NV a3. MIDDELBURGSCIIE COURANT. Zaturdag NIE UTFST1J DINGEN. BESTUREN eit ADM1NISTRAT1EN. DUITSCliLAND. FRANKFORT den 15 februarif. Den 24 jannarij is de gewigtige vesting Kali, in Waüachije, door de Russen stormenderhand inge nomen. Deze niemv gebouwde Turksche vesting was zeer sterk, van to rens en eene zeer breede gracht omgeven en zou in den zomer eene rege matige belegering vereisclu hebben. Thans is zij in minder dan een uur beklommen en ingenomen30 kanonnen 5 vaandels en veel krijgsbehoeften zijn in de handen der overwinnaars gevallen een pacha, 60 officieren en 350 soldaten weiden krijgsgevangen gemaakt, en 250 Turken sneuvelden in het gevecht. Ook te zelfder tijd zijn mede stor menderhand de voorsteden van Turnow, niet ver van Kali gelegen, veroverd. Aan de zijne der Russen had men in deze beide gevech tenaan gesneuvelden 2 officieren en 80 soldaten, aan gekwetsten 4 officieren en 250 soldaten. GROOT-BR'lTTANJE. LONDEN den 14 februarijHet huis der gemeenten heeft gisteren avond, in comité, het rapport gehoord van de bill ter afschaffing van de Katholieke associatie, en daarin eenige veranderingen gemaakt. FRANKRIJK PARIJS den 15 februari}. Gisteren hebben de bureaux van de ka mer der gedeputeeiden begonnen zich bezig te houden met het onder zoeken van de concept-wet betrekkelijk de municipale instellingen; de leden der commissie zijn nog niet benoemd. De prinses de Carignnngeboren de la Vauguyonheeft dezer dagen te Autèuil op eene schrikkelijke wijze het leven verloren. Bij den schoorsteen staande hebben hare kleederén vuur gevat en is zij ver brand. Zij was vijf-en-veertig jaren oud. Volgens het Journal de Paris zou men alhier uit Londen het be- rigt ontvangen hebben, dat de tweede divisie der Portugesche uitgewe kenen zonder hinder op Tcrceira geland was gedurende dat kapitein Wa'lpde het konvooi van den graaf Snldanha tot op de hoogte van Fi- nistère begeleidde. Den 29 der vorige maand heeft dom Migue! zich voor het eerst na zijn ongelukaan de inwoners van Lissabon laten zien en in de hoofdkerk een Te Deum bijgewoond. N F. I) F. R L A N D E N. 's GRAVF.NHAGE den 17 februarij. Me:-, verneemt dat, bij konink lijk besluit van den.? dezer, eene commissie is benoemd, bestaande uit den heer-luitenant-generaal Voet en de heeren luitenant-kolonels Geisweit van der Netten en van Duijnen0111 in de maand maartte Delfthet examen af te nemen van een aantal onderofficieren en kadets van de in fanterie en de kavallerie, tot het verkrijgen van den rang van officier. Volgens berigten uit Brussel zou de nieuwe tienjarige begrooting, binnenkort, weder aan de Staten-Generaal worden aangebodenen zou den daarin eenige posten niet gevonden worden, welke op het in octo- ber 11.' voorgedragene ontwerp waren gebragtterwijl weder andere pos ten op de jnarlijksche begrooting zouden voorkomen. Bijzondere brieven uit diezelfde stad stemmen niet geheel overeen met het geruchtals of het ontwerp van wet op de drukpers algemeen in de sectien zou zijn afgekeurd. Onderscheidene leden moeten zich meer verklaard hebben voor verbetering van het ontwerpdan wel voor des- zelfs verwerping of ontzegging van beraadslaging. Ingevolge de officiële staten was de stand der bevolking van het koningrijk der Nederlanden, op den 1 januarij 1828, als volgt: Noord- Braband 33J.55i zielen; Zuid Braband 449,728Limburg 328,234; Gelderland 293,396; Luik 347,625; Oost-Vlaanderen 708,705; West- Vlaanderen 578,807 Henegouwen 567,300; Noord-Holland 391,586; Zuid-Holland 453,818; Zeeland 133,932; Namen 194,845; Antwerpen 358,294; Utrecht 122,213; Vriesland 200,332; Overijssel 165,936; Groningen 153,982 Drenthe 59.915en Luxemburg 298,655. Het geheel der bevolking bedroeg derhalve, op dat tijdstip, 6,166,854 zie len hetgeen nagenoeg op eene ziel per bunder kan worden gerekend. MIDDELBURG den 20 februarij. Op donderdag den 29 januarij II. des namiddags circa half-vier uren, begaf zich zekere Joseph de Kort, boeren-arbeider