N°. 28. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag NJE UTT SI IJ DINGEN. 5 Maart 1829« DUITSCHLAND. FJtANKFORT den 27 februarijDe laatste brieven uit Konstantino. pel zijn van den 26 jannarij en behelzen, dat de Porte berigt van een gevcciu ontvangen had, dat den 13 januarijtnsschen hare gn de Russsche troepen bij Koslidschn tnsschen Basardschik en Paravadi heeft plaats gehaden geëindigd zou zijn met het verbranden van eene moskee, in welke de Russen zich langen tijd hardnekkig hadden ver dedigd. Bij die gelegenheid zou een sthf-officier met drie opper-officie. ren en drie,en-dertig soldaten in handen der Turken gavallen zijn. Van deze omstandigheid had de Porte weder gebruik gemaakt om de geest drift der natie nog hooger te spannen. De sultan hield zich behalve met andere toebereidselen tot den oorlog, ook bezig met het oprigten van eene keizerlijke lijfwacht, waarin, bij voorkeur, de zonen van staatsambtenaren, hovelingen, ulema's en andere aanzienlijke personen zullen dienen, en ook de zesjarige prins Abdulmedschid een rang be- kleeden zal. Van Brrpharest schrijft men, dat de Russen de Turksche vesting Turno sterk beschieten en zich met eene spoedige overgave vleien, te meer, daar de Turken van Nicopoli die plaats moeijelijk te hulp kun nen komen. In plaats van den graaf van Pahlen is de generaal Zoltu- schin tot gouverneur en voorzitter van den divan van Moldavië en Wallachye benoemd. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 27 februarij. I11 den gemeente-raad van Londen is gisteren besloten, om den koning en het parlement bij adres te verzoe ken, om alle bepalingen in te trekken, die aan onderdanen van Z. M. staatkundige regten ontzeggen, uit hoofde van hunne godsdienstige denk wijzen. Voorts heeft die raad eenparig het burgerregt aan den heer Peel opgedragenwaarvan hem het bewijs in eene gouden dooster waarde van 100 guinies zal worden aangeboden. Men gelooft, dat de maatregel, dien het gouvernement voornemens is omtrent de Katholieke qnestie voor te stellen, aanstaanden donderdag den 5 maart in het parlement gebragt zal worden, en wel eerst in het huis der gemeenten. Dingsdag is de bill tot afschaffing der Katholieke maatschappij aange nomenmet de daarbij gevoegde bepaling, dat die wet niet zal kunnen strekken om eene vergadering, die tot een wettig oogmerk zamen geko men is, te belemmeren, op grond van ongeregeldheden, welke daarbij plaats mogten hebben, ten gevolge van het indringen van personen, die piet tot de vergadering behooren. De Protestantsche geestelijkheid van Londen heeft woensdag in eene algemeene vergadering, met eenparige stemmen, besloten tot het inzen den yan een smeekschrift aan het parlement tegen het inwilligen van de verzoeken der Katholieken. Dr. Wilson was de eenige persoon, die niet van dit gevoelens was, en heeft zich verwijderd, om door zijne tegenwoordigheid de eenstemmigheid der vergadering niet te storen. FRANKRIJK, PARIJS den 27 februarij. De kamer der gedeputeerden heeft een vroeger gedaan voorstel van den heer Marchal aangenomennadat het eenigzins door den heer de Berbis gewijzigd was, en diensvolgens be paald datzoo gelijktijdig verscheidene concept-wetten van plaatselijk belang aan de vergadering worden voorgedragen, daarover een vooreen bij zitten en opstaan zal worden gestemddoch dat bij gewone ballot- tage over het geheel dier ontwerpen beslist zal worden. Bij koninklijke ordonnantie wordt bepaald, dat de loterij in acht de partementen waar zij tegenwoordig niet bestaatniet zal mogen inge voerd woiden en dat zij in acht-en-twintig andere departementen met den 1 januarij des volgenden jaars afgeschaft worden zal. Als kandidaten voor den Pauselijken stoel worden genoemd de kardinaals Nazalli, GaleffiCastiglione en Ciustiniani. Men verzekertdat de maarschalk Maison met zijn staf en met den generaal Sebastiani naar Frankrijk terugkomt, en er in Morea slechts zes duizend man Fransche troepen zal blijven, onder de bevelen van den generaal Schneider. De koning heeft gemelden luitenant-generaal marquis Maison tot maar schalk van Frankrijk verhevenom hem een uitstekend blijk te