MIDDELBURGSCIIE COURANT.1 N°. 12. "A Ding-sdag iV/iE- ÜrrSTIJDING EN. D U I T S CHLAND. FRANKFORT den i9 januarij. Volgens het dagblad CAheille grecque heeft de stad Livadie zich, den 17 november, bij kap'tulatie, aan den generaal Ypsilann overgegeven. De Grieken hebben alle positien bezet, welke noodig zijn om te. beletten dat de Turksche troepen Eu- bea, in Beotie, zouden passeren, en om het beleg van Salona te 011 dernemen. Achmeth-Veles-heeft de primaten dier stad döeii opsluiten F R A N K 11 U Ki PARIJS den 22 januarij. De graaf de la Ferronnnys, minister van buitenlandsche zaken, wien, tot herstel zijner gezondheid, een verlof van drie maanden is toegestaan, is gisteren naar Nice vertrokken. De Cazette de France meldt, dat, zoodra de heer de Chateaubriand, thans ambassadeur te Rome, de tijding der ziekte van den heer de la Ferronnnys heeft vernomen hij dadelijk had .bevolen aanstafte tot zijn vertrek te maken doch dat hij den volgenden dag tegenbevel had gege ven. Men twijfelde intusschen geenszins te Rome, of hij zou spoedig naar Parijs vertrekken. 6 Nog berigt dit dagblad, dat 11. donderdag de telegraaf van het ininis terie van marine tusschen Lyon en Toulon in groote werking is geweest. Den 14 zijn de eerste schepen van Morea met zieken, benevens' de eerste divisie, ter reede van Toulon aangekomen. Volgens een' hriet 11 ic Bordeaux wordt aldaar veel graan voor re kening van Engelsche kooplieden opgekocht, hetwelk den prijs der gra nen aldaar merkelijk heeft doen stijgen. De baron de Cotta, de eerste boekhandelaar uit Duitschland, heeft eenigen tijd te Berlijn vertoefd en is aan de tafel des konings toegela ten. Men verzekertdat hij alhier een huis van boekhandel gaat ves tigen zoo als hij te Stuttgard en Munchen heeft. De heer de Cotta is uitgever van een tiental tijdschriftenbehalve van de beroemde staat kundige courant van Augsburgdie door hem is opgerigt. De helft der Duitsche schrijvers werkt voor hem, en Göthe heeft geen anderen uit gever. Men wil dat Cotta eenig verschil met het gouvernement van Wurtemburg heeft gehad, en voornemens is zijne drukkerij en magazij nen naar Beijeren te- verplaatsen, waar men hem een uitzigc op de waardigheid van pair des rijks heeft gegeven. Het is niet te verwon deren, dat de mindere souvereinen van Duitschland zich zulk een rijk handelaar betwisten daar züne buitengewone werkzaamheid efi ijver belangrijke kapitalen in omloop brengt en een groot aantal familieti brood verschaft. I11 her graafschap Green, provincie Kentucky, in Noord-Amerika heeft over eenigen tijd een zeer fioodlottig voorval plaats gehad ziet hier een kort verhaal daarvan Er bestaat in dat gedeelte der Amerikaansche Staten eene lange rei van ontzettende onderaardsche gangen welke gemeenschap met eikanderen hebben, en zich aan den eenen kant in het I3laanwe-geber<neen aan den anderen kant tegen de steile oevers van den Ohio-stroom verliezen. Dewijl in deze gangen eene menigte beenderen gevonden worden van den reusachtigen mammouth, welken men meent voor den zondvloed te hebben bestaan, zoo is aan dezelven den naam van Mammouth-grot ge geven weinige reizigers hebben de stoutheid die in hunne geheele uit gestrektheid te doorloopen twee Amerikanende heeren Dunn en Wick- ford hebben zulks echter over eenigen tijd gewaagd voorzien van fak kels en levensmiddelen voor twee h drie dagen. Het grootste gevaar bestaat in het van tijd tot tijd ontmoeten van naauwe en diepe piusge- wijze afgronden op wier bodem zoute bronnen ontstaan. De twee rei zigers hadden de onvoorzigtigheid gehad maar een' fakkel te gelijk te ontsteken, die door den heer Dunn gedragen werd, terwijl de heer Wick- ford den korf met voorraad droeg; van tijd tot tijd waren zij genood zaakt op handen en voeten te kruipen om over de gevaarlijkste plaat sen te komen: dan. op het oogenblik dat zij een' afgrond naderen, ontvalt den heer Dunn de fakkelde heer Wickfortvoorzien van een' phosforus-doos en andere lichtverschaffendc hulp-middelen, trachtte dit verlies te herstellen, maar deed