N°. 6. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag NIEUWSTIJDINGEN. DU1TSCHLAN1), FRANKFORT den 5 januarij. De heer Jatibert, belast met eene zending van het Frnnsche gouvernementis te Belgrado aangeko men, en heeit»van daar zijne reis naar Konstantinopel verder voortge- iL .te>St met NederIandsehe passen en is aan den gezant dier mo gendheid in gemelde hoofdstad aanbevolen. Men zegt, datdewijl de Porte het .strijdig met hare waardigheid heeft geoordeeldgezanten naar Poros te zenden, de heer Jaubert aan dezelve zou voorslaan, een ei land, onder het bestuur der Porte staande, te bestemmen, tot het be handelen der Grieksche zaken." Ook in deze streken sprak men veel van bloedige gevechten tusschen de Russen en Turken, onder Hussein-pacha en Omer Vrione in het laatst van november en december voorgevallen. Volgens brieven uit Konstantinopelvan den a8 november, had de Nederlandsche gezant den reis-éffendi eenen brief van den heer Stratford Cannmg medegedeeld, over de Grieksche zaken, en deszelfs gevoelen daarover gevraagd. In dien brief zou gezegd worden dat Engeland de belangen der Porte steeds behartigde, en zich verzettende tegen den etsch van Frankrijk om de grenzen van Griekenland tot aan de golven van Arta en Volo uit te strekken, alleen toegestemd had, om dere °ra T fycladen te W'en waarmede de beide an- roi, .S f !0" u voorIooP'g genoegen hadden genomen. De J heeft echter een ontwijkend antwoord gegeven; alleen ineen- de men uit hetzelve te moeten opmaken, dat de Porte, hoezeer ook verlangende de onderhandelingen met Engelangd" en Frankrijk weder aan te knoopenevenwel ongeneigd bleef den Grickschen staat te erkennen. Men was nog aanhoudend ijverig bezig, om de hoofdstad in staat van Verdediging re brengen. Van Odessa schrijft men den 20 december, dat, na eene strenge Koude, de wind veranderd en het weder veel zachter geworden is. Het zenden van levensmiddelen over zee naar de Russische armee heeft on afgebroken voortgeduurd, en den 18 zijn nog vijftien schepen naar Var na gezeild. Ook van Jassy wordt gemelddat het weder gunstiger geworden is waardoor de communicatien gemakkelijker zijn gemaakt. De transpor ten met levensmiddelen voor de armee komen dagelijks te Varna aan F R A N IC R IJ IC. ^*YY^ c^enf Y 3unuarV'* De beginselen van matiging én verdraag- zanmhcidwelke het tegenwoordig ministeriein tegenstelling van dat van den heer de Villêle betoontvinden bij de partij der congregatie steeds een moeilijk te verwinnen tegenstand. In het zuiden des rijks schijnt men ititusschen meer dan elders geestelijken te vinden, die, steunende op deze matiging, niets verzuimen om de onkundige menigte tegen dit ministerie in het harnas te jagen. 1 Gisteren morgen heeft de graaf de la Ferronnays, minister van buitenlaiidsche zaken, op nieuw eene bezwijming gehad. Dien morgen het huwelijk van zijn zoon, in de kerk van St. Lodcwijk ingezegend wordende, had hu daarbij tegenwoordig willen zijn, en deze onvo'or- zigtigheid heeft de nadeeligste gevolgen gehad. Onder deze omstandig heden wordt zijne Verwijdering uit het ministerie te meer waarscbijn- ïjk en men wil dat de heeren de Chateaubriand en Pasquier de meeste kans zonden hebben om in zijne plaats in het ministerie te komen. Den 3 is hier brand ontstaan in het hotel van den heer Séguin, in de straat de Varennes; dezelve is begonnen in het appartement zelf van ten eer Séguin, en de door dien brand aangerigte verwoestingen Zijn verschrikkelijk geweest. De eigenaar heeft, zegt men, bij herha ling te vergeefs getracht 0111 voor anderhalf miüioen bankbiljetten te red den, welke in zijne armen verbrand zijn; men is genoodzaakt geweest om hem uit zijn kabinet te rukken. Het hotel brandde des anderendaags 2 t" 'S, Rehed en aI eene prooi der vlammen geworden. Men schrijft dien brand aan kwaadwilligheid toe, en er is deswege een onderzoek begonnen. De heer Séguin is bekend wegens zijn groot ver mogen en zijne processen met den heer Ouvrard. Er is eene nieuwe wijze uitgevonden om de telegrafen ook des oaftSJeJ!tU<,"en Sehrtl'hen. Dezelve bestaat in de aanwending van het c t bij die soort van signalen. Eene proefnemingdaarvan te Tonton gedaan, is naar men verzekert, volkomen geslaagd. ^en w"dat te Bonen eeii trappistenklooster zal worden opge- ritZl -TT zo.uden reeds onderscheidene huizen zijn aangekocht. 