geven van zijne tevredenheid en om zoowel zijne oude diensten als zijne nieu we te beloonen. Ook zijn nog vele opper-offieieren van de expeditie naar Morea in rang verhoogd of met ridder-orden begiftigd, NEDERLANDEN. BRUSSEL den 28 februarij. In de op gisteren gehouden vergade ring van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is de beraadslaging over het bewuste rapport van de commissie tot de verzoekschriften voortgezet: De hoeren lc Hon de Secus Fallon en Corver Hooft hebben hunne meening ten voordeele van een adres aan den Koning en de heeren Hin- lópcn en Donker Curtius voor het nederleggen ter griffie te kennen ge geven. De eerstgemelde sprekers hebben weder in het breede het nood zakelijke van eenen buitengewonen maatregel aangetoond. De eerste de, zer heeren hoeft eene redevoering van meer dan een uur gehouden. Hij stemde volkomen met de verzoekers overeen en beweerde, dat de afgevaardigden uit de Zuidelijke provinciën meer dan die uit de Noorde lijke vorderden niet omdat zij meer omwentelingszuchtig of oproerig zijn maar omdat zij twee derde der bevolking van het Rijk moeten ver tegenwoordigen en de Noordelijke leden slechts één derdeen omdat zij het voj genot hunner regten begeren. Hij stelde een adres aan den Koning voor, om gezamenlijk met de Eerste Kamer aan Z. M. te over handigen. De heer Corver Hooft liet zich ook ten voordeele van een adres aan deu koning uit, gezamenlijk met de Eerste Kamer; doch dat adres moest volstrekt geen gevoelen behelzen voorts moesten de ver tegenwoordigers niet overhaast te werk gaan zich niet aan het hoofd van eenige onvergenoegden zettengeene zoo groote verdeeldheid van gevoelen toonen en met orde en waardigheid beraadslagen nog moesten zij de grieven verbeteren, wanneer die er, zoo als thans, mogten be- staanen eindelijk behoorde men geene ingezetenen van oproerigheid te beschuldigen, die van een grondwettig regt gebruik maken. De, heer Hinlópen moest zijne verwondering tc kennen geven dat er, sedert het begin van de zitting der Staten-Generaalzoo eene groote te- genkanting tegen de regering is ontstaan. Hij onderzocht de genitte klag- ten en vond, dat daarin reeds is of wordt voorzien, en men alle hoop en zekerheid heeft, dat die zoogenaamde grieven allen zullen hersteld worden. Hij eindigde met te zeggendat het voor de welvaart en het geluk van het volk noodzakelijk is, dat de vergadering eensgezindheid aan den dag legt, en slechts één oogmerk, het welzijn van het vader land, in het oog houde, en dat het Rijk dien goeden naam in Europa büjve verdienen welken het tot 1111 toe gehad heeft. Hij zou stenimep voor het nederleggen van de verzoekschriften ter griffie. De heer Donker Curtius sprak in een uitgebreid advies voor het nederleggen van de verzoekschriften ter griffieuitgezonderd die be treffende het concordaat, het onderwijs en de ministeriele verantwoor delijkheid. Bij hém kwam het getal der personenden rangstand of wat ook nog meer, der verzoekers, niet in aanmerking, en alleen da kracht der redenen. Het land, meende hij, was in een zoo korten tijd toch zooveel niet veranderd, dat men hier de vrijheden, daar de regl ten, 'hier weder herstellingen, daar weder afschaffingen te verzoeken had. Hij vereenigde zich wel met de verzoeken, behalve die, waar van hij het overgaan tot de orde van den dag wilde. Ilij eindigde met te vragen, welk voorkomende Kamer zou hebben, zoo jegens de verzoekers als het geheele volk indien zij tot een adres aan den Ko- ningbesloot en de Eerste Kamer dat adres eens verwierp? In de zitting van heden hebben de heeren van de Pollvan Al. phenG. G. Clijfordvan BoelenscTEscury van Iieinenoord en vatf Asch van IVijckzich voor het nederleggen der verzoekschriften ter griffie verklaard en de heer G. G. Clijford daarenboven verlangd eene officieuse kennisgeving aan den Koning, door middel des voorzitters. De heer van Asch van IVijck was van oordeel, dat de Tweede Kamer alleen her regt niet had om met den Koning te handelen doch wel de Staten-Generaalen dus de twee Kamers vereenigd. Vele der zooge noemde grieven werden toch hersteld de Koning had daartoe order ge geven