te Ossenisse, met een schietgeweer naar de schorren, om zee-vogels te schieten; aan het einde van het regt over het gehucht Zeedorp leggende strand gekomen zijndeging hij langs eene scheer of ondiepte op een daar tegeu-over liggend onderplaatje over. Met de zee weinig Wekend zijnde, wist hij niet dat het Water alstoen reeds nagenoeg twee uren gewassen was, en bleef dus twee uren lang, op de aldaar leggende ijsschots, op vogels wachten; dan, naar huis willende gaan, geraakte hij, door eene opgekomen mist en stikdonkere lucht, ver dwaald en werd door het snel opkomende water verrast. Tot aan de borst door het water wadende, en nergens eenige uitkomst ziende, was hij verpligtten einde eenen gewissen dood te ontgaan, de wijk te ne men op eene in de nabijheid drijvende ijsschots, die slechts twee ellen in den omtrek had; deze ijsschots werd, door den sterk invallenden vloed eerst in eene noordelijke en daarna in eene oostelijke rigting over de Hond of Wester-Schelde, tot regt voor den Molen polder, en dus een uur gaansweggevoerd. Inmiddels werd liet aanhoudende nood- geschreeuw van de Kort eindelijk door den dijkwerker Cornelis de Vijl- der die op dat oogenblik zeer toe.vallig aan de deur zijner woning op het Zeedorp stondgehoordhet was toen 7 urendochhoewel dade- liik een veertigtal menschen haar den dijk gesneld waren bleef het on mogelijk eenige hulp te vers'chaffendaar er geene boot voorhanden was. Men herinnerde zich echter ter goeder uur, dat aan den zooge- naamden noleen kwartier uurs verder gelegeneene boot in het ijs lag, en begaf zich onmiddelijk derwaarts. Met algemeene inspanning van krachten, en ongelooflijke pogingen, gelukte het deze boot uit bet ijs en over eene, meer dan' 10 ellen hooge en 30 ellen breede punt, heen te werken doch nu wilde niemand zfcli uit hoofde van het ge vaarin zee, die vol met drijf-ijs was, begeven, dan alleen de beide gebroeders Cornelis en Jan Fran'cies de Vijldermitsgaders de schippers- kriecht Jan de Bruynbijgenaamd Pe'nriemahwelke," een lantaren me denemende, moedig de boot beklommen en, niet zonder zich aan vele gevaren bloot te stellende zee instaken om ter redding van den ongelukkigendie men steeds om hulp hóórde roepen doch niet zien kon, toe te snellen. Onder het aanwenden dezer pogingen was echtef de ijsschots, zoo als men aan het geschreeuw van den hulpbehoevenden gewaar werd, de punt voorbij gedreven, en keerde de boot, na een uur worsteling onverrigter zake terug. Gedurende dien tusschentijd was zekere Joos Baartschippers-knecht te Ossenisse, met een kompas in de hand komen aanloopen, en stak met de overige drie personen wederom van wal, onophoudelijk het drijf.Ijs met hoornen en haken verwijderende en den togt noord-oostelijk zet-' tende. Na aldus twee uren lang door het ijs heen te hebben gewerkt ontdekten zij, omtrent half-twaalf uren des nachts, de ijsschots, waarop gemelde de Kort was zittende, wordende, op eenen afstand van meer dan duizend ellen van den nol of punt, nabij eene aldaar leggende zand plaat door de eb terug gestuurd. Men naderde dezelveen de Kort werd alzoo wonderdadig gered terwijl al de schepelingen zoo gelukkig waren door de ijsschotsen heenmet de boot wederom den wal te bereiken. Men heeft het niet onbelangrijk geacht deze gebeurtenis meer algemeen bekend te maken als behelzende een merkwaardig voorbeeld van onge hoopte redding en edele menschenliefde. De berigten van de Waalden IJsselden Neder-Rijn en de Lek luiden voortdurend zeer gunstig. Overal bleef het ijs op den 17 dezer nog zitten; en het water min of meer vallende. Te Dusseldorp heeft menden f5 door seinschoten aangekondigd, dat het ijs van de Moe zel kwam aandrijven. