N°. 35. MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 21 Maart 1829* NIE UfFSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. BESTUREN en A DM INISTRA T1EN. - i GROOT-B R1TTANJE. LONDEN den 14 maan. Men verhaalt, dat er een ontwerp tus- schen Frankrijk en Engeland zoil bestaan, ten einde de magt der Bar- b'arijsche staten te fnuiken en de Barbarijsche kust tot eene Engelsche en Fransche kolonie te maken, waartoe beide gouvernementen de toe stemming van den sultan zouden vragen, bij eene bijzondere onderhan deling waarmede een mandie eertijds een grooten naam droegbe last zou wezen. FRANKRIJK- PARIJS den 15 maart. De kamer der pairs heeft gisteren het ont werp van wet op de tweegevechten zoo als dat door de commissie geamendeerd is mei yo ickch aicuuuen aangenomen. Met ongeduld verwacht men den uitslag van het onderzoek der commissienaan welke de, belangrijke wetten op het bestuur der ge meenten en dat der departementen opgedragen is. Die, welke zich met het ontwerp op de departementale organisatie bezig houdt heeft hare •werkzaamheden bijna geëindigd, en zal deswege het eerst rapport uit brengen bij monde van den generaal Sebastiani. Daarna zal het rapport der andere commissie door den heer Dupin worden gedaan. Er zijn brieven van Rome van den 28 februarij. Het conclave is geopenddoch alle de kardinalen zijn nog niet vergaderd de Fran sche kardinalen werden elk oogenblik verwacht. De patriarch van Lis sabon en de kardinaal-primaat van Hongarije zullen er waarschijnlijk bet laatst aankomen. AMSTERDAM den 15 maart. Heden is alhier, aan het logement den Doelen, afgestapt monsignor Cappacciniafgezant van den Paus bij ons Hof, vergezeld door den zeer eerw. heer C. van Dommel, benoemd bisschop van Luik. MIDDELBURG den 20 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal van den 16is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wetzijnde eene nieuwe redactie van de door de Kamer verworpene verandering in den aosten titel van het 2de boek van het burgerlijk wetboek. Dit ontwerp en deze stukken zullen worden gedrukt, rondgedeeld en verzonden naar de afdeelingen van de maand october. Een groot aantal verzoekschriften is weder aan de Kamer ingediend, omtrent de vrijheid van het onderwijs, de drukpers,, de afschaffing van de belasting op het gemaalenz. Ook is er een ontvangen van leden der provinciale staten van Drenthe, die de verwerping verzoeken van het nieuw ontwerp van wethoudende de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie, voorgesteld door de heeren Barthilcmy van CrombruggheDonker Curtius en Schooneveld. Alle deze verzoek schriften zullen aan de daartoe bestemde commissie worden verzonden. Namens die commissie zijn, door eenigen harer medeleden, ver scheiden rapporten uitgebragt. Vervolgens gaf de voorzitter kennis, dat, dewijl in verscheidene af deelingen ter gelegenheid van het onderzoek van het ontwerp van wet- boek van strafvordering de vraag tot de herstelling der jurij is geop perdhij van deze, benevens een aantal andere vragen, eene lijst had t^Qen opmakenwplke zal worden gedrukt en rondgedeelden omtrent welke men in comité-generaal, waarvan de dag nader zal bepaald wor den zal beraadslagen. Hij verzocht verder de leden zich des anderen daags in de afdeelingen onledig te houden met het onderzoek van de nieuwe ontwerpen van wetten tot de regterlijke verdeeling van de pro vinciën Henegouwen, Luiken West-Vinanderen, in arrondissementen en kantonsen vervolgens ook met het voorstel van den heer Barthélemy c. s. De zitting is daarna onbepaald gescheiden. De buitergewone vergadering van het amortisatie-syndicaat heeft eenstemmig goedgekeurd het verslag van den toestand dier instelling, hetwelk, volgens de wet van den 27 december 1822, aan de Staten. Generaal moet aangeboden worden. De verdienstelijke Clavareau heeft, dezer dagen, in de kas van de Philantropische Maatschappij te Brussel, eene som van 1700 ge stort, zijnde de opbrengst zijner Fransche vertaling van het gedicht van Tollens, de overwintering der Nederlanders te Nova-Zembla. Deze som is bestemd voor de landbouwende koloniën in dit koningrijk. De heer van Kampen ontvouwt verder zijne gevoelens in het arti- keidoor hem in een der dagbladen geplaatst, aldus: 1 Wanneer men de beginselen der staatsomwenteling in Engeland van 1649, van Frankrijk in «792 nagaat (.om nu niet eens van de Hollandsche onlusten in 1787, en de Belgische in 1789 te spreken), zoo zal men bevinden, dal die beginselen geenszins