courant: N". MIDDELBUPiGSGIIE - 17 Februarij 1829* 11. ftingsdag NIE UW STIJ DINGEN. D U 1 T S C II L A N D. FRANKFORT den IO februarij. Volgens verschillende bijzondere brieven uit Konstancinopelvan den 10 der vorige maand, was de divan verscheidene malen vergaderd geweestom te beraadslagen over de voorstellen, die van wege Frankrijk aan de Porte zijn gedaan; doch scheen zij nog tot geen besluit daaromtrent gekomen te zrjn en was het vrij onzeker of de heer Jaubert gelukkiger in zijne zending zijn zou, dan zijn voorganger. De reis-eflendi had hem op eene zoo bijzonder gimstige wijze ontvangendat dit aan de voornaamste diplomaten de hoop op het treffen van een vergelijk gegeven, had. Nu zeide men dat tien is eene groote divan gehouden zou worden, om te beslissen of de Porte al dan .niet tot de verklaring der verbondene mogendheden 2fll toetreden. Naar dien dag werd dus met ongeduld gewacht. Krachtig zijn intussehen de toebereidselen tot eeuen nieuwen veldtogtzoo van de zijde van Turkye als van Rusland. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 6 februarij. De aanspraak, met welke Z. M. het paf. lement heeft doen openenheeft de openbare aandacht bijzonder opge wekt, voornamelijk met betrekking tot de emancipatie der belijders van de Roomsch-Katholieke godsdienst; eene emancipatie, welke als nu, van de zijde van de kroon, als wenschelijk wordt voorgesteld, zoodra het parlement Z. M. de noodige magt zal hebben verleend, 0111 een ein de te maken aan de bijeenkomsten en de bemoeijingen van de Katholie ke associatie in Ierland welke daar te lande eenen zoo grooten aan hang heeft gevonden, en zooveel gezag uitoefent. In beide de huizen hebben de ministers de noodzakelijkheid betoogd om in den tegenwoordigen stand der zaken aan de belijders van de Roomsch-Katholieke godsdienst, de uitoefening der burgerlijke regten op eene zeer breede schaal te vergunnenen dezelve alleen uit te slui ten van zoodanige functien en bedieningenals welke zijzonder een dadelijk gevaar voor de Protestantsche gevestigde kerk niet kunnen ver vullen, als bij voorbeeld de functien van lord kanselier van Engeland, aan welke de benoeming is verbonden van zoo vele kerkelijke beambten. De heer Peel, welke zich gedurende een zoo geruirnen tijd heeft doen kennen als een tegenstander der emancipatie, heeft opregtelijk verklaard, dat hem geene nieuwe denkbeelden omtrent die aangelegenheid waren voorgekomen; dat hij zich de moeilijkheden geenszins ontveinsde, wel ke aan eene emancipatie verbonden warenmaar dat hij zich overtuigd hield, dat de staat van zaken steeds zoude verergeren, indien men dit middel niet beproefde, ten einde de gemoederen te bevredigen en de eendragt te herstellen. Men zal, zoodra de noodige magt zal zijn verleend, om de meerge noemde associatie te fnuiken, eene bill ter emancipatie van gouverne- ments-wege voordragen, waarbij het beletsel van, uit hoofde van gods dienstige gevoelens, openbare ambten te mogen bekleedenwordt weg genomen, onder zekere uitzonderingen en regelen, welke op bijzondere gronden besruten. De heer Peel heeft evenwel tevens bepaaldelijk ver klaard, dat de maatregel geenszins moest worden aangemerkt als eene overeenkomst met deze of geene partij, maar alleen als een maatregel van binnenlandsch bestuuren allerminst als het gevolg van eene onder, handeling met eeuige buitetilandsche mogendheid. In beide de huizen heeft men dank-adressen voorgesteld in den zin van Zr. Ms. aanspraak, en aldus in 't voordeel eener emancipatie, wel ke alsnu van 's konings-wege als noodig wordt voorgesteld. In 't hoo- gerhuis heeft lord Eldón, de gewezen kanselier, zich zeer ernstig ver klaard tegen cenige toegefelijkheid op dat punt, en zijne meening be tuigd, dat, zoodra een belijder van de Roomsch-Katholieke godsdienst verlof mogt erlangen, óm zitting te nemen in 't parlement, hij het daar voor hield, dat Engelands zon ten ondergang neigde, en dat Groot Brit- tanje cijnsbaar werd aan den vreemdeling. Mij heeft zijn voornemen aan gekondigd, om den maatregel tot het uiterste te bestrijden. Welken indruk de aanspraak in Ierland heeft gemaakt, is nog niet