N°. 24. MIDDELBURGSCHE COURANT, Dingsda NIEUrVSTIJ DINGEN. GROOT-BR1TTANJE. LONDEN den 17 februarij. In de laatste zittingen van de heidehuizen is over niets anders dan het zoo belangrijk onderwerp der Katholieke vorderingen gesproken. Wederom is eene buitengewone menigte peti tiën tegen het toestaan, van de door de Katholieken gevraagde regten in gekomen, en weder in grooter getale dan die, welke het verzoek der Katholieken ondersteunen, In het huis der gemeenten zal heden de bill tot afschaffing der Ka tholieke maatschappij ten derden male gelezen worden en doorgaan. Eerst wanneer deze bill kracht van wet gekregen heeft zal de heer Peel de Verdere voorstellen betreflende de Roomschgezinden aan het huis voor leggen. 1 De Katholieke maatschappij tc Dublin heeft donderdag zichzelve ont bonden. De heer O'Connell had aan het bestuur geschrevendat hij voor zich dit wel niet kon aanraden, maar dat alle oude en standvastige vrienden der Katholieken in het parlement van oordeel waren dat de maatschappij dadelijk behoorde uit een te gaan. Vrijdag is te Dublin in de open lucht eene vergadering van Protestan ten gehouden, waarbij meer dan 5000 personen tegenwoordig zijn ge weest, en waarop eenpariglijk besloten is, dat eene verandering van het ministerie noodzakelijk was, dat het parlement ontbonden moest worden en dat men het volk van Engeland moest oproepen om zich met de lersche Protestanten te vereenigen. FRANKRRK. PARIJS den j8 februarij. Het gouvernement heeft depeches ont. vangen van graaf Chateanbriant uit Rome, welke de tijding behelzen, dat Paus Leo XII, den 10 dezer, overleden is. Dit overlijden wordt in het officieel dagblad aldus aangekondigd Het gouvernement heeft de tijding bekomen van het overlijden van den Heiligen Vader, jfijne gezondheid was gedurende 2 a 3 dagen eenigzins verzwakt, toen de geneesheerenden 9, verklaarden, dat zijn leven in gevaar was. Den 10, ten 9 uren des ochtends, is Z. H. overleden. Het verlies van een zoo verlichten, godvruchtigen gematigden, souvereinen opperpriesteris eene ramp voor de Christenheid. Frank rijk heeft meer dan eenige andere Katholieke staat redenom het te vroegtijdig overlijden van Leo XII te betreurenwelke hetzelve eene bijzondere liefde toedroeg, en welke een groot en regtmatig vertrou wen stelde in de deugden van deszelfs koning. Zijne wijsheid bragt in alle onderhandelingen eenen geest mede van vrede en welwillendheid en lette op tijd en omstandigheden. Zij heeft de eenheid in de beide werelddeelen weten te behouden, door, met eene onvermoeide zorg, te waken voor het bestuur der kerk, en met ijver en standvastigheid in hetzelve te voorzien." De overleden Paus voerde den geslachtnaam van Della Genga. Hij is geboren in 1760 en in 1823 tot de pausselijke waardigheid verheven. PARIJS den 20 februarij. In de zitting van de kamer der afgevaar digden van gisteren zijn de, aan de bureaux op den 12 dezer medege. deelde voorstellen, ontwikkeld; onder anderen dat van de heeren de Pompières en de Salverte, strekkende om gevolg te geven aan de be schuldiging tegen het vorige ministerie. Met die beschuldiging schijnt zeer in verband te staan de uitgave van een werk, getiteld het Zwarte Boekbevattende eene openbaarmaking van de daden en verrigtingen der algemeene policie onder het bestuur van de heeren Franchet en Delavauwaaromtrent, naar men zegt, be langrijke en verschrikkelijke bijzonderheden vermeld worden en welke men als eene ware acte van beschuldiging tegen het vorig ministerie be schouwt. Meer dan duizend exemplaren van dit werk zijn heden voor middag uit den boekhandel van den heer Moutardier aan het publiek af. geleverd. Er bestaan vrij oorlogzuchtige geruchten, te