een' misstap en stortte in een der zont- putten; naauwelijks had hij den tijd om uit te roepen: 0 God, ontferm u onzer! of de heer Dunn hoorde hein in den afgrond nederploffendeze uitroep werd door een akeligen gil en voorts door eene doodelijke stilte gevolgd te vergeefs roept de heer Dunn luidkeels tot zijnen medgezel e geen antwoord, zelfs de echo blijft stom en wanhopend stnnt hij nu alleen.Welke waarschijnlijkheid was er ook inderdaad voor hem, dat hij ooit zijnen weg zoti hervinden; hij vat echter moed en sleept zich voort zich aan zijn lot toevertrouwende. Door vermoeid heid uitgeputwas hij nogtans welhaast verpligt zijne poging te staken, terwijl hij 111 bittere tranen den haastigen doch daardoor min verschrik- kelijken dood van zijnen medgezel benijdde. Na ecnige „rei, in moede- loosheid gesluimerd te hebben vatte hij andermaal moed tot bet eener laatste pogingdoch eindelijk was hij op het punt om alie hoop op redding geheel te laten varen en zichtot verkorting van zijn lijden in eenen afgrond te storten toen hij van verre eenige schemering van' licht bespeurde, welke waarschijnlijk die van het daglicht was.0 Mij treedt voorzigtig voorten bereikt wezenlijk eene opening, boven welke hem den starrenhemel en de eerste schemering van den dageraad redding en uitkomst verkondigen. Verlangende zijnen ongelukkigen vriend voor het minst den laatsten pligt te bewijzen, vervoegde de heer Dunn zich tot het plaatselijke be stuur: men doorzocht op nieuw de gewelven, doch met genoegzaam fakkellichten vond den rampzaligen reiziger ook wezenlijkmaar bij na geheel vermorzeld weder. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 22 januarij. Gisteren heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare zittingen wederom begonnen. Lr zijn ingekomen twee boodschappen des Koning, bij de eerste van welke worden ingezonden twee nieuwe ontwerpen van wet wegens de regterlijke verdeeling van de provinciën Luik en Henegouwenin plaats van de vroegere niet aangenomene; bij de tweede boodschap gééft Z. M. te kennen dat de concept-wet op de invoering der nieuwe wetboeken, den 23 october 11. aan de Kamer ingezonden bij eenige der sectien zwa righeden heeft ontmoetzoodat Z. M.hierop acht slaande, voorstelt, jri». jjipi rijïrggy VvS;* r. 27 Januarij 1829* het op den i jniitiarij f830 ih werking brengen del- reeds .IStlgetiöitieM wetboeken, alsmede die op de regterlijke organisatie, zonder de aan.™ ming af te wachten van het wetboek van strafvordering en in de vero.1. derstelling dat het wetboek van criminele regtspleging sedert zal Aan genomen zijn. Indien het tijdstip der aanneming van het laatstgenoem de niet toeliet dat hetzelve den 1 januarij kon worden ingevoerdgeelt Z. M, de -verzekeringdat de invoering der aangenomene wetboeken en die op de regterlijke organisatie en op het regterlijk bestuur Zal plaats hebben binnen de 8 maanden welke op de aanneming valt' het wetboek van criminele regtsplcgi.vg zullen volgen. Is besloten dete' boodschappen en concept-wetten te doen drukken, aan de leden rond te deel en en naai4 de sectien van october te verzenden By onderscheidene boodschappen geeft de Eerste Kamer kennis, dat zij heeft goedgekeurd de ontwerpen Van wet op de Verdeeling der grond, helaanng tusschen de provinciën op de veranderingen in her tariff der regten van m-, uit- en doorvoer op het tweede gedeelte Vah het bnd get van uitgaven voor 1829, op dat van bestrijding dezer uitgaven op de aflossing van de publieke schuld, en op de leening van 15 millioen voor de Oost-Jndiesche bezittingen. De president geeft kennis een groot aantal verzoekschriften te heb. ben ontvangen, waarvan hij kortelijk den inhoud opgeeft, en welke al. len naar de commissie worden verzonden. Eenige boekwerkenwaarvan aan de Kamer hulde is gedaan Worden ter bibliotheek gedeponeerd. Hjerna doet de commissie der petitien rapport op eenige verzoek, schrjften; als door den heer Schooneveldop een van een inwoner vatt Doornik en zijne eehtgenoote, zich beklagende over Vertraging, Welka zij, van de zijde