bekend. Op het voorloopjg gerucht van eene voorwaardelijke emanci patie hebben de hoofden der associatie verklaard, dat iets dergelijks niet konde baten, en dat zij eene algeheele, onvoorwaardelijkebe geerden. LONDEN den 10 februarij. Men is algemeen van gevoelen, dat de bill tot emancipatie der Roomsch-Katholieken bij de kamer der pairs zal verworpen worden. FRANKRIJK. PARIJS den 10 februarij. Gisteren heeft de minister van financien aan de kamer der gedeputeerden de cctucept-wet, rakende de dotatie van de kamer der pairs, aangeboden, die haar reeds in de vorige zitting voorgedragen was doch toen uit gebrek aan tijd niet in overweging genomen is. Daarna heeft de minister van binnenlandsche zaken de beer de Mar- tignacaan de kamer de belangrijke ontwerpen van wet, inhoudende de regeling van het bestuur der gemeenten en de organisatie van de arion- disscinerits- en departements-raden voorgelegd, na vooraf in eene zeer opmerkenswaardige aanspraak de redenen ontwikkeld te hebben die het gouvernement daartoe hebben bewogenen voorloopig te hebben geant woord op de klagten van eene partij die aan het ministerie reeds ver wijtdat door deze nieuwe verordening aan de regten der kroon en aan het koninklijk gezag wordt te kort gedaan. Dit gezag zeide de minis ter bij die gelegenheid wordt versterkt door eene krachtige en open bare uitoefening zijner regten; het zou zich verzwakken, zoo het trachte een volkdat het verrijkt heeftte berooven van een gedeelte van den rijkdom dien het daaraan heeft geschonken. Het koninklijk gezag heeft voor zich de legitimiteit, het regt en de kracht; het moet ook nog regtvaardigheid en rede voor zich hebben; men vreest en eer biedigt het, omdat het magtig is; men moet het ook beminnen, omdat het regtvaardig en rondborstig is. PARIJS den it februarij. Eene wet op het tweegevecht en eene an dere op den bockhandelzullen spoedigen zoo men meent het eerst aan de kamer der pairs worden aangeboden. Het eergisteren aangeboden ontwerp van wet op de gemeenten heeft een algemeen genoegen verwekt. De overleden aartsbissphop van Aix heeft bij zijn testamenton der een groot aantal legaten een zijner boekwerkende Encyclopedie, benevens zijne paarden en rijtuigen aan het seminarie gemaakt; maar da opmerkelijkste beschikking van dat testamenthetwelk hij geheel mee eigen hand geschreven heeft, is, dat hij zijn hart aan de Jezuiten ver* maakt. NEDERLANDEN. GENT den 15 fbruarij. Wij meehen met grond te ktinneh melden, dat de wel eerw. heer vaa de Velde, pastoor te I.ierrebij Antwerpen, tot bisschop van Gent is benoemd de wel eerw. heeren van Bommel en Deplancque zouden, de eerste tot het bisdom van Lüik, de laatste tot dat van Doornikworden geroepen, 's GRAVENHAGE den n februarij. Uit de dagbladen V9n Batavia, van den 14 october, blijkt, dat de Nederlandsche troepen in de vors tenlanden en wel de mobile colonne no. 8 onder bevel van den ma- joor Buschkensin de Bagelleenbij de dessa Kario omtrent dien tijd, een onheil wedervaren is. Het schijntdat men niet naauwketirig onderrigt is geweest Van den aanhang, welken eenige kwaadwillige hoofden zich andermaal in dia landstreek hadden weten te verwerven, en dat de majoor Bu<thkenst tegen de dessa Kario optrekkendeom den vijand van daar te Verdrij. ven, grootere magt tegen zich over had, dan hij konde vermoeden, Zoo veel is zekerdatbij den aanval dier dessa eene geslotene massa welgekleedde infanterie uit dezelve is te voorschijn gekomen welke ondanks het vuur der Oostersche hulptroepen en der Nederlanders, dia krijgsmagt heeft bereikt, overhoop geworpen en op de vlugt gedreven, zonder dat het den majoor heeft kunnen gelukken, Zijne infanterie we* der te hereenigen. Het verlies bestond uit 5 Europeanen, 6 AmboineZen, 40 Sumanap* pers80 Tagalezen30 Pradjoerits en twee eenponders. Onder de verlorenen betreurde men de luitenants van Viersen en van der Molen en den heelmeester de 1'orre, alsmede een Radeen, die bij de bevolking van Tagel zeer geacht was. De majoor heeft met de ruiterij de benting Lengis bereikt. De ka* lonel Cleerens is hem dadelijk den 5 october te hulp gekomeneit heeft die benting