1 en eest in het Journal de Paris eenen brief uit Lissabon van en geschreven door een hoog personaadje, doch wiens naam dat dagblad zegt niet te mogen noemen, en volgens welken brief van en dood van dom Miguel blijkt voorbarig verbreid te zijn, maar de overweldiger evenwel oP zijn uiterste zou liggen, en de tegen hem gesmeedde militaire zamenzwering iederen dag in krachten toeneemt en de zegeplaal der constitutionele partij hoe langer zoo waar schijnlijker zou worden, daar de opperhoofden van die zaïnenspanning het ontwerp hadden om aan hun hoofd te stellen den dapperen generaal Georges d Av.Ieseen der meest doorluchtige slagtoffer* van den tiran. Het gouvernement heeft den 4 depeches ontvangen van den gene- raal Maison uit Morea loopende tot den 10 december. Volgens de zelve is de staat van gezondheid der troepen zeer verbeterd. Men heeft alsnu tevens bekomen eene naauwkeurige lijst van de verliezen door de onderscheidene expeditien geleden, sedert hun vertrek uitFiank! rijk. Het aantal der overledenen bedraagt, tot den 1 december «81 man waaronder 22 officieren. NEDERLANDEN. BRUSSEL den 8 januarij. De kolonel baron de Posson adjudant van Z. M. isvergezeld van den jongen prins Alphonse de Chimay gisteren uit deze stad naar Petershurg vertrokken, In de veigadering van de koninklijke maatschappij van nationale taal- en letterkunde, Concordiaalhier, van den 10 december 11., is voor gelezen eene ingezondene verhandeling van den heer van der Palm lioogleeraar te Leydenover eenige kenmerken en vereischten der eenvou digheid van stijlopgehelderd door de Eucuba van Euripedes. Dit stuk 's nn,t. groote belangstelling aangehoord en met geestdrift toegejuicht. 11 de vergadering derzelfde maatschappij van den 31 december, is eene merkwaardige verhandeling van den heer abt van Geel voorgelezenten 13 Januarij 1829, betooge: dat het onderwijs het geschiktste middel is om het geluk des volks te bevorderen. Deze verhandeling is mede zeer toegejuicht. De regterlijke vervolgingen der genen, welke zich aan de onlus- ten van 20 december hebben schuldig gemaakt, is nog niet afgeloopen.- Op de aanwijzing van zekeren Coubeis de heer Coché Mommens, uit gever van den Counter des Pays-Basgeroepen geworden, om zich me de te dier zake te verantwoorden, doch, tegen den laatstgenoemden ge- noord, schijnt Coume zijne verklaring niet te hebben volgehouden, en te hebben gezegd dezelve alzoo op last van den heer directeur van po. licie, den heer de Knijf, te hebben ingerigt. Naar men vern9émc heeft de heer de Knqf als nu den gemelden Coume aangeklaagd als schul dig aan meineed en laster. 8 Den 10 januarij. De heer Coché-Mommens is gisteren op nieuw voor den regter van instructie geroepennog steeds wegens de beschut- diging ten zijnen lastedat hij, bij de bewegingen op den 20 decem ber, aan ^t hoofd zijner werklieden, de glazen bfi den minister van justitie zou hebben helpen inwerpen. Na zijn verhoor huiswaarts ge keerd, heeft zich de regter van instructie ten huize van gemelden druk ker vervoegd en hem op nieuw verhoord, waarna hij denzelven met twee deurwaarders naar de gevangenis heeft doen brengen. Hierna heeft ge melde regter de huisgenootengeëmployeerden en werklieden verboord ten einde te weten of hij zich op den avond van den ao december tè huis heeft bevonden. UTRECHT den 8 januarij. Uit de bevorens door den grooten ker- keraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier gemaakte twaalf- en zestallen, ter vervulling der vacature, ontstaan doordien do. Beverlo Brouwer wegens lichaamsgebreken genoodzaakt is geweest zijne dienst neder te 'eggen, is den 4 dezer gemaakt het navolgend drietal: DD. Pinkete Alkhlaar PPorte Gorinchemen van Beusekom te Maas sluis, en daaruit op den 7 dezer beroepen: Do. A. E. Pinke predi kant te Alkmaar. r ARNHEM den 9 