N*. 33. MIDDELBURGSCHE COURANT. x&r Dingsdag 17 Maart 1829. NJE UIESTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den io maart. Van den Russischen kant heeft men thans ook, over Odessa, een berigt publiek gemaakt nopens eeni ge, in de eerste dagen van januarij, plaats gehad hebbende kleine krijgs voorvallen in Bulgarije. Volgens dat berigt ontving de generaal Roth den 13 januarij, door middel van 2 Tartaarsche overloopers uit Schum- la, de tijding, dat de groot-v>zier aldaar den 6 was aangekomen en er 30,000 man verzameld had om Pravady aan te tasten. Dienvolgende werd den troepen dnbbe de waakzaamheid aanbevolen. Des avonds ont ving de generaal Roth, door een den Turken ontkomen kozak, het be rigt, dat een bij Kosludschi gestaan hebbend detachement kozakken, van 80 manovervallen was. Dadelijk werden 2 regementen infanterie met 4 stukken kanon ter versterking van den post bij Pravady afgezonden, aan de tusschen Varna en Kustendje geposteerde troepen bevel gegeven om Varna te naderen, en door den overste Dniltorf, met een gedeelte van zijn regement, Kosludschi wederom bezet, hebbende eenige hon derd man Turksche ruiterij, bij zijne nadering, zich dadelijk van daar op den weg naar Schurola teruggetrokken. Volgens de berigten uit Konstantinopel van den 10 februarij, thans ook in den Oostenrijkschen Beobachter voorkomendewas de afzetting van den laatsten groot-vizier zoo weinig eene ongenade, dat hij de drie paar- destaarten, het eereteeken eenes viziers, behouden had. Ook dacht men volgens deze berigten te Konstantinopeldat hem onverwijld eenig be langrijk bevel op het oorlogstooneel in Klein-Azie zou worden opge dragen. v GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 11 maart. De minister Peel heeft op gisteren, inde vergadering van het huis der gemeenten, de twee door hem aangekon digde bills gepresenteerd, de eene ter emancipatie of gelijkstelling der Katholieken, de andere ter regeling van de benoeming van kiezers in Ierland. Deze bills zijn voor de eerstemaal gelezen, waarna dezelve minister de tweede lezing tegen aanstaande dingsdag heeft voorgesteld, welke motie en het drukken der bills zijn aangenomen. De billstrekkende tot de ontbinding van gevaarlijke maatschap pijen is, dezer dagen, door den koning bekrachtigd geworden, en heeft dus haar volledig beslag erlangd. De Katholieke maatschappij of associa tie, die, gelijk men weet, thans van zelve is uiteen gegaan, en tegen welke, in het bijzonder, gemelde bill was gerigt, telde 15,000 stem mende ledenen ontving steeds gereede gelden uit verscheidene plaat sen in Frankrijk, uit Portugal en uit Italië. Ierland, hetwelk in 4 graafschappen is verdeeld (Leinster, Ul ster, Munster en Connaught}, heeft eene bevolking van 6,500,000 zie len. Gemiddeld genomen mag men 5 Katholieken tegen 2 Protestanten rekenen. Vrijdag heeft de hertog van Northumberland zijne plegtige intrede -in Dublin gehoudej, en den eed als lord-luitenant van Ierland afgelegd. De Iersche Katholieken, welke zich in deze hoofdstad bevin den, hebben eene vergadering gehouden, en daarin besloten om eene petitie aan het parlement in te zenden, ten einde te verzoeken, om de zoogenaamde veertig schellingen-huurders van hun kiesregt niet te be- rooven, met bijvoeging, dat, zoo men al dit regt den Katholieken ont nemen wilde, men het echter aan de Protestanten zou laten. De Ka tholieken zijn ten hoogste over dezen maatregel misnoegden uiten ook hunne' ontevredenheid over de bepaling, dat hunne prelaten de titels dér •Hervormde bisschoppen niet zullen mogen voeren, alsmede over de mid delen die het gouvernement tot wering der Jezuiten voorslaat. De Mornir.g Herald meent, dat de emancipatie der Katholieken groote gevolgen moet hebben dezelve zou waarschijnlijk eene hervor ming van het parlement en de scheiding tusschen de kerk en den staat te weeg brengen. Er worden steeds vele verzoekschriftenzoo voor als tegen de emancipatie., bij het hooger- en lagerhuis ingediend. De Pal/aswelke de Portugesche constitutionelen met geweld het ontschepen op Terceira