N°. 54. MIDDELBURGSCHE COURANT. #r Donderdag £f. -rEWOON fe\ re 19 Maart 1829. f/A"€ JVJE UtFSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-I IJDINGEN. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. DUITSCHLAND. F FRANKFORT den 13 maart. Uit het Russisch hoofdkwartier is de officiële tijding ontvangen, dat de Turksche flotille voor Nicopo- lis door de Russen vernietigd is geworden. De generaal Malinofsky had twee honderd vrijwilligers uit de 5de infnnterie-divisieonder be vel van den majoor Stepanoflf, uitgezonden om de flotille aan te val lenen deze hebben zich zoowel van dien last gekweten, dat zij de Turken overrompeld, afgemaakt en negen-en-twintig van de dertig vaar tuigen en kanonneersloepen waaruit de flotille bestond, verbrand heb ben. De artillerie en voorraad die aan boord der schepen was hebben zij ook vernietigd. Vrij algemeen gelooft mendat de Russen bij den aanstaanden veld- togt het plan hebben om op Burgas voort te rukken. De plaatsen die zij thans bezet hebben, zijn allen overvloedig van het noodige voorzien. Varna vooral is in goeden staat van defensie gebragt en wordt aanhoudend uit Odessa geproviandeerd. De Russische troepen zijn in den besten toestand en hebben aan niets gebrek. FRANKRjJK. PARIJS den 13 maart. Te Lissabon heeft den ir februarijden verjaardag van dom Miguel's wederkomsteen schrikkelijk onweder dat den geheelen dag geduurd heeftveel schade aan daken en gebou wen toegebragc, en verscheidene schepen op de kust geworpen; ook is de bliksem geslagen in den grooten mast van het linieschip Joao IKen het grootste gedeelte van het volk dat aan boord wasis door den blik sem dood geslagen of door het vallen van den mast verpletterd. Na de bekende aardbeving van 1757, heeft men, te Lissabon, geen zoo groot ongeluk ondervonden. GRONINGEN den !2 maart. Gisteren heeft de wel-edele hoog ge leerde heer P. Hendriksz zijne inwijdings-redevoering gehouden, de medicina et chirurgia non sine utriusque damno separandisdat isdat de scheiding der genees- en heelkunde voor beiden nadeelig is. 'S GRAVEN1IAGE den 15 maart. Z. M. heeft de 145ste Neder- landsche loterij bepaald op den voet van de laatstvoorgaande. De trek king zal plaats hebben in deze residentieen een' aanvang nemen den «7 april. Men heeft de couranten van Batavia tot den 11 october ontvan gen. In de laatste dagen van september hadden onze troepen, in het Bagelleenscheeene min gunstige Ontmoeting met de muiters gehad; doch van den anderen kant was de tommongong Sostro di Ligobij den resident van Djocjokartain onderwerping gekomen. MIDDELBURG den 18 tnaart. Elk beminnaar van het Vaderland die met diep leedwezen ziet, hoe zekere partij in ous gezegend Neder land, sedert eenigen tijd en bij voortduring, er op uit schijnt te zijn, om opder de ingezetenen, welke, onder het genot van hunne godsdien. stige en burgerlijke vrijheden door onze grondwet gewaarborgd, gerust voortleven, twist en tweedragt te verwekken en dezelve tegen het gou vernement op te zetten elk beminnaar van het Vaderland, zeggen wij, moet zich geenszins verwonderen, dat thans ook mannen, wier grondige kennis en edele gevoelens alom bekend zijnvoor de gevol gen dezer woelingen beduchtde pen opvatten om hunne gedachten door den druk gemeen te maken. Onder deze bevindt zich de heer N. G. van Kampen die in een onzer dagbladen het volgende heeft doen plaatsen: Als burger van Nederland kan ik zoo min als anderen onverschillig zijn 0mtre11t.de toenemende misnoegdheid en onrust, die zich sedert ruim drie a vier maanden, doch in de laatste dagen vooral, in ons nog onlangs zoo gelukkige Vaderland geopenbaard heeft. Het is blijkbaar, dat die onrust zich dagteekent na den val van het ministerie van Villèle in Frankrijk, doch tevens zeer merkwaardig, dat de strekking der misnoegden, voor een goed gedeelte, lijnregt strijdig is met den geest, welke dien val, door de eenparige weiking van het beste en meest verlichte gedeelte der Fransche Natie, bewerkte. De toenemende magt der