van leeftogt voorzien doch heeft bij die gelegenheid geenen vijand kunnen aantreffen. Op het berigcdat dezelve de Ban* joemaas wilde verontrusten, had hij den majoor Buschkens, welke, naar het oordeel van den generaal de I(ock in alle deelen zjin pligt had betrachtmet eene sterke kolonne derwaarts gezondenen zich voor zijnen persoon weder naar het oostelijk gedeelte van de Bagelleen begeven alwaar hij alles in rust had gevonden. MIDDELBURG den 16 februarij. Bij besluit van den heer gouver neur dezer provincie, van den 4 dezer, zijn de heeren mr. .7. Snouek Hurgronjevoorzitter en lid der commissie van bestuur over de pro* vinciale geneeskundige school alhier, mr. M. P. M. van Visvliet, uit het stedelijk bestuur, en mr. .7. F. Lantsheeruit het collegie over de godshuizen, leden derzelve, honorabel als zoodanig ontslagen; terwijl bij hetzelfde besluit zijn benoemd, tot voorzitter en lid van gemelde commissie, de heer mr. M. P. M.van Visvlietuit het stedelijk bestuur, de heer mr. .7. F. Lantsheeren uit het collegie over de godshuizen, da heer mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke. De koninklijke maatschappij van vaderlandschetaal- en letterkunde, te Brugge, heeft onlangs de antwoorden op de uitgeschreven prijsvragen van den jare 1828 beoordeeld, en voor de geschiedkunde den eersten gouden prijs toegekend aan den heer A. d. .7. Meijlinkdoctor in de wijsbegeerte en in de letteren aan de Parijssche akademie, thans woonachtig te Voor burg, bij 'sHnge, en den tweeden zilveren prijs aan den heer P. Mees- tets, openbaar schoolonderwijzer van den eersten rang, te Sluis in Vlaan deren. Deze bekroonde stukken hebben tot onderwerp: De invloed der geschiedkunde op de taalkunde in het algemeen en opzigtens de vaderland- sche in het bijzonderen zullen eerlang uitgegeven worden. Op het uitgeschreven lofdicht: op de hereeniging der Zuidelijke en Noordelijkê Nederlandsche provinciënzijn veertien stukken ingekomenmaar geene kunnen bekroond worden, daar, onverlet de groote verdiensten van som migen allen dien graad van volkomenheid missenwelke de raad in een dichtstuk van dien aard zou verlangen. De jaarlijksche feestviering van het genootschap is bepaald op den 22 februarij aanstaande, welks nader zal aangekondigd worden en waarbij de uitreiking der eereprijzetl in het openbaar aan de bekroonden geschieden zal. Volgens het door den heer Barthélémy bij de Tweede Kamer ge* dane voorstel (zie ons vorig No.) zouden de t8 hoven behouden wor den, met uitzondering van dat der provincie Drenthe. De kantons-regt- banken zouden blijven, gelijk die bjj de wet van 1827 bepaald zijn. Bij de hoven zouden geen gedeelten meer afgezonderd worden om ter eerster instantie regt te spreken. De regtbanken van eersten aanleg zou den sieclns uit 4 regters de president daaronder begrepen, bestaan. Bij de hoven zouden de criminele vonnissen door 8 de civile vonnissen door 7 en de correctionele appellen door 5 regters geslagen worden. In liet criminele zouden 6 tegen 2 stemmen noodig zijn om te veroor- deelen. De attrihntien en de jurisdictiën zouden blijven als zij bij de wet van 1827 bepaald zijn. Alleen bet personeel der regtbanken en hoven zou gewijzigd worden. Van Mentz ziju berigten van den 5, welke, ten aanzien van den aanstaanden ijsgang, veel bekommering verwekken. Het water stond al- daar pj voet hoog, maar het ijs was nog vast. Te Bingen was het ijj losgeraakt, doch had zich bij Asinannshausen op elkander geschoven zoodat het tot aan de vensters der langs den Rhijn staande huizen op gestapeld was. Het ijs van den Boven-Rhijn en Neckar was mede toe aan Rhein-Durkheim gedreven, waar het is blijven vastzitten, zoodae te Wonns in de benedenstad het water eene verdieping hoog in de hui zen stond. ZEE-I IJDINGEN. VLISSINGEN den 15 februarij. Sedert den 11 dezer zijn, voor Antwerpen bestemdalhier ter reede gekomen De Commercie, kapt. J. H. Duriezvan Londen, met stukgoederen 4 Karei, kapt. B. H. Stunnanvan Villa Nova, met pruimen en vijgen 4 Forresterkapt. R. G. Wheatland, van Charlestown, met rijst en katoen

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1