mm® N°. xo. MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag T, 22 Januarij 1820. NIE UTFSTIJ DINGEN. FRAK K R JJ K. PARIJS den 15 januarij. De tijding van het terugkomen van onge veer een derde gedeelte onzer expeditie in Moren door het lot daartoe aangewezenis eene der meest ongedachtste tijdingen. Zij heeft des te meer verwondering gebaard daar dezelve te Toulon is aangeko men op een oogenblikdat men bezig was nieuwe annkoopen voor tenten en andere campements-voorwerpen te doenhetgeen een langer verWijf onzer troepen deed verwachten. Men heeft tot het wederkee- ren eener eerste divisie beslotenhet overige des legers zal in twee andere gedeelten afkomen. Maar hoe is het te gelooven dat dit leger hetwelk met zoo veel gerucht verttokken en met zoo vele luisterrijke vooruitzigten begroet *isbij gedeelten en als bedekt en heimelijk in onze havens zoude terug keeren zonder zelfs de treurige verschooning te heb ben, door een dier groote rampspoeden, tegen welke de wil der gouverne menten wo dt verbrijzeldte zijn bezweken. Nimmer zou op treuriger wijze eenige expeditie worden ontbonden welke meer edel in doel en meer schitterend in aanvang is geweest. Het schijnt thans vrij stellig te blijken, dat de Fransche zaakge lastigde Jaubertdie voor eenige weken uit Parjjs naar Konstantinopel vertrokken is, in last heeft, om, uit naam der verbondene mogendhe- den, eene nieuwe poging te doen, ten einde de Porte tot nadere on derhandelingen nopens de zaken van Griekenland te bewegen. De ver klaring, die hij te dien einde aan de Porte moet overleveren, is, voU gens de Allgemeine Zeitungdoor den Engelschen minister van buiten- landsche Zaken en door de Fransche en Russische gezanten aan het Londensche hof onderteekend. NEDERLANDEN. GENT den 18 januarij. Van Antwerpen meldt men, dat de mazelen aldaar in een hevigen graad heerschenen reeds vele slagtoffers hebben gemaakt. De kinderen van behoeftige ouders, welke hierdoor zijn aan getast zijn naar het burgerlijk hospitaal van St. Elisabeth gebragtal waar zich reeds een groot aantal derzelve bevindt. AMSTERDAM den 16 januarij. De tijdingen, welke ons uit de Duitsche dagbladen toekomenzouden ons doen gelooven dat de keizer van Rusland nog altijd genegen is om het oor aan vredes voorstellingen te leenen, bijaldien de nakoming daarvan op eene voldoende wijze ge waarborgd wierd. Zoodanig is inderdaad de taal welke het Rusland vleit in ;deu mond te nemen, maar is het inderdaad eene getrouwe uitdruk king zijner gezindheid? Dit meenen wij te mogen betwijfelen, en, ver- scheidenen brieven welke wij zeer onlangs ontvangen hebbengeven veel grond aan deze twijfeling. Volgens die brieven is het zeker, dat Rusland op dit oogenblik ontzaggelijke toerustingen tot den volgenden veldtogt maakt. In de arsenalen en de bureaux van het departement van oorlog heerscht de grootste werkzaamheid tot eene geheele reorga nisatie der armee. Aan deze drukte is het aanhoudend heen en weder snellen van couriers naar en van Odessa en.de Turksche grenzen toe té schrijven. - Alles geeft derhalve voedsel aan het vermoeden, dat de oorlog in dit voorjaar heviger dan ooit hervat zal worden. Om dien oorlog meer po pulair te maken heeft de keizer van Rusland zijnen senaat geraadpleegd, en die hooge vergadering heeft met eenparige stemmen verklaard, «dat het, om voldoening van de Porte te bekomen, beter ware te handelen dan te onderhandelen." Dit antwoord schijnt volmaakt naar 's keizers genoegen geweest te zijn. Hij heeft reeds zijn voornemen bekend ge maakt om met half februarij naar zijn vroeger hoofdkwartier te Jassy terug te keeren. Ten gevolge daarvan heeft reeds het groote reserve-le ger bevel ontvangen om zich op marsch te begeven. Volgens eenen der bovengemelde brieven meende men dat eene af- deeling van de Russische armee trachten zoude in Rumelie binnen te dringen