heeft belet, is terug. Deze daad heeft de bevolking van dat eiland zoodanig verbitterd, dat zij een deel derequi pagie, bij het water innemen, heeft aangegrepen en mishandeld en dat zelfs kapitein Fitzclarence bij die gelegenheid eenigermate is gewond Het schijntdat de gegevene bevelen aangaande de genoemde con stitutionelen eenigzins zijn gewijzigdimmers de generaal Stubbs heeft, namens JL M. koningin donna Maria, aan de Portugezen tePlij- mouth eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij hij dezelve vermaant, om zich te verklaren, of zij naar Terceira of naar Brazilië verlangen te vertrekken, en dat, daar genoemd eiland thans van eene genoegzame magt is voorzien en haar vader in laatstgenoemd rijk eene expeditie uit rusttot herstel harer regten, H. M. verwachtdat alle de militairen zich voor Brazilië zullen verklaren alwaar hunne tegenwoordigheid het noodigst is. FRANKRIJK. PARIJS den 10 maart. Men verzekert nog altijd, dat in Rome inde daad iets heeft plaats gehad, 't welk aanleiding heeft gegeven tot het .gerucht van een volks-opstand doch dat de bewegingenwelke men 'ónder de menigte heeft bespeurd, weldra zijn bedwongenen dat de rust niet dan in eene zeer geringe mate is gestoord. Gisteren avond ten minste verzekerde het ministerieel blad nog zeer stelligdat het gou vernement geene berigtenomtrent dergelijke bewegingen had ontvan gen 'twelk voorzeker het geval zoude zijn geweest, indien dezelve eeltige de minste onrust hadden doen geboren worden. Volgens bijzondere berigten uit Rome, welke dedagteekeningvoeren xan den 24 februarijmeende men destijds twee hoofd-partijen onder de- kardinalen te bespeurenvan welke de eene eenen voorstander van de Jezuitische grondstellingen tot de pausselijke waardigheid wilde ver heffen en van welke de andere eenen prelaat beoogde, die bekend stond, ven deze. grondstellingen niet te begunstigen. De eerste partij bedoelt den kardinaal Pacca, de andere den kardinaal Galeffi. In den avond van den 03 heeft zich, na de gewone plegtigheden het conclave gefor meerd. De bekende abt de Pradt heeft in den (fyrrier Francais een arti kel geplaast, waarin hij, met zijn gewoon vuur en welsprekendheid betoogtdat het aan de vorderingen van den menschelijken geest en der wijsbegeerte (in de regte beteekenis van dat woord} te danken is, dat de zaak der Katholieken in Ierland zegepraalt. Ten slotte van dit artikel zegt hij: Het zal geen verstandig lezer zijn ontgaan dat hetEngelsch gouver nement, bij deze plegtige gelegenheid, voorzorg met regtvaardigheid heeft weten te vereenigen; dat het, de personen eerbiedigende, de klooster-corporatien zorgvuldig heeft verbannen, en daarenboven, ge trouw aan de oude instellingen van Engeland, het Jezuitismus in zijnen wortel heeft getroffen. Zoo rukt een naarstig landmanmet dezelfde hand waarmede hij de nuttige planten verzorgt, de schadelijke uit; het goede graan van het onkruid zuiverende." Hier zijn brieven uit Mexico, van den 25 januarij, welke melden, dat de rust er hersteld is. De kamer der afgevaardigden heeft er eene wet aangenomen, waarbij bepaald word, dat alle Spanjaarden, waaronder begrepen worden allen, die in het Schier-Eilandin de pre- sides van Africa, in de Balearische- en Canarische-Eilanden geboren zijn, binnen den tijd van drie maanden na de bekendmaking, de repu. bliek zullen moeten verlaten, op straf van eene gevangenis van zes maanden in eene vesting en van daarna ingescheept te worden. Diezelf de straf is ook vastgesteld tegen degenendie Spanjaarden mogten ver bergen of beletten te vertrekken. De vrouwen der Spanjaarden zullen niet verpligt zijn hunne mannen te volgen, maar des verkiezende kunnen blijven en bescherming genieten. De Spanjaarden zullen het eigendom hunner vrouwen niet mogen medenemen maar alleen hunne eigene be zittingen mogen vervoeren, en wel voor een derde in geld en voor twee derden in voortbrengselen des lands. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 13 maart. Thans ziet het licht de concept-wet, bepalende de middelen ter bestrijding van de uitgaven vervat in het eer ste gedeelte van het budget, in te gaan met 1 januarij 1830. Art. 2 bepaaltdat de belasting op het gemaal met gemeld tijdstip niet meer zal worden geheven. Voorts zyr. de middelen van belasting dezelfde als de thans bestaande doch gewijzigd. Het nieuw ontwerp van wet op de. drukpers isvolgens een on zer dagbladen gereeden zal eerstdaags aan de Tweede Kamer der Staten Generaal worden aangeboden. Men wil dat het op nieuwe grond slagen gevestigd is, terstond de wetten van 1815 zal vervangen» slechts provisioneel zal zijn tot dat later het strafwetboek de over tredingen der drukpers zal hebben bepaald, en maar uit 5 of 6 zeer eenvoudige artikelen is zamengesteld. De graaf de Cellesbuitengewoon en gevolmagtigd ambassadeur van Z. M. den Koning der Nederlanden bij den heiligen stoelheeft den 19 februarij 11. in een plegtig gehoor bij het heilig collegiein de sacristy van St- Pieter vereenigd eene redevoering van rouwbeklag uitgesproken, èn de smarkt uitgedrukt, welke het overlijden van Z. H. Leo XIIaan den Koning, zijnen meester, veroorzaakt had. De oud ste kardinaal heeft daarop den ambassadeur, in naam van het heilig col legie, bedankt voor de belangstelling van Z. M. in die betreurenswaar dige gebeurtenis. De regering van Gent heeft bepaald, dat, bij gelegenheid dér tentoonstelling van schilderijen, welke in die stad, gedurende de maand augustus aanstaande, zal gehouden worden, er een wedstrijd van toon kunst zal plaats hebben; zij heeft te dien einde eene som van twee duizend gulden bestemd. Eene vrouw van Beerselbeschuldigd van op de markt dezer stad vervalschte boter te hebben verkocht, en in eersten aanleg vrijgespro ken is bij appel veroordeeld tot drie maanden gevangenis. Den 15 maart. Op morgen zal eene publieke zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats hebben. AMSTERDAM den 13 maart. De fondsen waren heden vrij aange naam. De gister avond geopende inschrijving van 6 millioen gulden, zijnde de 3de serie der onlangs door de heeren Hope Co. alhier geslo ten Russische leening van 18 millioen, was reeds heden voltallig. Volgens officiële bescheiden zjjn in den loop des vorigen jaar» 18,945 vreemdelingen, bijna even zoo veel als in het jaar 182.7., Nieuw-IJork aangekomen. Het best en vlijtigst gedeelte dier emigran ten baande zich spoedig eenen weg naar de binnenlandenalwaar vlijt spaarzaamheid en matigheid eene stellige belooning vinden. Van de in deze stad achtergeblevenen werden sommigen nuttige en achtingswaar dige burgers, anderen daarentegen ook het offer van dronkenschap, en, ten gevolge daarvan, of bewoners der armen-gestichtenof der gevan genissen. De Russische admiraal het bevel voerende in de Levant, heeft onlangs depeches van zijn hof ontvangenwaarbij onderanderenhem wordt aanbevolenom door de blokkade der Dardanellenden handel der onzijdige natiën zoo weinig mogelijk te belemmeren, en mitsdien de vrije doorvaart toe te staan aan alle neutrale koopvaardijschepen welke niet aan boord hebben koorn van eenig soort, meel, beschuit, rijst of eenige andere eetwarenmeer dan voor het scheepsvolk benoo- digd is. Men ziet ook dagelijks schepen de Dardanellen opzeilen, be laden met alle andere voorwerpen van handel. ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 14 maart. Sedert den 10 dezer zijn voor Ant werpen bestemd alhier ter reede gekomen Margarethkapt. H. K. Dijkhuis, van Liverpool, met klipzout; de Catharinakapt. J. van der Schuyren le Sans Reposkapt. C. Pethers beide van Londen met stukgoederen Charles Aderskapt. W. A. Moore, van Almeira met lood the Ann kapt. B. Edkin, en Aquatieekapt, I. Hithangton beide van Pernambucomet suiker de Jonge Isabelle kapt. H. B. Drend van Liverpool met klipzout; Susanna, kapt. W. Dann, van Port-an-Princemet koffijAgneskapt. L. Maxton van St. Domingomet koffij en katoen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en van den 10 dezer tot heden van onze reede naar zee gezeild Llisabethy kapt. B. Bond, naar Newhavenmet tarwe; de Victorie w

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1