geestelijkheid, de ultramontaansche strekking barer leeringenen de blijkbare invloed van de orde der Jezuitenvooralv op het opkomende geslacht, ziedaar hetgeen de liefhebbers der vrijheid in Frankrijk bovenal verontrustte. Daartegen waren de meeste pogingen der oppositie gerigttot het haar gelukte, verandering van ministerie, maar tevens, door de nieuwe ministers, maatregelen der regering, ten aan zien van den invloed der geestelijkheiden van uitheemsche corporatien op de jeugd in de middelbare scholen te bekomendie de priesterpartij (voor heen de heerschende, thans de oppositie) als verdrukkendtiranniek en Vijandig tegen de godsdienst uitkreet. Er heeft zich bij ons thans ook eene hevige oppositie gevormd welke zich in een zonderling licht vertoont. Aan den eenen kant predikt en Oefent zij de meest onbeteugelde vrijheid van schrijven, noemt zich constitutionneelliberaalverzet zich tegen alles, wat in Nederland nog niet op eten Franschen voet is geschoeiden roept openlijk de Revolutie en den tirannenmoord in. Ik behoef hier, tot staving dezer gezegden, slechts de woorden uit den Courrier des Pays-Bas van 1 februarij aan te halenLes revolutions sotit flus sages qu'on 11e le pense génèralementil se forme toujours au sein mime des plus grands désordresun instinct conservateurqui tend con- stamment h faire rentrer la Revolution dans la liberti. Le poignard efraye, il est vrai il effraye surtout en Europe et dans lts monarchies absolues mais F est quelque fois !a seule ressource, la seule arme des Repub/icainsF arme du sênat Romain. Aan den anderen kant wil deze oppositie de maatregelen onzer rege ring, omtrent het onderwijs der aanstaande geestelijken, die in volmaak te harmonie staan met de thans in Frankrijk plaats hebbende verordenin gen, en in denzelfden geest zijn vervat, onderden hoogklinkenden Deze «insneden uit den Courrier zijn ook dezer dagen door onzen geachten vertegenwoordiger, den heer Bijleveld in de vergadering der Tweede Kamer van den 26 februari) 11. aangehaald met bijvoeging der vraag n of de verzoekers om 'de vrrihcid der drukpers met eenige redelijkheid meerdere vrijheid voor de druk- Jiers-knnnen vorderen, dan welke in het land plaats vindt, waarin men straffeloos, maters tot nog toe, deze leer predikt ?o maar niets beduidenden naam van monopolie van onderwijs den bodem in. slaanenin naam aan de vaders het regt toestaan om hunne kinde ren door wien zij willen te doen onderwijzen doch inderdaad dat regt uitsluitend aan Jezuiten en ultramontanen in de hand geven en dus juist tot dat monopolie maken, waarover zoo veel geschreeuwd wordt. Hoe de liberalen daarover in Frankrijk denken, en ook nog onlangs hier daarover dachten, moge blijken uit een veelgelezen, en door dezelfde personen, welke thans het onderwijs door de geestelijkheid begeeren toegejuicht boek, Europa's Toekomst (bl. 179 der Nederduitsche ver taling). De Priestersin getal toenemende en Europa enkel bevolkt ziende met barbaren wier jongelingschap door geene leidende hand bestuurd werd, eigenden zich dien hefboom toe, spanden de kracht daarvan in, begrepen te regt, dat de opvoeding eene schepping is, dat de mensch de hand blijft volgen, die zijne kindschheid aangreep, maakten zich meester van de neigingen en eerste inzigten en ver- kregen dus, als 't ware buiten weten der regeringen, de heerschappij over dat gedeelte des volks, bij 't welk men hartstogten, ijver en werkzaamheid vindtterwijl zij voor he: overige de bevolking van meer gevorderde jaren lieten verouderen en wegkwijnen. Ziedaar juist het tijdsgewrichtwaarin zich de Katholieke partij tegenwoordig ten opzigte van Frankrijk bevindt. Één menschen geslacht is haar onc- gaanop dit heeft zij geen vermogen. Zij moet dit laten uitsterven en middelerwijl zich meester maken van de opkomende geslachten, in diervoege als de tirannen op de jeugdige burgers rekenendie de tijden der vrijheid niet hebben bijgewoond. Ziedaar het geheim van de verrijzenis der Jezuiten zoo bedreven in de kunst