weten: dat bij ons gouvernement de tijding is ingekomen, dat Rusland had verklaard, den oorlog met kracht te zullen doorzetten, daar de Porte alle voorste'l tot bevrediging had verworpen dat Oostenrijk en Pruissen partij aan dezen oorlog zouden nemen, de eerste voor de Porte, de andere voor Rus land; en dat Sardinië een nieuw traktaat met Oostenrijk had gesloten, waarbij bepaald wordt dat Piemont door Oostenrijksche troepen zal wor den bezet. ROiTcer. NEDERLANDEN. den 20 februarij. Z. M. heeft bij besluit van den 9 de zer oepaald i°. Dat er te Brussel eene commissie zal worden gevestigd, tenein de de thans bestaande bepalingen op het middelbaar onderwijs in deszelfs ge ee en omvang te herzien, in 'tbijzonder die der besluiten van den H I»nij 1825 en van den r4 augustus 1825, en te onderzoeken, voor welke veranderingen en wijzigingen dezelve vatbaar zijn; waarna deze commissie hare opmerkingen en advijzen aan Z. M. zal'mededeelen 2°. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren hertog van Ursel-, voorzitter; MetelerkampStaatsraad le Hon, Luzacde baron Rengers de baron de Secus en van Reenenallen leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal; en tot secretaris Dugniolle, referendaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken. 3°. Deze commissie zal vervolgens door den minister van binnenland sche zaken uitgenoodigd worden om hare werkzaamheden te beginnen op den dag, welke door hem minister en den vporzitter der commissie zal worden bepaald. Zij zal deszelfs verslag dadelijk aan Z. M doen toekomen. 40. Zoodra het werk dezer commissie zal zijn afgeloopen, zal hetzel ve ,.even. als. dat van de commissie voor het hooger onderwijs, en het ndvijs van den Raad van Stateop het ontwerp van reglement voor het lager onderwijs, in handen eener nieuwe commissie worden gesteld welke zal gekozen worden uit eene voordragt van gemelden minister en welker bestemming zal zijn, ten spoedigsteuit deze drie verschil- ende werkzaamheden een ontwerp van organieke wet voor het open aar onderwijs te formeren, alsmede de voornaamste bepalingen van re giemeuten ter uitvoering dier wet. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn weder een groot 21 Februarij 1029. aantal ingekomcne verzoekschriftenover de vrijheid der drukpers enz naar de commissie verzonden. Daarna heeft de centrale sectie rapport gedaan wegens het ontwerp van de transitoire wet en omtrent dat be treffende de afschaffing der bestaande wetgeving. De beraadslaging over deze ontwerpen zal aanstaanden maandag plaats hebben. Eindelijk heb ben onderscheidene ledennamens de commissie der verzoekschriften verscheidene rapporten uitgebragt en voorgesteld die ter griffie te de poneren, waartoe is besloten. De correctionele regtbank van Maastricht heeft den advokaat IVeustenraad vrijgesproken van de beschuldiging van laster jegens Z. Exc. den minister van justitie. AMSTERDAM den 18 februarij. Volgens een berigt van Ports. mouth, van den 7 februarij, waren aldaar berigten ingekomen, dat alle de Barbarijsche staten kapers hadden uitgezonden om op Nederlandsche en Fransche schepen te kruissen, zoo dat deze niet dan onder konvooi de straat van Gibraltar konden passeren. Een Nederlandsch oorlogs-fre- gat, eene brik en een schooner, benevens onderscheidene Fransche oor logschepen, kruisten op de hoogte van kaap Spartel Den 11 februarij, is te Zutphen, tot predikant bij de Hervormde gemeente, beroepen Do. Abraham Verwey Jr.predikant te Lochem. MIDDELBURG den 23 februarij. Van Arnhem en Nijmegen den 20 wordt gemeld, dat het ijs in de rivieren nog onbewegelijk vast zat, ter wijl het water wassende was. Voor Dordrecht ts het ijs den 21 opge