dreigender waren dan hetgeen tegenwoordig in Belgie voorvalt. Men be gon niet verbeteringen en eindigde met omverwerping des Staats en militaire dwin gelandij dneh in W,t>.i.d air,.hts gudsdiensttgctn frankrijk staatkun dige dwefperijkier zijn beide vereenigd. En toch is de massa der natie in ons koningrijk zekerlijk met haar lot te vrede en tegen alle omwenteling of geweldadige verandering. Maar hoe komt het (vroeg ik mij zelv' af), dat er slechts van eene zijde, en wel van die der vijanden der rust zoo wel als der godsdienstige verlichting, petitien worden ingeleverd? Bij eenig nadenken was deze vraag spoedig beantwoord. Men verliet zieli op de wijsheid en standvastigheid van dén Koning, die ook geenszins te leur gesteld werd. Z. M.altijd gereed om de wenschen *zijner onderdanen zoo mo gelijk te gemoet te komen benoemde eene commissie van kundige mannen, ter rc- g«!'ns van het middelbaar onderwijs, en ter voorbereiding eener wet voor hetzelve, gelijk voor het onderwijs in 'talgemeen. Meer kan de Koning niet doen, en daar mede mogtcn dan ook alle vrienden eener gematigde geregelde vrijheid gepaard inet liet noodig toezigt tegen de inkruipingen der geestelijkheid, zich te vrede hou den, terwijl ook de stellers der verzoekschrilten redelijker wijze niet meer konden verlangen. Doch neen! de Genlsche Catholique zeidc dat men juist nu de pe titiën doorzetten moest, gelijk die dan ook tot in onze Noordelijke provinciën toe hoewel, gelijk te begrijpen was, zonder gevolg) werden rondgevent, om ondertee- eningen te winnen. a En nu eindelijk het laatste tooneel. In de Staten-Generaal hebben de Zuide lijke leden alsof het hier de zaak van hun geboorteland gold uit zeker esprit de corps de verzoekschriften verdedigd, en de verzending met een adres aan den Koning is dan ook doorgedrongen. Is hiermede niet de zaak uit haar geheel gebragl, en zou het nu geene zaak zijn, dat de vrienden van godsdienstige verlichting en eene gematigde vrijheid aan Z. M. te kennen gaven dat hun stilzitten niet aan onver schilligheid omtrent 's lands dierbaarste belangen, maar slechts aan vertrouwen in de vaderlijke en wijze beschikkingen des Konings moesten worden toegeschreven; dat tij eehter in de tegenwnordige omstandigheden niet konden nalaten Hoogstdenzel- vcq te smeekenzich toch door niets terug te laten houden van het toezigt op het onderwijs, en vooral op de vorming van aanslaande geestelijken ten einde deze toch niet in handen van onbevoegden onkundigen, vreemdelingen, of aanhangers en le den dier beruchte orde vervallen, welke voor de rust, het geluk en de voortgaande verlichting aller Europesche staten door de ondervinding gebleken is zoo verder felijk te zijn. E11 zouden daartoe in de voornaamste steden zich niet de talrijke vrienden van vaderland en Koning tot verzoekschriften kunnen vereenigen? i> Ziedaar mijn denkbeeld. Misschien dwaal ik echter; misschien achten mijne weldenkende landgenooten met meergrond daarvoor, dat men nog alles aan de klem en volharding des Konings, en 'tgeen hij begrijpt tot 's lands welzijn te strekken, mag en moet overlaten. Schoon ik in de tegenwoordige dreigende houding der coalitie tusschen losbandigheid en godsdienstige dweeperijvan dit gevoelen niet ben, eerbiedig ik echter ook dat dergenen, die op dien grond stil zitten, en herken daaruit de bedaardheid en bedachtzaamheid van onzen landaard doch moet de tegenstanders waarschuwen dat zij hieruit vooral niet besluiten mogen tot de onverschilligheid der Noord-Nederlanders omtrent deze hoogst belangrijke onderwerpen. Dat zij verre Hoe men ook over dezen mijnen stap denken moge ik heb daardoor eenen pligt meenen te vervullen, en eenen) wenk tot nadenken te geven aan de talrijke verlichte mannen in ons midden, die niets zoo zeer vreezen als den invloed eener Hiërar chie die zoo magtig op het gemeen weet te werken, en daardoor hare magt zoekt te vestigen. Thans kan ik dit nog onbelemmerd schrijven en daarbij mijnen naam noemen, zoo lang nog de ware vrijheid der drukpers bestaat; wanneer eens de schijnbare vrijheid mogt heerschenzou zulks niet zonder gevaar wezen. Dan zon de tegenstander der heerschende factie wel eens in den ban der Natie gedaan worden, of men zou hem toeroepen: Vrijheidgelijkheid, broederschap eene alleen zaligmakende kerk of de dood! Eeyden den 10 Maart 1829. N. G. vak KAMPEN.» De Staats-Courant van den 18 dezer maakt, ten opzigte van het voorstel tot het indienen van tegen-verzoekschriftenin het voormelde stuk