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Provincie Zeeland, herinneren bij deze alle de In- en Opgezetenen dezer Gemeenteaan de Wet van den 26 Ventose IVde Jaarzijnde van den navolgenden inhoud „Art. 1. Binuen de tien dagen na de afkondiging dezer wet zullen alle Eigenaars, Pachters, Gebruikers of anderen, hunne eigene Gron den of die van anderen bebouwende, elk voor zooveel hem aangaat, verpligt zijn om de Boomen op de Gronden staande van Rupsennesten te zuiveren of te doen zuiveren op poene van eene boete van tenmin ste drie en ten hoogste tien dagen arbeids. 2. Zij zullen op dezelfde straffen gehouden zijn de Rupsennesten en Netten van de Boomen Hagen of Struiken afgenomenaanstonds te verbranden en zulks op zoodanige plaatsen alwaar zulks zonder gei vaar van brand aan Bosschen, Boomen of Struiken, noch ook aan Hui zen en Gebouwen zal kunnen geschieden. „3. De Bestuurders der Departementen (Gouverneurs) zullen, bin nen hetzelfde tijdstip, de Boomen, welke zich op onverpachte Natio nale Domeinen bevindenvan Rupsen doen zuiveren. „4. De Agenten der Gemeenten en hunne Adjuncten (Burgemeester en Wethouders of Assessoren) zullen ieder in den zijnen, verpligt zijn op de uitvoering dezer Wet toe te zien zij zijn verantwoordelijk voor het verzuim hetwelk ten dezen raogt worden ontdekt. 5. De Commissarissen van het Uitvoerend Bewind bij de Plaatselij ke Regeringen zijn verpligtom binnen het tweede tiental dagen na de afkondiging der wet, eene schouwing te doen op alle met Boomen, HoutgewassenHagen of Struiken beplante Grondenten einde zich te overtuigen dat de wering van de Rupsennesten naar behooren is volbragt en om daarvan aan den Ministerwien het aangaat, rapport te doen, 6. De wering der Rupsennesten zal in de volgende jaren vóór den t Ventose (20 Februarij) moeten geschieden, op straffe als hièrboven is bepaald. „7. Indien eenige Eigenaar of Pachter hierin op het gezegde tijdstip nalatig mogt zijn, zullen de Hoofden der Bestuuren en hunne Adjuncten zulks ten koste van den nalatigen door Arbeidslieden, ter hunner keu ze doen verrigtende kosten deswege zullen bji bevel van inbaarver klaring van den Vrederegterop de kwitantien der Arbeidslieden van de gezegde Eigenaars of Gebruikersworden verhaald, zonder dat de betaling daarvan van de boete zal kunnen verschoonen. „De tegenwoordige Wet zal op den 1 Pluviose (22 Januarij), op bevel van den Commissaris van bet Uitvoerend Bewind door de zorg van de Hoofden van de Plaatselijke Besturen worden afgekondigd." En willen mitsdien alle Eigenaars en Gebruikers van Gronden, mee Houtgewas beplant, met den meesten ernst hebben aangemaand, om, zoo in hun eigen als in het belang hunner naburenstiptelijk na te ko men de bepalingen in bovengemelde wet omschrevenen daardoor voor te komen de straffen welke op de nalatigen in dezen zullen worden toegepast. En opdat niemand hiervan onkundig zoude blijven, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 Februari) 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd L A N T S H E E R L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. B1JLEVELDSecretaris. Het BESTUUR der binnen deze Stad gevestigde SPAARBANK.heeft bij het ingezonden verslag, over het jaar 1828, aan het Middelburg, sche Departement der Maatschappij tot Nut van 't Ugetneenden staat derzelve Bank als zeer gunstig mogen voorstellenen allezins gerust stellend voor de zoodanigen die daarin hunne gespaarde penningen ter bewaring overbrengen het was mede voor bet Bestuur hoogst aange naam tevens te mogen kenbaar makendat deze inrigting bij toeneming; aan het doel beantwoord, en, naar het schijnt, bij Dienstboden, ea Handwerkslieden meer en meer op derzelver waren prijs wordt geschat,, 't geen dan ook niet kan nalaten tot de uitbreiding voortdurend aanlei ding te geven 0111 daartoe op alle mogelijke wijze mede te werken en op te wekkenheeft het Bestuur der Spaarbank op een gedaan en goedgekeurd voorsteluitgeloofd twintig Prcmien k Vijf Guldenster belooning en aanmoediging van Spaarzaamheidzijnde door het lot be-' gunstigd No. 44. 183. 202. 228. 240. 248. 287. 291. 301. 3'8. 339» 35b?'°' '374- 195;39®» 433» 439- 447» 5<>»«

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1