Lokalen van de Directie der Marine al daarbij inschrijving en opbod, aan den minstmijnenden, per kubieke El, worden aanbesteed'de verdere Uitdieping van een gedeelte der Bui ten-Vest van de Stad Vlissingenafgestaan tot het bergen van Houtwaren. Het bestek, waarnaar de voormelde aanbesteding zal geschieden, ligt ter lezing van de gegadigden, bij de Directie der Marine voornoemd, dagelijks (des Zondags uitgezonderd), van 's morgens tien tot *s namid dags ten twee uren; gedurende welke tijd de gegadigden zoodanige na dere aanwijzing en inlichting, op het Bureau van Constructie aan 's Riika Werf, ter voorzegde plaatse, zullen kunnen bekomen, als dezelve zon den mogen verlangen. De biljetten vati inschrijving zullen, behoorlijk gesloten en op geze geld papier geschreven, vóór of uiterlijk op den Zevenden April 1829, des morgens vóór twaalf urenvrachtvrijmoeten worden bezorgd ter Secretarie van de Directie der Marine te Vlissingen. Vlissingen, den 21 Maart 1829. De Vice-Admiraa!Directeur en Kommandant der Maripe voornoemd W. GOWUS. t

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1