des bestuurs en der regtbankeilIn eene Zaak oiidervin. den. De commissieoordeelende dat de zaken niet zeer duidelijk Wor den uiteengezet, en dat de Kamer zich niet kan inlaten om de'vertra. ging in de bureaux te Verbeteren stelt ten dezen voor tot de orde over te gaan. Aangenomen. Door denzelven op een van onderscheidene brouwers te Rotterdam en andere steden, zich beklagende over het voor- stel tot ve,hooging van den impost-op het bier, een drank van de eerste behoefte, waarop zij integendeel eene vermindering hadden verwacht Op het gevoelen der commissie, dat deze petitie bij de deliberatie over het tienjarig budget van belang kon zijnwordt dezelve ter griffie ge. deponeerdook zal het rapport worden gedrukt. Door den heer Tren. teseauxop een van zoutzièders te Doornik, tegen de belasting op het zout, waarop hetzelfde besluit is genomen. Door den heer van Rhet- nen op eenige petitiende regterlijke verdeeling betreffendebesluit as het vorige. Door den heer de Brouckereop een van 24 lnwo- ners der gemeente van lloulers, in West-Vlaanderenop de afschaffing wfc va" 20 aPnl i8i5> ter wering van, zoo door middel der druk- pers als anderzins, te plegen misdaden en overtredingen in zake van od- roerigheid. Uit aanmerking dat de Kamer zich staat bezig te houden met eene nieuwe wet, ter vervanging van gemelde, is deze petitie, op voorstel der commissie, ter griffie gedeponeerd. De heer de Brouckere voert hierop andermaal het woord, en zegt dat hij rot hiertoe uit naam der commissie heeft gesproken,'maar thans' zulks als lid der vergadering wenschte te doen. D'ïJ,!dJZe,gtj daf d* °PSrav,'ng der opgemelde wet ongerijmdheden en gewelddadigheden heeft doen ontstaan dat verscheidenen leden gezegd 1 ebben dat zij voor het budget zouden stemmen, eeniglijk omdat hec behoud dezer wetten anderen had bewogen om tegen te stemmen I at de heeren van het parket de heeren leden der Kamer van da booste hunner spreekplaats hadden gehoond Rat men de onvoegzaamheid zoo ver had gedreven door voor te wen» den dat er leden,waren welke jegens den minister waren te kort ge komen 6 Dat een snbstitut van het parket aan hem spreker had verweten, vat» de personen, welke ten gevolge dezer wetten waren veroordeeld, als slngiolfers te hebben beschouwd; terwijl hij alleen had gezegd, dat zij slagtoffers waren der wetgeving, en niet van de onregtvaardigheid der regwanken Hij voegt er bijdat men beleedigende uitvallen tegen de orde der advokacen had gedaan Hij zegt de buitensporigheden, door eenige weinige lieden bedreven te laken en derzelver ontdekking te verlangen Hij gispt grootelijks de taal der Gazette des Pays'-Bas en der Sttats- Coutantenz. Nadat de heer Surlet de Chokier ook het woord had gevoerd, heeft de heer de Brouckerein naam der commissierapport gedaan eener petiae van 1,5 inwoners van Verviers, almede de afschaffing van ge meld: wet en die van den 23 february 1815 verzoekende; waarop het ze fpe besluit als het vorige is genomen. De zitting is bierna tot nadere bijeenroeping gescheiden. MIDDELBURG 26 januarij. Vervolg der waarnemingen op den Thermometer Vrijdag 23, 's middags 12 u. 6°; 's avonds 11 Zamrdag 24 Zotdag 25, Mamdag 26 's middags 12 u. 'smorgens 8 11. nc 8 u. 230 8 u. 27° u. 7i°- 10®. 17°. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in belandin aanmerking nemende dat in den loop van dit jaar eene titeuve Begraafplaats, op den Westelijken Dijk van het otide Haven- Kan al dezer Scad, zal worden aangelegdroepen mies deze op alle Ei- geniren van Graven of Kelders, in de onderscheidene Kerken dezer Scan, die verlangen zouden, tot schadeloosstelling van hun verlieseene Graruimte, op de aangelegd wordende Begraafplaats, te bekomen, om hunie verzoeken voorzien van behoorlijke bewijzen van eigendom de- zerGraven of Kelders, schriftelijk eh vrachtvrij in te leveren ter Se- erectie dezer Stad. hiterlijk vtWr den 1 April aanstaande, zullende na 1 i-n jt g^ene verdei 8 verzoeken kunnen worden aangenomen en do j» 11 li tt. tl.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1