om de toegangen naar Konstantinopel bezet te houdenen de vestingen van Bulgarie en de Donau te omvleugeleu. Het kabinet van Petersburg schijnt een groot vertrouwen op de gezindheid der bevolking van Servie en Bosnië te stellen. Uit een anderen brief zoude men gelooven, dat Rusland besloten heeft twee veldtogten te doen, alvorens zijn groote doel te bereiken. Die van 1829 zoude alleenlijk dienen om de door de Turken bezette vestingen in te nemen, zoodat er voorden veldtogt van 1830 in dit opzigt niets meer te doen zoude vallen. Om zoodanige ontwerpen ten uitvoer te brengenworden groote op offeringen van menschen en geld vereischt. De leening, tot welke Rus land zijne toevlugt heeft moeten nemenbewijst genoegzaam dat het in zijn eigen boezem de middelen niet vinden zal om de kosten van zulk een langen oorlog te bestrijden. Wat de troepen betreft, zijne infante rie schijnt Rusland toe meer dan toereikend te zijnalzoo de Pool- sche armee hoegen^imd geen deel aan den strijd zal nemen. Deze wordt in reserve gehouden voor het mogelijke geval, dat Oostenrijk ophouden zoude jegens Rusland vriendschappelijk gezind te zijn. De uitslag van den lnatsten veldtogt schijnt deze plannen als een wei nig gewaagd te doen voorkomen. Intusschen zijn de laatste berigten van den generaal Roth, over Odessa ontvangen, iets meer troostrijk no pens den toestand van het leger te Varna. Die veldheer meldt, dat hij tot nu maar flaauw aangevallen is geworden dat hij in staat is om zich te verdedigen en liever met de gansche bezetting in de lucht zal sprin gen dan zich aan de Turken overgeven. Indien d-ezs vesting zich staan de houdt tot dat de armee hare verrigtingen weder aanvangen kan, zal de volgende veldtogt waarschijnlijk onder gunstiger voorteekenen ge opend wórden. De tijdingen, die ons heden uit verscheidene gedeelten van Portu gal en bijzonder uit Lissabon zijn toegekomen, doen de uitbarsting eener tegen-omwenteiing als zeer nabij beschouwen. Het gezag van dom Mi- guel kon uit den aard niet van langen duur zijn: het was de vrucht eener hatelijke overbeersching, en zoude voor het minst door een ongemeenen graad van wijsheid en gematigdheid gekenschetst moeten zijn om den onwettigen oorsprong daarvan te doen vergetenverre van daarhééft dom Miguel de natie onder het juk der ondragelijkste dwingelandij wil len buigen. Trouwens konde men van hem niets anders verwachten. Een prins die bekwaam was om wel te regerenzoude den troon door Zulke middelen niet willen bestijgen. Twéé gebeurtenissen hebben den val van Miguel verhaast en onvermijdelijk doen worden de overkomst zijner nicht naar Europa en het toeval dat hem op het ziekbed heeft 11e- dergestrekt. Op het oogenblik dat de voorstanders der vrijheidder constitutie en van het wettig gezag eert Zegeteeken derfden, verloren'de volgelingen van den dwingeland het hunne, en de natie Was te diep ge griefd 0111 niet met de gunstige kanswisseling haar voordeel te doen. Welligt moet Portugal zoowel zijne constitutie als de erfgename van den vorst, aan wien het die constitutie te danken heeft, op nieuw door eene bloedige staatsberoering herwinnenwenschelijk zal het dan zijndflt de mannen, die dezen schok moeten besturen, niet uit het oog verliezen dat het land rust en orde noodig heeft, en dat het daartoe'niet gera ken kan, voor dat de werking en „tegenwerking der partijschappen, die het nu eenige jaren lang geteisterd hebben, ten eenemaal krachteloos zullen gemaakt zijn. MIDDELBURG 21 januarij. Waarneming, omtrent de koude dezer dagen, met een Thermometer volgens de schaal van Fahrenheit Maandag 19, 's Morgens 8 u., 26°. 'sAvonds 11 u., 30°. Dingsdag 20, 8 190. 11 ai0. Woensdag 21 8 160. ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 20 januarij. Gisteren is alhier ter reede gekomen Jeannette kapt. M. P. Gibbsvan Londen naar Rotterdam gedestincerd met ballast. Ook zijn gisterenvoor Antwerpen bestemdop onze reede aange komen The Ocean kapt. H. Carter, met ballastthe Francis kapt. R. Heard, met suiker en koflij Friends, kapt. Th. Pitt; the Fenuskapt. Th. WilliAms, en Margarethkapt. E. Dalley alle drie met ballast; FEspt' tante kapt. A. van Geyt, en Mercurius kapt. J. lloose, beide met stukgoederen; komende alle van Londen. BESTUREN en ADMIN1STRA TIEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS, der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Provincie Zeeland in aanmerking nemende dat de verevening der Schulden van de Administratien van de Armen en van de gesupprimeerde Gestichten, over 1814 en vroegere jaren, voor het grootste gedeelte is ten einde geloopen, willen bij deze alle personen, welke nog onvoldane Schuldvorderingen ten laste derzelve Administratien hebben overgehoudenwaarvan de bewijzen nog niet bjj de Commissie van Liquidatie zijn overgebragt, ten ernstigste bebben aangemaand, om de bewijzen hunner Pretentien alsnog in te dienen ter Secretarie van deze Stad, uiterlijk voor den 1 J u lij 1809; zullende zijbij gebreke daarvan, zich de nadeelige gevolgen te wijten hebben, welke uit zoodanige na latigheid zouden kunnen voortspruiten. Gedaan te Middelburg, ten Stadhuize den 27 November 1828. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN SONSBEECK, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb, J. F. BIJLEVELD Secretaris. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, in Zeeland, brengen bij deze ter kennisse van de houders van Obligatien, ten laste derzelve Stad Datnaar aanleiding van de bepalingen bij de Stedelijke Begrooting- over den jare j8a8 gemaakt, de Intressen op dezer Stads Obligatien, over dat jaargeëxpireerd den 31 December 1828, zullen worden be taald met een half procentgelijk staande met een zesde van den no- minalen Intrest in de Obligatien uitgedrukt. En worden mitsdien de belanghebbenden uitgenoodigdom hunne Obligatien tot den ontvangst van den daarop verloopen Intrest, over te brengen ten Kantore van den Heer Stedelijken Ontvanger, op het Raadhuis alhier, met bijvoeging van eene Lijst in duplo, waartoe de nooclige exemplaren bij den Stads-Drukker, de Erven J. C. Altorffer cot den prijs van 5 Cents per exemplaar, zijn verkrijgbaar gesteld; zul lende door den Heer Stedelijken Ontvangertot de overneming der Obligatien, worden gevaceerd tot en met den 24 April 1829, en zulks voor de eerstemaal op Vrijdag den 6 Februarij 1829, en voorts telken Vrijdag, van des morgens ten tien tot des middags ten twaalf uren terwijl van de belanghebbenden, bij de overneming, een der twee ex emplaren van voorschrcvene Lijsten, aJs Renversaal zal worden nfge. geven, om telkens daarop, den eerstvolgenden Dingsdag, des morgens tusschéh tien en twaalf uren dc beVorens overgebragte Obligatien terug te ontvangen, gelijktijdig met den Intrest, welke daarop, naar aanlei ding van bovengemelde bepalingen tegen afschrijving zal worden betaald. En Opdat êen'iegelijk van den inhoud dezer kennis drage, zal déze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in de Nederlandsche Staa^-Couranten in die der Steden Middelburg en Haarlem geplaatst worden. Gedaan ten Raadhuize dezer Stad Middelburg, den 8 januarij 1829. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BIJLEVELD. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtl?., J. F. BIJLEVELD, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG in Zeeland, verwittigen bij deze de Ingezetenen, dat het Kohier voor den ontvang der LamptaarnBrandspuit en Klapgeldènover het dienst jaar 1828 is gesteld in handen van den Heer Jean Louis de Troije IVz. als door den Raad dezer Stad tot Collecteur van dit middel aangesteld. En willen een iegelijk bij deze hebben aangemaandvan bij liet

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1