voorkomende de volgende bedenkingen Men acht het niet ongepast, tegen dit gevoelen terstond een geheel verschillend gevoelen over te stellen hetwelk hierop neérkomt Een waarachtig vertrouwen op het goed beleid van het Hoofd van den Staat moet zich juist daardoor vertoonendat de groote meerderheid der ingezetenen geen deel neemt in de bewegingen van een klein gedeelte. n Wanneer ik dengenenaan wien ik de behartiging van groote belangen heb op gedragen volkomen vertrouw, dan bewijs ik zulks, door hem ongehinderd te laten voortgaan. Indien ik mij opzettelijk tot hem vervoegde, om hem te betuigen, dat ik hem alnog geheel en al vertrouwdezoude hem eene zoodanige betuiging vrij dub belzinnig moeten voorkomen. En denkt men aan het middel, dat deze schrijver wil te baat nemen, wie moet voor hetzelve niet terug deinzen! In eenen Staat toch wiens inrigtingen sedert lang geregeld zijn en waarin het volk vertegenwoordigd wordt, dat zelfde volk langs eenen anderen weg zijne stem te willen doen uitbrengen! Diezelfde beweging, die elders vereischt werd, om dui- zende van ingezetenen van hunne werkzaamheden af te trekken en tot iels uit te noo- digen dat de meesten hunner niet wel konden beoordeelen diezelfde beweging die men in anderen afgekeurd heeft, thans nog algemeener te willen maken, en in alle oorden zijnes Vaderlands eenen twistappel néér te werpen! Neen; dit natuurlijk gevolg van den voorgestelden maatregel schijnt de achtens waardige schrijver niet genoeg overwogen te hebben. En hetgeen reeds meermalen over de ondoelmatigheid van verzoekschriften gezegd is, wier belangrijkheid minder in den inhoud dan in het aantal onderteekeningen gezocht wordt, achten wij even toepasselijk op geschriften voor als tegen de handelingen van het bestuur. Er is «en wezenlijk onderscheid tusschen kalmte en onverschilligheid, en zwij gen is somtijds verdienstelijker dan spreken." BESTUUR van de REGISTRATIE het KADASTER en de LOTERIJEN. AANBESTEDING. De STAATSRAADAdministrateur van de Registratiehet Kadaster en de Loterijen, zal, op Vrijdag den 3 April 1829, des middags ten 12 uren, in een der Vertrekken van het Lokaal van het Departement der Ontvangsten, op het Binnenhof te 's Gravenhageonder deszelfs nadere goedkeuring, in het openbaar doen aanbesteden: De leverantie van eenige hoeveelheden benoodigd PAPIER voor de dienst van dat Bestuur, zullende bestaan in de navolgende soorten en kwantiteiten te weten 3500 Riemen Super Roijaalen 600 Roijaal. De monsters van bet te leveren Papier mitsgaders de conditiën der aanbesteding, liggen ter visie aan de Lokalen van het Ministerie van Bin- nenlandsche zakénte 's Gravenhage en te Brusselaan de Bureaux van de Gouvernementen in de respective Provinciën, en aan de nlgemeene Zegel-Kantoren te 's Gravenhage en te Brussel. 's Gravenhage, den 7 Maart 1829. De Staatsraad, Administrateur voornoemd, G E R IC K E. AANBESTEDING van verschillende Werkenter uitbreiding van het Terrein der CONSTRUCTIE-IVERF van de Marine te Vlissingen. Krachtens autorisatie van het Departement van Marine en Koloniën van den t2 Maart 1829, No. 13 D. zal, onder nadere goedkeuring van hetzelve, op Dingsdag den 7 April eerstkomende des middags ten twaalf uren door den Directeur en Kommandant der Marine in hec IIoofd-Departement van de Schelde, te Vlissingenin het bijzijn van den Constructeur bij dat Departement, in een der Lokalen van de Directie der Mafine aldaar, bij inschrijving en opbod, aan den minstmijnenden, worden aanbesteed de navolgende werken, ter uitbreiding van het terrein der Constructie.Werf ter voorzegde plaatse met de levering van al de daartoe benoodigde Materialen en Gereedschappen als i°. Het afbreken en opruimen van al de Woonhuizen en Panden staande in de lange Walstraat, gerekend van het tegenwoordige Gebouw, dienende tot Ijzer- en Spijker.magazijn, tot aan de Peper straat en verder dat gedeeltegelegen tusschen den Vriigang en den Peperdijk, tot aan het daar gestelde Baken, bij de Kerk der Doopsgezinde Gemeente, 2°. Het stellen van eenen Ringmuur, ter lengte van 185 Ellen, gaande langs de Walstraat, de Peperstraat en den Vrijgang, tot aan het voorzegde Baken en 3°. Het aanbrengen van 14,16 Ellen verlenging aan het thans bestaand» Gebouw, dienende tot Ijzer- en Spijker-magazijn, op de Con structie-Werf. Hec bestek, waarnaar de voormelde aanbesteding zal geschieden, als mede het daarmede in veibaud staande plan, zullen, ter lezing en vis!»

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1