er waren commissien tot verbetering benoemdeen aantal wet ten enz., welke de verzoekers vragen, zullen binnen kort worden voorgedragen en dus zal het doel dier petitien van zelve vervallen ieder lid kan een voorstel doendoch op eene grondwettige wijze en daarover kan en zal de Kamer beraadslagen. Nu is he't eigenlijk onbekend waarover er gehandeld wordt daar vele verschillende gevoe lens gehoord, zijn en niet één algemeenen bijval gevonden heeft. De heer Geelhand Della Faille was mede van gevoejen om de ver zoekschriften ter griffie neder te leggendoch hij zou eijne stem na der bepalendaar de beweegredenen door den heer G. G. Clijford omtrent eene officieuse mededeeling aan den Koning aangevoerdniet zonder invloed op hem geweest waren. De heer van Sasse van JJsselt heeft zich voor een adres aan den Ko ning verklaarden zich hevig tegep de ministers uitgelaten. De vergadering is daarna geadjourneerd tot over morgen maandag. Men verzekert, dat het gouvernement zich bezig houdt met de herziening der wetten en reglementen van politie. Z. M. heeft den heer luitenant-generaal van Geen onlangs vatl Batavia terug gekomen, het bevel over het 6de groot militair komman dement (Namur) opgedragen, in plaats van den heer luitenant-generaal Meijer die tot het bevel ever het 2de groot militair kommandement CZutphen) is geroepen Bij vonnis van het hof van assises der provincie Oost-Vlaanderen is, op den 23 11., Augustinus bodewijk de Pauw, eerste commies bij de brievenposterij te Gent, bij contumacie, veroordeeld tot 8 jaren dwangarbeid, tentoonstelling en tot de kosten van het regtsgedingals overtuigd van een bankbiljet, hetwelk zich in zekeren brief bevonden had gestolen te hebben. Brieven van Konstantinopel, van den 24 januarij, melden dat de Turksche sultan steeds weigert de hem door den Franschen agent, den heer Jaubert, gedane voorstellen, aan te nemen. NIJMEGEN den 27 februarij. Berigten van de rivieren, die wij ontvangen, zijn van allerwegen zeer geruststellend, en de vrees voor ongelukken schijnt geweken. DORDRECHT den 27 februarij. Gistereri is hier nog veel bovenjj» gepasseerd. Heden heeft dit geheel opgehouden. Hoezeer men nog geen berigt heeft van het geheel opruimen van het jjs op de Lek, schijnt toch alle zwarigheid aan dien kant geweken, en worden de van hier vertrokken heeren van het dijk-collegie van den Alblasserwaard heden avond terug gewacht. ROTTERDAM den 28 februarij. Eene veiling van 74 kisten Java indigo, door de Nederlandsche handel maatschappijop den 25 dezer, alhier gehouden, is tot vrij goede prijzen zeer Coulant afgeloopen. Slechts 14 kisten werden opgehouden, de overigen vonden alle gretige koopers. Na de veiling zijn van de opgehoudgne nog verscheidene kis ten geplaatst, zoo dat men dit partijtje als genoegzaam opgeruimd mag beschouwen. Het strekt verder tot genoegente kunnen berigten dac een groot gedeelte voor buitenlandsch gebruik gekocht is, waardoor de ze nieuwe indigo-soört weldra meer algemeen zal bekend raken. GOES den 2 maart. Dezer dagen is alhier in het huis van arrest ov'ergebragt, zekere Cornelia Fermeuleaangeklaagd van onbevoegd de verloskunde te hebben uitgeoefend, en daarenboven, door hare roeke- looze en onhandige pogingen bij eeqe verlossingden dood van het kind te hebben veroorzaakt. MIDDELBURG den 4 maart. In de zitting van de Tweede Kamer, op den 2 dezer, hebben, in de bewuste zaak, de heeren de Gerlache Leclercq en Desmanet zich voor een adres aan Z. M.de heeren Schoo neveld, Boddaert en Fockema voor het deponeren ter griffie, en de heer Sijpkens zich onverschillig voor het laatste of voor de orde van den dag verklaard. Wij zullen hiervan nader berigt doen. Diakenen van de Nederduitsche Gereformeerde Gemeente der Stad VlIs- singrn, hebben het genoegen om wederom dankbare melding te kunnen maken van den ontvangst, voor hunne Armen, eener Gift van Vijf-en- Twintig Gulden aan een hunner medebroederen van wege een onbe kend Gever of Geefster, dezer dagen ter hand gesteld. Vlissingen, den 2 Maart 1829. Namens Diakenen voornoend W. -de WOLFFCoil. Scriba,

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1