van zich in de harten te dringen." Dit laatste woord zegt alleshet verklaart de schijnbare tegenstrij digheid van de bedoelingen der oppositie. De Jezuiten hebben het mas ker van vrijheids-vrienden en verdedigers van de regten des volks aan. genomen, even als ten tijde der Heilige Ligue tegen den goeden Hen drik IV, en het kost hun nu even zoo min als toen, om tirannen moord en den ponjaard te prediken. Wat de bedoelingen dier orde nog zijn, wat de congregatie, wat het ultramontanismus wil, blijkt genoeg zaam uit de schriften van den heer de la Mennais, en uit de taal van een' bekwamen schrijver, die nog het oppergezag der kerk over de tijde- lijke magt beweertaangehaald in het advijs van eenen der zeer weini ge Noordelijke ledendie voor de petitien hebben gestemd. Het is der geestelijke partij gelukt, een aantal doorkundige, welmeenende mannen van de liberale partij, onder schijn van opregte zucht tot verbete ring van misbruiken, tot instemming met hen te bewegen, doch ook ve len dier woelgeesten, voor welke het geluk van Nederland te langdu rig en te eentoonig is, die in troebel water trachten te visschen om misschien bij eene verandering wel aan een postje te komen. Ziedaar dus het tweehoofdige monster van Jacobinismus en Jezuitismusvan staat kundige en godsdienstige dweeperijversterkt door den geweldigen invloed der geestelijkheid op de gemoederen der leeken, vooral in Belgiedrei gend het hoofd opsteken. Dreigendwant hoe moet men anders die petitien noemen, waarin, ook door zulk een groot aantal onkundigen en zelfs kinderen, over hooge staatsbelangen gehandeld wordt, die waar lijk nnauwelijks het tiende gedeelte hunner verstaat, en dit wel uit de hoogte, op een* gebiedenden toon!" {Het vervolg en slot in ons volgend No.j VLISSINGEN den 17 maart. Sedert den 14 dezer zijn voor Ant- werpeft bestemdalhier ter reede gekomen Maria .lohannakapt. H. den Breewisvan Messina met fruitzinnette kapt. K. van den Oever; London-Packetkapt. J. G. Reuken, en Gezina kapt. R. L. Roelfsema, alle drie van Londen met stukgoederen Orion kapt. P. Maxton van Port-au-Prince met koffij en mahoniehoutCon- cordia kapt. D. IL van Wijk van Londen met stukgoederen. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en van den 15 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Louise kapt. D. Grijtnaar Londen, met boomschors Rebeceakapt, J. Anderson naar Huil, met vlas; Commodore Preble kapt. B. Merill naar Charlestown Gangeskapt, G. Barbernaar Amerika the Forester kapt. E. Wadsworthnaar St. Andero, en Helenakapt. D. J. Greeven, naar Liverpoolalle vier met ballastAurora kapt. B. Harlow naar Nieuw-York, met stukgoederen Foresterkapt. R. G. Wheatland, naar Nieuw-Orleansmet dakpannen; de Kroonprinses der Nederlandenkapt. C. Clausennaar de Havannahen the Francis kapt. R. Heard naar Pernambuccobeide met stukgoederen; the Occan kapt. H. Carter, naar Londen, met boomschors; Shepard, kapt. W. A. Blunlandnaar St. An dero, met ballast; Regentkapt. J. Cleyeland naar Suriname, mee meekrap Ie Cezarkapt. Unruhnaar Londenmet boomschors. AANBESTEDING. Op den ao Maart 1829, des voormiddags ten tien uren, zullen, in het Lokaal van het Gouvernement te Gent, worden aanbesteed, de te doene werken en leveringen voor het Meubeleren der Vergaderzaal van de Provinciale Staten, in het Gouvernements-hotel aldaar. Het bestek dezer werken, benevens de voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing in de Bureaux van het Provinciaal Gouvernement te Gent. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teert dat van heden af ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald de Tractementen aan de Ambtenaren bij het Gouvernement van Zee land, die der Justitie, Marine, Auditeur-Militair, Posterijen, Vrede- geregtenWaarborg der Gouden en Zilveren Werken, Waterstaat, Pre dikanten en toelage aan de Provinciale Commissie van Onderwijs. Middelburg, den 19 Maart 1829. De Administrateur voorn. P. POUS.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1