januarij. In de gemeente Opijnen is eene ziekte onder^de schapen ontstaan, waardoor reeds een dertigtal zijn weg, AMSTERDAM den 8 januarij. Heden is het lijk van den hoog verdienstelijken tooneelspelerden heer Andries Snoek, plegtig in de Zuider-kerk ter aarde besteld. De nabestaanden zijn het lijk gevolgd in de koets van wijlen den heer .7. Brouwer, in leven burgemeester der stad en commissaris van den stads-schouwburg, welke daartoe door deszelfs nageblevene bloedverwanten minzaam was aangeboden en hetzelve is wijders verzeld door zijne knnstgenooten door de tooneel-knnstenaarj van den Franschenen door eene commissie uit het personeel van den Iloogduitschen schouwburg In de kerk heeft zich eene commissie van heeren commissarissen van den stads-schouwburg bij de statie gevoegd en alzoo is het lijk naar het graf gebragt, bij hetwelk, na dat vier der genoociigden een treurgezang hadden aangeheven en men eene korte doeltreffende lijkrede had uitgesprokeneen lauwerkrans op de kist is nedergelegd. Een groot aantal aanzienlijke ingezetenen hoogschat ters van het vaderlandsch toonëél, hetwelk de overledene zoo langen tijd door zijne buitengemeene bekwaamheden heeft vereerd, heeft'deze plegtigheid mede bijgewoond. 's GRAVENHAGE den 8 januarij. De heer mr. B. P. van Wezele Scholten, lid van het hoog-geregtshof alhier, door Z. M. benoemd zijn de tot kamer-president bij hetzelve hof, is den 5 dezer, als zoodanig 111 eene algemeene vergadering van *s hofs kamers, plegtig geïnstalleerd. Men verzekert, dat Z. M. de Koning hoogstdeszelfs ambassadeur te Londen heeft uitgenoodigd, om bij het Britsch gouvernement pogin gen aan te wenden, ten einde voor den heer H. Kessels de vergunning te erlangen, om den beroemden Nederlandschen walvisch met zijn toebehoo- ren, zonder betaling van regten, in Engeland te mogen in- en weder uitvoeren; hebbende hij het voornemen om aldaar dat reusgevaarte der schepping gedurende eenigen tijd tentoon te stellen, op bijzondere en hoogvereerende aanrading van Z. K. II. den hertog van Cambridge broe der van Z. Brittannische M.die den walvisch te Brussel is komen zien, Het gerucht wildat de Zwitsersche regementen in Nederlandsche dienst in den loop van dit jaar zullen worden ontbonden. ZEE- TIJDINGEN. VLISSINGEN den 9 januarij. Zr. Ms. stoomboot Curaqao, ge- kommandeerd door den luitenant-ter-zee le Jeune, is heden van Helle- voetsluis alhier ter reede gekomen. Voorts zijn alhier ter reede gearriveerd St. Anthoniekapt. II. C. Jongebloed van Riga, met houtwaren; the Fame. kapt, W.Cooper, van Huil, en Catharina, kapt. M. H. Fost, van Chattam beide met ballasc, Van de reede alhier is naar zee gezeildChristinekapt. A. Ooster-i baan, van Amsterdam naar Genua gedescineerd met stukgoederen. Ook zijn van Antwerpen de Schelde afgekomen, en sedert onze laatste van onze reede naar zee gezeild Pieter en Kareikapt.H. PoppenJavakapt. j. Y. van der Zweep en Nathaiiakapt. A. Nnnning alle drie met troepen; August a kapt. J. F lemmingmet stukgoederen, alle vier naar Batavia; Polluxkapt. J. Comberen the Penuskapt. W. Cox beide naar Weymouththe Ann kapt. A. Cnnningham naar Londenalle drie met tarwe BESTUREN en A DJI1 NISTRA TI EN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND maakt bekend tot narigc van hen dien zulks zoude kunnen aangaandat op den derden dezer, aan den Zeedijk van de Gemeente Dreischoris aangespoeld en in die Gemeente ter aarde besteld het lijk van een Kind van het Man nelijk geslacht, lang circa 1 El 13 Strepen, gekleed met eên zwart la kens buisje, voorzien van drie reijen zwarte zijden knoopjes, een nan- kings-linnen broek, grijze kousen en lage schoenen, een katoenen hemd met kraagtje, waaronder een flenellen hemd: behoorende, naar den aard dier kleedirig-stukken te oordeelen vermoedelijk niet tot eene geringe klasse; terwijl deswege geene meerdere aanwijzingen kunnen worden ge daan als zijnde aan of bij het lijk geene andere bijzondere ceekens papieren of geschriften, gevonden. Middelburg, den Vianiiarlf 1820.' VAN VREDENBURCH.

Middelburgsche Courant | 1829 | | pagina 1