broken. ZEE-TIJDINGEN. VLISSINGEN den 21 februarij. Sedert den 18 dezer zijn, voor Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen Mackarelkapt. T. Martin, van Guernsey met koffijde Triton C* Geneke va.n Bordeaux met stukgoederen Reiniera kapt. G. Mepgens, van Lissabon, met fruit; de Vriendschap, kapt. R. K« Keizer, van Londen en Elisabethkapt. B. Bond, van Newhaven, beide met ballast. Van de voor Antwerpen bestemde schependie uit hoofde van het ij» gedurende dezen winter in onze haven zijn binnen gekomen zijn dezer dagen verscheide naar hunne bestemming opgezeild. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. NOTIFICATIE. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbendendat door Zijne Exc. den Heer Opperjagermeester van Z. M.Opperhoutvester voor de Noordelijke Provinciën, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Staten, de sluiting der Jagt op Ganzen en Eendvogelsbinnen deze Provincie is bepaald op den 1 Maart aanstaande zullende die op ti^a- tersnippen tot den 1 April daaraanvolgende worden opengelatenmee dien verstande echterdat deze laatstewat de publieke Jagt aanbelangt alleenlijk geopend blijft op het Water, langs de Stranden en oevers van Waterplassen en op lage moerassige Landen en bepaaldelijk gesloten in en langs Bosschen alsmede op Bouw- en Weilandentot het gewone Jagtveld behoorende. E11 zalten einde niemand hiervan onwetenheid voorwende dezë worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks gewoon is te geschieden mitsgaders in het Provinciaal blad geplaatst. Middelburg den 21 Februarij 1829. VAN VREDENBURCH. AANBESTEDING. Op den 28 Februarij 1829, des voormiddags ten Elf uren, zal, aan het lokaal van het Gouvernement te Brugge worden aanbesteed s Het maken eener Draaibrug ter vervanging der vaste zoogenaamde Hooge Brugover het Kanaal van Tperen naar Nieuwpoort bij Dixmuide, De Conditiën dezer Aanbesteding liggen fST-Iczing in de Bureaux van het Piovinciaal Gouvernement te GentBrugge eiv Middelburg ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Hoofdplaats der Provincie Zeeland, verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat bij het Stedelijk Bestuur is inge komen de Lijst der bevoegd erkende Beoefenaren van de onderscheidene takken der Geneeskunst in deze Provincie, voor het jaar 1829; en dac deze Lijstvan heden af tot en met den 15 Maart dezes jaars ter Secretarie, voorde belanghebbenden ter visie zal liggen, dagelijks, van des iniddngs ten twaalf tot des namiddags ten twee uren. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Februarij 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb., J. F. BIJLEVELDSecretaris. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente Kappelle Biezelinge en Eversdijkdoen te weten, dat de plaats van HEEL- en VROEDMEESTER te Kapelle in deze Gemeente, vacant is, en noo- digeri mitsdien diegenen uit, welke mogten verlangen zich als zooda nig op die plaats neer te zetten, zich daartoe, in persoon of met vracht vrije brieven, bij den eersten Assessor en fungerenden Burgemeester, Adriaan Kriegerte Kappelle voornoemd met overlegging van de ver- eischte bewijzen van toelating in beide Vakken en Attest van goed ze delijk Gedrag, aan te melden; wordende tevens hierbij te kennen ge geven dat de bevolking der Gemeente bedraagt omstreeks 1200 zielen, dat het Tractement, hetwelk uit de Gemeente-Kas betaald wordtis bedragende 25 00 en dat de behandeling van Geallimenteerde Ar men en de Medicijnen voor dezelvedoor de respective Armen-middo- len betaald worden. Kappelle den 20 Februarij 1819. Op last van Burgemeester en Assessoren voornoemd, VAN DEN BUSSCHE, Secretaris, O*

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1